16 mesačné dieťa má horúčku 39°C. Čo robiť?

nasta197
5. júl 2012

ahojte maminky poradte mi drobec má 16 mes. celý den má horúčky ked som dala sirup či paralen klesli tak na 1,5 hod. a znovu horúčka zábal som nedala lebo strasne kričal až sa zachádzal tak som ho okupala vo vlažnej vode no teraz zaspával s horúčkou 38,7;C nie je chorý nemá soplík hrdlo nemá zapalené nehnačkuje myslím že zo zúbkov ale také vysoké sme este nemali ani ked sa nam rezali zúbky ráno určite k lekarke ale teraz v noci ako ?

cicimon
5. júl 2012

ked mu nic nie je tak len zrazat teplotu, moze byt z toho siesta choroba a len na tepllotu ani dr. okrem paralenu a pod neda, max zistit CRP a potom sa uvidi
a teraz v noci len ten paralen a pod a cakat do rana, 38,7 nie je take strasne - a pit

dejnas
5. júl 2012

hlavne veľa veľa tekutín pri horúčkách, ale aj kvôli horúčavám... ak dávaš paralen, či nurofen, daj ČÍPOK - je účinnejší, než sirup

hoogy
5. júl 2012

na striedacku mozes davat kazde 4 hodiny cipky a sirup. nam osobne viac zaberaju cipky bud paralenove alebo panadol to je jedno. a ked sa da balit ked sa neda a teplota neklesne tak este okupat.

egyptanka
5. júl 2012

netreba panikarit ... ja si myslim, ze sa jedna o siestu choru.
Treba len zrazat teplotu a po 3 dnoch bude v pohode ...
http://www.choredieta.sk/index.php/caste-proble...

lucka1987
5. júl 2012

striedaj paralen s nurofenom ak mas doma oboje . spravne si pouzila vlaznu vodu. ak bude mat taku vysoku teplotu tak mu urob vlazny kupel, potom ho poriadne zabal do deky. uterak namoceny vo vlaznej vode obtoceny okolo hrudnika.. . potom o par minut znovu vymenit.. nam ako detom pomahali kolieska citronu na dlanach / neviem ci je to vhodne, len si to pamatam z detstva/
treba dopriet cerstvy vzduch a vela tehutin

ajcek33
5. júl 2012

Ahoj, ja som si uzila pri dvojcatach s horuckami od zubkov svoje. Takze ak je to iba teplota atriedat cipky a sirup kazde 4 hodiny. Ak to nepomaha, asi preto ze sutake horucavy, davaj studene zabaly na predlaktia a predkolenia, tam kde dietatku vidno zily. Ale pozor zabalmi zraz horucku maxiamlne o 1 stupen. Pokym nema kasel alebo sopliky netreba sirit paniku. Ale preventivne by som strekla do nosteka Mar plus a dala Prospan sirup od kaslu. Do nosa je to morska voda s minimom dezinfeksie, keby tam boli bacily a tento sirup od kaslu je iba vytazok z bylin, takze ak nic neublizia a ak je nejaky nabeh na chorobu pomozu.

estterka
5. júl 2012

ja by som podla pokynov nasej pediatricky nezrazala,nemame zrazat do 39,5 stupna a aj potom bez liekov najprv..
o striedani liekov kazde 4 hodiny sa vyjadrila,ze co na to oblicky malych deti..a ze o takom postupe este nepocula ..
ale kazdy nech robi podla seba..

ja byvam ustrachana pocas horucok,lebo chcem vediet,s cim jej telo proti horuckam bojuje,ale samotnej horucky ako obrany organizmu sa nebojim..je to znak,ze telo funguje ako ma..aj to,ze po skonceni ucinkov lieku stupa horucka a dohana "stratene hodiny",kedy mala infekcia zelenu je normalna odpoved tela..

pinkypinkus
5. júl 2012

Ja si tiež myslím, že je to 6.detská choroba. My sme to mali, keď mal Paťko asi 18 mesiacov. Teplotoval 3 dni (prvý deň mal až 39,3°C), potom mal 3 dni výsyp. CRP bolo negatívne. Striedali sme Paralen čípky a Nurofen sirup. Prvú noc nám nič nezaberalo, len zábaly.... Držte sa.

