Ako liečiť upchatý slzný kanálik?

mikuca24
19. nov 2012

ahojte mamičky potrebujem poradiť alebo aspoň nejaké vaše skúsenosti, mám 3 mesačnú dcérku a stále jej slzí a aj hnisá z jedného očička. Boli sme na Kramároch a dali nám antibiotické kvapky UNIFLOX aj to zabralo, úplne sa jej očičko vyčistilo ale po pár dňoch ako sme to prestali jej dávať sa to opäť zhoršuje. Ak máte nejaké skúsenosti s takýmto niečim dajte mi vedieť, akúkoľvek informáciu ocením. dakujem, Danka

silvitita
29. júl 2015

skus očianku rostkovovu resp.lekarsku velmi dobra lieči zapaly je to bylinka da sa kupiť v lekarni nam pomaha spravit odvar alebo zaliat vodou nechat vyluhovat a potierat a kvapkat do očiek 3-4krat denne

simaaprilova
12. feb 2016

Chcela by som sa spytat a dufam ze mi nejaka mamicka odpovie kedze je toto starsia otazka.boli sme na preplachu jedneho slzneho kanalika s trojmesacnou dcerkou.po porode sme liecili obe hnisave ocka asi 2 tyzdne od vtedy sme to mali dobre.teraz sa nam vratilo slzenie.mali sme antibioticke kvapky tyzden a hned po vysadeni znova slzelo ocko tak malinkej automaticky preplachovali ocko.aj ked ocnh povedal jak jej roztiahol slzny kanalik ze to tam ma v poriadku ale ze preplach spravi aj tak(nikomu to neprajem z toho placu sa stale trasiem).no a ked sme prisli domov tak od vtedy jej to slzy stale.moze to byt z toho ze ten preplach bol zbytocny a ma len rozdrazdeny kanalik?alebo to moze byt ze hned po preplachu zeby jej to nepomohlo ak tam teda nejaky problem bol?!bojim sa ci jej to viac neuskodilo jak pomohlo☹ dakujem nejakej dobrej dusicke za skusenost

baskaj
4. mar 2016

Nám nepomohol ani OphthalmoSeptonex, ani 8 dní užívania atb masti OphthalmoFramykoin, ani liečenie repíkom. Stále celé očko zalepené soplíkom a tvorba karpín. Zabrala až masáž slzného kanálika 3-5x denne a umývanie očka prevarenou vychladenou vodou. Naozaj som sa už vzdávala a myslela som si, že budeme musieť ísť k očnej na preplach, ale tá masáž za pár dní zabrala, očko je krásne a zdravé 🙂 .

katkarina
4. mar 2016

No hlavne treba ocka pretierat s tamponom namocenym v borovej vode(kazde s inym) od narodenia az po kym sa nezacnu tvorit slzy ale to je k prevencii.

gabi32
24. mar 2016

Viete mi niekto prosim podrobnejsie popisat ako sa ma ocko masirovat?

lienocenka
3. aug 2016

som rada že som túto debatu zase našla 🙂 mali sme dosť problém s karpavým očkom u 3 mesačného bábätka... občas ráno mal malý úplne zalepené očko ani otvoriť ho nemohol... a teraz to máme na 99% vyliečené... tak reku sa pochválim... ja som sa neskutočne bála toho prepichu kanálika a dakde som vyčítala že pomáha masáž kanálika... tak som poctivo masírovala a nakoniec vždy vytrela borovou vodou a ono to povolilo 🙂
tu je návod ako som skúšala tú masáž -

https://www.youtube.com/watch?v=hxQj1OD1H5k
lubi2002
8. sep 2016

@norulakp ahoj, ako ste sa prosím toho zbavili?

bruneta880
28. sep 2016

Žiadny preplach...kamarátka je homeopatička a povedala že mala prípad kedy preplach nepomohol a babeno malo akurát traumu...a ja som rada že som ju počúvala a dávala som mu homeo čo mi zarábala, trvalo to síce 6mesiacov...ale v pokoji...a podotýkam že výtok nemal toho pol roka, ale mala som mu to dávať papať podľa potreby, keď to mal lepšie nedala som...ale pol roka sa to vracalo, ale teraz už máme pokoj 😉.Takže odporúčam dobrú homeopatku...nám už pomohla s kadečím 😊

