Aspergerov syndróm - postrehy mamičiek

gabika_tkacikova
16. nov 2015

ahojte mamicky, mam problem so synom, je uzasny, zlaty, inteligentny, obcas aj neposlucha 🙂 zacal chodit do skolky a psychologicka ma podozrenie ze ma aspergera, ked ideme na ihrisko tak sa chce hrat len so mnou a ked s detmi tak len tie ktore si vyberie on, starsie a hlavne dievcata. v skolke to iste, ma kamaratky starsie, ale rozprava mi aj o inych detoch. to jedine je spolocne s aspergerom - ze viac menej boci od deti, nechce sa s nimi hrat aj ked nie vzdy a nie so vsetkymi. ked idu spolu na prechadzku pekne inde za ruku ci uz s pani ucitelkou alebo s inym dietatom. ostatne znaky aspergera mi na neho skor nesedia - pekne pozera do oci ked nieco chce, rozprava, vnima co mu hovorim. obcas na ulici oslovi aj inych ludi, hracky ho bavia chvilu, nevie sa zabavit hodiny s niecim ako ine deti s aspergerom. zmeny nie su pre neho vacsinou problem, pred par mesiacami sme sa stahovali, nebol problem rychlo sa prisposobil, nemal problem spat vo svojej izbe ked sme mu ju zariadili. chodime aj na vylety - to ma celkom rad. problem je ze nie je az tak spolocensky medzi detmi. v rodine nie je problem, je kamarat s babkami, dedkami, tetami.....a este nerozprava o sebe ja ale ty alebo menom, aj ked sa ho to snazim naucit ze on je ja - ale o tomto viem ze to robi viac deti, nie len deti s aspergerom. dnes ked sme isli do skolky, jeho triedu malovali tak sme isli do inej a robil cirkus ze on nechce ist - minuly tyzden mal sopliky tak nebol v skolke, neviem ci to nebolo aj tym......neviem co si mam o tom mysliet, mam pocit ze to nie je pravda, lebo je len nespolocensky a to je vela ludi :( som smutna, nervozna, nejem...

meryska
2. máj 2016

Ahojte.dost sa desim dedinskej skolky a naseho maleho asperga.syn chodi prvy rok a trpi afektami-ked citi uzkost vyraba sceny.dnes sme sa dozvedeli ze ho deti uz provokuju.podla mna ich v tom podporuju aj ucitelky lebo k nemu pristupuju ako k zlemu neposlusnemu protivnemu...zial diagnozu mame zatial len od neurologicky a dr.janosikovej ideme az o mesiac... Coo nas caka? Kedy vymiznu afekty a vymiznu vobec? Vsetky popusykete ze vasi aspikovia su skor tichy a plachy, ten nas je skor vybusny a placlivi...

adika279
3. máj 2016

@meryska ahoj my mame potvrdeneho as maly ma 6r.a tiez je vybusny az agresivny a stava sa to velmi casto desim sa toho co bude v skole do skolky nechodil skoro vobec kvoli chorobnosti takze zaclenenie bude velmi narocne
prajem vsetko dobre

andrema
19. apr 2017

Ahojte, moja ma 7, od malicka sme vedeli, ze je ina, no az teraz to ma na papieri. Neviem vsak ako pokracovat. Vymyka sa tomu, ze im treba presny rezim, ona je od malinka bezrezimove dieta, kazdy den chcela praveze nieco ine. Chodi do skoly, no ma tam strach z deti, z nepredvidatelnych situacii, bolieva ju brucha, napina na vracanie. Chcelo by to mozno nejaky individualny studijny plan, ale kde ho vziat? Boli sme odporuceny do Andreasu, no termin na konzultaciu mame o 2mesiace a ja netusim co treba vybavit a co by mala skola vybavit a tak.
Viete mi niekto poradit ako ste postupovali, ked ste dostali papier s diagnozou?

