3,5 ročná dcéra nechce jesť základné veci

iveta143
5. feb 2018

Ahojte maminky. Prosim o nejaku radu, ako mam docielit aby moja 3,5 rocna dcera zacala jest napr take veci ako chlebik s maslom, so sunkou atd. Nakolko mame dost obmedzene moznosti kedze ma alergiu na bielkovinu kravskeho mlieka aj na laktozu. Teda nic co sa tyka mlieka nemoze. Varene zje ale i to len jej oblubene jedla. Hlavne mam obavy co s nou bude v skolke ak pojde od septembra. Dakujem

zdenocka
5. feb 2018

Moj ma 6 a tiez by jedol len tie svoje jedla. No nepovolime, dostane na tanier, co ostatni, bud zje, alebo bude hladny. V skolke je strasne, ked pridem ponho vzdy mu nieco donesiem. No naucil sa zjest aspon zopar lyzic. Ja by som ponho teda na obed nechodila, len preto, ze neje. Ono predje tyzden, dva, a oni sa naucia, ze nic ine nedostanu. Tak nemaju ziadnu motivaciou, aby jedli. Vedia, ze doma dostanu, co chcu.

rajna
5. feb 2018

Nasa zasa v skolke zjedla aj to co doma nechcela. Deticky jedli tak aj ona. Doma by nezjedla natierku ani nahodou v skolke ano.

zeytin
5. feb 2018

So starsou som mala podobny problem. Vyriesila som to tak, ze som jej povedala, aby si vybrala 3 veci, ktore nechce jest a tie ju nebudem nutit jest. Vybrala si vajcia, spenat a brokolicu. Vsetko ostatne musi zjest. Ak nezjedla, nechala som na stole, nic ine nedostala. Po hodine prisla a zjedla. Ak som zaradila do jedalnicka nieco nove, napr. tuniaka, tak bola dohoda taka, ze musi ochutnat aspon par kuskov, nech si zvykne na chut. Nabuduce uz musi zjest vsetko.

evitka83
5. feb 2018

@iveta143 pocuj mozno blba otazka, ale mas s tym problem iba doma, alebo hocikde? Kamoska mala podobny problem s dcerou s jedenim, jedla v podstate iba kupovane polotovary. Ked nas raz kamoska ponukla jedlom, moja dcera to vyplula, ze ble, lebo jej to nechutilo. Kamoska skoro vobec neochucovala jedlo, ziadna sol, koreniny, lebo ze mala ma problemy s travenim. O nejaky cas sa prisli najest oni k nam a cuduj sa svete jej dcera moje jedlo zblajzla len taky fukot 🙂 a ja tiez varim dietne, lebo sama neviem stravit cukor a laktozu a nechce sa mi varit zvlast pre seba a zvysok rodiny

vams
5. feb 2018

@katka253111 náš ma 3 roky a 8 mesiacov a má 15 kg a jedava tak normálne. Tak si myslím, ze tvoj má normálnu váhu.

katrin21
5. feb 2018

@alaguema jasne ze kvaskovy bol..ved je ovela zdravsi..akurat minule sme sa s nasimi/70tnici/ bavili o tom ako raz za 9-10dni sa pieklo 10 chlebov naraz a vydrzali a nestvrdli a neplesniveli... A kvasku sa hovorilo " nacestok"..
Ja osobne uz kupujem na 90% vzdy ked mozem kvaskovy chleba. A chystam sa kcaskovat len zatial odolavam..zda sami to narocne ale mozno to je len klam..

monikamama
5. feb 2018

hned som kludnejsia ked viem , ze nie len my mame taketo problemi😀 moj nezje maso( mixujem ho v omacke) a tak ho zje. ale je mi hluoe ho za to hresit lebo ja sama si omacku scedim😀 (ale nevidi ma nema to odo mna). do skolky pojde v septembri (ma 3 a pol roka a 15 kil)

vcelkadelka
5. feb 2018

Moja dcéra má 5r.chodi do škôlky už 3rok,a tiež zje len pár jedál.Mäso vôbec žiadne ,ani chlieb s maslom,len hrianku s jahodovým džem, a tie v škôlke nedajú.Rano si dá mlieko lebo raňajky v škole 0bodov,až obed aj tam si dá len to chce.Ja ju beriem domov poobede (12)a doma sa napapa čo má rada.😉

