Ako odučiť dcéru od sladkosti?

19. okt 2023

Ahojte. Prosim o radu. Ako oducit dceru od sladkosti? Ona je fakt extrémne závislá, snažím sa uz dlhsiu dobu uplne davat minimum sladkeho ale ona si stale najde, ako keby vycitila kde tie sladkosti su. Normalne mi vyleze na kuchynskú linku, aby prekutrala vsetko, ak nic nenajde dokaze si sypat cukor do ust, granko vylyzickovat, a kadejake sprostosti, zje cukriky, haslerky, alebo tie mullerove pastilky vyjeda, ma zachvilu 5r, ale ja fakt neviem co snou mam robit. Nemam vysoke skrine, sme v podkrovnom, takze neni sanca davat niekam na plafon pomaly, a aj keby ano normalne si vyleze. Hore sladkosti uz nemame, ale nasi maju postrkane kadekde co aj zabudli kam dali kvoli nej, ja uz ani nekupujem nic, ani keksy ani cokoladu max co dostaneme to poschovavam, no a cukriky co som spomenula kvoli hrdlu... prosim radu, nie hejtovanie, od mala ju ucim aby nejedla toho vela ale nejde mi to nijak, snazim sa ako sa da ale zjavne to robim zle... ďakujem

liz_lemon
19. okt 2023

ziadne cukriky na hrdlo nepotrebujes, to je vyhovorka
ked nebudes mat doma, nezje nic, ale nieco jej daj, napr. kolac upec

miamia04
19. okt 2023

Koľko má rokov?A okrem toho sa normálne stravuje? Je chudá či pri tele,so zubami problém nemá? A inak je zdravá? Má dosť pohybu?

autor
19. okt 2023

@liz_lemon kolac mi nezje co je zaujimave. Zakusky kolace nechce. Pastilky mavam na hrdlo, casto som chorá, takze ich potrebujem na hrdlo a hlas. Tie su vysoko v linke, ale ked na nu na sekundu nezazrem, uz je tam... krik, po zadku alebo dohovaranie ma uriti, maximalne si poplace a funguje dalej

autor
19. okt 2023

@miamia04 ma pomaly 5, na svoj vek neni ani chuda a ani tucna, tak jak normalne dieta. Jest velmi nechce, je vyberava. Snazim sa jej zvlast vyvarat, alebo chystat jedlo. Okrem toho ma alergiu na mlieko takze mliecne vynechavame...

autor
19. okt 2023

@miamia04 a pohybu ma extremne vela, lieta hore dole, chodime von, bicyklujeme sa beha na ihrisku atd... nesedi ani sekundu 🙊

avonladyba
19. okt 2023

Zvýšiť množstvo bielkovín v strave by som skúsila. Okrem toho nič sladké doma nemať, ani cukor, ani Granko.

ropucha6
19. okt 2023

To mi pripomenulo, ako som mala vyjedala lyzicou granko 🙂 neviem, aky ma zmysel jej nedavat nic? Ved normalne ak zje obed, nieco jej daj a nebude prehladavat.

syslik81
19. okt 2023

upec kolac a nemaj doma nic ine ... namiesto sladkosti dat na stol ovocie,naucit ju na zeleninu .. niekto ju na tie sladkosti naucit musel .. takze ten niekto nech ju aj oduci .. chvilu bude trucovat ale zvykne si ze doma nic nieje.. ale treba aj rodinu upozornit a hlavne starkych

miamia04
19. okt 2023

Tak ak je také správne prirodzené dieťa a stále na nohách, tak jej nejaké cukry v strave chýbajú,ako píše @ropucha daj jej niečo po obede, raz za deň, nech nehľadá skrýše. Neviem, bola som také isté decko, ale jedla som aj zákusky a koláče. Skús jej to vysvetliť cez zúbky a zúbkokazov.

miamia04
19. okt 2023

Cukry nemyslím len sladkosti a cukríky, ale proste sacharidy v strave.

yanni
19. okt 2023

Ja b udem za zlu...ako si si naucila, tak mas. Na tie sladkosti ju predsa musel niekto naucit. ja mam tiez takmer 5 rocnu a ani by ju nenapadlo ist brlat do skrin a haldat sladkosti. Nezakazujem, neskryvam. Vie presne, kde mame a nejde si zobrat. Ked si vypyta, tak ja najskor nakrajam ovocie. A cuduj sa svete, ked spraska jablko, slivku, mango atd. tak uz nic sladke nepyta. Pises, ze ani poriadne neje. To v tom je pes zakopany. ked sa poriadne nenaje, tak potom zhana. To je presne aj u dospelych tak. Daj ju vysetrit, ci jej nieco nechyba. lebo sypat si cukor do ust, to je uz iny level. 5 rocne dieta. Bielkoviny dodavat. Mlieko a mliecne vyrobky sa daju nahradit aj inymi bielkovinami. Na co je presne alergicka?

