Ako rozoznám autistu od neautistu s inou poruchou?

marhulka2
25. jún 2013

Mile maminy autistickych detureniec, mam na Vas velku prosbu. Potrebovala by som vediet, coho nie su v ziadnom pripade autisti schopni. Mam syna, kt. bude mat tento rok 7 rokov a od 1,5r. riesime, ci je alebo nie je autista. Absolvovali sme vysetrenia, kt. nam autizmus vyslucili, ale...Mame diagnozu vyvinova dysfazia (syn rozprava velmi zle, malo a ma aj poruchu porozumenia), tato porucha ma mnoho spolocnych znakov s autizmom...A ja neviem, ci syn ma naozaj tuto poruchu alebo je autista...lebo hoci nam bol autizmus vyluceny, stava sa, ze nam niekto z ludi povie, ze sa im ako autista javi...(su to napr. spec. pedagogovia, kt. pracuju s autistami, ale nemaju zas ziadnu skusenost s detickami s vyvinovou dysfaziou). Pre uplnost este dodam, ze syn absolvoval tento rok IQ testy, vyslo mu, že ma stredny intelekt a narodil sa v 33.tyzdni tehotenstva v dosledku infekcie.

A tu su priklady z coho sa neviem vysomarit....(myslela som si, ze nas to odlisi od autizmu, ale bolo mi povedane, ze to dokazu aj autisti)

Ma ocny kontakt......ale ten maju aj niektori autisti....

Je pritulny........ale to su aj niektori autisti....

Ma rad ludi, hlavne dospelych a mladsie deti(mam pocit, ze hlavne take, kt. nevedia este dobre rozpravat, ako keby si svoj handicap uvedomoval...)....ale dospelych oblubuju aj autisti...

Rad cestuje akymkolvek dopravnym prostriedkom.....ale to aj niektori autisti...

Rad chodi nakupovat.........ale to aj niektori autisti....

Chcem sa opytat? Ked syna mylim, napriklad mu ukazem, ze toto je kniha a ukazujem na auto...syn sa usmeje a povie mi, nie to je auto...a pod. Dokaze to aj autik?
Dokaze autista opatovat usmev?

Syn pristupi na symbolicku hru a sam si aj obcas nejaku vymysli...napr.. si postavil zo spagatu lanovku, alebo z epeda trampolinu, alebo sa hral, ze je podlozka autobus...A ked sa vozil na bycikli a ja som prisla k nemu, ci ma odvezie a tvarila som sa, ze je autobus okamzite pristupil na moju hru...Dokaze to autista?

Ked nechcel ist do skolky, vymyslel si, ze ho boli brusko...Dokaze to autista?

Inak syn chodi do beznej skolky(uz 2 roky), nemal adaptacne problemy i ked problemy s nim su...Je dost tvrdohlavy a to mi smeruje k autizmu...Ked on nechce tak nechce, da sa ale oklamat a dostat do situacie v kt. ho potrebujem mat...Je skor samotarsky-no neviem, ci to nie je tym, ze si svoj handicap s recou uvedomuje...Ked chodime na ihrisko, vidim, ze by sa rad s detmi pohral, ale ked na ne spusti svoju nezrozumitelnu rec deti sa na neho vykaslu...ak sa ale kolotocuju a nerozpravaju, tak sa rad jasi s nimi...
Co mi vsak u neho ako autisticke pripada je, ze ma rad istotu v takom smere, ze vie co sa bude diat. Vecer, alebo rano mu musim povedat, co bude, ze pojde do skolky, kto pre neho pride, a ako pojde zo skolky-ci autom alebo autobusom, ze potom pojdeme na nakup...atd. Vyslovene si to ziada, aby vedel svoj program...
Dalej mi u neho ako autisticke pripada to, ze ak je nieco dlhu dobu zauzivane a potom sa to zmeni, tak to vyzduje tak, ako bol zvyknuty...Napr. okno v izbe kde spi byva zatvorene, takmer cely rok, okrem leta, ked su neznesitelne horucavy...a ked ide spat a ja ho nezatvorim, tak to vyzaduje...ak to neurobim, nerobi ziadne sceny, ale poziada ma, aby som tak urobila aj viackrat, no napokon zaspi aj pri otvorenom...
Inak nema ziadne maniere typu krutenie kolieskami, ukladanie veci do radov a pod...je skor bordelar...ale tieto maniere vraj nemaju ani ini autisti...a ani nenastoji na tej istej trase ....
A este jedna podla mna podstatna informacia-pred 3 mesiacmi sa nam narodil druhy syn, nas syn ho ma rad, hladka ho, utisuje ked place a jeho plac mu neprekaze-myslim, tym, ze si nijako nezakryva usi a pod...Aky maju autisti vztah k svojim surodencom?