siska53
6. feb 2018

@ajvy66 to cam nakazali,ze dieta nemoze byt cely den,lebo neje??? Paneboze! Nasa ani nepila zo zaciatku,pila a papal len rano doma a po navrate.. Babka ju chodila na 15tu vyzdvihovat. Ked zacala.apson pit,som.to stopla, chodila som uz po nu ja po praci. To,ze nejedla,bol jej problem..lenze zas ona doma vacsinou zje ..sice vymysla,doteraz tazko povedat,co ma rada,lebo stale to meni... Ale naucila sa po vyse 2m.tam pit mlieko (ktore doma bez problemov pila) a po 3mzacala aj papat. Jasne,co jej nechutilo a nechuti,neje doteraz.. Lenze my sme ju nemohli len tak nechat doma a navyse u nej to bol protest..nechce chodit do skolky doteraz,hoci je predkolacka.

siska53
6. feb 2018

@vcelkadelka nuz ale potom necakaj,ze sa nauci jest,ked ju beries na obed..

ivec16
6. feb 2018

@siska53 nie nie do obeda ostava z ineho dovodu, jednoducho to v skolke psychicky nezvladal a plakal tam cely cas ako tam bol 3 hodiny, len stal pri dverach a krical mama mama, nezapajal sa do ziadnych aktivit a domov chodil dva mesiace s rukavmi mokrymi az po lakte ako sa do nich utieral... potom ho prelozili do inej triedy kde je menej deti - predpripravka su tam deti narodeny na zaciatku roka 2015 a moj je na konci roka 2014. a tato cela trieda ostava len doobedu, na obed chodia domov a uz sa nevravaju spat... v tejto triede plakal dalsie 3 mesiace ale len rano 30 minut a postupne sa to zlepsovalo... ked bol relativne ok chceli ho dat spat do jeho triedy ale zacal znova plakat, doma som ho nemohla ani obliect, ani neranajkoval (v skolke nemaju ranajky ani desiatu, maju az obed) tak ho nechali opat v tej mensej triede a ti su len doobedu, ja by som prave naopak uvitala keby tam mohol ostat aspon na obed, zeby sa naucil trochu viac zjest... ked ma niekto narodeniny tak maju v skolke kolac, obcas im daju syr, bagetu... a to tam zje a pritom doma syr vobec nechce...

ivec16
6. feb 2018

@siska53 pardon som odpovedala za niekoho ineho 🙂 ale u nas bol tento problem preto chodi do skolky len doobedu

siska53
6. feb 2018

@ivec16 jaaj,ale ty zijes asi v cudzine.. Lebo tu som.o takej skolke nepocula..mono ete nejaka sukromna a ze bez desiatej..
No tak nas nastupival v 4,5r.a to iste prve tri mesiace..lenze musel vydrzat,ja hned o 15 som vyrazala z domu s mladsou po neho,ale musel si zvyknut,lebo uderom 3.r.nastupovala i dcera.a.ja do prace..samozrejme na cely den.. A on si aj zvykol,paradoxne pred Vianocami.mali Mikulasa,toho absolvoval,nato ochorel,boli prazdniny a po nich velka zmena,siel bez placu,prestal.plakavat a zapajal sa do aktivit..
Mala chodi 3.rok a stale nie je poriadne adaptovana,no u nej je to vecou povahy,doma s nou byt nemozem..a ani nikto iny..

siska53
6. feb 2018

@ivec16 ved neva 🙂

fatima99
6. feb 2018

tak ja ked si spomeniem na metodu mojich rodicov, nechces? budes hladna! tak to celkom zaberalo. ohrnala som nosom ale ked som bola hladna tak som zjedla aj to co mi za normalnych okolnosti nechutilo

janickacrazy
6. feb 2018

@novana Nemáš pravdu, moj druhý syn do 3 rokov jedol len jeden druh polievky a ryžu s masom, nič iné som do neho nedostala. Teraz má 7 rokov a zje všetko, postupne sa proste rozjedol a začal jesť aj také jedlá, čo som kedysi ani nesnívala.

radka288
6. feb 2018

Skusali ste s chlebika napr formickou vykrojit dajaky tvar a nejako ozdobit....niekedy toto deti zaujme a zachuti im. Ja som naucila casom jest veci ktore nechcel skor tak, ze som nechavala vsetko v obyvacke na stole, nech to ma pod nosom a vidi ze si z toho beru vsetci. A este u nas funguje take, ze ma knizky a citame a ked tam daco jedia kkontretne tak zrazu to chuti aj jemu. Existuje napr detska knizka s nazvom CO JEME.

