Ako rozoznať autizmus u 19 mesačného dieťatka?

8. aug 2020

Ahojte dievčatá tie ktoré máte choré detičky ako ste nato prišli že niečo nieje v poriadku ? Moje dieťa nechce hovoriť, iba mama, baba, nevie sa samo zahrať stále je iba pri mne. Doma nemôžem nič spraviť stále mi je za zadkom.Reaguje na meno aj očný kontakt tam je ale mam také divné pocity.

hettinka
8. aug 2020

Boze, zasa sa toto rieši?
Máš normálne sa spravujúce 19-mesačne dieťa. 19-mesačne deti nerozprávajú a sú mame za zadkom, hrať sa samé nevedia - a ešte dosť dlho to takto bude. A nie, autizmus v 1,5 roku nezistiš.

eliska13
8. aug 2020

Normálne dieťa čo chcete stále od tých detí?ešte dobre, že, keď bol syn malý sa toľko nepísalo o autizme.Zacal rozprávať úplne až ako 2,5 r stále bol pri mne, nevedel sa sám zahrať...prestaň ho pozorovat😊kamarátky dievčatá rozpravali o rok skôr neporovnavaj

rubinka
8. aug 2020

Nemá žiaden znak autizmu

nikpa
8. aug 2020

V 19 mesiacoch ti nikto takúto diagnózu nezistí. A podla toho co píšeš, nie je vôbec zvláštny. Normálne dieťa, tak si to užívaj a nehľadaj problém kde nie je.

nelllinkinka
8. aug 2020

Mám autistku.Ukazuje tvoj chlapec ukazovákom do diaľky na vec ktorá ho zaujme?Ako stebou komunikuje keď chce nejakú vec?

autor
8. aug 2020

@nelllinkinka ano ukazuje na veci, alebo mi zoberie ruku a tahá ma tam kde chce ... ale napríklad nehovorí a stále akoby hmká a piští...

autor
8. aug 2020

@nelllinkinka bud ukáže alebo ma tam potiahne ak niečo chce.

sara07
8. aug 2020

ak by mal autizmus tak detský autimus v 1,5 roku by zistil pediater už dávno, no neprekyješ
skôr ako začneš hysteričit doslova tak si naštuduj nejaké knihy atd
19 mesačné dieta ti máloktoré rozprava podla noriem a to su tie pri ktorých sa jemná a hruba motorika denne rozvija
pozri si nejaké hry montessori pre menšie deti a sama uvidíš že sa to viac rozbehne
autizmus na základe toho čo si povedala nemá
rozpravnie ako dg k autizmu sa dáva cca okolo až 4 až 5 rokov ked je to jasné a nie je tam oneskorený vyvin reči atd
takže prestan stresovat a začni sa mu venovat a ano malé deti su večne za zadkom to je normálne , nie sme vo filme
ked sa s ním začneš hrat tak po čase prestan a dieta si to ani nevšimne ak ho tá hra baví a začne sa hrat samé ale ty mu musíš vymysliet nejaké aktivity nové super peckové a nemusíš ich kupovat, presypanie lyžicou velké bugare fazule alebo cestoviny rurky, špagety triafat do flaše, špagety triafat do sitka atd

mogaa
8. aug 2020

A čo by si chcela? aby ťa dotiahol na miesto a povedal mami prosím ťa daj mi to? dieťa komunikuje tak ako vie - posunkami, pišťaním, ukazovaním....veľa detí začína s hovorením normálnou rečou okolo 3roku a nič im nie je.....jedno začne v roku iné v 3rokoch....aj pri chôdzi je normálne že jedno začne chodiť ako 9.mesačné a iné v 1,5roku....a deti sa vedia samé zahrať okolo 2-3roku(je to individuálne), veľa detí sa nevie samo hrať ani v 4.rokoch....a že je stále pri tebe, no si mama, asi nebude chodiť za susedom....

gir
8. aug 2020

Máš úplne zdravé, normálne dieťa. Mám pocit, že hneď by sa deťom dávala diagnóza. Poniektoré mamičky na MK sú schopné napísať že ich dieťa prišlo samé z pôrodnice s prečítaným Hamletom pod pazuchov.

yoxinka
8. aug 2020

Práve som sa dozvedela, že mám doma TROCH autistov!!! Tvoje dieťa sa správa úplne normálne na svoj vek. Nehľadaj problémy, kde nie sú, prosím ťa.

rubinka
8. aug 2020

Aj môj len hmka ale vidno že rozumie všetko a to je základ

yoxinka
8. aug 2020

@hettinka
Neviem. Počúvala som nedávno rozhovor s mamou autistky a tá hovorila, že keď si spätne uvedomila ako sa jej dcérka správala, tak už v roku to bolo také, že iné trochu. Ale to len tak odveci poznámka. Dieťa autorky je úplne normálne dieťa, si myslím. Mám doma 3 exempláre, ktoré sa v tomto veku takto správali 🙂

janinuska
8. aug 2020

Mám syna autistu, 14 rokov, diagnoza v 6 rokoch, podozrenie v cca3-4 roky, prejavy, rozpávať sa naučil, ale reč nie je funkčná, stále dookola hovorí to isté. Už v cca 3 rokoch správanie zvláštne. panický strach ísť do obchodu, na poštu, do lekárne a pod. Na meno normálne reaguje, očný kontakt udržiava, 10-krát za deň ma príde objať, je nesamostatný, ale v ráci možností ok. sám sa naje sám ide na wc, sám sa oblečie, vypýta si jesť, len proste komunikácia s ním 0 bodov, ale ľúbim ho najviac na svete. Myslím, že 19 mesiacov na diagnostiku je strašne skoro.