Mam z toho vsetkeho zmatok, bola by som velmi rada, ak by ste mi napisali, coho autisti naozaj v ziadnom pripade nie su schopni, aby som sa vedela v tejto spleti vysomarit...naozaj by som uz rada vystupila z tohto bludneho kruhu...ved syn ma ist buduci rok do skoly, mam ho tlacit do beznej(ved ma normointelekt), alebo specialnej, alebo do skoly pre autikov...Bohuzial mam skusenost, ze ak si sama neporadim, tak mi nik neporadi. Odbornikov na autizmus je zalosne malo. My sme boli u Dr.Janosikovej, kt. nam to vylucila, chodime aj k neurologicke do Ba, psychiatricke, klinickej logopedicke, specialnej pedagogicke, takze synovi sa snazime venovat...Ludia nam netvrdia, ze autik je, aj ked sa najdu aj taki, kt. sa tak javi...Poradte prosim

kaja73
25. jún 2013

@marhulka2 mne skor pride ako dieta co ma proste poruchu reci a porozumenia a z toho vyplyva vela inakosti aj v spravni-ved aj zdravemu dietatu trva kym pochopi nas svet 😉
Moj starsi syn-neautista-mal v detstve kopec ritualov-napr-jedol cca pol rok len zelene jedla-tykalo sa to varenych jedal-vsade som musela pridat spenat, 😝 jogurt zjedol len cokoladovy-ten co sa zamiesava cokolada a ta musela byt zamiesana do tvaru spiraly-inak to proste nezjedol a radsej zostal hladny, tiez by si nesadol inam ako pri nas-na skupinovych akciach-a to do vyse 6 rokov......a je to bezny chalan-dnes 14 rocny,vyborne sa uciaci,len introvert 😉
Ak ti Janosikovy vylucila autizmus,tak by som jej proste verila a tie jeho inakosti by som prikladala skor tej reci a tiez tomu ze vela malych deti ma v utlom detsve autisticke crty a vobec nic to neznamena-vyrastu z toho. 🙂
A skolu by som asi volila pre deti s poruchou reci-ak budes mat taku moznost.

magimary
25. jún 2013

@marhulka2 aj dr. Jánošíkova, aj iní odborníci

marhulka2
autor
25. jún 2013

@kaja73 mas skusenost s Dr. Janosikovou? Pocula som rozne nazory od dobrych po to, ze sa u nich pomylila...chcem ho dat do Jamnikov-skola pre deti s narusenou komunikaciou

marhulka2
autor
25. jún 2013

@magimary poznam kocku, kt. janosikova autizmus vylucila a nakoniec syn autista je...preto by som rada navstivila aj niekoho ineho, fakt dobreho. Nevies o niekom?

magimary
25. jún 2013

@marhulka2 tu u nás už ani veľmi nikto,
potom radšej v čechách-dr. Krejčírová alebo dr. Thorová z Aply

marhulka2
autor
25. jún 2013

@magimary tato moja znama bola aj u Dr. Krajcirovej a nebola s nou velmi spokojna. Bolo to ako u Janosikovej a v normalnej triede v skolke nedokazal fungovat...skoncili v skolke pre autikov. Jej maly ma vyborny ocny kontakt, ale pri zmene trasy v buse robil strasny cirkus...a autizmus im najskor nikto nedal. Dopracovali sa k nemu az po case

skeptik
25. jún 2013

@marhulka2 Kazdy, kto sa tymto smerom vymyka z normalu je viac menej na autistickom spektre, nemusi to byt rovno autizmus - tam je toho velmi vela. Naco potrebujes diagnozu? Neda sa vopred povedat ako to bude napredovat, ale v zasade pokial robi pokroky (je jedno kolko je pozadu), tak je vsetko ok. Pripadne mu odloz skolu o rok.

