13 mesačné dieťa sa nervózne pohupuje v sede

mirkafi
17. nov 2012

Ahojte, pozerala som na diskusiach, ci nieco podobne nenajdem, ale nepodarilosa mi to. Mam 13 mesacnu dceru, ktora sa zhruba mesiac nervozne pohupuje v sede dopredu a dozadu a pri tom vsetkom ma nohy uplne napnute a ruky pokrcene a zovrete v past. Do konca prveho roka bola uplne v pohode, nebyvala nervozna, ale teraz je to cim dalej, tym horsie. Mala mi krasne spinkala v noci, prespala aj celu noc a teraz cez den krasne spi - hlavne doobeda, poobede je to uz horsie, ale v noci sa mi aj 10-15 krat zobudi so strasnym krikom. Ona pri tom vsetkom spi a zrejme si to neuvedomuje, ale je to strasny pocit. Cez den, ked sa nevyspi dostatocne dlho, ze ju nieco zobudi (sice neviem co), tak je nervozna, uplakana a zacne sa pohupovat. Robi to aj pri jedeni v stolicke, v autosedacke, na zemi. Skusala som ju zaujat hrackami, spievankovom, piesnami, hrami. Zaberie to len na chvilu a to aj len v tom momente, ked sa prilis sustredi. Nerobi to cely den, ale pride to bud z nicoho nic alebo hlavne vtedy, ked sa malo vyspi.. Uvazujem, ze s nou pojdem k neurologicke, aj sa dost bojim, co mi povie. Inac, ked je kludna, tak je hrava, usmiata, miluje deti, psov, je vlemi kontaktna, vsetko ju zaujima, rada sa stretava s novymi ludmi, detmi.. ale ked nema naladu (a to sa stava cim dalej tym viac), tak robi tie nervozne pohyby. a ten spanok je taky zly tiez uz jeden mesiac. Mysleli sme si, ze to bude zubkami, ale trva to uz velmi dlho. aktualne jej idu predne stolicky 3, ale tie jej neluzu uz mesiac v kuse. Mate podobne skusenosti, je treba sa niecoho obavat? este k tomu spanku, mozu to byt nejake nocne mory? To sa mi velmi nezda, pretoze tie vykriky zo sna su kratke, velmi hlasne, ako keby ju niekto bodol nozom a ona si to neuvedomuje.. obcas sa zobudi hlavne ked je ten vykrik dlhsi ako 3 sekundy. a tych vykrikov je aj 20 za celu noc.. a to pohupovanie ani nehovorim.. bojim sa, ze sa s nou nieco deje. ak mate podobne skusenosti, poradte prosim..

zuzulkasimi
17. nov 2012

Ahoj, spomínala si, že mala infekčnú monomukleózu a býva často chorá, určite brala aj antibiotiká a možno má narušenú črevnú flóru a možno máva kŕče v brušku pri pohybe čriev. Na to sú celkom dobré probiotiká Infants dophilus plus. Čo sa týka toho autizmu, na určenie diagnózy sa čaká približne do troch rokov, pretože v takom veku tie prejavy nie sú až také výrazné a taktiež sú u každého dieťaťa iné, ďalším z prejavov môže byť aj to, že dieťa nie je naviazané na matku a je mu jedno aj ked je pri cudzej osobe, nereaguje ak chceme na niečo upriamiť jeho pozornosť, atď...

zigzag
18. nov 2012

@mirkafi ked ste lezali v nemocnici moze ist o hospitalizmus... a ked nie, tak mozno vedlajsi ucinok ockovania....

elledriver
18. nov 2012

mima, my sme na neurologiu chodili do sinalgisu (alebo synalgisu?) na mileticke. sukromna ambulancia, velka spokojnost. kika

abbie
18. nov 2012

inak aj ja odporucam prave Sinalgis na neurologiu

abbie
18. nov 2012

@zuzulkasimi spickovy psycholog v tom ma jasno uz v 2 rokoch ... vacsinou v 3 rokoch sa to uz da iba na papier 😉

zuzulkasimi
18. nov 2012

@abbie autistické znaky je síce vidieť už aj na dvojročnom dieťati, ale do tých troch rokov sa môže ešte veľa zmeniť, buď sa autistické znaky vekom prehlbujú alebo zanikajú, preto sa na diagnózu čaká dlhšie...