livis
20. apr 2017

@maslenka47 Presne viem, ako si to myslela. Tiež ale rozumiem všetkým rodičom, ktorí čakajú na to, že to dostanú na papieri ..aj keď základ sa tým nezmení. Je to aj na rodičoch, ale ťažko sa dá meniť človek - myslím tým teraz rodiča. Vybuchne určite ako doteraz 🙂 , či má papier, alebo nie. Nezvládne hocikedy situáciu..či má papier, alebo nie. Je fajn ísť príkladom..keďže človek s AS odpozeráva a tak sa "učí" rôznym situáciám. No väčšinou času netrávi aj tak doma. Bude mať nekonečne veľa otázok, hlavne keď bude vo vyššom veku, bude ho veľa vecí trápiť, nebude veľa veciam rozumieť...čo sa kedy má, prečo sa to má, ako sa správať teraz, ako potom ? No zároveň bude ostrý, priamy, pre nás a okolie ťažko prisposobivý, môže sa nám zdať arogantný. Ja som vedela, že syn je iný ako ostatné deti ..od jeho malinka. Posielali nás po psychológoch, tam mu akurát zistili nadpriemerné IQ, u neurológa nepomer veľký mozgových činností, ale že vyrastie z toho. Je to už niekoľko rokov, teraz už je detí veľmi veľa s AS. Trvalo 18 rokov, aby sme vyhľadali pomoc odborníka, netušila som ,že nejaký Asperger existuje...Keď sa v tomto veku začal potýkať už s inými životnými situáciami a nevedel odpovede na svoje otázky, nechápal reakcie ľudí, ktoré pred tým bral - napr. v škole nie ako posmešky, ale ako srandu , že sa ľuďom páči, že robí zábavu. Dr. Jánošková ho diagnostikovala...Ale pred tým on sám si vyhľadal, kde je "pes zakopaný". Hľadal odpovede na internete...a prišiel na to, že patrí medzi týchto ľudí. Vtedy si to aj priznal, no bojoval s tým a myslím že doteraz bojuje, nechce si pripustiť, že by mal AS. Všeličo nás ešte čakalo, rôzne peripetie..veľmi veľké :( Keďže asperger je dosť ovplyvniteľný, ľahko uverí, ľahko sa prispôsobí a naletí. Zvládli sme to najhoršie, no s tým svojim údelom sa potýka stále. Nedávno mi napísal : " mami, vieš, ja som strašne úctivý, milý ku každému, viem sa správať, ľudia sú so mnou spokojní, majú ma radi. Len ja to necítim, tak ako to je, mám to naučené. A neviem, či je to dobre, alebo zle. Dnes má syn 27 rokov. Prešiel kus životnej cesty. Síce sa vykašlal na VŠ matfyz, ale je samostatný, schopný, slušný. Dúfam veľmi že nájde svoje šťastie v živote, partnerku, s ktorou si bude rozumieť. Dlho si nevedel predstaviť, že by mal ísť mimo mesta niekam ..nie to ešte do zahraničia odísť 🙂 A nastal ten deň, kedy si povedal, že prekážky sú na to, aby sa zdolali. Prešiel Europu, pracoval ako dobrovolník v Bosne ..s mládežou. Momentálne je pať mesiacov v Číne, učí angličtinu. Máva svoje smutné chvílky, ale kto by sme ich nemali. Je to vysmiaty, veselý, ochotný a schopný človek. A ako on hovorí...všetko to zlé čo bolo, čo sa stalo, čím si prešiel v začínajúcej dospelosti ..sa muselo stať, aby sa mohol posunúť ďalej 🙂 A pochopil dávno, že deti, ktoré ho šikanovali na základnej škole, alebo primitívni spolužiaci na gymnáziu, mu nestoja za to, aby sa nad nimi ďalej zamýšlal a trápil nad tým. Sú ďaleko za ním.

livis
20. apr 2017

Je na škodu, že učiteľky v MŠ, školách stále nevedia a niekedy aj nechcú spolupracovať a brať do úvahy AS. Nezvládajú to, a dieťatu svojim správaním a rozhodovaním veľmi škodia. Odstrkujú ich, radšej mimo kolektívu, nemajú nervy na to, že vykrikujú, neposedia. Náš syn vedel čítať, písať, počítať ako 5 ročný. V MŠ na to ani neprišli...toľko ho dávali niekam do kúta. V škole to učiteľka nezvládala...lebo on sa nudil, tak vyrušoval, chodil po triede. Kľudne mohol preskočiť prvé tri ročníky..Keby mal schopnú učiteľku. Vtedy ma to veľmi veľmi trápilo a keď v tých 18 sme prišli na to, že má AS, áno, vtedy som veľmi ľutovala, že sme to nevedeli skôr a nemali papier, že je iný preto, lebo
má AS

