Upratovanie detskej izby dieťaťom

kittykat22
11. apr 2020

Ahoj, mohli by ste mi napisat ako si u vas deti upratuju izbu a kolko maju rokov? Pride mi ze syn (8) situaciu zneuziva a namiesto toho aby upratat natrepe veci do rohov a ide pozerat telku. Pricom vzdy sme upratovali spolu - roky ho k tomu vediem. Teraz som zmenila taktiku, ze on uprace tu hrubu cast, a ja dokoncim zvysok - ulozim, dokoncim a povysavam. Syn zobral hracky, nahadzal ich na kopu do rohov, vsetko odflakol, ze ma hotovo. Ja som chytila hysak a povedala ze to bude upratovat vsetko a vsetko da na poriadok - pretoze mi pride ze ma zneuziva. Uvazujem, ci po nom nechcem vela.

dollyzv
11. apr 2020

@kittykat22 ja som ako 8rocna sama piekla koláče a robila palacinky 🤣 kompletne som si izbu upratovala asi od 6tich rokov ( aj s vysávaním a skladaním prádla) ale je iná doba tak ťažko povedať 🤔🤔 ja by som teda neustupila keby som videla že niečo tak odflakne..buď to spraví poriadne,alebo žiadna telka.

0silvia0
11. apr 2020

@kittykat22 ja som to s detmi riesila tak, ze som bola s upratujucim deckom v izbe, hovorila co ma robit, usmernovala a kontrolovala. Keby som to nechala na nich, upratuju 3 dni jednu izbu🧐

pracujucazienka
11. apr 2020

@kittykat22 vôbec nechces podľa mna veľa len máte zásadný problém že každý z vás považuje niečo iné za upratané izbu..uprac ako si ty predstavuješ aby to vyzeralo odfot a nalep mu to na každú skriňu a on bude vedieť ako to ma vyzerať..

janulik2008
11. apr 2020

Ja by som to spravila tak že by som vzala mech a všetko mu tam nahádzala akože do bedne ... keď neuprace tak smola

hettinka
11. apr 2020

@kittykat22 od cca 6 rokov si deti upratujú sami, aj vysavaju, utieraju prach. Samozrejme, bolo to nedokonalé a musela som to ešte raz prejsť a dorobiť. Ale ak som videla, že to naschval flakaju, vrátila som ich aj 3x, kým to neurobili poriadne, v rámci svojich možnosti. A telka sa vypína a zapnúť si ju mohli, keď bolo všetko urobene.

veronikavaneska
11. apr 2020

Od bábätka spolu sme upratali a asi od 4 rokov si sami upratuju svoje izby po hre alebo vecer. Hracky to je na nich a prah utrieť ja len povysavam alebo umyjem a sem tam aj oni. A raz za mesiac dva robime spolu velke upratovanie vytriedime hracky prehodime izbu aby mali zmenu a upracieme. Chlapci dvojičky maju 6 a dcera 9. A najmenší 1,5 roka s nim este upratujeme.

janinah
11. apr 2020

sadni si tam na stoličku a hovor-toto tam a tamto sem....naučí sa to,ak ty nepoľavíš,vek na to už má..a nevesta sa ti raz poďakuje

pininka1
11. apr 2020

Chlapci majú 12 a 8, izbu si prataju sami, všetko uložia kde má byť, mladší utrie prach a starší povysáva. Skús syna bodovať a za množstvo bodov daj minúty na mobile či tablete, uvidis ako bude vypratane.

snazilka2513
11. apr 2020

@kittykat22 nechces vobec po nom vela, ma dost rockov na to, aby zvladal takuto cinnost. Ked si dokazu deti v MS zapamatat uz vo dvoch rokoch kde co je a upratat, musi to zvladnut aj on. Presne ako bolo spomenute. Sadla by som si do izby a pozerala, ako upratuje, popripade upozornila, kde co ma byt. A hlavne nuestupovala. Ked bude vidiet, ze to robis za neho, bude to zneuzivat a nikdy sa to nenauci.