sendy182
18. nov 2012

@abbie ahoj veď áno.....to pohupovanie....?...najlepšie bude zájsť k odborníkovi...........kámoškina malá dcérka sa stále pohupovala.....no bola v poriadku.......počas dňa aj spánok ...........jej sa to proste zapáčilo a ostal jej takýto zlozvyk...no zbavila sa ho 😕 .............ja to pripisujem aj chorobe a pobytom v nemocke.......nekľud,nervozita,zlý spánok......to si citlivejšie dieťa zapamätá....zvlášť keď to dovtedy nerobila......možno sirupček na ukľudnenie a pokojný spánok krátkodobo
@mirkafi

abbie
18. nov 2012

@zuzulkasimi to suhlasim 😉

kveta
18. nov 2012

@mirkafi V tej nemocnici bola sama alebo s Tebou? Neudiala sa tam nejaka trauma, nasilne vysetrenie alebo nieco podobne?

mirkafi
autor
18. nov 2012

no tak to ste ma nepotesili.. ona je na mna dost naviazana.. ked zbada niekoho cudzieho, potrebuje chvilku na to, aby sa omselila a vtedy je u mna do sekundy na rukach.. tiez ked na nu partner obcas zvysi hlas, hned uteka ku mne.. ma u mna take nejake utocisko.. velmi rada sa mojka a tuli.. ma velmi rada deticky male a psikov, to vtedy viska od radosti tak, ze si ludia myslia, ze jaci od zlosti a ono je to naopak.. ale neviem co sa s nou posledne tyzdne deje lebo doobea je uplne dobrunka, ze ju mozeme na chleba natriet a aj krasne spinka hned po ulozeni do postielky a poobede ako keby do nej sto certov voslo. nevie co so sebou. uci sa teraz chodit, stale chce niekam ist a sama nevie kam, stale nieco chce a sama nevie co.. len ukazuje prstikom, na veci a v sekunde to zmeni aj 5x.. no proste dost zataz na psychiku a o tom spanku poslednu dobu ani nehovorim. Dnes mi zaspala az teraz a to za normalnych okolnosti spavala uz o 19 hodine a v pohodicke.. teraz zaspala uz od totalneho vycerpania a aj to s krikom, placom a prehadzovanim sa.. fakt tomu nerozumiem. zajtra hend zavolam do toho sinalgisu a skusim sa co najskor objednat, pripadne skusim potom este tu detsku psychologicku. nechcem nic nechavat na to, ze to casom prejde. aj keby som bola rada, ale psychicky som na tom dost zle momentalne, takze nebudem cakat.. dakujem za rady, skusenosti..

mirkafi
autor
18. nov 2012

@zuzulkasimi no ona je namna dost naviazana, ako som uz pisala. na rozne podnety reaguje rychlo a hned. ci uz ked chcem od nej, aby mi ukazala nieco v knihe prstikom alebo ked sa jej opytam, ci chce ist na nocnik, tak okamzite pozrie na neho, po styroch dojde na druhy koniec izby a zoberie ho a uz aj sa ide na nocnik. to iste je, ked pozera spievankovo, opakuje pohyby po detoch. je velmi bystra a sikovna a mam pocit, ze mi vsetko rozumie a podla toho sa sprava. na cudzie osoby si musi najskor zvyknut, ked ich zbada, ale staci takych 15-30 minut (zavisi od osoby) a potom je kamaratka. u deti je kamaratka hned lebo sa z nich neuveritelne tesi, tak isto aj zo psov.. tak neviem..

mirkafi
autor
18. nov 2012

@zigzag boli sme na Kramaroch, ale to bolo pred troma mesiacmi a ta nervozita a nespavost je otazka cca mesiaca..

mirkafi
autor
18. nov 2012

@kveta najprv tam bola so mnou, ale ked som ochorela, necheli lekari,, aby som tam ostala, tak prisiel partner. ani jednu hodinu tam nebola sama..

abbie
18. nov 2012

@mirkafi presne moja rec, ked sa na nic nepride, tak to bude len najlepsie a ty budes pokojna a mat istotu ... keby si to odkladala, tak budes zbytocne nervozna a ked je matka nervozna, tak to citi aj dieta!

