Špecificky narušený vývin reči bez mentálneho postihu

jjjanka
29. sep 2007

Mám 2 deti vo veku 4 a 5 rokov, ktoré majú diagnózu "špecificky narušený vývin reči" bez mentálneho postihu. ☹ Teraz majú nastúpiť do MŠ, lenže problém je, že v našom okolí nie sú špeciálne zariadenia venujúce sa deťom takto hendikepovaným (okr. Žilina a Bytča). Navštevujeme logopéda a aj psychológa, inak sú deti v poriadku. Vedel by mi niekto poradiť? Privítala by som aj názory a skúsenosti rodičov detí podobne diagnostikovaných. Ďakujem

jahoda1975
3. júl 2011

@smardik my jdeme 20.7. a už fak stříhám metr. Chvilkama jsem měla i pocit, jestli Luk není autista, ale neurolog mi to vyvrátil, no tak snad není. Já se hrozně bojím té školky, že to prostě nedá a to si nedovedu představit, jak bychom to dělali. Lukovi byli tři v březnu, loni ho u zápisu nevzali a ještěže tak, stejně by nebyl schopný nastoupit, ale teď mi ho vzali a já se radovala, jenže jak se blíží září a nevidím pokroky, bojím se. Od března chodím denně do práce, hlídá každý kdo může, ale je to náročný a těšili jsme se, že to v září skončí a budeme normálně fungovat, ale teď vidíme, že to nebude tak jednoduchý 😒 No každopádně se odpíchneme od názoru paní doktorky a budeme to řešit dál.
¨
Ta tvá logopedka je opravdu úžasná, nejste náhodou z Prahy 4? Že bych měla nějaký dobrý kontakt. Manžel chce počkat na Krejčířovou, prý nemám zítra běsnit a řešit logopeda, že nám může třeba i Krejčířová dohodit někoho specielního, tak ted nevím co mám dělat. On když vidí, že něco pořád studuju na netu tak je už skoro běsnej 🙂 No paní doktroce stejně asi zavolám, abych věděla, jestli je vůbec ochotná nás vzít a případně pro klid doma, počkám do toho dvacátýho 😒

jahoda1975
3. júl 2011

@smardik já měla ten mailík rozepsanej a mezitím přišla další tvá odpověď. No musím říct, že vaše paní doktorka je opravdu fajn, přesně tohle by se mi líbilo, tak snad budeme mít také štěstí. Koupím ještě to logo primo a snad se někam hneme. Trošku se uklidňuju, že než začal chodit, taky to trvalo strašně dlouho, začali jsme až v 19-ti měsících, ale vlastně ze dne na den cupital, až to bylo neuvěřitelný, jak rychle nám to šlo, tak si říkám, že to třeba tak bude i s tím čůráním a mluvením, to je mi jasný, že bude trvat dýl, ale že snad jakmile pochopí opakování a nějakou slovní hru, že se rozmluví

sisstin
3. júl 2011

@jahoda1975 Ke Krejčířové se dovoláš max. do 7hodin do rána, já s ní komunikuju výhradne po emailu - to funguje dobře 🙂 jak je na tom vůbec Lukášek s mluvením? Jinak neurolog rozhodně není schopný posoudit to, zda má dítě autismus nebo nemá...oni jsou v tomhle těžce mimo 😉

smardik
3. júl 2011

@jahoda1975 bohužel z Prahy nejsme takže ti neporadím ale určitě někoho najdeš, když to nevyjde napoprvé tak u jiného logopeda

jahoda1975
3. júl 2011

@sisstin já nemyslela Krejčířovou, ale že zavolám té logopedce 🙂 Krejčířové písnu mailík jen těsně před návštěvou.