deti95060810
11. apr 2020

nie nechceš veľa. Moje upratujú podobne. Majú spolu izbu dve slečny. Izbu si rozmerajú a každá si upratuje svoju polku. Upratuje - prehadzujú si to z jednej strany na druhú - nakoniec to napchajú bratovi do skríň....Ale tento rok som tomu spravila rázny koniec. Staršia musela poumývať okná na celom dome - robila to niekoľko dní a aby to nemala málo - aj na rod. dome môjho otca. Slečna má 14 r. manžel troška zazeral že to je veľa, že on by to spravil , ale ja som odmietla. Celý deň sú na mobiloch tak nech niečo pomáhajú.

kittykat22
autor
11. apr 2020

@0silvia0 ja som to robila doteraz 4 roky ako si to pisala. Bola som tam s nim a upratovala. Teraz to mal 2x robit sam a vsetko nahadzal do rohov. On vie ako sa to robi. Nikdy som ho sameho upratovat nenechala. Vysvetlovala som mu x krat ako to robit.

kittykat22
autor
11. apr 2020

@janinah co nevesta - ja som tu za otroka. A ak to takto pojde dalej, tak budem robit synovi sluzku ... a na to moze zabudnut.

eliska13
11. apr 2020

@kittykat22 no veď miesto na povysavanie Ti spravil😂tak jeho predstava o poriadku je takáto ja som v izbe dodnes a má 12 r.moj otvorí sufliky nájde komiksy, staré časopisy a zacita sa😊a oni skúšajú zneužívať asi všetci česť pedantnym deťom.Nechci vidieť ako natrepal oblečenie do skrine a večer nevedel kde má pyžamo, lebo všetko dal spolu.

stela01
11. apr 2020

Syn 7 r , vysáva cely dom cca 120 m2 1 x týždenne
+ schodisko zametá . Zatiaľ sme takto

0silvia0
11. apr 2020

@kittykat22 aha, takze nazorne ukazky mate za sebou, len mlademu panovi sa nechce alebo ho to nebavi. Tak by som si sadla do jeho izby, povedala, ze telka bude az po upratani a ze sa nepohnes z izby, pokial neuprace tak ako treba...

eliska13
11. apr 2020

@kittykat22 určite nie je malý len pohodlný, nechce sa mu, je to zbytočne z jeho pohľadu.

eliska13
11. apr 2020

@kittykat22 určite nie je malý len pohodlný, nechce sa mu, je to zbytočne z jeho pohľadu.

janinah
11. apr 2020

ak neurobí ako treba,tak nech zabudne na pc atd....on sa naučí....u nás jeden čas všetok jeho bordel skončil na synovej posteli,chcel ísť spať,tak to musel riešiť...teraz má 14 a ozaj je to dobré,v poro
vnaní s jeho ockom teda o dosť lepšie😉 varí,pečie,cesto chystá,ozaj dosť porobí....ale chcelo to dozrieť a pochopiť,že robota sa sama neurobí a každý v rodine má svoje úlohy....

eliska13
11. apr 2020

@janinah ja som minule môjmu čítala čo si písala, že Ti syn umyl dlážky, keď si bola na plese či kde to.To si mala pocut😀že ho len porovnávam a určite sú aj horší od neho.

0silvia0
11. apr 2020

@eliska13 a nepovedal ti, ze sa aj tak najlepsie citi vo svojom bordeli? 🤭

janinah
11. apr 2020

@eliska13 hej,umyl....no,sú lepší aj horší,ale prečo byť ten horší...ale kdesi som aj písala,že aj ja ako rodič sa snažím mu ísť v ústrety napr. na výlet kam on chce,kúpime čo chce,ak je to rozumné....teraz chce od Vianoc vidieť sopkuv Taliansku ,no ešteže som ten zajazd nekúpila...ale raz tam budeme,po korone....