mirkafi
autor
18. nov 2012

@kveta trauma bola uz ta nemocnica samotna, ked mala infuzie na nozke a nevedela lozit, bola zatvorena v postielke a nemohla vyjst, ale na vsetkych vysetreniach bola so mnou a zaobchadzali s nou v ramci normy.. akurat odbery krvi je vzdy a zasadne robili z hlavicky (co bolo hrozne) lebo maj lekarka detska jej robi od malinka odbery z rucky, ak je treba a z toho mala des nielen ona, ale aj ja.. len ako hovorim, my sme z nemocky doma uz tri mesiace a ten neklud je posledny mesiac.. cize 2 mesiace bola v pohodicke normalne usmiata, vesela v pohode..

mirkafi
autor
18. nov 2012

@broonislava mozes mi prosim ta napisat ako to zistili tovjmu dietatku a ake malo priznaky? co si si vsimla ako prve a co ta upozornilo na to, ze by si mala ist na nejake vysetrenie a tak? velmi ma to zaujima.. kludne aj dospravy mozes, budem vdacna.. dakujem

lilitela
18. nov 2012

@mirkafi ahoj myslim ze si dostala super rady na kazdu sa treba zamerat. Ta nemocnica moze byt pricina aj ked to zacalo neskor. Aj ked tam bol s malou partner, mamicku zrejme nenahradi. Inak ako si vychadzaju s partnerom? Mne moja mala po ockovani v 9 mesiaci mala druhu noc nocnu mora a strasne plakala, nikdy predtym ani potom sa to nestalo. A spala pritom, chvilu trvalo kym sme ju zobudili a potom sa usmievala. Pohupovat sa zvykla medzi 9-12 mesiacom v sede a na styroch od vzrusenia aj pozitivneho. A zle vecerne zaspavanie a nekludny spanok zazivame teraz uvazujem nad bolestami brucha, prip. zubov. Nezaviedli ste novu potravinu prip. inu znacku jedla, mliecka? Ak sa ti dusila tak vazne, moze mat moru z toho. Moja sa dusila pred 2 mesiacmi z jedla a ked obcas nevie vyplut nejaky kusok jedla, zacne ookamzite panikarit.

marulka83
18. nov 2012

@mirkafi najlepsie bude,ak zajdes k lekarke. Mne to pride aj ako bolest zubkov. Kojis ju? Ked som malu kojila,tak i 15 krat mi v noci plakala zo sna a som si myslela,ze je to nocny des. Inac,i ja mam 13 mesacnu dcerku.. Dufam,ze to dooadne dobre.

broonislava
18. nov 2012

@mirkafi ahoj, ze nieco nie je v poriadku sme si vsimli sami, lebo syncek nemal dovtedy ziadne problemy. Prejavovalo sa to tym, ze ked som oproti nemu sedela, napr. pri krmeni, tak pocas toho jedla sa mu vyvratili ocka stlpikom /dohora/ az na bielka. Trvalo to asi stotinu sekundy, ale vsimli sme si to. Ja som zdrav.sestra a pamätam si zo skoly, ze ked sa vyvracaju ocka dohora ,je to nejaky neurolog.problem. Preto sme sli na Kramare, tam mu urobili EEG a bolo to jasne, epilepsia. Autizmus sa akoby pridruzil trocha neskor, nemal nejake divne spravanie, ale nezacala sa mu rozvijat rec. Jasne, ze kazdy ma ubezpecoval, ze on sa rozhovori...atd., ale ked mal dva roky, jedna psychologicka mi to povedala po 20-tich min., ktore s nim stravila. Potom nasledujuci rok sa to viac-menej zistovalo, ci naozaj, az teda sa to potvrdilo. Mal zvlastne spravanie, ale nemal ziadne stereotypy, takze 100% diagnoza-autizmus sa urcuje velmi tazko, ked ma dieta este aj dennodenne epi zachvaty. U neho je to uz aj poskodenie mozgu v dôsledku neustalych zachvatov, ktore sa mu nepodarilo dlhe rôcky dostat pod kontrolu. Sam neurolog povedal, ze v tomto pripade je autizmus to mensie zlo, nez epilepsia, lebo ta ma ozaj nezvratne poskodenia na mozgu dietatka.