No s mluvením to nemáme nic moc, když něco chce, tak jen ukazuje a vydává u toho nějaký zvuk, ale důležité je to ukazování, od toho odvodíme co chce, když to není ono, důrazně řekne NE,NE,NE 🙂 to mu jde dobře. JO,JO taky umíme, pár slov jako čau a ahoj, máma,táta jsou normální a určitě bych našla pár "normálních", ale většina slovíček jsou zkomoleniny. Bráškovi Kubíkovi říká ubí, Honzovi -Hají, mlíčko a pití je íno a tak podobně. My mu rozumíme všechno, ale samozřejmě jenom my. Všechny děti jakéhokoliv věku jsou pro něj "mimi" 🙂 , prostě má svojí hatmatilku. On se tedy snaží slovně projevovat, ale jeho projev je jen takové hlasité broukání a mumlání 😒

A k tomu autismu, tak jsem měla pocit, že neurolog je trošku mimo, vlastně se nám moc nevěnoval a všechno mu přišlo v poho s tím, že opoždění tam je a že máme přijít na kontrolní eeg v říjnu a že by mu měla školka a kolektiv pomoci. Když jsem se zmínila o tom, že mi někdy připadá, že má příznaky autismu mi vlastně řekl, že bych měla vidět autistické děti a že náš Luk je naprosto v normě.........

sisstin
3. júl 2011

@jahoda1975 nemusí to být "normální" slova, za slovo se počítá i to, když jednu věc označuje stejným výrazem 😉 syn má aktivní slovní zásobu asi 400 slov (počítám i ta "jeho" slova), spojuje teda 2-3slova,ale jak jsem psala..gramatika prostě nula...

třeba prší, a on řekne "voda kapky dolů" a samozřejmě ne takhle čistě...fakt jako google překladač 😉 třeba se naučil slovo "bílý" a je mu jedno, jestli je to ženského rodu, nebo mužského nebo středního..prostě je to "bílý"... a právě ta gramatika jde šíleně pomalu. Slovo "boty" říká už víc jak půl roku, a až ted je třeba schopný říct "bota", když je jedna...dřív to prostě byly "boty" a bylo mu fuk, jestli je jedna nebo dvě 😒 a takhle je to prostě se vším... dá se to přirovnat k tomu, jako když se učíš cizí jazyk a zrovna nemáš na jazyk talent..tak takhle se dysfatické děti učí rodnou řeč 😒

co se týče autismu, tak to je tak obšírná a složitá diagnoza, že rozhodně neurolog není schopný to určit. Jsou děti těžce autistické, u kterých to je vidět na první pohled...ale taky děti s vysokofunkčním, atypickým nebo aspergerovým syndromem a tam to rozhodně není poznat hned, jen tak "na oko" 😉

sisstin
3. júl 2011

@jahoda1975 navíc u nás je šílenej nepoměr mezi pasivní slovní zásobou (porozuměním řeči) a tou aktivní 😒 což je fakt na prd. Syn zná slova jako meniskus, klíční kost, umí názvy prstů, operuje slovy typu "tubus" a podobný blbiny 😅 😅 😅 pasivně do něj lezou slova neuvěřitelným způsobem, okamžitě si je pamatuje. Odpovídá na složité otázky - sice jednoslovně, max. dvojslovně, ale ví, na co se ho ptám.

A pak vznikají šílené krizové situace, kdy on se chce složitě vyjádřit..a prostě nemůže, neumí to říct, popř. my mu zase nerozumíme...fakt peklo 🙄 na to, jaký on byl nevztekací a klidné (to stále je)dítě, tak díky tomuhle máme doma v poslední době neuvěřitelné hysterické scény 😖

jahoda1975
4. júl 2011

@sisstin tak koukám, že to opravdu nemáš jednoduchý. No skloňování a věci v množném čísle to je u nás jen hudba budoucnosti, tohle netrenujeme vůbec. Ale zase musím uznat, že tvůj malý dělá podle mně obr pokroky a logopedická školka mu určitě strašně moc pomůže. Pokud se u nás klasika neosvědčí nebo nám dokonce dr.Krejčířová řekne rovnou, tam určitě ne, hledejte spec. školku, tak musím najít také něco takového. Vím, že v okolí jsou, ale bude asi boj ho tam pak umístit, hlavně takhle narychlo, takže myslím, že by šlo stejně až o příští školní rok a uvidíme. A jeho vztekání, že nechápeš co chce říct - to je jasný, je to období a on chudák nechápe, že ty ho nechápeš - no je to běh na dlouhou trať.

