Ako rozoznám autistu od neautistu s inou poruchou?

marhulka2
25. jún 2013

Mile maminy autistickych detureniec, mam na Vas velku prosbu. Potrebovala by som vediet, coho nie su v ziadnom pripade autisti schopni. Mam syna, kt. bude mat tento rok 7 rokov a od 1,5r. riesime, ci je alebo nie je autista. Absolvovali sme vysetrenia, kt. nam autizmus vyslucili, ale...Mame diagnozu vyvinova dysfazia (syn rozprava velmi zle, malo a ma aj poruchu porozumenia), tato porucha ma mnoho spolocnych znakov s autizmom...A ja neviem, ci syn ma naozaj tuto poruchu alebo je autista...lebo hoci nam bol autizmus vyluceny, stava sa, ze nam niekto z ludi povie, ze sa im ako autista javi...(su to napr. spec. pedagogovia, kt. pracuju s autistami, ale nemaju zas ziadnu skusenost s detickami s vyvinovou dysfaziou). Pre uplnost este dodam, ze syn absolvoval tento rok IQ testy, vyslo mu, že ma stredny intelekt a narodil sa v 33.tyzdni tehotenstva v dosledku infekcie.

A tu su priklady z coho sa neviem vysomarit....(myslela som si, ze nas to odlisi od autizmu, ale bolo mi povedane, ze to dokazu aj autisti)

Ma ocny kontakt......ale ten maju aj niektori autisti....

Je pritulny........ale to su aj niektori autisti....

Ma rad ludi, hlavne dospelych a mladsie deti(mam pocit, ze hlavne take, kt. nevedia este dobre rozpravat, ako keby si svoj handicap uvedomoval...)....ale dospelych oblubuju aj autisti...

Rad cestuje akymkolvek dopravnym prostriedkom.....ale to aj niektori autisti...

Rad chodi nakupovat.........ale to aj niektori autisti....

Chcem sa opytat? Ked syna mylim, napriklad mu ukazem, ze toto je kniha a ukazujem na auto...syn sa usmeje a povie mi, nie to je auto...a pod. Dokaze to aj autik?
Dokaze autista opatovat usmev?

Syn pristupi na symbolicku hru a sam si aj obcas nejaku vymysli...napr.. si postavil zo spagatu lanovku, alebo z epeda trampolinu, alebo sa hral, ze je podlozka autobus...A ked sa vozil na bycikli a ja som prisla k nemu, ci ma odvezie a tvarila som sa, ze je autobus okamzite pristupil na moju hru...Dokaze to autista?

Ked nechcel ist do skolky, vymyslel si, ze ho boli brusko...Dokaze to autista?

Inak syn chodi do beznej skolky(uz 2 roky), nemal adaptacne problemy i ked problemy s nim su...Je dost tvrdohlavy a to mi smeruje k autizmu...Ked on nechce tak nechce, da sa ale oklamat a dostat do situacie v kt. ho potrebujem mat...Je skor samotarsky-no neviem, ci to nie je tym, ze si svoj handicap s recou uvedomuje...Ked chodime na ihrisko, vidim, ze by sa rad s detmi pohral, ale ked na ne spusti svoju nezrozumitelnu rec deti sa na neho vykaslu...ak sa ale kolotocuju a nerozpravaju, tak sa rad jasi s nimi...
Co mi vsak u neho ako autisticke pripada je, ze ma rad istotu v takom smere, ze vie co sa bude diat. Vecer, alebo rano mu musim povedat, co bude, ze pojde do skolky, kto pre neho pride, a ako pojde zo skolky-ci autom alebo autobusom, ze potom pojdeme na nakup...atd. Vyslovene si to ziada, aby vedel svoj program...
Dalej mi u neho ako autisticke pripada to, ze ak je nieco dlhu dobu zauzivane a potom sa to zmeni, tak to vyzduje tak, ako bol zvyknuty...Napr. okno v izbe kde spi byva zatvorene, takmer cely rok, okrem leta, ked su neznesitelne horucavy...a ked ide spat a ja ho nezatvorim, tak to vyzaduje...ak to neurobim, nerobi ziadne sceny, ale poziada ma, aby som tak urobila aj viackrat, no napokon zaspi aj pri otvorenom...
Inak nema ziadne maniere typu krutenie kolieskami, ukladanie veci do radov a pod...je skor bordelar...ale tieto maniere vraj nemaju ani ini autisti...a ani nenastoji na tej istej trase ....
A este jedna podla mna podstatna informacia-pred 3 mesiacmi sa nam narodil druhy syn, nas syn ho ma rad, hladka ho, utisuje ked place a jeho plac mu neprekaze-myslim, tym, ze si nijako nezakryva usi a pod...Aky maju autisti vztah k svojim surodencom?