nikiki29
8. aug 2020

@nelllinkinka myslíš, že ukazovanie prstom je taký najdôležitejší príznak? Môj to napríklad tiež nerobí, hovorí len mama, tata, keď niečo chce len mrnčí hnevá sa a potom sa hodí na zadok a ja len hádam čo asi tak sa práve stalo a čo mu podať, keďže mi neukáže akým smerom je vec, ktorú by chcel 🤷🏻‍♀️
Autorka: začiatky autizmu odborník odhalí už v tomto veku, keď si si nie istá, choďte k dobrej psychologičke nech ho zhodnotí, ale podľa toho čo píšeš to zatiaľ nevyzerá na autizmus...

dennissa16
8. aug 2020

@nikiki29 nemám autistu, ale...... áno zdieľanie pozornosti/ukazovanie prstom je veľmi dôležitý znak.... Môj mladší to začal robiť až pred 2 rokom, čo je z hľadiska nejakeho vývinu asi trosku neskor.... Všade sa spomína 18 mesiacov horná hranica.... Ale prišlo to.... A je to úplne iné dieťa s tým prstekom.... Stále ho ma vystrceny a stále sa akoby "ním na niečo pýtal" .... Aj keď nerozpráva... 🙂

rumkolka
8. aug 2020

To tusim zacina byt nova moda,dieta ktore v roku nerozprava ma hned autizmus. Ako keby to bol jediny ukazovatel🙈omg....mam dve deti s PAS a obe rozpravali pred druhymi narodeninami,takze klud.

makova333
8. aug 2020

@sara07 a ten pediater pouziva aj vestecku gulu? Nie, v 1,5 roku by to pediater davno nezistil. Pediater nie je pedopsychiater a 19 m. je na takuto diagnozu velmi velmi skoro.

makova333
8. aug 2020

autorka: tvoje dieta sa zatial javi podla opisu uplne v poriadku. A ak by aj malo PAS v tomto veku by mu to ako diagnozu nikto nepotvrdil ani nevylucil. 19 mesiacov je totiz skoro na taketo zavery.

nikiki29
8. aug 2020

@dennissa16 no dúfam, že u nás to tiež príde 😥
@rumkolka no ak má dieťa viac znakov (nehovorím, že v tomto prípade) je normálne, že sa matky boja 🤷🏻‍♀️

dennissa16
8. aug 2020

@nikiki29 koľko ma tvoj malý?

nikiki29
8. aug 2020

@dennissa16 18 mesiacov

sara07
8. aug 2020

@makova333 pediater má na to taký test cca 10 bodov a podla počtu to vyhodnotí či poslať alebo nie
ja viem o čom píšem velmi dobre
čím skorej sa začne s dietatom pracovat tym lepšie, to že na sk su niekde 100 rokov za opicami, nevzdelávaju sa mudr neznamená že sa niekde nenájde mudr čo ten test pozná a pošle dieta na diagnostiku
napr, taká dysfázia ktoru velmi radi niekto zamiena za autimust v 18 mesiacoch , v čechách bez problémov vedie diagnostikovat už v 18 mesiacoch na slovensku sa nájde mudr čo to nevie ani v 3 rokoch a povie je lenivé je to chlapec a podobné bludy a to dieta zbytočen stratí čas na terapie
na sk tieto deti drvivo končia v špec školách a zbytočne v čechách to tak dotiahnu že v 20 ani nevieš že to dieta malo niekedy dysfáziu a končia klasiku školu alebo vš
tak ano pokial je mudr tak to vie ist podla toho testu že ano možno by nebolo zlé aby sa niekto aj iny pozrel alebo zbytočné obavy
nepíšem bludy

sara07
8. aug 2020

@makova333 a na sk je vela pedopschiatrov čo v 6 rokov nevedia odlišit pas atypického od tažkého adhd alebo tažké adhd od aspergra čo je ako nonsens
takže ano dobrý pediator to vie
ale blby pedopsychiater niekde nevie ani v 6 rokov čo vtedy ako fakt nechápem tak si nerob ilzie a bohov zo sk pedopsychiatrov

makova333
8. aug 2020

@sara07 mam dieta s NKS, toto mi fakt nemusis vysvetľovať.

sara07
8. aug 2020

@makova333 nemôžem za to že si sa dostala do rúk zrovna tej druhej skupine mudr

danielahamar
8. aug 2020

Niektoré deti ani v 4rokoch nehovoria, takže tak

makova333
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
makova333
8. aug 2020

@sara07 som vystudovany psycholog a s tymi s ktorymi to riesime su super. Btw aby bo jasno, ja som vsetkymi desiatimi za vcasnu intetvenciu. Preto som ju aplikovala aj u mojho dietata co najskor.

nelllinkinka
8. aug 2020

A keď ťa potiahne k veci ,manipuluje s tvojou rukou ,aby si vec vzala?To,že ukazuje je super autisti nezdieľajú záujem s inými ľuďmi tým,že chcú niečo ukázať.Ale chlapec je ešte malý a malé deti majú aj autisticke prejavy,lebo nemajú ešte dizretu nervovu sustavu.