marhulka2
autor
25. jún 2013

@skeptik dochadzku uz ma odlozenu. Pokroky robi, ale pozadu je poriadne. Lezie mi na nervy, ze vyzeram na jednej strane ako rodic, ktory nevie prijat autizmus(u odornikov kt. si to myslia) a na druhej strane ako rodic, kt. sa dozaduje tejto diagnozy( u tych, kt si to nemyslia). A rada by som vedela na com sme. Je to bludny kruh. Syn bude mat v decembri 7 a od 1,5 roka to riesime. Je to na nervy.

marhulka2
autor
25. jún 2013

@skeptik a este jedna vec. Porucha autistickeho spektra neznamena este autizmus? mam v tom naozaj chaos

magimary
25. jún 2013

@marhulka2 nuž, pri nejasných prípadoch to tak skrátka býva 😉
/i tak však lepších odborníkov niet/
až čas a vývin ukáže, o čo vlastne ide... 😉
a to, že sa tá známa až neskôr dopracovala k autizmu, ešte stále nemusí reálne znamenať, že jej malý určite autizmus má,
teda ten jasný, klasický, typický...
môže byť "len" v spektre autiporúch a aj iných porúch, ktorých je veľa...
/a niektoré sú "prebádané" a niektoré ešte nie (tak dobre)/

náš malý tiež nie je typic. detský autista,
je atypický autista spolu s ďaľšími poruchami /napr. obsedantno kompulzívnou poruchou/ a tak ozaj ťažko odlíšiť, čo je primárnou dg., keďže to prelínanie symptómov je veľké ...
až čas ukáže, na čom vlastne sme /ešte to spokojne môže byť aj nejaký schizoidný vývin a čokoľvek iné/

skeptik
25. jún 2013

@marhulka2 autizmus je len jednou z diagnoz na spektre - dalsie su napr. aspergeov syndrom a ine vyvojove poruchy
https://en.wikipedia.org/wiki/Autism_spectrum

Skor sa snaz zmierit s tym, ze nebudes vediet "na com si" - kazdy je iny a snaz sa mu pomahat ako vies s tym, ze ho budes brat tak "normalne" ako sa len da a zaclenovat ho co najviac medzi "normalnych" a "normalne" aktivity.
Uplne staci mierne posunutie v nejakom centre v mozgu a hned je inakost na svete - inac tieto veci su castejsie u lavakov - to len pre zaujimavost

tara
26. jún 2013

@marhulka2 ja chapem ze mas pochybnosti, ale ako tu uz pisali, vztahuje sa taketo spravanie na autistov aj neautistov. a preco chodite k logopedovi od 1,5roka? rec dietata sa vyvija postupne, ak nieco nie je v poriadku, zacina sa s logopediou az od 3.rokov veku dietata. dovtedy je to uplne zbytocne.

tara
26. jún 2013

@marhulka2 vies napisat konkretne co riesite od 1,5roka? ved to bolo ste batola, ktore moze byt pozadu a casom sa to dozenie. videla som zaujimavu relaciu, kde hovorili o ADHD a o tom, ze v ameriku ju bezhlavo diagnostikuju uz od 4mesiaca!!!! je to chore, tak ako je chore urcit diagnozu v 1,5roku zivota.

marhulka2
autor
26. jún 2013

ako 1,5r. nas vobec nevnimal, nereagoval ani na meno...tu vzniklo podozrenie na autizmus. zacali sme chodit ku klinickej logopedicke, lebo on nevydal ani hlasku. Vsetko slo len cez obrazky.

limoncino
26. jún 2013

Ak autizmus u syna vylúčili, nezaoberaj sa tým, ale skôr sa zaoberaj vývojovou disfáziou, ktorá má tie znaky veľmi podobné autizmu. Myslím, že človek, ktorý Ti môže veľmi pomôcť z pohľadu rodiča, ktorý si tým prešiel a pod ktorého opaterou sa jeho dieťa veľmi vyšvihlo je @sisstin

marhulka2
autor
26. jún 2013

@limoncino uz som s nou zacala komunikovat. a v juli zaciname s logopedickou, kt. pracuje len s detickami s VD, tak uvidime...urobim vsetko, co je v mojich silach, aby som mu pomohla.