kubinca
5. júl 2012

nasa ked mala 7 mesiacov tiez mala take tepoty, tiez sme davali zabaly, nurofen a paralenove cipky na striedacku,tekutiny, boli sme u dr, ta nas poslala domov ze to je zo zubkov, nemala sopliky ani zapalene hrdlo.... a nakoniec sme skoncili v nemocnici so zapalom obliciek, 4 dni na infuzkach.... tiez som nazoru ze netreba panikarit, ale ak teplota nebude klesat zabehla by som rano k dr....

fairynika
5. júl 2012

my sme mali presne to iste pred tyzdnom 2 hodiny po paralene a 39-40 zasa..isla som na pohotovost strata casu maximalne nespokojna a nasrata som odtial vysla....zrazat teploty nasa vydrzala v sprche a v lekarni mi povedali ze mozem aj castejsie davat paralen cca kazde 4 hodiny je to vzdy lepsie ako mat dieta v 40-tke jedno mi to nebolo a tie sprchy jej pomohli..bola som zufala no na druhy den bolo lepsie a 3 bola fit...asi z

slniecko77
5. júl 2012

..od pediatra viem, ze ked ma dieta teplotu do 39 netreba ju znizovat liekmi, najprv treba vyskusat zabal a az potom lieky
..zabal, bud osprchovat vlaznou vodou alebo dieta zabalit do plachty, ktora bola namocena vo vlaznej vode
..z liekov Paralen, bud sirup alebo cipok..urcite by som nedavala Nurofen, velmi zatazuje oblicky a v tak nizkom veku ho pediatri neodporucaju
..a hlavne vela PIT! aby maly neskoncil na infuziach

..lekara staci kontaktovat az ked horucka neklesne tri dni, aj ked clovek je dost vystraseny..popripade kontaktuj pediatra telefonicky..neviem si predstavit tahat v tychto horucavach dieta k lekarovi a este tam aj cakat
..moze byt prehriaty, my sme to absolvovali pred rokom

keiko33
5. júl 2012

Nam skor zabera nurofen sirup ako cipok. Ale hlavne vela pit, bez tekutin teplotu neznizis, aby malo dieta co vypotit. My teraz tiez dva dni horuckujeme, no my mame prezmenu anginu a kebyze nemala vysoke teploty, ani o tom neviem, kedze je to angina este len v zaciatkoch, takze to moze byt z hocicoho.

njonja
5. júl 2012

Ja idem k doktorovi okamzite, ked ma maly teplotu. Robim to tak od jeho narodenia a vyplatilo sa mi - naposledy mu vyskocila horucka a sla som ihned k lekarovi a zistili mu zapal obliciek. Takze nie som toho nazoru ako mnohi, ze treba cakat tri dni. Pri takom zapale obliciek by uz boli za ten cas mozno aj poskodene. Chod radsej zajtra k dokimu...Budes tiez kludnejsia..

kvetinka211
5. júl 2012

@nasta197 asi to bude ta siesta choroba ak nema ine priznaky, asi je teraz nejaka rozsirena - aj my sme si nou pred par dnami presli ... je v podstate neskodna ale kym nevies co je vo veci tak to vyzera dost hrozivo ... boli sme aj u lekarky aj na pohotovosti. Treba sledovat teplotu kazde 3 hodiny aj v noci, nad 38.0 (niekde pisu az nad 38.5) zrazat teploty a to s pouzitim minimalneho mnozstva liekov, najviac vsak paralen/nurofen na striedacku v min. 4 hodinovych intervaloch, medzitym vlazne kupele ak treba. Zajtra ak sa da, nech vam urobia CRP vysetrenie. V ziadnom pripade nedovol aby lekarka bez tohto vysetrenia predpisala antibiotika, aj take sa zial stava. A potom sa nezlakni ked o tri dni teploty zmiznu a dietatko bude cerveny vysyp po telicku ... tak sa prejavuje ta siesta choroba.
Davaj obrovsky pozor aby sa ti nedehydratovalo - potom totiz okrem ineho aj nefunguju lieky ak dieta nie je dost zavodnene a to by ste museli do nemocnice, my sme tam takmer skoncili kvoli tomu, zachranilo nas kojenie a rehydratacny roztok (kup si ho zajtra v lekarni).
To zrazanie teplot je potrebne aj kvoli tomu, ze hrozia febrilne krce v tomto veku, nam u lekarky aj dali tubu diazepamu co treba dat v pripade krcov predtym nez pride pohotovost ...

