Upratujú si po sebe vaše 3-4 ročné deti hračky?

19. mar 2022

Moja dcéra vôbec, občas keď už je zle. Ale nekricim, dohovaram jej ale zväčša to nepomáha. Nemyslím upratať raz za čas keď idem vysávať. Ale večer všetko upracem a ráno už vo všetkých izbách pomôžeme hračky, paplony z bunkrov a pod....
Ozaj má to nebaví každý deň upratovať.
A aby som robila krik, to síce zaberie ale mňa nebaví kvôli tomu kričať. Keby to bolo iba v jej izbe tak neriešim, ale je to kuchyňa, obývačka, naša izba... Pekne si to niekedy uloží aj sama, ale aj tak hračky uložené v krabičkách necha na kobercoch, zemi a ja len v duchu nadávam. Nevravím že to je stále stále ale ozaj mam pocit že len zbieram hračky.
Urpatuju vaše deti samé bez kriku len na prosbu?

nwnw
19. mar 2022

Nie

pribinak
19. mar 2022

Nie. Musíte upratovať spolu.
Druha vec je, že treba mat úplne jednoduchý systém kde dieťa hračku položí, nejaké detailne triedenie či ukladanie je v tomto veku kontraproduktívne

lucilaines
19. mar 2022

Moj upratuje, ale je pravda, ze ja to pocas dna neriesim. Nechce sa mi, by som sa zblaznila. Mam este aj mladsieho, ked aj nieco upracem, do 10 minut je tam rovnaky bordel. Takze pocas dna naozaj len veci co vyslovene zavadzaju a to robi aj syn, ked mu poviem. Chce stavat autodrahu, tak mu poviem, dobre ale najorv pozbierame tieto puzzle nech mame miesto. Takze s tym nema problem. No a vecer upratuje (vacsinou), ale upratujeme spolu a pred spanim pozera rozpravku. Rozpravka sa pusta az ked je upratane. A ked sa mu nechce, tak ja nekricim ani ho nenahanam, poviem mu uplne v klude ok, upracem toja sama, ale potom si aj v telke pustim to co chcem ja sama alebo si nepustime nic. Prekvapivo inak, niekedy to funguje tak, ze mi naozaj povieze je unaveny a nechce sa mu upratovat a nevadi mu, ze nema rozpravku a ide hned spat.

lucia147852
19. mar 2022

Zbežne na oko áno. Hlbšie upratanie a triedenie musíme robiť spolu

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janickacrazy
19. mar 2022

moj syn v tom veku veľmi rád upratoval, jeho to doslovne bavilo, takže áno, ale je to aj o zvyku, u nás vždy večer musí byť upratané, od malička k tomu deti vedieme

123tana123
19. mar 2022

Áno upratuje. Mame robotický vysávač ktorý mu raz ,,spapal" lego. Už vie že ak hračky neodloži ,,robo pes" ako ho syn volá, ich spapá.
Celkovo nemá rád neporiadok, všetko si po sebe uprace. Ale čo doma vidí to opakuje. Už aj pradlo svoje si poskladá sam, sice podľa seba ale snaží sa 🙂 zapájam ho do všetkých prác v domácnosti

lucka114
19. mar 2022

Poupratuje si tak "nahrubo", veci do krabíc, knihy na kôpku... Zbytky zbieram až pred spaním a spolu dávame na miesto tie "nahrubo" upratané veci ... Samozrejme, niekedy sa jej nechce a odflakne to, niekedy musím 50000 krát zopakovať, čo má urobiť, ale na konci dňa máme relatívny poriadok 🙃

tosomja
19. mar 2022

Ako by som to napísala. 11r dcéra serie na poriadok, puberta s nou trieska riadne, ale keď otvorím okno a beriem jej veci do ruky, uz vie ze je zle. Za polhodinu ma vyluxovanu izbu.
2r syn upratuje so mnou, vysype box s hračkami, keď ide spinkať, ukladáme spolu, vie aj papieriky vyhodiť do koša, plienku hneď berie a ide on vyhodiť, lyžičku hodi do drezu atď. Zapájam ho do všetkého co robím aj ja a už aj 10m dcéra sa naučila hádzať do boxov hračky, tiež jej dám plienku do ruky, že ideme vyhodiť.
Keby som mala každý deň 5x denne ukladať do policiek hračky, asi by ma porazilo. Preto mame všetko v krabiciach. Na poličke ma plyšové zvieratká. To tiež vie, že keď sa dohra ma dat spinkať na poličku..

