Alergia na mlieko u škôlkara

alexandra177
3. okt 2023

Ahojte mamičky . Chcela by som Vás poprosiť tie , ktoré ste na tom podobne ako ja ......
Malý dva a pol roka chodí do škôlky . Nastúpil teraz v septembri. Má alergiu na mlieko a nesmie nič mliečne , dokonca ani pečivo ktoré má v zložení mlieko. Má z toho hnačky , bolesti bruška a podobne....Keď som bola v škôlke podpísať že nastúpi tak som sa pýtala ako je to zo stravou , že malý je alergik , či mu musím nosiť z domu alebo vedia prispôsobiť varenie bez mlieka . Tak že samozrejme vedia , nieje problém . Tak som priniesla potvrdenie z gastroambulancie že naozaj nesmie aby to mali aj oni potvrdené . No ale po týždni som zistila že syn dostáva buchty ktoré sú z mlieka , pečivo s čokoládovou plnkou v ktorej je mlieko a podobné veci . Bola som sa pýtať za pani vedúcou jedálne že či sa náhodou nepozabudla že môj syn mlieko nesmie a ona mi len sprosto odpovedala , že však ona mu mlieko nedáva . Mlieko má nahradené čajom , mliečne pomazánky rastlinným maslom ale to že ona urobí buchty na pare a je tam mlieko , tak to vraj nevadí lebo má viaceré deti ktoré majú alergiu a takéto pečiva ktoré majú v zložení mlieko im vôbec neprekážajú . Keď mi to povedala skoro som odpadla . Mohla mi to povedať na začiatku a nie tvrdiť že dá sa bezmliečna strava v pohode prispôsobiť. Tak som chcela že nejaké jedlo by som teda vedela nahradiť a nosila by som mu z domu , ale samozrejme sa to nedá . Keď tak musím nosiť všetko aj raňajky obed a olovrant. Všetko musí musí mať papier z čoho je to zložené a podobne . Tak som sa chcela spýtať mamičiek ktoré varia deťom do škôlky ako to zvládate ? Varíte presne to čo varia aj v škôlke ? Neviem si predstaviť variť po jednej malej porcií polievky . Ako raňajky fajn aj olovrant ale te ťa polievka a každý deň iná . A mať doma zásoby ako v Kauflande aby som mohla každý deň prispôsobiť jedlo škôlke si fakt neviem predstaviť . Malý samozrejme hnacjuje už druhý týždeň . Preto mamičky ďakujem za každú radu tie ktoré nosíte stravu . Ďakujem

beatrixx1525
3. okt 2023

Mala som v triede chlapca, ktorý kvôli histamínu musel mať každý deň čerstvú stravu len z domáceho/toho, čo mal povolené, nemohla som mu naliať ani džús keď všetky ostatné deti mali k obedu, strašne mi ho vtedy bývalo ľúto. Mamka mu každý deň veru varila zavčasu ráno, čerstvá palacinka na desiatu, na obed zbalila do termosky vriacu polievku aby do obeda vydržala teplá a netrebalo prihrievať, na olovrant čerstvý grécky jogurt a tak... viem že tá mamka bola na materskej s mladším takže asi to už brala tak že navarí rovno na celý deň aj na doma hneď z rána a mala potom pokoj ale teda klobúk dole pred mamkou že do ôsmej stihla vychytsať dve deti a ešte k tomu navariť celodennú stravu

alexandra177
autor
3. okt 2023

@beatrixx1525 ...ja sa plánujem vrátiť do práce a keď sa vrátim tak budem domov prichádzať až okolo ôsmej hodiny večer . Ako samozrejme nie každý deň . Ale mám aj staršieho syna . Druhák na základnej a neviem si predstaviť aj takto variť aj sa učiť s jedným a myslím že manžel to určite nezvládne tie dni keď ja budem v práci . Neviem čo mám robiť naozaj netuším .

jumama
3. okt 2023

Kamoska ma dve deti kazde s inymi vylucenymi potravinami - histaminik a druhe rozne alergie. Vstavala o 5, aby im pred skolkou stihla pripravit co treba. Varila im to co mohli, nie podla toho, co bolo v skolke - a potom to tie deticky tazsie znasali, ze nemaju to co ine deti... Moja rada ale je - aj ty nevar vyslovene podla jedalnicku, ale hladaj kompromis aj pre seba, davaj dietatu co moze.