dominika_sk
11. apr 2020

Moj syn od maleho decka upratoval a bol poriadkumilovny, ale čim je starši tym je horši. Takže odteraz to robime tak že keď si ma upratať dostane pokyn čo nebude na svojom mieste hadžem do koša a je pokoj. Raz to skusil odflaknuť a keď videl že to myslim važne odvtedy to ide bez problemov. Aj postel si uprace aj plachtu zapravi 😁 tiež ma 8

eliska13
11. apr 2020

@janinah veď toto....tiež to tak vidím, že sa správame k nemu nad mieru priatelsky a nechcem od neho vela..Tiež pomôže pri varení osupe, snažím sa ho ucit variť celkom ma k tomu vztah on posledný rok tak vystrkuje rožky puberta strašná chvíľu smiech, provokuje neskutocne ten testosterón ho konecne prebudil k životu predtým bol tak tvarny a dobrý, že som si naivne myslela, že puberta bude u nás fajn.A tiež má pocit ukrivdenosti, ze ho chcem mať dokonalého.Vsetko je načo, zbytočne, potom... a to teda ja nie som pedant vždy radšej von, príroda, šport ako behať s morom.
@0silvia0 nie, on väčšinou zúri, že nevie niečo nájsť.U nás skôr oblečenie na kope, medzitym knihy, v izbe 5 poharikov.Otvorit okno nemôžem, lebo sa mu zbytočne prasi a potom musí prach utrieť😀

eliska13
11. apr 2020

@dominika_sk no a tak od 10-11 r to bude ešte horšie😊

basullinka
11. apr 2020

Ja ked som bola mala nasa mamina to riesila nasledovne. Vyhadzala nam vsetok bordel na postel a mohli sme zacat. Ak to bolo zle spravene, tak proces opakovala. Po par razoch sme si sakra rozmysleli, aky velky bordel si spravime a ci budeme upratovat "na oko" alebo poriadne

0silvia0
11. apr 2020

@eliska13 ja od urciteho veku bordel v detskych izbach neriesim, ja som bola kedysi strasne prisna matka, ked boli deti mensie. Cepovala som ich, vyzadovala, dodrziavala. Potom som nejako zmenila postoj a nechavala na nich. Moja kolegyna vzdy hovorievala, ked decko nema upratat s chutou, tak nech radsej neupratuje, taka nasilu robota sa nerata.... strasne ma tym vytacala...

syslik81
11. apr 2020

moja vzdy upratuje sama .. myslim hracky a zakladne veci .. ja tam len vysavam a ked sa prace skryna tak tiez ja ... aj ked ma doma kamaratki nez idu domov spolu upracu ... kedze vie ze inak by musela sama tak ich nahana :D ma teraz 5 a pol roka

hipuska
11. apr 2020

Moji tiež tak....ja tam musím sedieť a ukazovať a hovoriť...ešte toto, ešte toto. Lebo ich ponímanie poriadku a moje, je úplne niekde inde

kittykat22
autor
11. apr 2020

Tak baby je upratane - ale vobec to neslo podla mojich predstav. Syn nakopal veci do druhy krat do rohov. Ja som prisla, a zdvihla hracku ktoru hodil na knihovnicku, a spytala sa co to tam robi. Vedla bola nejaka hracia flasa neviem preco naplnena vodou bez vrchnaku. Voda sa samozrejme vyliala na knizky. Syn ma kniznicu za stovky eur. Tak som dostala zachvat a drahemu synovi prvoligovo vyprasila kozuch. Navrieskala na neho tak, ze to pocula asi polovica konika na druhom konci republiky. Na jednicku nezvladnuta vychova. Ale drahy syn zrazu pochopil co po nom chcem a za 3/4 hodiny je upratane ako z katalogu. Toto su momenty kedy lutujem seba, dieta, situaciu ktora nastala a hovorim si, ze byt matkou je nanevdacnejsia uloha na svete. V kazdom pripade syn zjavne upratovat vie, a bude si upratovat castejsie, aby nedochadzalo k takemu katastrofickemu scenaru ako dnes.

sense
11. apr 2020

Moja skoro 7rocna upeatuje ale zatial nevysava ak to da do skrine vyhadzem a musi znova...ak nie tak ziadna telka a ak zacne robit divadlo staci povedat ze upracem ja a to vie ako moje upratovanie vyzera... smetne vreco.do.ruky a ide sa.... zatial som to urobila rax a odvtedy si pamata co znamena ze ved mama uprace