barchee
5. júl 2012

no ja pokiaľ viem, tak u malých detí sa nesmie teplota nechať výjsť nad 39, nakoľko hrozia febrilné kŕče, aj keď imunita vtedy najviac bojuje, najúčinejšia teplota na rýchle a efektívne ničenie vírusov a baktérii je 41 ale to by sme asi neprežili velice 😝 do 38 neznižovať a nad 38 jemne znižovať - obklady sú najlepšie. Čípky sú vhodné ak chceš zraziť teplotu rýchlo-ak je príliš vysoká, inak stačí stačí aj sirup - u mojho malého najlepšie zaberal nurofen.

indiankaindi
5. júl 2012

Jednoznačne mu daj tak, ako radili ostatné maminy nurofen a paralen alebo panadol a sleduj ho., Ak by sa ti zdalo, že je horúci, tak ho aj zobuď a osprchuj ho vo vlažnej vode. Najprv mu daj teplú, postupne znižuj teplotu vody, na koľko drobec znesie. A stále ho sleduj. Neznižovanie teploty nižšej ako 39,5 je čisté šialenstvo a nepodatie liekov asi tiež. Niektoré maminy majú veľmi divné pediatričky, ktoré by mali asi vrátiť titul. Asi ešte nepočuli o febrilných kŕčoch z teploty, ktoré môžu prísť aj pri teplote nižšej ako 38... 🙄 A že 21. storočie... A ráno s ním pre istotu bež k lekárke. Radšej byť za hysterku, ktorá panikári pri bežnej veci, ako zanedbať niečo, čo sa javí ako bežná vec a je to vážnejšie. Keď budeš mať istotu, budeš aj ty pokojnejšia.

katka0202
5. júl 2012

Teplotu treba určite zrážať kvôli možnosti vzniku febrilných kŕčov z teploty, čapíky zaberajú lepšie, treba striedať Nurofen /ibuprofen/ s Panadolom /paracetamol/,. Malo by ísť o šiestu chorobu, teploty trvajú 2-3 dni, potom samé zmiznú a dieťa sa vysype, syn ju mal takto pred dvomi rokmi tiež v najväčších horúčavách. Na zábal som nikdy nemala odvahu, malého som často sprchovala vlažnou vodou, nezabudni zvýšiť príjem tekutín kvôli dehydratácii. Treba vydržať tie 2-3 dni, skús lekárke ráno zavolať a dohodnúť sa s ňou, držím palce 😉

bianca
5. júl 2012

hm zaujimave nazory.Este som sa v praxy nestretla s nazorom ze horucka do 39,5 sa nema zrazat.To je cisty blud.Nech vam pediatricky vysvetlia ako reaguje mozog pri akej teplote ...

standartny postup : striedat kazde 4 ( ev.3 ) hodiny paralen a brufen.
Ak nepomaha zabaly,alebo vlazny kupel.To napr. u nas ale funguje uplne naopak a mala vyskoci este viac .
pri najhorsom do kocika a na prechadzku na cerstvy vzuch
ak sa nebude darit znizovat teplotu tak hned na pohotovost alebo zavolat sanitku
a vela vela tekutin.

sirael
6. júl 2012

My sme presne toto iste zazili dva dni dozadu ☹ Dcerka mala vysoke teploty, teplota stale stupala. Ked mala 38,8, tak som ju okupala vo vode tak cca 30 stupnovej, ale teplota klesla len o pol stupna. Neskor som skusila dat zabaly na lytka - vlazne, zasa kleslo len o pol stupna a uz ked vystupila teplota na 39, tak som jej dala nurofen. Zabral az o nejaku hodinu. Potom som ju celu noc sledovala, ci teplota stupa, ci dobre dycha, uz ked liek prestal ucinkovat, tak mala skoro celu noc okolo 38,8, ale liek som nedala. Rano zacala teplota sama od seba klesat, az nemala ziadnu. lenze potom zasa vystupila na 39, dala som nurofen, mala isla spinkat a ked sa zobudila, bolo po teplote a uz nastastie nema 🙂 Podla mna to bolo bud zo zubkov, alebo z prehriatia. Len problem u nas bol, ze nechcela pit. Tak som aj striekackou, po lyzickach, alebo z "dospelackeho" pohara davala, aby aspon nieco vypila.... Drzim palce, nech ste co najskor fit!