Mam z toho vsetkeho zmatok, bola by som velmi rada, ak by ste mi napisali, coho autisti naozaj v ziadnom pripade nie su schopni, aby som sa vedela v tejto spleti vysomarit...naozaj by som uz rada vystupila z tohto bludneho kruhu...ved syn ma ist buduci rok do skoly, mam ho tlacit do beznej(ved ma normointelekt), alebo specialnej, alebo do skoly pre autikov...Bohuzial mam skusenost, ze ak si sama neporadim, tak mi nik neporadi. Odbornikov na autizmus je zalosne malo. My sme boli u Dr.Janosikovej, kt. nam to vylucila, chodime aj k neurologicke do Ba, psychiatricke, klinickej logopedicke, specialnej pedagogicke, takze synovi sa snazime venovat...Ludia nam netvrdia, ze autik je, aj ked sa najdu aj taki, kt. sa tak javi...Poradte prosim

kazunomiya
25. jún 2013

@marhulka2 obratila si sa uz ne niektore zo zariadeni, ktore sa specializuju na tuto problematiku, napr. centrum Andreas? Teda lebo ak potrebujes potvrdit, ze naozaj nie je autista, mozno by nebolo odveci sa opytat niekoho takeho este.
Ak ma vyvinovu dysfaziu, mohla by pre neho byt vhodna skola pre deti s narusenou komunikacnou schopnostou. Ale na toto mas prave tych odbornikov, aby ta usmernili.
V beznej skole by mohol mat problemy, ale tiez by ju mohol zvladnut, opat, to by mal vediet posudit odbornik (alebo treba vyskusat). Osobne odporucam skor specialnu skolu, aby mal od zaciatku primeranu starostlivost.
V Bratislave viem o jednom skvelom specialnom pedagogovi v jednej poradni, teda, odporuca ho kolegyna. Ak by si chcela, dam ti kontakt. Mohol by vediet presnejsie zistit, o co ide a vsetko ti vysvetli.

effkaa
25. jún 2013

ci dokaze autista opatovat usmev neviem. Ale tieto omyly pripadali smiesne aj jednemu autistovi co poznam. Ale nebolo to opatovanie usmevu. Bol to taky usmev nad tym omylom.
Podla rozhovoru s jeho matkou a podla mojich skusenosti (2 autisti v mojej triede) autisti v tom veku okolo 12 rokov este nevedeli klamat, ani zavadzat. Nevedeli na pisomkach odpisovat. Ale nemusi to byt pravidlo pre vsetkych autistov, take bohate skusenosti nemam.

marhulka2
autor
25. jún 2013

Ano, boli sme v DIC Trnava, Dr. Janosikova-ta nam autizmus vyvratila. IQ testy sme absolvovali u psychologicky zo skoly pre deti s narusenou komunikaciou v Jamniku- vysiel mu normointelekt-stredne pasmo. .Absolvovali sme aj diagnosticky mesacny pobyt v Dialogu v Ba. Vsade mame diagnozu vyvinova dysfazia. ale niektore jeho reakcie sa mi nepacia...Na Slovensku je malo odbornikov na autizmus, ak sa nejedna o typickeho autistu, kt. trva na rutinach a pod...

kazunomiya
25. jún 2013

@marhulka2 no a ti odbornici ti k tomu nic nepovedali? myslim, k tym tvojim pochybnostiam, veciam, co sa ti nezdaju...