babulkomale
19. okt 2023

Tak toto pocujem prvykrat aby dieta rozhodovalo kolko sladkosti si da a samo si ich zabezpecilo 🤦
Ja pridelujem sladkosti a nie za odmenu ( nespravny navyk) ale ako beznu sucat jedalnicka po jedle.
Taku este nehrali aby som nevedela schovat co treba.

andreatytler
19. okt 2023

Daj jej sladkosti volne k dispozicii s tym ze urcis pravidla ako ich moze jest a ona bude o tom rozhodovat.
Napriklad jedna tycinka denne, po jedle.
Daj je 7 na cely tyzden a ak ich zje vsetky prvy den, nebude mat nic ostatne dni.

babulkomale
19. okt 2023

Na hrdlo si daj kalciovy sirup.

vikusjk
19. okt 2023

cukriky na bolest hrdla su liek, nie cukrik. To by v ziadnom pripade nemalo byt skladovane v dosahu dietata. Ak mas aj nieco ako haslerky, tak si ich schovaj v spalni niekam do skrine, ale nesmie ta ani vidiet ich odtial brat.
A tam, kde chodi hladat, proste nemaj nic. Nie je normalne, aby jedla granko, alebo cukor, ked nenajde sladkost. Jedna sladkost denne, ak lieta a ma vela pohybu ako pises, je normalna, ale to co pises mi pride dost prehnane. Cize poodkladaj, alebo nemaj doma, ak to inak nejde. A tu jednu tycinku ci keksik na den v pohode moze

basska_b
19. okt 2023

Ja dam deckam jednu sladkost alebo dve denne, nerobim.z toho zakazane ovocie. Je tvoja dcerka obezna alebo ma problemy so zubami? Lebo to je z extremu do extremu. Moji rodicia mi zakazovali sladkosti. Tak sme klamali, schovavali, vsetky peniaze od babky minuli na sladke... Mohli mi radsej vysvetlit, ako si spravne cistit zuby. Zubnu nit som prvykrat zaradila v 18 a az v 28 na zubnej hygiene mi ukazala, ze je velmi dolezite nebyt lenivy a pucovat si krčky zubov aj zvnutra...

autor
19. okt 2023

@yanni nie neucila son ju na sladke. Napr kamoskina mala od malicka ani nechce, je na slane. Moja je na sladke a teda dost, dam jej, o to nejde, len nie takto vela co ona robi. Slane vobec neje, ale sladkosti by zjedla za tony keby jej dovolim. Vysvetlujem, hucim, dostala aj po zadku uz, 20x poviem nie, a potajomky si ajtak zoberie. Ja neviem, ak si teda taka dobra vo vychove tak ti ju mozem snad zobrat na prevychovu 🙊😁

autor
19. okt 2023

@basska_b neni obezna, napriklad ked je v skolke, nepyta sladkosti ani doma. Ale ked je doma, od rana hlada sladkosti a pyta si. Cely den je o tom, ze poviem nie, a stale dookola skusa... ma 1 mensi kaz, chodime k zubarke a zatial vsetko ok. O zakazovani, nezakazujem, dam jej ked sa naje po obede, ale ona cely den pyta vkuse...

ciernysokol
19. okt 2023

Cukor vytvara zavislost.verim,ze pri tomto mnozstve ma normalne abstaky,ked neje.treba zrusit vsetok cukor,k dispozicii len ovocie,zvykne si.postupne dovolit,ale nie kazdodenne.mozes dat v inej forme potom- susene ovocie,kokosovy jogurt,voda s domacim sirupom atd.navyse,ked ma este alergiu na bkm,o to horsie.cukor extremne nici crevny mikrobiom.davala by som jej aj probiotika,mozno ju ta extremna chut na sladke prejde zmenou bakterii v creve.a vitaminy a mineraly doplnit,napr,chlorelou,melasou.

andreatytler
19. okt 2023

A teda co urobis ked pyta?
Das jej, alebo donemoty opakujes Nie.

dejka77
19. okt 2023

Tak ako niektore deti nemaju radi sladke, su take, ktore by ich jedli vo velkych mnozstvach. Samozrejme to zalezi aj od stravovacich navykov, ale podla mna vela zohrava genetika. Napr. svagrinin syn je tiez na sladke a pritom sa stravuju extremne zdravo. Ona detom nedava ziadne cukriky, lizatka, cokoladky, skor upecie kolac.
Takze si nemyslim, ze si urobila chybu vo vychove. Mozno by si mohla varit nejake syte jedla a skor dat ovocie alebo nejake zdravsie sladkosti (raw tycinky).