dada0902
19. mar 2022

Ako kedy niekedy sam ze mu ani pomôcť nemôžem niekedy spolu a inokedy ja a on pozerá ma 3,5

bagerka
19. mar 2022

Ako píšu baby hore. Od 1 roku mi pomáhal s upratovaním, neskôr už som mu len povedala, čo kde patrí-má 3 boxy-autíčka, lego, panáčikov. Poličku na knihy, pôžičku na hry a plyšiakov na posteli. Keď nechce upratovať večer, že robí cirkus, vezmem prázdne vrecko na smeti a už upratuje ako divý. A najlepšie, keď mu povie ocko, to je za 3 minúty izba uprataná 😁 ja ho nechám aj povysávať, pozametať si po sebe keď nedáva pozor a natrúsi alebo rozleje a ja som práve doupratovala. Rád mi pomáha aj dávať do práčky od malička, teraz už aj variť😁 mieša, váži, ale som samozrejme pri ňom. Nech sa učí, že žena nie je otrok a nevesta mi bude tiež raz vďačná . V máji ma 4 roky

nikpa
19. mar 2022

Bez upozornenia nie. Potom už ano. Ale niekedy musím prízvukovat aj niekoľkokrát 🙄 šuhajko sa občas tvári, že je hluchý....

sapetka
19. mar 2022

Ano moj ma o 3m 5rokov ale uz nejaky cas si upatuje hracky po sebe. Je to normalne a tak by to malo byt. Hral sa dohral aa odlozit. Ak sa hrame spolu odkladame spolu. Ale u nas plati chces sa hrat s niecim inym? Ok ale najprv uprac to ostatne

reanda
19. mar 2022

to, ci je dieta schopne si po sebe upratovat, ani tak nezalezi od vychovy, ako skor od povahy.. tak, ako aj v dospelosti niekomu na poriadku zalezi viac, niekomu menej, tak je to aj v detstve.. a bud to budes respektovat a nechas dieta zit a volne dychat, alebo ho budes lamat a nutit, aby plnilo tvoje predstavy o poriadku.. alebo sa to budes snazit nejak vyladit, aby aj vlk bol syty aj ovca cela - to je casto umenie..
ja mam rada poriadok a ked boli deti mensie, tiez ma slak trafoval z toho, ako sme mali permanetne po celom byte hracky a nic ine som nerobila, len vkuse popratovala a citila sa ako sluzka.. s odstupom casu vidim, ze som sa zbytocne nervovala a keby som dokazala vtedy vidiet, ze je to len obdobie a nebude trvat vecne, tak som sa nemusela tolko stresovat.. deti vyrastli a uz si nerobia bunkre a nerozsypaju lego po celom byte - a aj mi to niekedy chyba, tie casy, co su prec a uz sa nevratia.. tak mozno si skor uzi toto obdobie, kym je dcera v tom veku, lebo to rychlo odide.. a zahraj sa v tom bunkri s nou 🙂 (hej, tiez som nevedela pochopit tieto reci v tom obdobi, kedy sa mi zdalo, ze to neskonci nikdy 😀)
a este k tym schopnostiam upratovat si po sebe - 3-4 rocne je dost male, aby to zvladalo vzdy a perfektne.. to su skor vynimky, kedy ma dieta na poriadok doslova 'talent', inak je ta uroven malokedy taka, ze by rodicovi uplne vyhovovala.. ale ja osobne som radsej robila nejaky cas tu sluzku, ako by som mala detom nicit zivot neustalym buzerovanim za upratovanie..

simsalabim
19. mar 2022

Moje deti upratovali kazdy vecer. Ak neupratali, prisiel v noci skriatok Poriadok a hracky zobral.