majdus
28. sep 2016

Hm,tak ja za nas musim povedat,ze nam az preplach zabral.videla som to cele.prvy preplach oboch ociek vyliecil len jedno,lebo do druheho sa netrafila.o tyzden trafila pekne,vysiel vsetok hnis a uz ziadny problem.Neviem,ci s homeopatikami to ide aj bez masaze,ale pre nas masaz bola tiez utrpenie.
Asi zavisi aj od toho,ci trafia dobre kanalik a aj od doktora. A co sa tyka placu,tak je to neprijemne,ale dietatko sa utisi v naruci,pri dojceni a podobne.Takze ta trauma....no,neviem,ci je ta chvilka pre tak male dietatko taka vazna...teda,ci mkze byt,ze by som to inym z tohto dovodu neodorucala. 🙂

dmband
28. sep 2016

Ja všetkým odporúčam masáž z detského očného centra Kukátko:

https://www.youtube.com/watch?v=z4QEAeWXJ9c


Pri synovi som túto metódu nepoznala a trápili sme sa niekoľko mesiacov s "klasickou" masážou kanálika a rozličnými kvapkami a mastičkami, až nakoniec zabralo kvapkanie materského mlieka do očiek. Dcérke sa po takejto masáži, resp. len silnom stláčaní vyústenia kanálika vyčistili očká prakticky zo dňa na deň.

lenocka7777
14. dec 2016

@norulakp
Ja by som poprosila o radu. Nám hrozí prepichovanie a chcela by som tomu predísť. Ale stále sa nám po atb vráti slzenie a hnis. Počula som o masírovaní ale rada si nechám poradiť ak s tým máte skúsenosti.

lenocka7777
14. dec 2016

Už som si pozrela videá ktoré ste tu odporučili. super, tak som to potrebovala vidieť. Len neviete mi povedať či to zaberie aj u starších detičiek, moja malá bude mať 10 mesiacov a s kvapkami sa trápime od 3 mesiaca. Či už nie je neskoro na masírovanie. Ale určite bo budem skúšať.

norulakp
15. dec 2016

@lenocka7777 - treba masirovat, ale treba masirovat spravne. Nam poradil ocny, ze treba jemne masirovat v kutiku oka a nasledne potiahnut smerom dole k nosu. Vraj tam je nejaka "zatka", ktora sa tymto uvolni. Nam to vsak vobec nepomohlo. Isli sme na "prepichovanie". Dieta sice pri tom vresti ako o zivot, ale trva to len chvilocku. A vraj dobre, ze sme prisli, lebo tam mal nejake zrasty, ktore tym prepichnutim odstranil. Sice aj potom mu to este chvilku slzilo, ale asi po 1-2 tyzdnoch preslo a odvtedy je pokoj. Ak ATB nepomaha, tak zbytocne ich davat asi nie je problem v bakteriach. Takze urcite odporucam ist na ocne a ocny najlepsie zhodnoti spravny postup. Kazdy sa boji toho prepichovania ale nie je to nic hrozne. Ak ste slabsej povahy, tak vas vyvedu von a oni si uz poradia. Ja som bol pritom a videl som, ze to fakt trva len chvilku.

dmband
15. dec 2016

@lenocka7777 Určite nie je neskoro, syn má už 4 roky, ale z času na čas mu zahnisá očko, podľa očného si tam zanáša baktérie rukou a na to vraj "nijaké kvapky nepomôžu". Zato masírovanie nám vždy skôr či neskôr zaberie. Pediatrička nám povedala, že malý má možno zúžené slzné kanáliky, tak je na to náchylnejší...

lenocka7777
15. dec 2016

@dmband
Ďakujem veľmi pekne za vašu skúsenosť.

lenocka7777
15. dec 2016

@norulakp Ďakujem za odpoveď ale teraz nechápem. V staršom príspevku píšete, že práve masírovanie vášmu malému pomohlo a nemuseli ste ísť na prepichovanie. Ale v tomto novom zase píšete že to nepomohlo a prepichovať ste boli. Čo si z toho mám vybrať.

silviami
15. dec 2016

My sme masírovali, kvapkali antibiotická, v štyroch mesiacoch sa začala brániť, keď som sa len k oku priblížila, začal boj, tak som sa rozhodla pre prepichnutie kanálikov a jedine čo banujem, že som to neurobila skôr. Mohli sme si tie antibiotiká ušetriť.