Jinak jsem mluvila před chvílí s tou klinickou logopedkou a ta mi sama řekla, ať počkám co nám Krejčířová řekne a pokud ona uzná, že bychom měli klinického logopeda navštěvovat, tak ať si od ní nechám rovnou napsat doporučení a že se na nás podívá. Ale jinak se moc netvářila, podle ní je u "chlapců" 😠 čas do čtyř let věku a pak se to teprve řeší. No byla po telefonu milá, ale překvapilo mě, že se jí to zdále "v normě", tak tedy nevím. Je tady v okolí ještě jedna, tak ji asi zkusím také kontaktovat telefonicky a uvidím, jak na mě bude v tel. působit 😉 . Každopádně počkám tedy do názoru Krejčířový a třeba ona sama má nějakou logopedku na Praze 4, kterou nám doporučí - takže dfc došlo na manželova slova 😉

sisstin
4. júl 2011

@jahoda1975 ono to ani moc trénovat zatím nejde...prostě ho jen pokaždé opravím 😝 když to řekne špatně...ale je to prostě na dlouho, než se mu ta gramatika "vryje" do paměti, tak to trvá strašně strašně dlouho 😖 jinak ta aktivní slovní zásoba se zvětšuje poměrně rychle, na to, že ve 3 letech měl 10 slov...tak za 3/4roku se to fakt hodně zvětšilo...ovšem nejsou to takové skoky jako kdyby měl jenom opožděný vývoj řeči 😉 ale u té dysfázie jsou větší pokroky v mluvení mezi 4-5(u těch slabších forem), a pak hlavně mezi 5-6 ( u těch závažnějších). Podle Krejčířové by měl s odkladem do školy pak už mluvit jako vrstevníci, ale hrozí právě ty specifické poruchy učení 😉

Dítě pak sice už mluví relativně fajn, ale neslyší, jaké jsou hlásky ve slově, tudíž slovo neumí správně napsat. Děti, co mají smíšenou dysfázii, tak mají zase problémy se čtením s porozuměním, pak logicky to jsou i slovní úlohy v matematice atd. 😝 Jako my budeme chodit na ty předškolní kurzy, tak snad se ty SPU co nejvíc eliminujou..ale to mi nikdo nezaručí 😝

K té logo, no u mě už by moc teda důvěry neměla, když tohle řekne klinický logoped, tak to bohužel neznačí nic dobrýho 😠 fakt radši počkej, jestli ti Kr. někoho poradí, jdete už za tři týdny...to už vás bez logo nezabije 😉 Jinak v Praze ještě občas funguje Kutálková (vyhlášená logopedka), ale už asi hodně málo, je na důchodu už tuším 😕

smardik
5. júl 2011

@jahoda1975 tak nějak podobně reagovala ta první logopedka které jsem volala takže jsem hledala dál a máme super logopedku,včera jsme byli zas a super. Už počkej na tu Krejčířovou 14dní už je chvilka to už bez logo vydržíte a třeba vám někoho doporučíte a půjdete už s nějakým papírem. Mi logo říkala že můžu přijít i bez papíru ale že je raději když už přijdu s něčím v ruce, nás ještě čeká neurologie

tinuskaha
5. júl 2011

ahojte mam doma predcasniatko vo vsetkom zapstava aj v reci.Kedy je vhodna doba navstivit logopeda??dakujem