autor
19. mar 2022

@lucilaines ja som sa chcela vyhnúť odmenam práveže :-/

autor
19. mar 2022

@elizabet173 nikto nepovedal že som nezačala davno... Uprace so mnou, s tým problém nemá alebo začneme upratovať, začne sa hrať s jednou hračkou a tým jej upratovanie aj končí 😅
Má veeeelmi veľkú izbu... Na ňu toto neplatí práveže 😁 aj poviem že upraveme kuchynku a potom vytiahneme všetky puzzle, tak povie že miesta je dosť, všetko poposuva z koberca nabok a je pre ňu ooratane... Ak poviem že má plnú izbu hračiek že upraceme lebo sa neviem dostať ani k oknu, spraví mi nádherné cestičky v izbe že už viem alebo že mám preskočiť 😀
Práveže nekricim a keďže mám aj mladšie bábo, pohybujem sa podelím dome. Ak uspim v izbe, automaticky prechadzame sa hrať do kuchyne a to mi nevadí.. ale to sú také hovadiny ktoré mi vadia že veľakrát mne rozhodí veci, paplony, skáče po posteli, pohlada v suplikoch a vytiahne si niečo zaujímavé (v kuchyni misky, magnetky po celej zemi, v izbe nasej perá, fixy, ak tam mám krabicu s niečím tak to)... A síce to cez deň neupratujem ale podvedome má to úplne zožiera a sú dni kedy mám toho večného prekračovania veci dost

autor
19. mar 2022

@janickacrazy aj moju baví upratovať a triediť ale nie hračky... Radšej umýva riady, vari so mnou atdatd... Šikovná je ale tie hračky nehracky čo už občas vytacaju a keďže má mladšie bábo tak dvojmo a už mi to lezie hore krkom všetko

autor
19. mar 2022

@123tana123 aj ja ju zapájam, kraja mi zeleninu do polievky, umývame riady, perieme, vysavame atď... Pred robot.vysavacom zatvorí izbu že jej vysávať nebude 🤦
Práveže mám rada poriadok, keď dôjdeme zvonka tak si uprace oblecko a tiež si sama poskladá do skrine ale tie povytahovane hracky-nehracky mi vadia... Všade nechá knižky, dnes v paplonom mi skákala a všetko naopak.
Je pedantka jedine na škatuľky, všetko si skatulkuje ale všetko ostáva vytiahnuté.
Ale má izbu voľnej plochy na hranie 20m štvorcových tak asi preto 🤦😒

autor
19. mar 2022

@reanda pekne napísané... Takto som to doteraz brala ale mám dni kedy už mám toho dosť upratovania keďze aj mladšie už mám a upratujem večer dvojmo... Cez deň len nutnosti ti je pravda.
A je pravda že moja má talent a rozum, keď jej poviem že upraceme izbu lebo sa tam nedá chodiť, spraví mi tam cestíčku... Keď poviem že upraceme puzzle, čo má zložené všetko vedľa seba tak odloží ich nabok. Asi to je aj tou veľkostou detskej izby. Takže nikdy som ju nevedela naučiť že uprac jedno a potom vytiahneme druhé. Ona si práveže vyloží celý suplik, všetko postupne poskladá a vykladá vedľa seba. Potom ide k nám s mladším babom, tam posteľ vo výbuchu plus nanosene hračky, potom do kuchyne a ja už doobeda mám pocit že som večer upratovala zbytočne 🤣🤣🤣

autor
19. mar 2022

@simsalabim tuto výchovnú metódu nepreferujem... Deti nestrasim lebo raz prídu do veku kedy budú vedieť že to tak nefunguje. Ale ďakujem za odpoveď🙂

henka123123
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janickacrazy
19. mar 2022

No keď sa jej nechce upratovať, tak zredukuj počet hračiek alebo všetky schovaj na dva dni do pivnice, uvidíš, či to zaberie. 😉

reanda
19. mar 2022

hej, chapem, tiez ma to znervoznovalo, ale snazila som sa aspon vysvetlit detom, preco som nervozna a prilis ich neobvinovat a nerobit z toho dramu.. aj ked nie vzdy to vyslo 😀 .. ale casto ma prepadali aj take nalady, ze ak nieco nezmenim, tak sa to nezmeni nikdy, ze sa budu vzdy takto chovat a ja im budem robit sluzku naveky, ze si na to zvyknu.. a prave to bolo zbytocne, lebo to nebola pravda, ako som zistila casom.. proste v tom veku to nevedeli inak, lepsie, bez toho, aby nejak vyrazne isli proti sebe, co som nechcela.. aj sme poskusali rozne 'metody', ktorymi som chcela problem vyriesit, alebo zlepsit, ale nie vzdy fungovali, alebo niekedy len chvilu.. napr. som im zredukovala pocet hraciek, aby nebolo coho tolko rozhadzat, lenze potom zas viac vytahovali ine veci, co nie su hracky, alebo sa viac 'nudili' a vymyslali, ci chceli pozerat rozpravky, ked sa nemali s cim hrat.. metoda 'najprv uprac, s cim si sa dohral, kym si vezmes druhe', nefungovala vobec, lebo sa dokazali hrat aj s desiatimi vecami naraz a kombinovat to.. co bolo vlastne super, lebo to velmi rozvijalo ich kreativitu, aj ked pre mna to bol potom na upratovanie zabijak, ked sme mali z celeho bytu mesto pre plysakov alebo auticka, co mali v jednej izbe dom, v druhej dovolenkovy apartman, v tretej restauraciu a podobne 😀 joj, vlastne take pekne casy to boli 🙂 aj ked ma islo niekedy slahnut, ale som spatne rada, ze som im to dovolila, aj ked ma to stalo kopec roboty a casto aj nervov

