Anafylaxia na arašidy - škôlka

laksmi
18. aug 2015

Nedavno sme sa dozvedeli ze nasa dcera trpi silnou alergickou reakciou na arasidy, stopy arasidov v keksikoch cukrikoch atd...bola testovana, pri testoch sa skoro zadusila, na alergo.dostali sme kopec liekov aj epi pen ( adrenalinovu injekciu). Po prazdninach mame znova nastupit do skolky a obavam sa ze rekcia skolky bude taka, ze mi malu spat do skolky nezoberu.
Je tu mamicka, ktorej dietatko trpi niecim podobnym, zaujima ma hlavne postoj skolky, ako ste to riesili a dobre rady ak ste uz pouzili epi pen. Pretoze myslienka, ze ak mojmu dietatku nepodaju vcas injekciu, je pre mna nocna mora.
Ďakujem

ichbinich
18. aug 2015

V prvom rade to musis riesit so skolkou a zaroven s lekarom.
Ucitelky by myslim na podanie injekcie museli byt skolene, a museli by to samozrejme chciet. Ci budu ochotne si zobrat na seba tu zodpovednost, tazko povedat. Co ak tu injekciu nepodaju spravne? Maju hned na krku sud... ☹ Takze to treba vidiet aj z tej strany.
Dalsi bod je, ze aj keby si tvojej dcerke chystala stravu dome, kde urcite nie su ani stopy arasidov, tak nemas istotu, ze dieta, ktore sedi vedla tvojej dcerky, nebude mat napriklad Horalku. A v tej arasidy su (no dobre, mozno je to tatranka 😉). A ked je takto silno alergicka, uz aj par omylom prijatych omrviniek, ci uz len vdychnutych, by zase mohlo viezt k soku. Bohuzial toto ustriehnut nemas ako (doma ano, ale uz ani na navsteve nie, alebo hocikde v kolektive). Kdesi bol pripad v novinach, ze niekto pobozkal dievca, ktore chvilu predtym zjedlo arasidy. A dostal z toho anaylakticky sok...
Takze tvoje obavy, ze ti ju ani nezoberu, su podla mna na mieste. Ako sa to riesit da, netusim, to ti musia poradit mamy alergikov...

orlik4
18. aug 2015

@laksmi Alfa a omega je výber škôlky. Jedna ti to zamietne a s druhou sa dohodneš. Môj má obmedzenú stravu, ale nie je to na anafylaktický šok, len ekzém. Má upravenú stravu a obe učiteľky o tom vedia, nedajú mu veci, ktoré neschválime. Za mňa je to maximálna spokojnosť, ale teda ja som veľmi spokojná so škôlkou, lebo sme si to odkomunikovali a učiteľky sú v tomto skvelé. Ale poznám prípady, kedy to učiteľky neriešili. Musíš sama vykomunikovať a zistiť...

jeemima
18. aug 2015

fuuu no to je velmi neprijemne....chod za riadietlkou treba sa porozpravat ....neviem ako to je v slovenskych skolkach ale napr v anglicku take dieta muelo mat v skolke naramok aby kazdy vedel ze nesmie to a to a aby kazdy vedel co sa deje keby bolo zle.....tiez treba dat pozor v skolkach na sladkosti co deti nosia na svoje sviatky to niektore nosia fakt take perlicky ze dovidenia.....inak co sa jedla tyka hadam nebude problem s obedmi to ostatne si vies nosit pre malu aj sama....dalsou moznosotu jepoziadat o predlzenie rodicaku do 5 rokov aby si ju mala doma pod kontrolou....inak kamoskina sestra mala tiez alergiu silnu na arasidy a napr ked niekto zjedol snickers a potom prisiel k nej a hovoril na nu hned puchla....pritom to vobec nejedla len ta vona uz bola pre nu katastrofa ;(

salome123
18. aug 2015

@laksmi nemyslim si, ze skolka ma pravo vylucit tvoje dieta pre tento problem zo skolky. mna skor napadlo, ze by si jej nosila vlastnu stravu a pocas jedenia by sedela sama pri stole (v zahranici su bezne stoly pre alergikov) + mozno by pomohol aj oznam na nastenke aby deti nenosili do skolky sladkosti kde su vyslovene arasidy (horalky, snickers)

mimochodom, tiez nosim dcere jedlo do skolky kvoli ekzemu...

