Histamínová intolerancia. Aké s tým máte skúsenosti?

proudmummy
27. apr 2011

Ahojte mamičky, chcela by som sa opýtať, či má niekto skúsenosti s histamínovou intoleranciou. Môj 3 ročný synček dlho bojuje so zápchou (všetko sme vyskúšali, od úpravy stravy, cez duphalac a neviem čo všetko, proste všetky rady aj z tejto stránky ☹ a úľava prišla čiastočne keď sme vysadili mlieko a prešli na bezlepkovú dietu) a teraz nám vyšla táto diagnóza. Celiakia sa nepotvrdila, alergie nemá v pravom slova zmysle na nič, všetky test vyšli negatívne, aj na mlieko a iné, ale pozitívne nám vyšla práve táto vec. Iné príznaky nemá, len tú nešťastnú zápchu. Tento týždeň mám dostať viac informácií od našej alergologičky, ale zaujímalo by ma, či s tým má niekto praktické skúsenosti a prípadne čo pomáha. ďakujem

miminkad
27. apr 2011

@proudmummy ahoj,aj ja mam histaminovu intoleranciu.ako alergiu to alergologovia neberu.nuz dolezite je dodrziavat dietu

proudmummy
autor
27. apr 2011

@miminkad ďakujem za odpoveď. je potrebné pri diéte vylúčiť aj chlieb, keďže sú pri výrobe používané kvasnice? mám v tom dosť chaos, zdá sami, že strašne veľa vecí je treba vynechať. A čo zmrzlina? ďakujem ešte raz 🙂

miminkad
27. apr 2011

@proudmummy tak mne osobne chlieb nerobi problemy,skor mozno by problem robila kvasnicova natierka.kde je to koncentrovanejsie.ale to je u kazdeho individualne.zo zaciatku budes musiet trosku skusat.lebo urcite veci bude moct a urcite nie.inak co sa tyka suchych salam,tak urcite len tauris,s tymi nemam problemy,s ostatnymi to bolo horsie.z ryb mi robil problem losos,aljasska treska a pangasius nie,tvrde syry mozem v pohode.ale hovorim,u kazdeho to moze byt dost individualne.ked tak skusat s malym mnozstvom.

proudmummy
autor
28. apr 2011

ďakujem za odpoveď. to rada počujem, že s chlebom to nie je až také prísne. ako hovoríš, budem musieť skúšať a pozorne sledovať, na čo mi reaguje dobre a čo mu práve robí zle. Suché salámy ešte neje, ale šunky hej, tak budem sa to snažiť obmedziť. bohužial, aj páročky má rád, a to práveže nie je dobré pre neho, že? syry sme mu tiež zatiaľ vylúčili, aj keď ich má rád. A čo jogurty? berieš aj nejaký doplnok výživy alebo lieky? je niečo, čo tomu tráveniu pomôže? ďakujem

andullinka
22. jún 2011

Ahoj, tiez mam diagnostikovanu hist. intoleranciu, alergolog mi odporucil liek Daosin /na Slovensku ho ale neni mozne zatial kupit/ - neviem ale ci ho aj male deti mozu... a vraj je dobre uzivat aj Pyridoxin. Ja okrem toho uzivam aj antihistaminika...

tatrabanta
16. okt 2011

http://histaminovaintolerancia.tumblr.com/

-blog o histmínovej intolerancii
-recepty
-občianske združenie

skvrnka2000
16. dec 2011

@andullinka aj moja dcéra používa Daosin, kúpili sme minulý týždeň v lekárni v BA. Zatiaľ pri prvej potravine účinok super /som opatrná, takže budeme postupne zaraďovať/ , ten Pyridoxin Ti doporučil imunológ? Nám to nehovorila. Kôly čomu ho treba pridať? Vďaka

andullinka
16. dec 2011

@skvrnka2000 Ahoj, no ja som si doteraz kupovala Daosin v Rakusku, ale som rada ze je uz aj na Slovensku v lekarnach... ja stale velke zmeny nepozorujem, ked si ho dam ☹ Ano, pyridoxin mi poradila imunologicka a aj vitamin C je vraj dobre uzivat. Pomahaju tieto vitaminy telu spracovavat tie enzymy - ja som o tom dost nasla popisane na anglickych strankach... A tvojej dcere to kedy zistili? Ake mala priznaky?

nikuska4
15. feb 2012

@andullinka ahoj chcela by som sa ta spýtat,kedy už treba užívat ten Daosin??lebo mojmu synovi to tiež diagnostikovali a hovorila len o diete,nič o liekoch.On má ekzémy ,máva krče v bruchu..... 😢 hlava ho bolieva a to,ževraj z toho.