andrejka1974
25. jún 2013

mne sa nezda , ze by mal autisticke sklony, s tim ze od teba to vyzaduje, je normalne aj moja dcerka mi povie mama zavri okno ty si asi zabudla a to ma 5 rokov, poruchu reci maju vsetky moje deti dysfazia ma aj moja dcerka , moja 5 rocna dcerka hovori stale nezrozumiotelne, starsi syn je hyperaktivny a zle rozprava aj teraz a ten syn chodil do specialnej triedy kde je ich menej , ale ucil sa ako v normalnej skole teraz ho caka stredna skola, neboj sa autistom nebude, oni nekomunikuju, ja tu pri dome mam ustav , kde su aj taketo deti aj sa im venuju , ak chces pridi sa pozriet a uvidis, ze tvoj syn je sikovny a autistom nie je 🙂 🙂 🙂 🙂

marhulka2
autor
25. jún 2013

autizmus nam vylucili 2x. dg. a o rok na vlastnu ziadost rediagnostika, lebo sa speci pedagog. javil autisticky, tak sme tam sli opat. Je tu malo odbornikov na tuto oblast. Ak je autik sikovny a ma normointelekt, dokaze sa vraj niektore veci mechanicky naucit. Dysfazia a autizmus je chodza po tenkom lade...ma vela spolocnych znakov. Inak nas syn rad opakuje. Minule bola u nas na navsteve teta, kt. mala okuliare a hodinky, tak si ich musel dat aj on...ked je v zahrade suseda, tak si zoberie lopatku a ide jej pomahat...tak neviem, ci je sikovny autik, alebo dysfatik...

jankaja
25. jún 2013

ja osobnú skúsenosť nemám, len mama celý život pracuje ako špeciálny pedagóg, tak ma táto téma zaujala. Asi by som pre svoj kľud absolvovala nejaké ďalšie vyšetrenie a ak by sa autizmus nepotvrdil ani tam, prestala by som túto diagnózu v synovi hľadať a sledovať. Podľa toho, čo píšeš, tak syn nemá žiadne znaky, ktoré sú pre autizmus typické a dokáže všetko čo, čo dokážu niektorí autisti (rozumiem tomu tak, že niektorí autisti dokážu to, iní ono, ale tvoj syn dokáže VŠETKO z toho). To, čo ho k autizmu približuje, má kopa detí, napr. tvrdohlavosť, že má rád určité rituály, že rád dopredu vie, čo ho čaká. Keby toto na diagnózu stačilo, ja som autistom na 100 %.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kazunomiya
25. jún 2013

@marhulka2 no len odbornici ti to dvakrat jasne diagnostikovali. Odkial pramenia tvoje pochybnosti, ci maju pravdu? Ja by som im na tvojom mieste verila. Podstatne je aj tak to, aby ste synceka prijali presne takeho aky je a aby ste mu nasli adekvatnu starostlivost, ak bude potrebovat.

marhulka2
autor
25. jún 2013

kto vam to diagnostikoval?

marhulka2
autor
25. jún 2013

@tanapeta kto vam robil diagnostiku? A co vlastne autik nedokaze?

marhulka2
autor
25. jún 2013

@kazunomiya o to sa snazime. ale tiez by sme radi vedeli na com sme.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marhulka2
autor
25. jún 2013

@tanapeta a co je teda na nej autisticke?Preco mate tuto dg.? Nepomylili sa u Vas?

titkovamiriam
25. jún 2013

@marhulka2 ako vidim po lekaroch si behala,my sme to s Marekom absolvovali tiež ani nie tam pre autizmus ale celkovo bol v skolke iny,autizmus hned ako prví vylucili.Dostal odklad do skoly aby ol dlhsie s detmi dokonca nie ako predskolak ale podrzali ho v mensej triede,predskolsku vychovu mal az tento rok a som rada ze mi vedeli psychologicka aj skolska psychologicka poradit ako na to,lebo teraz je z neho pripravený žiak.Marek sa narodil sice v termine len si nevsimli že ma ,,pravý,,uzol na pupočniku a narodil sa prakticky mrtvy naštartoval ho až elektrošoky a adrenalin do srdiecka prognozy prve dni boli hororove,no nastastie mal asi kratky čas bez kyslika lebo rastol a vyvyjal sa ,,normalne,,v skolke moc nechcel komunikovat s rovesnikmi čomu sice ostalo až do dnes,no každe dieťa je niake.