koniarova
6. júl 2012

Určite daj urobiť crp, nenechaj sa odbiť rečami, že horúčka trvajúca tri dni je v pohode. 😒 Ak nemá žiadne príznaky, môže ísť o zápal obličiek a na to teda ozaj bacha. Tak 3 dni neriešenie spravia veľké nepríjemnosti. Takže určite lekár a crp, ak sa príznaky doposiaľ neobjavili. A ak sa objavili, lekár aj tak, teraz je veľmi častá angína, ani tam si často príznaky nevšimneš.

miska246
6. júl 2012

Tak my sme naposledy mali tiez po zabaloch a po podani Nurofenu teplotu 39,6 a utekali sme na pohotovost. Poslali nas domov, vraj osprchovat vo vlaznej vode. V noci nam mala z horucky zacala bluznit, bola to asi najhorsia noc v nasom zivote. Skoncili sme v nemocnici. Strasne som sa bala. Nemala soplik, ani kasel, nic... Viroza... Nesuhlasim s nazorom, neznizovat... Ja sa bojim febrilnych krcov, sestra ich mavala s malym pravidelne. Takze ja uz do buducnosti viem, ze nad 39 bezim k lekarovi, alebo na pohotovost...

vinifred
6. júl 2012

..teraz som to riešila..vždy,ak horúčka presiahla 38 teplotu,každé 3 hodiny striedačka Nurofen,Panadol..nesúhlasím s názorom,že nedávať,zaťažuje obličky a pod....veď to nedávaš vkuse týždeň a vždy lepšie ako dostať febrilné kŕče.inak sprcha,ak neklesá,na 112 mi poradili buď na pol hodiny do vlažnej vody poležkať,posedieť,oblievať tou vodou..postupne ako voda chladne,ochladzuje malého človeka..ďalej zábal,nie celé telo,ale zabaliť spod pazúch okolo celého hrudníka,bruško nie a a ni končatiny nie..a čo zabralo úplne parádne,špongiový efekt,špongiu namáčať do vody a potierať celé telo..ja som navyše do vody šupla za 3 štamprlíky octu,parádne znižuje horúčku..na druhý deň sme nám zistili angínu..

sharmana
6. júl 2012

my sme zažili už vela horúčok a kvôli rôznym príčinám... zápal obličiek, angína, salmonela, zuby....
po prvé, zo zubov horúčky nad 39 stupnov nebývajú, ak aj sa tlačia zuby, je tam určite aj nejaký zápal, to nám povedala moja pediatrička a ja jej verím, lebo som pozorovala dcérku a normálne sa jej teplota pri zúbkoch nevytlačila nad 38st...
kedy podať lieky na zníženie... no väčšina pediatrov trepe niečo o, že až nad 38,5 a podobne... moja pediatrička mi raz povedala, že ked vidím, že má 38, nech jej dám kludne čípok, načo to dieťa trápiť, nech si aj oddýchne....
chladiť a znižovať u tak malého bába treba vždy, ak sa teplota vyšplhá na 39 a vyššie, pretože tu hrozia fibrilné krče.. by som vzala diplom pediatričke, ktorá trepe, že netreba znižovať... ja som bola s malou v nemocke a hned ako sa jej teplota vyšplhala nad 39, už tam aj sestričky lietali a sprchovali sme malú a znižovali teplotu...
striedanie liekov sa aplikuje kvôli lepšiemu záberu!!! ak by lieky škodili pečeni, tak je jedno či dáte po sebe dva krát ten istý čípok alebo iný predsa 😀 to zas aká pediatrička perlila takú somarinu čo tu hore vyššie čítam 😀
a posledná moja zásada, ak sa malej vyšplhá teplota nad 39, idem na pohotovosť a basta!! už sme tak boli a ani raz to nebolo zbytočné.... dokonca odporúčam mamičky, pokial vám dieťa pri takej teplote aj zvracia a hnačkuje, ani nechodte na pohotovosť, ale rovno ak ste z BA, na infektologické na Kramare, majú tam príjem, treba sa hospitalizovat, vydržať zopár dní, ale dieťatku spravia všetky vyšetrenia a vy budete v klude, že je dieťa pod dohladom... doma ani u pediatričky sa nedá na pohlad zistiť, čo dieťaťu je... treba vziať krv, moč.... u detskej lekárky to trvá dlho, to by ste ešte 4 dni tápali, čo dieťaťu je, ale v nemocke je to niekedy už na 2. den, takto sme my zistili bakteriu eccoli a zápal obličiek, namiesto "obyčajnej črevnej chrípky", ktorú by nám na prvý pohlad diagnostikovali na pohotovosti a u detskej lekárky, proste žiadny lekár nemá tester krvi a rontgen v očiach 😉