ako a kam sa vlastne picha epipen? to ste len teraz zistili reakciu na arasidy? predtym si jej ich nikdy nedavala? ake lieky na alergiu ti dala doktorka?

bamb27
18. aug 2015

@laksmi na alergologii sme s tym sice neboli, ale silnu reakciu som spozorovala po nahodnom skonzumovani arasidov, v jednom pripade chrumiek a v druhom kusocka cokolady ,,fakt malinko stacilo a cervene flaky, sipave dychanie, kasel dusivy,,, neviem, pri vacsom mnozstve by to asi dopadlo nie moc dobre,,, ale teda v skolke som ucitelky oboznamila so stavom, aj ked teda v beznej strave sa u nich arasidy nevyskytuju (varia sami a daju si zalezat na kvalitnej strave) a sladkosti, co nosia deti mozu jest az po dovoleni rodica ...plus aj malemu robim osvetu, ukazala som mu, co to jeako to vyzera, v ktorych potravinach by sa to mohlo nachadzat,,ze to papat nesmie .. ale teda aj tak je vzdy riziko, ze sa to niekde neustriehne, lebo arasidy su fakt vo velkom mnozstve potravin

salome123
18. aug 2015

@bamb27 nechcem ti radit, ale to alergo by som v tvojom pripade absolvovala, kedze sa alergia zvykne zhorsovat po naslednom poziti alergenu, hlavne ak mal taku silnu reakciu (sipave dychanie, kasel...)

something
18. aug 2015

ahoj, ja som zachranarka, chapem tvoj strach, sama si to neviem predstavit. Kolko rokov ma dcera? Myslim, ze v skolke by mal byt niekto ,,zaskoleny,, ako epipen pouzit. V podstate to nie je nic komplikovane, kedze si to ma podat pacient sam, nemala by to byt ziadna veda ani pre hocijakeho ineho laiky. Urcite to chce prekonzultovat. Ak je dcera vacsia, treba to naucit ju samu. Su deti, ktore si same pichaju inzulin, dokonca velmi male deti. Zalezi urcite aj od dietata. Drzim palce, aby ste epipen nemuseli nikdy pouzit.

bamb27
18. aug 2015

@salome123 ja viem, kazdy dalsi prejav bol horsi,,, ale chystame sa, tam ...lenze zas liecba tu neexistuje... len maximalna eliminacia ...prejavy zatial spolahlivo zmiernilo aj antihistaminikum, pre pripad nudze mam doma aj rectodelt ...akoze nechcem vyzniet, ze to podcenujem ...ale proste neviem preco, ale mam pocit, ze navsteva alergologa by mala vyznam skor z dovodu, ze ten problem potrebujem mat kryty papierom

salome123
18. aug 2015

@bamb27 ja by som tam sla hlavne kvoli tomu aby testy ukazali na kolko vazna je reakcia a ci by nebolo potrebne mat pri sebe epipen. hlavne mimo domu sa moze stat nieco zle.. na ihrisku mu/jej vtlacia do ruky arasidovu chrumku...
a urobili by jej/jemu testy aj na dalsie orechy. v tom jedinom vidim prinos.

