Možný autizmus alebo iná porucha u 21 mesačného dieťaťa

14. okt 2020

Ahojte mamičky mam dcérku ma 21 mesiacov a nechce rozprávať, dalšia vec čo mi je divné že napríklad sa hocikedy točí dookola, alebo sa hocikedy začne tak divne smiat, divné sa škery.. Robia to aj vaše deti ?

visna6
14. okt 2020

Ahoj 🙂 myslim,ze tu ti poradia..resp.povedia maminy len svoju skusenost ale co naozaj je, niej s tvojou dcerkou ti na isto nepovie nikto. Ja by som to na tvojom mieste konzultovala s vasou pediatrickou, odporucanie na neurologiu, atd... Robila som nejaky cas s autistami, ano...maju v oblube sa tocit, roztacat predmety a spritom sa smiat. To ze este tvoja dcerka nerozprava nemusi byt znakom nicoho, mozno lenivost 🙂 ? Mame v rodine chlapceka, tkroy uz mal 2 roky a nerozpraav tiez..len take papa, mama, a tak....ale rozumie vsetko, takisto sa vie dohovorit ked nieco chce takze ma len taky zamrznuty jazycek. V skolke kde som bola pred materskou 3 roky zasa bolo dieta ktore malo 3 roky ked nastupilo a tiez nerozpravalo...rodicia boli na vysetreniach a vstko ok...do pol roka zacal pliet ako mlyncek 🙂 drzim prsty, ale urcite ak sa ti nieco nepozdva tak tokonzultuj slekarmi

mima1
14. okt 2020

Poznam deti co nerozpravaju ani v 3,5 roku jedno ma skoro 4roky. Cize to by som nebrala ako znamenie. Tocenie je asi normal moj syn to robil isty cas to sa pise ze ho mas aj nechat.

zuzuliennka1
14. okt 2020

v takom veku ti konecnu dg. neda nikto... robi to vela deti, aj to nerozpravanie, aj tocenie,... rozumie ti, ked od nej nieco chces? ocny kontakt?

autor
14. okt 2020

Rozumieť rozumie všetko mam taký pocit.

ivca88
14. okt 2020

Na margo inej poruchy, vie napodobniť zvuky zvieratiek, alebo také jednoduché mama, bác, havo ?
Porucha sluchu to nemôže byť ?
Vtedy detičky nerozprávajú, lebo nepočujú.
Opýtaj sa pediatra, čo si o dcérke myslí. Poprípade sú centra včasnej intervencie, kde sa môžeš nakontaktovat na niekoho, kto by sa pozrel na ňu a formou hry ju pozoroval, ako sa správa. Či má charakteristicke črty pre autizmus - slaby očný kontakt. Nechce sa hrať vo dvojici a podobne

zuzuliennka1
14. okt 2020

a ocny kontakt ked na nu rozpravate?
zbytocne nestresuj, este nema ani 2roky, veeelmi vela deti
ma v tomto obdobi tzv. “autisticke prejavy”, nic nezvycajne to nie je, a v tomto veku ti aj tak nikto nic nepovie este, stale sa dieta vyvija... vela sa s nou rozpravajte, ale normalnymi vetami a ziadne zdrobneniny, ukazujte,...
pocuje?

zuzuliennka1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
14. okt 2020

Takto ona sa zahrať sama velmi nevie hračky ju velmi nebavia skoro stále mi je za zadkom, a ked pustím hudbu tak sa začne točiť, neviem či to berie ako tanec neviem, zvuky zvieratiek vie, vie mačku,psa, kona, zabku,kačku napodobniť. Ale niekedy to povie dobre a niekedy nie, vie kolko ma rockov ked sa jej spýtam ale raz povie dobre raz nie, vie skomoleninu svojho mena, vie povedať papa, vie povedať daj, alebo po ako pod.Mama, baba,tata, vie povedat ale to je malo...Očný kontakt je fajn ale niekedy sa tak divné škery ...

autor
14. okt 2020

@ivca88 Praveže sa samá nehrá iba vo dvojici :D

autor
14. okt 2020

@zuzuliennka1 ma 3 roky a iba mama vie povedať? to je malo nie?