amulienka
6. júl 2012

ludia preboha, ja som zazila 4 dni horucky nad 39, ked som bola v 6tt a zakazali mi to zrazat liekmi, vsak to boli strasne haluze, ja som myslela ze nedozijem rana, taketo male deti takto nechat??? to co ma znamenat

abbie
7. júl 2012

uplne suhlasim s @amulienka ... cakat kym bude mat dieta nad 39 je hotove blaznovstvo a nezodpovednost od matky!!! ja davam sirup od 38, pri teplote nad 39 je vysoke riziko febrilnych krcov. To co popisujes moze byt 6 choroba, ale zvacsa sa pri nej dieta na 4. den vyhadze ...

kakanika
7. júl 2012

ahoj. tak mozno napisem blbost ze sa to tak nema ale mne jeden detsky lekar poradil ked mal moj maly 6mes mal 40-tky, tak mi poradil aby som kazde 4hod striedala paralen, nurofen, panadol ci uz cipky alebo sirup....pomohlo to,ale zas treba davat pozor aby sa dieta nepreliekovalo.mne sa u babetka osvedcilo naobliekat ho (postacil svetrik a dupacky), dat mu vypit taky teply cajik aky vladze vypit a spolu sa chvilku pod duchnu vypotit. ked sa zacne potit teplota klesa.
tiez sa mi osvedcili kapesnikove zabaly na ruky a nozky.vzdy boli az vrele ked som ich davala dole a davat zabaly dovtedy kym teplota neklesne pod 38stup. potom dieta zaspi. teraz ma moj maly 2,5r a najlepsie na nom teraz zaberaju tie kapesnikove zabaly.
kupkanie vo vlaznej vode moc neodporucam, lebo malemu vzdy ked som to skusala teplota vyskocila este vyssie.

kukku
7. júl 2012

Moja sesternica prežila podobné s jej ročnou dcérou. Malá mala 4 dni 40C horúčky, nič jej u lekárky nenašli, podarilo sa im horúčku zraziť len na pár hodín a aj to len o pár stupňov a zase vyskočila. Na 4. deň jej vyšli vyrážky a horúčky zmizli - šiesta choroba.

radka24
7. júl 2012

Presne podobny problem sme mali minuly rok v lete 4 dni horucky do 39 a na piaty sa maly vyhodil je to siesta nemoc. 😉

andrejka1983
7. júl 2012

jednoznačne by som išla na pohotovosť, tam dostane injekciu na zrazenie horučky a maš pokoj...hlavne musi vela piť tekutin aby sa neodvodnilo, zvlášť teraz ked je tak teplo....a prikladat mu kapesničky namáčane v studenej vode na zápestia, a na kotniky, pretierať čielko.....viac spraviť nemožeš. ale určite by som nečakala kedy to prejde lebo nakoniec možte skončit až v nemocnici, takže isto utekať na pohotovosť, lebo vy soka teplota večer sa bude len zvyšovať a može nakoniecť prerasť až ku kŕčom a potom si už sama ťažko poradiš ak nevieš čo maš robiť v tom strachu 🙂 a...suhlasim, može to byť z tých zubkov, ak tam nie su žiadne ine priznaky, takže sa neboj, 😉