Ako pomôcť hyperaktívnemu 5,5 ročnému dieťaťu?

slniecko2
3. okt 2014

Ahojte mamičky, chcem vás poprosiť o rady, prípadne o odbornú literatúru, ktorá vám pomohla pri práci s hyperaktívnym dieťaťom. Mne potvrdila neurologička, že môj syn má AD/HD, aj keď nemá všetky jeho typické príznaky. Trápili sme sa s jeho povahou už dlho (má 5,5 roka) a svojim spôsobom sa mi uľavilo, lebo viem, že nie je rozmaznaný alebo zlý, keď neposlúcha, ale za to vlastne nemôže. Ešte sa pôjdem poradiť s detskou psychologičkou, ako má postupovať, aby zvládal pobyt v škole a tak celkovo. Inak je veľmi šikovný, múdry, motoricky zručný, keď ho niečo zaujíma, tak sa vie sústrediť aj veľmi dlho, ale v iných veciach je to u neho ťažké, hlavne ak prekonáva nejaký stres (teraz momentálne sťahovanie, nová škôlka). Viete mi teda poradiť? Chcela by som počuť názor hlavne vás mamičky, ktoré ste si tým už prešli. Ďakujem všetkým za odpovede

iwesska
3. okt 2014

A si si ista ze to je skutocne ADHD? Lebo my sme mali podozrenie u nasho 3,5r. a bola som s nim akurat u psychologicky a jej zaver bol taky, ze u neho nie je pricina ADHD, ale je prilis intelektovo nadany. Je zaroven velmi popredu vo vyvoji a zle robi preto, lebo si potrebuje sustavne zamestnavat mysel, potrebuje sa non-stop ucit, nove a nove aktivity. Nechodi nam do skolky a ked ho necham sameho sa hrat, tak sa chvilu pohra - vymysla si kadejake drahy pre auta, vlaky a nasledne ho to prestane bavit, zacne skakat z gauca a plieska sa o stenu. Ked sme boli u psychologicky, vystriedal 9 aktivit za 45 min. Sama mu nestihala, nemala pre neho ani pripravene ulohy. Musela mu dat narocnejsie, pre starsie deti. A presne ako pises, vydrzi pri tom, co ho bavi, ale to su zvycajne dost narocne ulohy, nad cim musi premyslat a musi sa mu to aj darit, lebo ked to nejde, hned rezignuje, je frustrovany. Skuste este tu psychologicku, ci vam to potvrdi. Lebo som citala vraj ta hyperaktivita ide s tymto ruka v ruke. A ked citam ako ho popisujes, to ako o nasom keby si hovorila. Tiez ma ohromnu pamat, jemnu motoriku, recovo je zdatny, pohybovo ani nehovorim co dokaze, akurat ze je velmi neposedny az tak ze si dokaze ublizit pre tu svoju "pojasenost". Potrebuje sustavny dozor, inak to "smrdi" urazom. A poviem ti ze ma to velmi vycerpava 😝 Mne psychologicka hovorila, ze keby to bolo ADHD, tak sa nedokaze sustredit ani pri tom co ho bavi, ze by stale odbiehal, osival sa, ale to on tam vobec nerobil.

slniecko2
autor
4. okt 2014

@iwesska zatial som hovorila len s tou neurologickou a tá nás posielala do špeciálnej školy pre nadané deti-že tam budú vedieť s ním pracovať-ja som sa zľakla, že myslí, aby som s ním išla do pomocnej školy pre zaostalé deti. Pôvodne som myslela, že syn je nezrelý pre školu a či má mať odklad. Tak si ma povzbudila, že by to nemuselo byť také zlé ako je. Len on sa predviedol pred doktorkou: najskôr sme boli 20 minút na EEG-to obsedel (bolo to prvý krát, takže vydržal, druhý krát by to bolo už horšie), potom sme dlho čakali na samotnú doktorku a keˇ%d sme k nej išli, tak zbadal hračky. Lenže Dr povedala, že to je len pre malé deti a on si to samozrejme nenechal vysvetliť- celý čas čo sme u nej boli ma neposlúchal, všetko čo nemal bral do rúk a stále pobehoval. Dr bola zhrozená, aký je neposlušný a hyperaktívny 😒 plus som jej vravela, že nás doma neposlúcha , možno tak na 10-ty krát, keď už mám nervy na prasknutie. Vďaka za skúsenosť, možno aj u nás to tak bude, ako u tvojho synčeka 😵

janinah
4. okt 2014

mám takého synovca,len pred 24r. sa to nediagnostikovalo,mal šťastie,že bol prvé dieťa v rodine a starali sa o neho mama,krstná,babka a dedko,teda stále ho niekto strážil a venoval sa a debatoval na intelektuálnu tému...v pvý deň v škole "zdrbal" učiteľku,že neučí,len deti víta a on sa tam prišiel učiť....moja rada je- venovať sa mu neustále,to je dôležitejšie ako špeciálne školy či psychologické sedenia.....

slniecko2
autor
4. okt 2014

@janinah ja sa snažím, ale mám ešte ďalšie dve deti, ktoré vyžadujú moju pozornosť a lásku. Priznám sa, že keďže manžel je cez týždeň v práci, tak nestíham.

iwesska
4. okt 2014

@janinah Toto presne mi aj psychologicka hovorila - budete to mat tazke /kedze mame este aj male 5mesacne babo/, ale treba ho sustavne zamestnavat, to jedine pomaha. Ale zaroven mi povedala, ze je to dobra teoria, ale chape ze pri dvoch detoch nemozne v praxi 😒