laksmi
autor
18. aug 2015

@salome123 prva reakcia na arasid bola, ked spapala chrumky, zacali jej tiect slzy, sekretmz nosteka, a neprijmne vyrazky namtvaricke, riesilo sa to fenistilom....po nastupe do skolky mala stale kaslala a bola neustale chora, atb mi uz isli na nervy nepacilo sa mi aby moje dieta konzumovalo tolkomatb behom roka, dalej ucitelky mi malom naznaku kasla hned malu vratili...zacala somto riesit u alergologa kde bolo male zistene, alergia na psov ( doma na zahrade mame dvoch) dostala inhalator ventolin s flixotide, sirup rupafin na rano anvecer 1 tbl monkasta, liecba zabrala kasel ustal, ale vzdy po navsteve u mojej mamy (kde chodi dalsich 7vnucat, konzumuju bezne horalky), bola stale bodkovana, take male vyrazky ako ked vas uhryzne muska...od prvej reakcie na arasidove chrumky som pozorovala ze akonahle pride do styku s omrvinkou, hned reagujr kaslom, vyrazkou a svrbenim. V pondelok idem na stretnutie do skolky so zastupkynou, som zvedava no zarovn mam strach ze odpoved bude nie nevezmeme ju. Uplne chapem ze je to velka zodpovednodt.
@ichbinich este som zabudlank epi pen, dostali sme vsetko sj ako sa podava prva pomoc je to mala skladatelna karticka s menom dietatka s napisom moj adrenalinovy autoinjektor pre pripsd nudze, po otvoreni vidite presny navod ako aplikovat injekciu, dokonca je to aj ns youtube.

ichbinich
18. aug 2015

@laksmi
Aj ked je tam navod, ale ucitelky musia vediet uz popredu, ako na to. Sa moze stat, ze ucitelka sama ostane v soku a to potom nepojde citat navod, resp. to moze trvat dlhsie.... Takze podla mna by mali byt pripravene.
Ale uvidis po stretnuti so skolkou. Drzim palce!

laksmi
autor
18. aug 2015

@something ma 3 a pol roka, dakujem aj ja dufam ze po odhaleni alergie budu vsetci obozretnejsi...ale su sj taky ludia ktory to beru na lahku vahu ved nas sa to netyka.
Nedavno, este dcera nebola testovana na potraviny, zjedla cerealnu musli tycinku, bola fajnam dcerke chutila no po chvili predtala jest, na jej vyraze som videla ze sa nieco deje...bols to rychlovka zrazu zacava vracat, tazko dychat, oskrabovat sa na krku do toho dalsie zvracanie a soplik a slzenie oci...no hroza vzala som obe deti doslova nahadazla do auta a rychlo domov inhalovat a jedine co som vtedy mala bol fenistil..po infalovani mi ssma dcerka povedala maminka uz mi je lepsie uf od vtedy kapsa plna liekov...

bamb27
18. aug 2015

@salome123 dalsie orechy su ok,, dlho sme boli na bezmliecnej strave, tam uz co to toleruje,, cize u nas je to vobec s potravinami dost opatrne, ono podla mna je prvorade mat do dosledne odkomunikovane s ludmi, ktori ho maju cez den na starosti ,,aby tam nevznikla nejaka panika, alebo nieco podobne, resp. aby sa tomu darilo v co najvacsej miere predist
...ale ako vravim, chystam sa tam...aby som aspon mala nejaku tu prvu pomoc zabezpecenu, ale testovat ho moc nechcem dat, stres pre dieta aj matku, viem na co ako reaguje ...je v rukach ludi ktorym doverujem,, aj stari rodicia studuju kazde jedno zlozenie, on ju je tiez ciastocne pouceny ...stat sa moze hocco a to aj vtedy ak bude otestovany, doma lekarnicka vybavena

jabadaba
18. aug 2015

@something v momente anafylaktickeho soku si to dieta asi nebude schopne samo aplikovat, aj keby bolo vyspele na skolkara....ja som alergicka, prekonala som anafylakticky sok, som dospela, ale nie som si ista ci by som si dokazala sama aplikovat adrenalin pomocou pera. 😖 Podavanie inzulinu v klude, mimo sokoveho stavu je asi kus ina situacia, tam si viem predstavit dieta, ze je to naucene a dokaze to. Sotva to spravi pocas hypoglikemickeho soku.....s anafylaktickym sokom sa to da zrovnat. Vtedy clovek panikari.
@laksmi prebrala by som to s riaditelkou skolky, aj moznost zvyseneho dohladu nad stravou, ktoru dcerke v MS podaju. Neviem odkial si ale napr. v BA, Petrzalke, tusim Piflova, je MS so speci narokmi na stravovanie deti, mozno tam by vedeli ustrazit alergeny. 😉

salome123
18. aug 2015

@laksmi a v tej musli tycinke boli arasidy, ci nieco ine?