smardik
5. júl 2011

@tinuskaha já už s malým na logopedii chodím a ještě nemá 3 ale pediatr mi říkal neřešit do 3let, já tak dlouho čekat a nechtěla a jsem ráda. Na logopedii můžete jít klidně hned-my byli poprvé ještě neměl 2,5 roku a to mi jen řekla že nás pošle na neurologii, foniatrii, psycholog a pak přijít s výsledky co dál, už to kolečko máme za sebou i když ještě na neurologii půjdeme na podrobné vyšetření a na logopedii už chodíme, byli jsme 2x, příští týden půjdeme potřetí a prostě si tam spolu hrají, kukni výš tam jsem psala jak to probíhá. Takže stačí zajít k tvému dr. pro žádánky a oběhnout si kolečko neurolog-to asi chodíte ne když je narozený dřív, foniatr a psycholog. ale počkej na sisstin ta ti poradí víc, zas nevím jak je to když je malý narozený dřív, to určitě hraje velkou roli

tinuskaha
5. júl 2011

narodil sa o 3mesiace skor neudrzi hracku vlastne poddrzi ale pusti nelozi neplazi nechodi a samozrejme nerozprava povedala by som ze zije vo svojom svte

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha no určitě ve 2 letech není brzo 😉 kor, jestli je jako extrémní nedonošenec opožděný celkově 😉 klinický logoped pomůže v celkovém rozvoji 😉 ze začátku to není o mluvení, ale o rozvíjení pasivní slovní zásoby, motoriky atd. Nevím, odkud jste, ale v BA je Inštítut detskej reči, tam by vás určitě vzali 😉 jinak bohužel na východě a v menších městech je to s logo v tomto věku dost bída 😒

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha aha, tak to je ale závažné postižení, to by jste měli řešit ve stacionáři celkově...to na klasického klinického logopeda není 😉

tinuskaha
5. júl 2011

@sisstin my sme z vychodu ☹ ale tam kde chodime na rizikovmu my dali cislo na jednu suromnu logopediu a vraj su dobri tak to asi teraz skuim cez prazdniny dufam ze nebudu mat dovolenky 😒

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha pokud by jste byli z BA, tak by k vám možná byla schopná dojíždět Raná péče z Brna nebo okolí 😉 předpokládám cvičíte Vojtovku 😉 a jinak stimulujete. To by vám měli poradit tam, kam chodíte...jak chlapeček rozumí mluvené řeči? 😉

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha a určitě by jste měli mít psychologické vyšetření, kde vám klinický psycholog udělá vývojový profil...bohužel u takto předčasně narozených dětí hrozí spousta postižení - mentálních, psychických, fyzických atd. 😒 Takže v první řadě by jste měli vědět, jak na tom vůbec je, a podle toho se můžete nějak dál řídit 😉

tinuskaha
5. júl 2011

@sisstin tu odkial som (Prešov)som zatial dobreho psychologa nenasla skusim este Košice to je najblizsie mesto

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha škoda, že u vás neexistuje něco jako naše Raná péče 😒 mám takový pocit, že o tyhle děti se nikdo nijak extra nestará, rodiče nemají informace atd. 😒 rozhodně chlapeček nejdřív musí rozumět, aby mohl mluvit....to mluvení bych u vás určitě neřešila, ted jsou mnohem důležitější jiné věci 😉 on ten mentální vývoj jde většinou ruku v ruce s motorickým, a pokud se chlapeček zatím ani neplazí, tak on asi mentálně bude na tom nějak podobně...počítám bude ted na úrovni kojence okolo jednoho roku 😉

reaguje vám na nějaké pokyny, nebo třeba aspon předmět (osobu) vyhledá očima na slovní pokyn? 😉

tinuskaha
5. júl 2011

@sisstin to mas pravdu marne som nieco take ako mate vy v CZ hladala tu sa tym detom akoby nechceli venovat ako by to bol led odpad a hanba spolocnosti 😔 jo osobu napr.mne a mm tak se hned podiva tak isto kdyz jde reklama spravy a ruzne rlace kdyz uslisi zvusku hned se otoci na telku.ale kdyz se ho ptame kde je vlacek(jeho oblibena hracka)tak nic az kdyz ho zapnu tak zareaguje nevim uz sem z toho zmatena 😒