zuzuliennka1
14. okt 2020

a ked na nu rozpravate alebo oslovite menom - reaguje a diva sa na vas ano?
toto co si opisala, autizmus podla mna nie je... na hudbu sa toci/vrti takmer kazde dieta, mama baba a tata je viac, sko u nas napriklad 😁
nic jej nie je, treba sa jej venovat, vela rozpravat, ak ju bavia knihy tak citat spolu, obrazky pozerat...

zuzuliennka1
14. okt 2020

3 bude mat v decembri a nie, nie je, najma chalani su v tomto pomalsi a veela deti “mlci” aj do 3,5roka, nic nezvycajne

autor
14. okt 2020

@zuzuliennka1 Jasné reaguje pekne, očný kontakt tam je...

ivca88
14. okt 2020

Tak to by som sa vôbec nebála autizmu.
Skúste len zlepšiť komunikačné schopnosti.
Čiže vy budete podmienovat hru - veeela rozprávať. V jednoduchých vetach.
,, Chces kocku?"
,, Ideme papať?" A keď už papá, tak znovu ,,krásne pás obed"
Proste veľa slov jej rozprávať - a často.

zuzuliennka1
14. okt 2020

@ivca88 poopravila som - otazky nie su vhodne, lebo sa tam vyzaduje odpoved, tu ti dieta neda... najvhodnejsie su proste priame jednoduche vety: napr. “Anicka, tu je kocka”, “Anicka, pod, obed”,

ukazovat vsetko, opisovat, verklikovat,.. akoby si rozpravala na slepeho 🙂 -> to pre autorku

ivca88
14. okt 2020

Totizto, keď na dieťa rozprávate zložito a veľa, tak to je ako keby na vás rozprával niekto Čínštinou.
Rozumiete len blabot.
Vy musíte často opakovať slová, aby si vedela slovo spojiť s jeho významom.
Čiže keď bude chcieť niečo, tak vy zakaždým musíte povedať ,, daj,, a aj to ukážte.
Alebo keď niekto odchádza, tak robiť vždy ,, papá,,
A podobne

autor
14. okt 2020

@ivca88 Napríklad ona bude mať 2 roky v januári a sa jej pýtam kolko máš ročkov a raz povie dva aj ukáže a raz povie ba a ukáže, alebo raz povie daj ak niečo chce a raz dej, mama, baba, papa to vie, ako ked niekto ide preč hned papa hovorí aj kýve ručkou, napríklad niektoré zvieratká čo vedela napodobniť aj zabudla už ich nepovie...

zuzuliennka1
14. okt 2020

to nie su auti prejavy.... trpezlivost, vydrzat, venovat sa jej...

nikpa
14. okt 2020

Veď nemá ešte ani 2 roky, nemusí ešte rozprávať. Keď sa nerozbehne do 2,5 roka navštív logo, poprípade ak sa ti viacero veci nebude zdať aj naurologa. Ale zatiaľ si myslím, že zbytočne stresujes

jannyr
14. okt 2020

Môj syn to isté.
Má 2,5 roka. Teraz trochu viac konečne komunikuje.
Doteraz to bolo dokopy 7 slov aj to len mama, to (tato, auto, toto), ka ( starká, sanitka, dodávka), tam, papá, au (ahoj), csi (autobus)
Doteraz mu nejde spájanie viac slabík ako ta-to, au-to...
Tiež rozumie skoro všetko.
Konzultovala som to s logopedičkou, radšej, tak nám dala zatiaľ aby sme cvičili doma: vytlieskavať pesničku, skákať na slabiky ( spievať pesničku a skákať na slabiky...), fúkať do vody bublinky, bublifuk, na píšťalke, trénovať proste ústa a jazyk...
To točenie je vraj úplne normálne a dokonca zdravé z neurologického hľadiska.
Môj malý sa tiež občas smeje, len tak, ale vidno na ňom, že si spomenie na niečo smiešne.

noemi125
7. jún 2022

Ahoj co je s vami od tej doby?