andullinka
15. feb 2012

@nikuska4 no daosin je len vyzivovy doplnok, nie liek. On pomaha telu spracovat histamin, takze ak ma tvoj syn take problemy, urcite mu tento liek pomoze...

pusikh
16. jan 2013

@andullinka
@miminkad ahojte, nasa dcera nesmie strukoviny vsetkeho druhu-velmi zle na ne reaguje, ma intoleranciu laktozovu a donedavna nemohla ani vajecny bielok-tiez silne reakcie na kozi.
Zaujima ma ake reakcie ste mali vy-vase priznaky. Ked som lekarke vravela ze dcerke nezabera "liek" Laktazan ze musime kupovat iba cisto bezlaktozove, a ze mala za 12mesiacov 4x crevnu virozu z toho 3x hospitalizacia tak vravela ze odtestuje histamin a zial je pozitivny. Co to som si uz nastudovala a tiez to chapem tak ze asi budeme musiet odsledovat ze ktora potravina ano ktora nie...lebo ona aj tak ma uz obmedzenia velke lebo skoro vsade je sojovy lecitin /soja=strukovina/ +ta laktoza...teraz este histamin :( :( :( Posledne 3 dni jedla kazdy den po sebe kyslu kapustu-velmi jej zachutila a uz mala vyzazky pod očkom :( ...este som si vravela ze z coho to ma, ved ani strukoviny ani laktozu nekonzumovala... a teraz uz viem ze je to z tej k.kapusty :( /histamin/
Prosim napisete mi ktore potraviny vam osobne robia najvacsi problem?
vopred vdaka
PS: ten "liek" daosin kt.pomaha so stiepenim.... prekvapilo ma neprijemne ze jedna tabletka stoji 1€

pusikh
16. jan 2013

@proudmummy ked sa mozem spytat... testy ohladom celiakie robili potom co mal bezlepkovu dietu skusobne?
lebo sa neodporuca robit testy ked telo neprijima letok, lebo v tom pripade su testy falosne negativne... cosi o tom viem ako dllllllhorocna celiaticka, ktorej deti tiez zdedili celiakiu-ale zatial neprepukla.

elfi1
21. feb 2013

žienky, na FB beži už niečo vyše roka stranka - diskusie, recepty, skusenosti o Histaminovej intolerancii. minuly rok bolo založene aj občianske združenie. a teraz akutalne sa bude dať podpísať aj Petícia, kde toto združenie žiada, aby sa Daosin preklasifikoval na liek, finančná podpora na špecialne potraviny, zaradenie HIT ako chorobu a ine.
možte popozerať a počítať tu
http://www.facebook.com/histaminovaintolerancia
http://www.facebook.com/groups/440254082662910/

andreadominika
27. mar 2013

ahojte, mojej 3 rocnej dcere pred 2 mesiacmi tiez zistili histaminovu intolerenciu, najprv som to nebrala az tak vazne, povedala som si no super upravime jedlany listok a bude, ale ako sa ukazalo vobec to nie je take jednoduche, najma stravovanie v skolke nam sposobuje velke problemy, vydrzime v nej tak asi tyzdena potom sme asi 3 tyzdne doma, naposledy nas v skolke odstavila paradajkova omacka s mletym masom, nasledne na to nam imuno lekarka dala Nalcrom tak ho teraz uzivame pred kazdym jedlom u ktoreho si nie som ista....Vcera sme ale absolvovali gastro vysetrenie s malou, natrafili sme na velmi dobru p. doktorku, ktora mi povedala, ze v poslednom case pribuda velmi vela malych deti prave s touto diagnozou, autistov s histaminovou intoleranciou a malych deti s Cronovou chorobou. Ked som sa jej spytala cim to je povedala svoj osobny nazor ze za to mozu ockovania....... Faktom je ze pri kazdom jednom ockovani mojich deti som pocitovala neskutocnu nervozitu a strach.
Este k tej histaminovej intolerancii tiez malej davam C vitamin a pyridoxin okrem toho Nalcomu a snazim sa aby co najviac pila, ale nie caj ale vodu. Drzim vsetkym ktori bojuju s touto diagnozou palce 🙂

raffaela
15. apr 2013

@pusikh "ten "liek" daosin kt.pomaha so stiepenim.... prekvapilo ma neprijemne ze jedna tabletka stoji 1€"
To nie je ani zdaleka pravda, ze tabletka Daosinu stoji 1 euro, pozri 60 kusov za 38 eur: http://www.pilulka24.sk/daosin-cps-60

kaza76
21. apr 2013

Ahojte, dcerke - necele 3r. - tento tyzden zistili HIT (hodnota DAO=4), prejavuje sa neustupujucim ekzemom. Jedalnicek mala dost obmedzeny aj doteraz (vyradene potencialne alergeny), obavam sa ako sa bude vyvijat pri takejto dlhodobej diete - davate svojim detom nejake multivitaminy, mineraly? Problem 2 - coskoro zaciname so skolkou, ako riesite stravu tam?

pusikh
23. apr 2013

@raffaela vdaka. v Lekarnach je tento "liek" za 42euro /lacnejsie som nenanasla v SR/. Zistila som vsak ze mi velmi nezabera, tak radsej drzim dietu. A dcerke uz ho tiez velmi nedavam.