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha tak to vypadá, že zatím reaguje jen na zvuky..ale ne na slova 😉 to se zatím toho moc nedá udělat....všechno mu krátce a jasně komentuj...žádný mluvení typu: "podívej se, tamhle je krásné červené auto" prostě řekni jenom "auto", když bude mít v ruce kostku, řekni "kostka" 😉 je třeba na něj fakt neustále mluvit, celý den...ale opravdu stále stejně, krátce, jasně a výstižně 😉

umí se dívat tím směrem, kterým ty ukazuješ? 😉

tinuskaha
5. júl 2011

@sisstin ne neumi ☹ jen treba kdyz mam hracku v ruce anebo jen tak prstem ukazuji tak sleduje otaci hlavu.Jo a mluvim na neho porad nekdy si pripadam ze trpim samomluvou 😀 ale vetsinou sme doma sami tak komunikuji aspon s nim jo a mluvim a komentuji kratce pomenuji to co mu ukazuji jenom jednym slovem

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha tak když mu budeš něco ukazovat, tak řekni "pozri" a nenásilně mu otoč hlavu tím směrem 😉 chce to fakt dodržovat důsledně 😉 navazuje oční kontakt? Jestli máte problém i s tímhle, tak je fajn si ho zase trošku "vynutit", samozřejmě ne na sílu, prostě mu tu hlavu na pár sekund chytni a vynut si ten pohled, popř. si dávej k hlavě něco blyštivého nebo hrkavého 😉

co takhle píšeš, tak zatím ta komunikace bohužel není ani na úrovni 9měsíců, takže fakt musíte začínat od píky...ted bych se nejvíc zaměřila na to, aby chápal tvoje ukazování 😉 když tohle pochopí dítě, tak teprve samo začne na něco ukazovat...takže až se dopracujete k tomuhle, tak mu dávej hodně na výběr ze dvou věcí, píšeš, že má rád vláčky...tak mu třeba ukaž vláček a autíčko, aby si byl nucený ukázat 😉 ale na to je fakt čas, nejdřív musí chápat tvoje ukazování, přeskočit to nejde 😉

tinuskaha
5. júl 2011

@sisstin diky tak skusime i to 😉

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha ty bys měla určitě počítat, že u vás pak bude nějaká náhradní forma komunikace- VOKS, TEACH atd., s tím mluvením to bude asi na hodně dlouho 😉 nejdřív musí přijít ta neverbální komunikace, potom verbální porozumění mluvené řeči a až potom někde na desátém místě je samotné mluvení. Je možný, že chlapeček nějakou diagnozu mít bude 😉 s tím by vám ale měli poradit v nějakém centru Alternativní a augmentativní komunikace 😉

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha do nějakýho stacíku chlapečka dáváš? Možná by to bylo fajn, třeba na dvě-čtyři hodinky denně 2x do týdne...kde by s ním cvičili, rozvíjeli tu komunikaci..a ty by sis trošku oddechla 😉

tinuskaha
5. júl 2011

@sisstin cvicim s nim doma 4x denne +hypoterapie a chcela by som skusit aj canistoterapiu.Nedavam ho nikde lebo tu v meste o nicom takom neviem a dalej cestvoat to jede do penez a nemame ani auto☹

sisstin
5. júl 2011

@tinuskaha tak pejsky dělají hodně i dobrovolníci 🙂 nj, vím, je to těžké s tím dojížděním... 😒 vyřizuješ si prodloužení rodičovského a příspěvek na péči? U vás je to trošku jinak s těma dávkama, respektive se to jinak jmenuje 😉 ty máš rodičák na jak dlouho? Chce to vyřizovat fakt poměrně brzo, min. půl roku před koncem rodičovského 😉

tinuskaha
5. júl 2011

@sisstin ano vybavujem rodicovsky sa da predlzit do 6 rokov ak ma dieta nepriaznivy zdrav.stav.holky v teme predlzenie rodicaku psali ze staci mesiac pred 3 rokom a maly ma 3 az v lednu pristi rok