Hlavne pre histaminikov, co maju mat cerstvu stavu je navarit tazsie, lebo to toho pol dna stoji v krabicke... Vydrzalo jej to aj v skole, ale uz si tie deti viac zvykli a uz si napriklad vyberu, co zo skolskeho obeda mozu, uz aj ona nie je taky uplny ras a vyskusali aj vselico ine, co predtym by nedopustila a trosku uvolnenejsie sa stravuju, ked vidi, ze im to az tolko neskodi, ako si myslela. Proste sa im dovivinulo trosku travenie, aspon u toho histaminika sa to zlepsilo, mal potom uz dobre vysledky. A alergik to si davaju pozor hlavne na najsilnejsie alergeny, skusaju aj nove veci, co to spravi...

zuzkaa1991
3. okt 2023

@alexandra177 ak mate taku silnu reakciu tak ano nosit všetko desiata obed olovrant a moj pohlad doma tiez paap 2 3 dni to iste (obed)) nevarim na jeden den výnimočné
My mame intoleranciu ale našťastie niektore mliecne veci nerobia problém (vylucilamsom len mlieko na pitie omacky atd kuchárky maju poznacene) a zas pecivo atd ak nerobi problem.tak nevidim dovod ale vy poznate svoje dieta....aj mme vysla intolerancia na mlieko a nieco mi vadi nieco.nie a lekarka z imunológie.povie.ze mam skusat 🙈 asi len tolko....tiez som chcela nost len obed a daco tak mi bolo povedané byd vsetko alebo len omedzia co som napisala v bodoch fakt zalezi ako telo reaguje kazdy sme ini ;) ja tiež nie som tak zle.ze musim pozerat kazde zlozenie a dodržiavať na 100%

kikusi
3. okt 2023

@alexandra177 Veľmi záleží od ochoty kuchárky. Naša nám vyšla v ústrety. Dcérka je alergická na laktózu. Asi rok bola čisto na bezmliecnej strave, postupne sme prešli na bezlaktózovú. Mlieko sme nahrádzali sójvými alebo kokosovými produktami, nátierky jej robili z rastlinného masla. Nikdy nebol problém keď mali mliečnu polievku jej odobrali a dokončili so sojovým mliekom neskôr s bezlaktozovým. Keď mali puding alebo krupicu jej uvarili z jej mlieka. Zo začiatku som nosila mlieko, maslo aby s tým nemali starosti. Keď ostatné deti dostali za obedom krabičkové mliečko alebo jogurt moja dostala ovocnú kapsičku. Dokonca objednali bzl mliečka a potom dostávala tie, to som bola milo prekvapená 🙂. Ja som sledovala stále jedálny lístok. Väčšinou piatky som nosila obed ja keď mali kadejaké koláče a buchty,lebo do kvásku ide mlieko. Niekedy som upiekla to isté čo bolo v jedálnom lístku, ale keď som nestíhala tak som upiekla perník, bublaninu a to som jej dala do dózicky a odniesla do jedálne. Keď mali na obed knedľu tiež som doma uparila a priniesla ale keď som sa pozabudla jej uvarili dva zemiaky a bolo 😉.Palacinky tiež urobili len pre ňu osobitne z jej mlieka. Teraz je dcérka prváčka a múčne jedlá už do jedálne nenosím, mlieko v nich už toleruje. Môže už aj kyslo mliečne produkty. Osobitne jej pripravujú už len polievky kde ide mlieko a zemiakovú kašu. Takže všetko je len o ochote 🙂

alexandra177
autor
3. okt 2023

Doma dodržiavame na 100% keďže predtým mal naozaj silné hnačky , ekzémy po celom tele a podarilo sa nám to upraviť ale už dva týždne má opäť problémy s bruškom ....naša kuchárka nieje vôbec ochotná ...chcela som len zameniť mu tie veci ktoré oni nedokážu ale vraj sa to nesmie ...buď prinesiem všetko alebo sa bude stravovať ako všetci ....neviem prečo taká neochota keď sa to v jednej škôlke dá a v druhej nie

zuzkaa1991
3. okt 2023

@alexandra177 taka ochota je asi viac menej kazdej skolke aj u nas tak bolo....ale zas beriem aj z tej druhej maju toho vela keby mali kazdeho dietata sledovat.co moze co nemoze....nestíhajú moj nazor

kikusi
3. okt 2023

@zuzkaa1991 áno to je pravda my sme dedinská škôlka kde sa každý s každým pozná 🙂

nikpa
3. okt 2023

@alexandra177 ja som len sladké obedy prispôsobovala aby mu nebolo ľúto, že on nemá. Ostatné som varila iné a aj dva dni mal to isté. Veď doma tiež niekedy dojedame z druhého dňa. Ráno sa doma vždy naraňajkoval a do škôlky som mu dala už len drobnost aby sa pri stole s deťmi keď budú raňajkovať nenudil, buď jogurt, nakrájané ovocie.... a na olovrant som priniesla každý deň pečivo a s kucharkami som bola dohodnutá tak, že vždy som mu nosila pomazánky na dva dni, schovali to do chladničky a už mu len na chlebík natreli pred olovrantom. V škôlke boli veľmi ústretovi, či kuchárky alebo aj vedúca jedálne, tak sa to dalo.
Na tú kuchárku čo máte vy, by som sa išla sťažovať zriaďovateľovi, ak raz dostanú do škôlky dieťa, ktoré je silný alergik a ona mu dá svojvoľne to o čom vie, že nemôže, kľudne sa jej tam môže aj zadusit.