mirkafi
autor
19. nov 2012

@lilitela ahoj, partner tam s nou bol uz len posledne 2 dni lebo ja som bola v takom hroznom stave, ze som ledva chodila. Musela som tam nieco chytit a potom som sa z toho dostavala dalsie tri tyzdne. Partner tiez po navrate z nemocky ochorel a dostaval sa z toho tiez dost dlho.. s partnerom vychadza velmi dobre, v tom problem nevidim. Zaviedli sme nove mliecko pol na pol, aby toho na nu nebolo vela a zrejme aj to vysadim. Ona mala diagnozu alergia na BKM, ale nepotvrdila sa krvnymi testami 3x a znasa dobre aj mliecne vyrobky, tak nam odporucili prejst z mlieka Neocate na obycajny Nutrilon 3. z toho ma obcas krce v brusku, vetry caste, ale chuti jej. v strave som nic nove nazviedla. To mlieko asi vyriesim, ale treba cakat na schvalenie poistovnou asi mesiac lebo je to specialne drahe mlieko.Teraz jej idu zubky uz 3 tyzdne, mozno to je sposobene aj tym. no uvidime co mi povedia lekari. zatial nepanikarim, ale som uz vycerpana..

mirkafi
autor
19. nov 2012

@marulka83 ahoj, moze to byt aj zo zubkov, uz len cakam kedy sa prerezu komplet. su to tri predne stolicky a kazda je vyrasena do polovice. teda jedna strana vyrasena a druha nie. cize ked sa to prederie cez to dasienko, mohlo by to mozno ustupit. uvidime. v kazdom pripade zajdem aj za tymi odbornikmi.. ja nekojim, netvorilo sa mi mlieko, takze je od 2 tyzdnov na umelom mlieku. aj tych vystriedala pozehnane, az kym jej sadlo posledne. Neocate.. mavala krvave stolice, neprospievala, mavala krce, vetry a podobne veci.. dakujem za podporu..

mirkafi
autor
19. nov 2012

@broonislava ahoj, dakujem za info. zatial nic podobne ako u tvojho dietatka nepozorujem, ale pre istotu s nou zajdem k odbornikovi. predsa nie som ani lekar, ani zdravotak, takze sa mi to tazko hodnoti. dakujem krasne za info..pekny den a vela zdravia..

marulka83
19. nov 2012

@mirkafi och,ze krvave stolice,tak to museli byt bolesti brusenka.. coze,uz ma stolicky ? A tie musia boliet najviac a hlavne v noci,lebo nie su ostre a musi to byt vela bolesti,kym vykuknu cele... Moja ma iba 3 zuby hehe,tak to vsetko ma estelen caka. Dobre,ze ides k lekarovi,aspon ti to skontroluje a drzim prsty,aby bolo vsetko v poriadku.A este k tomu,ze neskusala si dat namiesto mlieka kase, jogurty alebo ine nahrady,ked jej umele nerobi dobre?

mirkafi
autor
19. nov 2012

@marulka83 krvave stolice mala asi 3 dni a bolo to pocas vikendu, ked mala iba 3 mesiace - taky krvavy hlien tam bol. tak jej hned nasadili ine umele mlieko bez BKM a preslo to za 1 den. odvtedy to bolo super - klop-klop. ale ked sme presli na pokracovacie mlieko bez BKM po 6-tich mesiacoch, zacala mat krce, caste vetry (aj 30x za minutu), prestala prospievat, tak jej opat zmenili mlieko. Nieco jej zrejme nesedelo na tom pokracovacom mlieku. odvtedy sme na neocate a pekne prospieva. le kedze to plati poistovna iba pol roka a mala znasa dobre jogurty, syry a maslo, tak sme museli prejst na obycajny Nutrilon 3. a ten jej podla mna tiez nerobi uplne najlepsie. aj ked na druhu stranu, chuti jej. jej chuti kazde mlieko a rada pije mlieko. kase som skusala aj tie kupovane, to sa mi toho po ochutnani ani nedotkla. takze ja vsetko robim domace a ona to mlieko evidentne potrebuje. lebo ked zje obed, desiatu, ranajky - klasicke dospelacke 🙂, tak pred spanim (kazdym) bez mlieka mi nezaspi.. no emma ma 13 mesiacov a ma teraz aj s tymi nie komplet vylezenymi prednymi stolickami 11 zubov. to su predne stolicky, nie zadne. este jej chyba 1 predna stolicka, 4 ocne a 4 zadne stolicky.. takze si este asi uzijeme. pri prvych 8-smych zubkoch som ani nevedela, ze jej lezu, akonahle sa jej zacali drat tieto tri zuby, tak uz vieme aj co je to rast zubkov u deti 🙂.. zajtra som objednana na neurologiu, tak dufam, ze vsetko bude ok a je to len nejaky prechodny stav.. tiez mam dnes vola detskej psychologicke podla rad jednej mamicky poobede a dohodnem si s nou nejaky termin..