@andreadominika tiez som sa stretla s nazorom, ze tieto ochorenia suvisia v znacnej miere s ockovanim :(
a ja som tiez pri ockovani nesvoja.

caithy
27. apr 2013

Moja 15 mesacna dcerka nie je vobec zaockovana a tiez ma diagnostikovanu histaminovu intoleranciu, takze zrejme to nebude mat az taku suvislost s ockovanim....☹

viva13
9. nov 2013

Ahoj, prosím viete mi niekto poradiť čo sa môže pri tejto intolerancii? momentálne behám po lekároch, som objednaná aj na alergologiu no mám všetky príznaky tejto intolerancie? všade čítam čomu sa vyhnuť ale čo sa môže jesť nevidím, dakujem

anos18
9. nov 2013

@viva13 Ahoj, sama si musis odskusat, ktore potraviny Ti nerobia dobre a ktore mozes.

anima9
9. nov 2013

@proudmummy Najpr, teba zistit, co Tvojmu synčekovi sposobuje problemy. Existuju potraviny a lieky, ktoré obsahujú histamín. Dalej existuju potraviny a lieky, ktore sposobuju to, že vlastné telo začína vytvárať viac histamínu. A po tretie existuju potraviny a lieky, ktoré sposobuju sťažené odbúravanie histamínu z organizmu. Keby si striktne dodržiavala antihistaminovu dietu, tak nejete pomaly nič. Preto je doležité urobiť si zoznam potravín, ktoré tolerujete. Histamín je taká potvora. Ešte je aj termostabilný, takže sa nezničí, ani varením, ani pečením a pod. Histamín je v rozumnom množstve pre organizmus nevyhnutný, no len vtedy, keď si ho vie organizmus regulovat prostredníctvom DAO. A DAO je pri HIT znížený. Nám osobne robilo problém všetko kyslé ,a čo prechádza kvasením, fermentáciou, zrením (to je nevyhovujúce u väčšiny HIT-árov). T.j. Kyslá kapusta, kyslé uhorky, čalamády, ocot, horčica, všetky citrusové plody, jogurty, syry. A všetko kde je kyselina citrónová a toho je veľa (cukríky, džemy, sirupy, džúsy, kompóty, keksy a pod..)- je to konzervant, takže je takmer všade. Preto všetko čítam. Dalej nam velmi zle robili paradajky a vsetky vyrobky z nich (kecup, pretlak), škorica, , klinček, čokolada, kakao, konzervované ryby, mentol. Žiadne bujony, vegety, sojové omáčky a iné ochucovadlá na dochucovanie pri varení. Ked nakupujes tak musis citat zlozenia a kupuj len tie potraviny, čo maju čo najkratsiu dobu spotreby, neobsahuju konzervanty (kys. askorbova može byt), neobsahuju umelé farbivá a arómy. My už máme niektoré sladkosti vytipované a maličký papá iba to. Ak chceš pošlem Ti zoznam. Pije len čistú vodu, zelený čaj, alebo bylinkový čaj (ktorý musí byť 100% bylinkový - bez aróm a príchutí), mlieko, jeden druh jablkového 100 % džúsu, čo je na trhu. Zo syrou mozete jest mozzarelu a ricotu (tie su nezrejuce). Zaujimavé je, že tvaroh, bryndza a kyslá smotana nám nerobia problémy. Ak ideme do reštaurácie tak dávame pre istotu Daosin (ten nosime stale pri sebe). V skolke sledujem jedálniček a ked je niečo , čo malý nemože, tak nahrádzam stravou prinesenou z domu. Ak niečo nahodou zje, čo je histaminové alebo toho pokombinuje viac, tak to zistím, lebo je bezdovodne velmi podráždený, nevieme, či ho niečo bolí, alebo sa mu len zvýšil adrenalín. Je to nová diagnóza, lekári ju tiež ešte na 100 % nepoznajú.Vyšetruje sa len od roku 2010. Odporúčam brožúrku od docenta Hrubišku http://www.daosin.sk/files/Daosin-brozura-web.pdf. Je aj pre laikov veľmi zrozumiteľne napísaná.