limoncino
26. jún 2013

@marhulka2 budem Ti držať palce 🙂

kytykenka
13. jan 2014

prosim ta mas kontakt na dr janosikovu?

kacena4
13. jan 2014

@kytykenka janosikova 0905 808 236 ale budes volat aj niekolko dni mozno tyzdnom kym sa dovolat. mozno sa ti podari na prvy krat. neviem. je velmi zaneprazdnena. treba skusat najlepsie rano pred 8.00 potom ma pacientov a nedviha telefon iba medzi pacientami

kytykenka
13. jan 2014

@kacena4 dakujem a kde je presne stredu idem do nemocxky skocim za nou

kacena4
13. jan 2014

@kytykenka v trnave zadaj si do googlu dr janosikova trnava vyhodi ti ju aj s adresou

kytykenka
13. jan 2014

@kacena4 dakujem

zuzi2608
4. mar 2015

Dobrý den, vážení rodiče dětí s PAS,
jsem studentka 5. ročníku oboru Psychologie na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, pracuji jako osobní asistentka v rámci organizace APLA-JM a píši diplomovou práci z oblasti autismu. Zabývám se faktory, které Vám, jako rodičům dětí s poruchou autistického spektra, pomáhají zvládat každodenní péči o Vaše dítě. Na základě zjištění z Vámi vyplněných dotazníků bych ráda tyto faktory identifikovala a navrhla možné postupy, jak je aktivně a efektivně podporovat, aby se zvýšila kvalita života rodičů dětí s PAS. Bohužel ne každá rodina se dokáže vyrovnat s postižením svého dítěte a proto si myslím, že data získaná z tohoto výzkumu mohou takovýmto rodinám pomoci. Sběr dat pro diplomovou práci je poměrně zdlouhavý proces a velice bych ocenila, kdybyste se zapojili. Proto Vás chci požádat, zda byste obětovali cca 30 minut svého času a vyplnili sadu dotazníků, který naleznete v odkazu níže.

Odkaz: http://goo.gl/forms/P2QsPbMNUa

Předem velice děkuji
Zuzana Lamserová

mimca20
19. máj 2015

@marhulka2 Ahoj, citam celu diskusiu à len otazka, dostali ste sa do tej skoly v Jamniku?? My chodime do ich centra v LM od minuleho leta. A spokojnost.

marhulka2
autor
9. jún 2015

MY do elokovaneho pracoviska v ZA, tiez maximalna spokojnost.

elise
9. jún 2015

@marhulka2 ako nahle ti dr janosikova vyvratila autizmus aoebo aspergera takho nema podla priznakov co pises nezaradila by som ho medzi autistov ale dieta treba vydiet, rozpravat sa pozorovat

qtinka29
17. jún 2015

Baby,mám takú otázočku....dokážu mať autisti zmysel pre humor??? Myslím taký normálny-vedia rozprávať vtipy,vymýšľajú vtipné scénky so spolužiakmi v škole.....vedia sa zabaviť napr. na vtipných videách v telke....alebo dokážu vtipne reagovať na niektoré situácie....?????

hatsepset
25. jún 2015

@tara to som videla kopu videi na youtube s nadpisom "my authistic child" a dieta uplna uplna normalka proste nic nicoveho na nom nebolo a zenska pisala ze od 16m maju tu diagnozu a ze je to dobre vdaka terapiam ktore absolvuje (akoze chlapes 4 roky plynla rec usmievavy, natacany pri hre s detmi atd.) ale potom som videla a aj bola poucena ze tam aj ADHD spada do vreca s autizmom...taze tak

hatsepset
25. jún 2015

@marhulka2 akoze moj syn dost podobne len s tym ze pomaly do dvoch rokov z neho nic nevyslo..ale iny problem no

marhulka2
autor
6. júl 2015

@hatsepset Po roku v ZSI pre deti s narusenou komunikacnou schopnostou, sme sa konecne vymotali s autismu. Vieme, ze nas syn autista nie je. Ma narusenu komunikacnu schopnost-perceptivnu a aj receptivnu...Z roka na rok sa to zlepsuje. Uvidíme, co bude dalej...