marulka83
19. nov 2012

@mirkafi ozvi sa,akomste dopadli. 🙂 neboj 🙂 Emka,pekne meno 🙂

mirkafi
autor
19. nov 2012

@elledriver ahoj, ideme tam zajtra, dali mi expresny termin - nieco sa im uvolnilo, tak sa tesim, ze tak skoro. drzte palce nech to dobre dopadne.. len neviem kde to presne je a ci sa tam da parkovat. asi parknem v Central SC a prejdem sa lebo sa mi nechce kruzit po tych uzkych ulickach a hladat miesto.. vies nejak navigovat kde presne sa to nachadza?

elledriver
19. nov 2012

@mirkafi nachadza sa skoro priamo na krizovatke mileticova/zahradnicka, oproti salezianom. parkovat v centrali je asi optimalne. drzim palce 😉

mirkafi
autor
20. nov 2012

ahojte, takze sme po vystreni.. nastastie je mala uplne v poriadku, akurat, ze k jej veku je rozumovo ovela dalej a nevie tsa vyjadrit, kedze nerozprava este. takze to vyjadruje pohybmi a reaguje tak na pozitivne a aj negativne podnety. ze vyvinovo - mozog je priblizne zhodny s mozgom 5 rocneho dietata. ze vraj bude velmi inteligentna a vnimava, tak som zvedava 🙂.. vylucili akukolvek epilepsiu a ze o autizme nie je ani reci, ze nema ani jeden priznak toho. takze som spokojna. Nasadili jej peritol sirupcek na take mensie ukludnenie, aby sa z tych pohybov nestal nejaky zlovzyk. malo by to prejst do mesiaca, tak dufam, ze to je tak. nemate skusenosti niektora s peritolom? konkretne v sprave pise lekarka, ze sa jej uz generuje alfa 9c/sek a k veku je velmi pekny, vyzrety zapis, bez stranovej asymetrie.. popisuje to ako afektivne stavy - upokojujuce. u lekraky sa mala smiala a bola v pohode, akurat jej ukazala ako sa hybe, ked jej dala krasnu hracku a mala zo samej radosti reagovala tym pohupovanim. takze ma lekarka upokojila, ze nie je jedina na svete a ze je to normlane a hlavne vtedy, ked dieta je rozumovo dalej oproti detom v jej veku a nevie sa nikajo vyjadrit.

mirkafi
autor
20. nov 2012

len teraz neviem ci s nou ist este k detskej psychologicke alebo to nechat tak.. zabudla som sa jej opytat.. ale tvarila sa ta lekarka, ze je uplne v pohode, ze ma velmi bystre oci a ze to bude riadny vykuk.. ze ona ma uz predcasne to bodobie vzdoru a to ma este len 13 mesiacov. este poriadne nechodi, ale vzorovita je jedna radost.. 🙂

sendy182
20. nov 2012

@mirkafi 🙂 🙂 🙂 to som fakt rada.....peritol užíval môj starší syn na podporu chuti do jedla......a rozpapal sa z neho.....a viem že je aj na ukľudnenie.......toto u neho to nezaberalo...voči tomu bol imúnny 😀 😀 😀 😀 .........ak ju napadne sa hojdať...........skús ju citlivo predbehnúť vziať za rúčku napr.ideme pozrieť k oknu vtáčika:kde je?..........alebo knižkou zaujať...pesničkou.....tancom.........možno di odvykne a zabudne.......... 🙂