ivec16
6. feb 2018

@siska53 hej v cudzine, tu sa ide do skolky az 8:35 takze o 8 mej ranajky doma a potom je az obed o 12:00 ho vyzdvihnem a 12:15 sme doma... je to vela o povahe, dievcatka si vraj trochu lepsie zvykaju, ten moj tym ze zijeme v zahranici nebol nikdy bez nas, takze to bola v podstate prva separacia a s cudzimi ludmi takze tazke to bolo pre neho aj pre mna...

iveta143
autor
6. feb 2018

@evitka83 je to vsade tak....ci doma alebo u inych..stale to je rovnake...

tinaa64
6. feb 2018

@ivec16 mozem sa opytat kolko rokov ma maly?moja ma 4r.a tiez 13 kg a toez tohovela nepoje

ivec16
6. feb 2018

@tinaa64 moj mal v novembri 3 a vysoky 1 meter

tinaa64
6. feb 2018

@ivec16 moja v decembri 4 a vuskovo asi tak isto...ale zistili jej ze ma malo zeleza ..takze asi preto mevhce vela jest

ivec16
6. feb 2018

@tinaa64 no pojdem ja tomu mojmu kupit melasu, inak som nakupila aj vitaminy, ked malo je, aspon takto do neho dostanem vitaminy a teraz aj chribkove obdobie tak trosku posilnit imunitu...

tinaa64
6. feb 2018

@ivec16 juuuuuj na melasu som uplne zabudla...no pojdem aj ja kupit....pocula som na nu len dobre....tak som zvedava ..babka tiez mala nejake zdrav.problemy a bralabmelasu a pomohla jej...

bibistec
7. feb 2018

No ak ma alergiu na mlieko stravu budes musiet nosit aj my podobne. To ze dietatu daju namiesto mlieka caj a pod neriesi tvoju situaciu. Mlieko maju vsade v pecive a pod
Cize stravu z domu
Mmch chlieb so sunkou tiez myslim nie je to prave aj ked samozrejme sem tam ok. Tie kase su uplne super. Na ranajky idealne sama uvaris z kvalitnych surovin, pseno, pohanka, ovšem vlocky, dochutis medom, ovocim a apod. Toto by bol pekny zaklad. Inac v skolke je ta strava fakt hrozna. Cize ty jej mozes dat ovocie a pod. Ono ak mate doma dobre stravovacie navyky a ona napriek tomu vymysla tak bud len fakt vymysla a to by som skusila vyhladovat tym stylom ze bude zje co ma na tanieri alebo.nedostane nic az ked je na rade dalsi chod. Horsia situacia je ak nebude jest ani tak
To sme mali my az kym sme neprišli na to ze dcerke vadi v strave este kopec inych veci okrem mlieka. Az na diete potom zacala jest. Cize vela trpezlivosti ti zelam a drzim palce

zuzikak
7. feb 2018

Nestiham citat vsetky komentare ale pokial varis pre nu vhodne potraviny a ak odmieta aj to, nikomu trocha hladu neuskodilo. Nechces jest ? Nejedz...dojes, ked bude dalsi cas na jedenie. Pochopitelne medzi jedlom neprikromovat somarinkami. Co s nou bude, co sa skolky tyka, nemusis mat obavy. Mam obe deti uz v skolkarskom veku a co mi (stale) doma odmietaju, viem, na 100%, ze v skolke zjedia 🙂 (napr. syn nechce jest sosovicu v akejkolvek forme. Mal raz virozu a zvracal - co ? sosovicu 🙂 -takze viem, ze v skolke jedol s ostatnymi detmi.) V skolke na deti posobi tzv. "hromadny duch". Deti vidia u druhych, zjedia aj oni. Zial funguje to aj naopak. Jedno dieta povie, ze nebude jest rybickovu pomazanku a polka skolky nechce rybickovu pomazanku 🙂 Netrap sa privelmi o jedlo dcerky. Pokial je zdrava, prospieva a ma dostatok vitaminov, bude dobre. Z toho vyrastie... Skusaj ponukat nenasilne i nadalej ale ak nehce, silou nutit by si narobila este viac skody ale to urcite sama vies. Takze len pevne nervy a vydrzat. Ona sa rozpapa.....