@bamb27 kolko ma maly rokov ze uz "rozchodil" mlieko?

maminka267
18. aug 2015

@laksmi ahoj,môj syn trpí anafilaxiou-na včely, V škôlke sme mali problémi... Najprv chceli syna vylúčiť, že niesu lekári aby podávali lieky (lenže on má len adrenalínové pero) to nieje liek,konzultovala som to S alergologickou, je to len predlekarska pomoc, učiteľky to zobrali V pohode aj keď zástupkyňa bola proti, obehala som všetko možné... Doktorov, škôlky.... Že čo mám robiť..takže všetko je na prístupe škôlky.. Prajem veľa síl pri riešení 🙂

bamb27
18. aug 2015

@salome123 v oktobri bude mat 5, uplne bezmliekoval asi 1,5 roka, potom dlllho obmedzeny rezim, teraz vo varenej strave a kyslomliecne 2-3krat do tyzdna su ok, kravske mlieko ako take nepije, ale nechyba nam to nejak velmi 🙂

sardinka333
18. aug 2015

@laksmi to čo opisuješ nie je dnes žiadna novinka...dieťa so silnou alergiou. V triede som mala žiačku presne ten istý pripad - silna alergia aj jedna arašidová chrumka či kusok Horalky ju mohli potenciálne ,,zabiť,,.
Mamička za mnou hned na začiatku šk. roka prišla, povedala mi čo je vo veci, ukazala mi set s epi penom a ten sme dali do skrine aby bol nedajbože v pripade potreby k dispozícií...takže bola som informovaná, inštruovaná ako podať prvu pomoc - liek pod jazyk a do stehna epi pen (a volať zachranku, rodičov). Do jedalne si nosila stravu z domu takže ine alergeny boli vylučene a nikto s tým nemal problém, šikovné dievča ani by človek nepovedal že jej ,,niečo je,,. Ked bol Mikuláš alebo nejake odmeny pre deti kupovala som tak aby aj alergici mohli - zvyčajne tie mini sačiky gumových ,,blbostí,, z Lidl. Myslím že kde je vola tak tam sa dá. Zase nepovažujem to za nejaký neriešitelný problém zvlášť ak spolupracuje rodič, dieťa tak nie je problém pomocť.

something
18. aug 2015

@jabadaba v podstate ano,mas pravdu.Ale urcite citi ked sa to zhorsuje.Ale 3apol je skutocne malo.Co sa tyka hypogl.tak tiez musi citit,ze to na clovadka ide a musi nieco robit.Ale ano,je to komplikovanejsie s anaf.sokom

jantyy
18. aug 2015

@laksmi
syn ma alergiu na arasidy a melon. po absolv. alergo mi na dopor. alergologa detska lekarka vypisala doklad pre skolku ,neskor rovnaky pre skolu, kde je napisane,na co ma alergiu a ze je nutne aby ucitelky v pripade potreby podali Epipen, aj ostatnu liecbu a volali zachranku. ucitelkam som to vysvetlila, ukázala som im ako sa epipen pouziva, zapozicala som im cvicne epipeny /po registrácii ti ich zaslu bezplatne na adresu/ nech si to vyskusaju sami a v klude, prefotila som im pribalovy leták, aj leták na prvu pomoc, znovu vsetko vysvetlila . oni sa uspokojili ze vedia co a ako, ja trochu tiez a nebol ziaden problem. okrem toho kontrolovali kazdu sladkost ,kt.deti dostávali a ked si neboli iste,nedali mu ju a pockali s rozhodnutim na mna. a takto to je doteraz, u mna s ich pristupom maxim.spokojnost.
samozrejme aj syn vsetko ovlada ako a kedy si ma epipen aplikovat, co ma a co nema jest. ale aplikovat epipen pri anafylaxii mu musi ktokolvek, hoci aj prvy akoloiduci,pretoze je to záchranná liecba, a tak to pre skolu napisal aj doktor-ze "musi".