autor
19. okt 2023

@dejka77 ovocie zje tiez, napr banan a jablko ma kazdy den. Je pravda ze ja som mavala tiez stavy ked som jedla sladkosti na kila, ale este som nebola ani tehotná, tak tu moze napr zohravat genetika... Momentalne nekupujem ziadne sladkostí, mame iba co pozostávame na sviatky (narodeniny...)snazim sa to porozdelovat tak, aby toho nemala vela, kade tade postrkane aby ich nevidela, nemala pred ocami napr v dostupnom sufliku, ale potom si to takto doplna, stym cukrom a grankom 🤨

autor
19. okt 2023

@andreatytler ja jej nedam, robi sceny ale zbytocne. Odomna dostane raz denne a staci (neratam potajomky co si rychlo naberie cukor do ust) Ale napriklad ked ju strazia stari rodicia, tak nemaju taku trpezlivosť pocuvat 20minutovy hysak a proste jej daju

bluka2
19. okt 2023

ja by som všetky sladkosti vyhodila, nemáme doma sní cukor, ani granko, ani cukríky na hrdlo a bez všetkého sa dá žiť a ešte k tomu dobre 😉

pandorra
19. okt 2023

A prečo nekúpiš zdravšie alternatívy? Inak nezabúdaj, keď jej sladké budeš zakazovať, tým viac to bude chcieť. Žiaden extrém nie je dobrý.

nikdenikto
19. okt 2023

Treba dbať na vyváženú stravu, aby mala dostatok bielkovín, tukov, sacharidov, vlákniny aj minerálov. A samozrejme aj cukrov, sladkosť po obede je podľa mňa ok.
Lebo vieš, povie sa že aj obézny človek môže mať podvyzivene telo. Síce možno celý deň tlačí čipsy a sladkosti ale telu chýbajú minerály. Preto to pojedanie. Pokiaľ je telo uskopokojene všetkým, nutkanie na nejaké pojedanie blbosti je oveľa menšie.

A popros ľudí, od ktorých teda tie sladkosti dostávate, nech ich nenosia.

mikadooo
19. okt 2023

My máme sladkosti v bare. Istý čas tam bola retiazka plus zámok (cez kľučky omotané) 😉. Dala som tam všetko sladké 😁. Nie som obohratá platňa aby som 100x vysvetľovala a decko si aj tak robí, čo chce 🤷. Veľmi rýchlo pochopila, že sa tam nedostane... Každý deň dostala 1 sladkosť, ktorú si sama vybrala. Potom sa skrinka znovu zamkla a finito. Daj sladké (+cukríky na hrdlo) na jedno miesto, ktoré vieš proste zamknúť.

vakatko
19. okt 2023

Môže mať premnoženú Kvasinkovú infekciu Candidu v žalúdku a črevách,
Ktorá môže spôsobiť Priepustné črevo.
Máva biely povlak na jazyku ?? Ak áno tak sa to bude len zhoršovať.
Musíte zo stravy vylúčiť Kysnuté cesto, Lepok, Cukor, Med, Bielu múku, Strukoviny.
Na Candidu je dobrý " Extrakt z grepových jadier " kúpite v Lekárni.
Hlavne nasadiť PROBIOTIKA !!! Pozor Candida spôsobuje ADHD, Uzkosti Depresie.
Môže pomôcť aj ZLATE KURKUMOVE MLIEKO (kokosové) Recept je na Google.
Dávajte jej Kostný vývar s mäsom. Veľa zeleniny, ovocie len bobulovité (neobsahuje veľa cukru. O Candide a Priepustnom čreve je veľa písané na Google.

liz_lemon
20. okt 2023

ked ta boli hrdlo, vykloktaj si solny roztok, este si si nevsimla, ze tie "cukriky" na hrdlo vobec nepomahaju?

andreatytler
20. okt 2023

No je to blbe ze stary rodicia jej takto daju vzdy ked pyta ale je cudne ze neustale pyta aj od teba aj ked vie ze nic nedostane.
Mozno skus ukazat aky zly vie byt cukor. Jeden den jej daj jest iba sladkosti. Ak chce, nech zje na obed 2 sacky gumovych medvedikov. Pravdepodobne jej bude zle a mozno sa aj povracia, ale aspon to pociti na vlastnej kozi. Vtedy budes mat priestor vysvetlit o co ti ide a urob s nou dohodu.
1. Ty vysvetli co potrebujes a preco (povedz jej o chorobach ako cukrovka, zubny kaz)
2 Nech ona povie co ona potrebuje
3. Najdite spolu riesenie, ktore bude vyhovovat vam obom. Este lepsie, poziadaj o hladanie riesenia ju.
4. Daj do krabice sladkosti na tyzden a ver jej ze to zvladne.
5. Zhresit je OK ak je specialna prilezitost. Napriklad sa ide na kolotoce, tak je jasne ze pravidla neplatia.

Tiez mozes vyuzit umyvanie zubov, Robi to rada? Ak nie, tak zaved pravidlo ze moze zjest tolko kolko chce, ak si po kazdej sladkosti umyje zuby.