autor
19. mar 2022

@reanda tak u nás podobne, fantázia na rozdávanie a nehrá sa s jednou hračkou 😀

lucilaines
19. mar 2022

ja tu rozpravku nepodavam ako odmenu, ze ked si upraces, mozes pozerat. Ja to prezentujem, ze az ked su splnene vsetky vecerne povinnosti, potom je narok na “oddych”. Tak to a netyka sa to len upratovania, ale aj umytia a pod. Ked je vaetko hotove, mozme sa spolu zvalit na gauc a dopriat si rozpravku.

annamivo
19. mar 2022

Syn keď už mal okolo 4 tak keď som večer zavelila upratovať tak upratal. Dcéra je presný opak. Pokiaľ nekričim, alebo že je niečo čo chce tak neuprace ani za nič. Vo veľa veciach sú rozdielny. Syn na to že je chlapec je oveľa pokojnejši, skôr posluchne, urobí. Dcéra je nervak a plačko ( len na oko), ktorý si chce všetko vydupať.

sima1415
19. mar 2022

Moju to baví takže áno ale nie vždy to tak bolo, pár krát som jej povedala že v noci chodí Ježiško priebežne pozerať či má upratané a keď nie tak že si zoberie tie hračky a rozdá ich iným deťom . Raz keď si nechala bordel tak som jej to všetko zbalila do krabice , hodina na povalu a povedala že sa ježiško rozhodol že iné deti si to viac zaslúžia :D týždeň nešla spať kým nepozrela každý cm dlážky či tam niečo nie je :D

matildam
19. mar 2022

2,5 ročná dcéra si po sebe vie upratať množstvo vecí/hračiek... keď sa jej nechce, vysvetlím, že zajtra nebude mňamka, nebude výlet... jednoducho, že upratujeme doma všetci, preto musí aj ona a samozrejme, často jej pomáham. Úplne odmalička ju vedieme k tomu, že o domácnosť sa staráme všetci - keď sa vysáva, sama si vypýta minivysávač ( používaný do auta), lebo sa chce zapojiť, chce pomáhať pri varení (úplne jednoduché veci samozrejme), prach utierame spolu - má vlastnú handričku... Deti treba úplne odmalička do upratovania zapájať...

autor
19. mar 2022

@matildam keby si čítala komenty tak toto nenapíšes. Písala som že ju bavia iné veci - umývame riady, kraja mi zeleninu do polievky (sama), vysavame, umývame... Ale hračky nehracky mi neupratujem moc. Keď niečo od nej chcem, zhrnie to na bok že šak mám miesto, môžem prejsť, môžem si tam sadnúť a pod....
A taktiež som spomínala že tomuto štýlu výchovy sa vyhýbam... Vo forme odmien.
Ja kvôli neporiadku v izbe aby som nešla na výlet s ňou? Utiahnuté za vlasy podľa mňa. Nechcem jej to znechutiť, upraceme spolu. Skôr ma zaujímal názor ako v tomto veku detí si upratujú a či upratujú samé. Ale vidím že je to rozdielne, aj podľa povahy atď. Ak jej podám do ruky že toto si odnes do izby tak si to zanesie, ale keď mi spravila dnes v mojej izbe z paplonov hrad s milión hračkami, ja do toho ešte ďalšie bábo tak chodím z izby do izby a všade navlecene hračky (chápem že sa chce hrať tam kde som s babom) iba mi nešiel ani roboticky vysávač a nejako na mňa doľahol ten bordel 🤣🤣🤣 už má to prešlo... Nenútim ju ani každý večer upratovať si svoju izbu odkedy máme bábo. Keď mám čas, pomáham jej a keď nemám čas, neriešim. Ale v iných miestnostiach musí byť poriadok od hračiek, to mám jasne dane🙂