marhulka2
autor
25. jún 2013

@tanapeta u nas nemala najmensiu pochybnost.. dokonca ked sme tam na vlastnu ziadost isli druhykrat tak sa divila...syn rozumie, co znamena teraz a potom..tiez sa nevie spravat. mna zaraza tvrdohlavost. som z autizmu jelen. je to strasne neprebadane...

barcelona94901
25. jún 2013

@andrejka1974 verím,že išlo len o zle napísanu vetu,
"ak chces pridi sa pozriet a uvidis, ze tvoj syn je sikovny a autistom nie je "

je mnoho šikovných autistov,ktorí su zaradí v normálnych školách ,bežná škola,žiadná špeci,
neni autizmus ako autizmus
a v podstate každé dieťa je v niečom šikovné
,proste nie je pravdou ,že by autista niečo nedokázal,či nebol šikovný ,je fuuura detí medzi autistami ,ktoré nespadaju do žiadnej tabuľky a su deti,na ktoré by si nepovedala,že to je autista

@marhulka2 ak máš pochybnosti ,chod ešte inde na vyšetrenia

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marhulka2
autor
25. jún 2013

Inak ja vidim, ze nie je taky ako ine deti. Len neviem, ci to je sposobene tou poruchou porozumenia...je to moje prve dieta, az teraz mame druhe-3mesacne babatko, takze nemam s cim porovnavat.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marhulka2
autor
25. jún 2013

@tanapeta u nas vraj nie je naplnena triada poskodeni, to nam tvrdila aj speci pedagog., kt. sa autisticky javil...ale napriklad boli sme na oslave, syn sedel pri nas a potom odskocil a na jeho miesto si sadol iny chlapec, on si nechcel sadnusadnut nikde inde, tak isiel k otcovi toho chlapca, aby si ho zobral...pride mi to autisticke

marhulka2
autor
25. jún 2013

@tanapeta po kt. ockovani u vas nastali zmeny

tara
25. jún 2013

mne sa tvoje dieta javi ako zdrave, nie ako autista. moja mama je pedagog a rozpravala pripady deti s autizmom. spravanie, ktore opisujes je podla mna normalne, preco chces od dalsich doktorov, aby potvrdili autizmus, ked ho vyvratili? to by aj moje dieta muselo byt autista, pretoze veci musia byt na svojom mieste, okno kazdy vecer zatvorene, lebo ho to vyrusuje, a par dalsich podobnych situacii a ritualov. deti miluju stereotyp, je to pre nich istota, ze sa nic nezmeni. az ked pochopia zmeny, tak sa dokazu prisposobit. ja tiez kazdy vecer opakujem, kde zajtra pojdeme, co budeme robit, co sme robili, co vsetko uvidime a pod. a mozno je to sposobene prave tou chybou reci, mozno preto sa tak sprava, lebo nevie komunikovat. mozno by pomohol obycajny logoped a nechat mu trocha casu 😉

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
marhulka2
autor
25. jún 2013

@tara mne sa nezda u neho tvrdohlavost. nechcem, aby mi to potvrdili, ale nepozdava sa mi, ze sa spec, pedagog. javi ako autik. rada by som vedela na com sme. neistota jr najhorsia. k logopedovi chodime od 1,5 roka doteraz

marhulka2
autor
25. jún 2013

@tanapeta nas syn je total bordelar, je mu uplne jedno ako su veci...ale zapamata si, ze sme sa na urcitom mieste stretli so st,mamou a ked tam prideme, chce ju cakat...ak nepride, nic sa nedeje.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
magimary
25. jún 2013

@marhulka2 skús sa spýtať aj tu:
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/mam-autisticke-dieta-cesta-a-vyzva-zaroven/
sme tam všetko maminky autidetí 😉
ale to všetko, čo opisuješ môžu ozaj robiť aj autíci, aj neautíci,
nedá sa to nijako generalizovať (keďže každý autík je iný) a podľa urč. málo znakov potvrdiť/vylúčiť, či je/nie je dieťa autista...
na dieťa sa treba pozerať komplexne a podľa toho to posúdiť 😉

marhulka2
autor
25. jún 2013

@tanapeta pamat nema dobru, skor kratkodobu

marhulka2
autor
25. jún 2013

@magimary tak na zaklade coho sa robi ta diagnoza, vam ju kto robil