nevestickka
15. dec 2016

@lenocka7777 syn to mal od narodenia v jednom ocku, skusali sme trochu masirovat a docasne mu to pomohlo, potom sa opat vratilo. Skusali sme Ocianku, Ophtalmo-Septonex, materske mlieko - to by som povedala, ze pomahalo najviac. Neskor v 4m doktorka nasadila Pamycon. Nepomohol ani trochu, tak som sa nastvala, poriadne si nastudovala videa ako spravne masirovat a aj ked sa uz poriadne branil, pravidelne som zacala masirovat. Po par dnoch ocko hnisat prestalo a odvtedy mame uz 2 mesiace pokoj. Urcite by som to nevzdavala, za pokus nic nedas. Pripadne navstivit dobru detsku ocnu, ta vam ukaze ako masirovat. Znamym to u synceka tiez pomohlo, nezaberali im opakovane ATB kvapky a ocna im len raz poriadne ukazala masaz a to stacilo, aby ocko uz viac nehnisalo,

norulakp
16. dec 2016

@lenocka7777 navysvetlenie. Ten prispevok som pisal tesne po prvej navsteve ocneho. Ten nam povedal, ze treba masirovat a ze to urcite prejde. Tak som to napisal hned na MK. Aj sa to trosku zlepsilo ale nasledne sa to vratilo spat do povodneho stavu. Chcel som pridat dalsi komentar, ze to nepomohlo, ale vdaka "uzasnemu" modremu konikovi som nemohol pridat druhu reakciu. Stale mi volaco vypisovalo, ze k danej teme mozem prispiet len jednym prispevkom. Nasledne sme isli na "prepichovanie" a az to pomohlo.

lenocka7777
18. dec 2016

@norulakp Ok chapem.

lusina17
10. feb 2017

Mal niekto taky problém že vôbec nemohli dieťaťu preplachnut kanáliky?doktorka už nrmohla ísť hlbšie vraj niektoré deti to majú anatomicky veľmi úzke a musí sa cakat že rastom si to tam zväčší.. Taze skusat stále preplach po nejakom čase..som zvedavý toho zúfalá že takto máme fungovať so zaslzenymi a hnisavymi očkami

obesvova
13. apr 2017

@norulakp Dobrý večer, čítam si diskusiu na tému upchatý slzný kanálik, a veľmi by ma zaujímalo, čo poradil očný lekár vám keď to pomohlo. Moja dcérka / 5 mes. / už vybrala framykoin, Uniflox, OcuFlash, Pamykon, trikrát jej prepichli kanálik, na chvíľu to pomohlo, a zasa s tým máme problém, dokolieska.
Pomohlo vám masírovanie ?
Vopred ďakujem za radu, Jana

lusina17
13. apr 2017

@obesvova vy ste na tom ako my...

kikajuraj
20. júl 2017

@norulakp Prosim vas,mozete ni napisat,co robit,aby sme sa hnisavych ociek zbavili? dakujem

erika0111
21. jan 2018

@norulakp Prosím Vás, poradíte ako ste synčekovi pomohli.Dakujem

marchela
24. feb 2018

@norulakp
dobrý den,
poradite mi co vma zabral ona tie ocka .. mam 3 m synceka a zaial mi krem tobrex nezabera. vdaka

bubusa84
26. mar 2018

@norulakp dobrý deň mám záujem o radu ako na hnisavú ocko.dakujem

lucylka25
26. mar 2018

@bubusa84 Kupte mu homeopatikum Silicea 9CH, dajte do 1 dcl vody 3 gulicky rozpustit a z tej vody mu davat po lyzickach pocas dna. Staci aby sa mu dostalo par kvapiek do ust. Davajte 3-5 dni, kazdy den zarobte novu vodu. Ak by nahodou nepomohlo, treba kontaktovat homeopata, ktory dietatku doporuci homeopatikum presne na mieru, zoberie do uvahy aj jeho spravanie, po pripadne ine tazkosti.

katka_o7
26. mar 2018

Ahoj. pripajam nasu skusenost. Mali sme hnisave ocko v 1.mesiaci, tiez nam hrozili preplachom ocneho kanalika. Skusali sme aj antib.kvapky do oci, ale nezlepsovalo sa to. Nakoniec to prešlo velmi rychlo jednoduchym sposobom: ocna doktorka nam poradila odsavat nos na uvolnenie ocneho kanalika (pretoze je vraj prepojeny ocny kanalik s nosovymi dutinami) a potom som mu do ocka striekala materske mliečko (vzdy trochu pri kojeni). Viac sme s hnisavymi ockami problem nemali.