viva13
4. dec 2013

ahoj, prosím poradíte mi? chystám sa na prvú návštevu na alergologiu, chcela by som si dať zistiť až by som mala nejakú alergiu a histamínovú intoleranciu. je potrebné byť nalačno? predpokladám, že sa to vyšetruje z krvi ak áno kolko tvajú výsledky? dakujem

nastis
7. jan 2014

Ahojte, aj ja patrím do skupiny HIT. A asi aj dcéra sem bude podľa príznakov patriť, ale to sa nám potvrdí až o mesiac, lebo na krvné testy máme nárok iba raz do roka (choré). Ale sestrička mi povedala, čo ma veľmi potešilo, že vyšetrenie na HIT už spadá no klasického vyšetrenia u alergológa. Aleluja,
Ešte aby sme sa dočkali preukazu ZŤP a príspevku na lieky a stravu ako celiaktici a zas sa nám bude o niečo ľahšie dýchať.
Proletári všetkých krajín spojme sa a kričme všetko o svojej chorobe aká je neznesiteľná, nech o nej vie čo najviac ľudí a bojujú a tým menej trpia. Je to hrozné, keď nikto nevie čo vám je a vy stále tvrdíte, že to nie je v poriadku a oni vás posielajú psychológovi, lebo všetky problémy (gynekologické, ušné, tráviace, cievne, srdcové, kožné...) sú vlastne z psychiky.
Ďakujem pani Mudr. Kondášová a pani Mudr. Valentová za diagnostiku a potvrdenie, že nie som blázon 😀

lubicagasparik
28. jan 2014

@anima9 ahoj,mojej 6 ročnej dcérke zistili histaminovú intoleranciu,kde všade mám hladať informácie,čo môže a nemože jesť?Dakujem.

anima9
28. jan 2014

Mne osobne najviac ako odrazový mostík pomohla Hrubiškova brozura. Tam su prehladne a jednoduchou formou opisane vhodne a nevhodné potraviny, lieky aj iné. Nečitam vhodne a nevhodne potraviny z iných zdrojov, lebo nazory sa roznia a mala by som z toho mišung. Pridržam sa iba tohto jedného zdroja, čo sa týka výberu potravin. Taktiež sa nenechaj pomylit. Vacsina ludi s HIT uvadza vo svojich vhodných potravinách alebo receptoch aj potraviny, ktoré su pri HIT zakázane. Lebo tieto im individualne vyhovuju. Kazdy Clovek s HIT si musi vytvorit vlastný zoznam potravin a vlastný jedalnicek. Co jednému vyhovuje, inému nemusí.
Tu som dala návod, ako si nájst tie svoje vhodné potraviny. https://www.modrykonik.sk/forum/recepty/histaminova-intolerancia-recepty/
Začiatok je stále najhorší, ale neskôr to zvládneš ľavou zadnou. Diéta je najdôležitejšia zložka terapie. A dcére sa isto polepši, ako aj môjmu synovi😉

brnka
30. jan 2014

@nastis
@anima9
@miminkad baby, potrebujem radu: chcem kupit jednej znamej "nieco dobre" - sladkost, kavu... proste nejaku pozornost - ma vsak histamin.intoleranciu - poradite nieco overene, co moze?

anima9
30. jan 2014

@lubicagasparik Odpoved vyššie.

lubicagasparik
30. jan 2014

@anima9 dakujem 🙂

anima9
30. jan 2014

@brnka Zoznam vhodných a nevhodných potravín a prísad nájdeš v tejto brožúre (str.16-18). http://daosin.sk.cloud-069.masterinter.net/wp-c.... Tieto sú všeobecne dané. No však niektoré potraviny aj z tých nevhodných môžeme. U každého je to individuálne. Čo mu spôsobuje a čo nespôsobuje zdravotné problémy. Dala si si ťažkú úlohu 🙂 Káva je pri HIT nevhodná, no možno niekomu vyhovuje. Bezkofeinovy napoj Caro je povolený. Ak pomyslím na sladkosti tak žiadna čokoláda a kakao, kyselina citronová, sója a čo najmenej konzervantov, farbív a príchutí. Ak si predsa len rozhodnutá, že jej chceš kúpiť niečo na jedenie, tak sa zameraj na sortiment v bio obchodoch. Ale aj tam musíš riadne preberať, lebo nie všetko čo je zdravé, je vhodné aj pri HIT. Ak chceš kúpiť známej s HIT niečo na jedenie, tak je najlepšie keď sa jej opýtaš, čo má rada a nespôsobuje jej zdravotné problémy. Osobne by som jej kúpila radšej kozmetiku, či nejedlú maličkosť 😉

brnka
30. jan 2014

@anima9 ufff, no mate to tazke velmi ☹ Uz mi tu v skupine HIT poradila jedna kocka vinko z ciernych ribezli a aronie, tak snad bude ok. Ak nie, ponukne nejaku navstevu 😉 . Aj tak velka vdaka.