saxana40
1. júl 2018

@gabika_tkacikova Dobrý deň,síce vidím,že je to už starý článok,ale chcela by som aj tak nato odpovedať,veľmi by ma aj zaujímalo,či vám stanovili dg.aspergerov syndrom,pretože toto všetko,čo ste tu písali,robí aj môj syn s AS,okrem toho,že sa neoslovuje ty,alebo menom,ale nevie určiť svoje postavenie v rodine,nič mu nehovorí bratranec,sesternica,vnuk,alebo synovec..atd.O sesternici vraví ako o sestre a bratrancovi o bratovi.Taktiež v pohode pozerá do očí a ozyva sa k.cudzím ľuďom(je komunikativny),ale väčšinou rozpráva o svojej záľube,bez toho,či to dotyčného človeka zaujíma.Tiež veľmi rád cestuje,obľubuje cestu autobusom,električkou,vlakom,zaujíma sa o každú jednu zastávku,už pozná skoro všetky zastávky autobusov a elektičiek,zaujíma sa tiež o dopravné značky,o autá,keď bol menší tak sa pýtal na každý jeden znak na aute,chcel vedieť ako sa ktoré auto volá a teraz vo veku 6 rokov chce vedieť už aj presný typ(napr.škoda octavia,ja musím čítať,lebo všetky nepoznám🙂)Taktiež má veľmi dobrú orientáciu,vie presne navigovať kadiaľ treba ísť,aj sa vie orientovať v mape mesta.A čo sa týka tých detí,hraje sa len s deťmi,ktoré sa budú hrať ako on,ináč sa hraje s maličkymi deťmi,lebo tie ho počuvajú,alebo s dospelými,tý ho zase rešpektujú.V škôlke má jedného najlepšieho kamaráta,ktorý je podobný jemu,ten má vraj znaky autizmu aj adhd,ale nemá nič potvrdené,okrem adhd.

lubbie
20. aug 2018

@saxana40 My máme to isté, jeho najlepší kamarát je handikapovaný chlapec s barlami. Teraz nesie dosť ťažko, že idú na iné školy. Na akú školu idete vy?

lubbie
20. aug 2018

@saxana40 Inak boli sme teraz diagnostikovaní v Andrease: VFA/Asperger, nevedia presne, nakoľko hovoriť začal neskôr, ale v IQ testoch mu vyšiel vysoký nadpriemer, ale zase aj hranica.

andrema
20. aug 2018

@lubbie mozem sa spytat ci tie IQ testy vam robili v tom Andrease?

saxana40
21. aug 2018

@lubbie no my sme z Ke,takže na súkromnú školu pre autistov,ale do prípravného ročníka.Nám IQ testy nerobili,v správe máme intelekt z hľadiska verbálnej a neverbálnej komunikácie.Verbálna je priemer a neverbálna vysoko nadpriemerný.Tak u našich deti sa ťažko teraz určuje IQ,lebo viete ako to je,keď sa im niečo nechce🙂Môj syn má problém aj s aktivitou a pozornosťou,on keď má niečo robiť,čo sa mu nechce,napr.kreslenie strašne nemá rád,tak sa ma pýta každú chvíľu do kedy to má robiť,tak isto to vyzeralo aj na vyšetreniach,tiež sa to isté pýtal..

lubbie
21. aug 2018

@andrema Nie, u psychologicky v Dialógu (centrum pre poruchy učenia a reči) v BA. Malý má problémy s výslovnosťou L a R a tiež aj nejaké disgramatizmy. Chcela som posudok pre školu na prípravný ročník (to sme ešte nevedeli diagnózu). Nakoniec sme sa rozhodli pre ZS Prokofievova, kde majú "integrovanú" triedu pre aspergerov/VFA. Je to klasická štátna ZŠ a táto trieda (bude ich tam asi 7) má niektoré výchovné predmety spolu s "normálnymi" triedami, takisto družinu. Triedna je špeciálny pedagóg a má aj asistenta. Podmienka bola, že deti musia mať aspoň priemerný intelekt a kolektívne správanie.

lubbie
21. aug 2018

@saxana40 úplne chápem, my sme to mali podobné, jemu vyšla hraničná hodnota pri akustickej krátkodobej pamäti, t.j. zopakovať vety (zadanie úlohy) a ja to vidím tak, že už mal toho asi dosť za tú hodinu a nedával pozor, lebo normálne zopakuje celé reklamy a úryvky z filmov po jednom počutí...takže tak 🙂)

lubbie
21. aug 2018

Dievčatá môžem sa spýtať, myslíte si, že je pre aspergerov/VFA vhodná alternatívna škola ako walfdorská, montesori a pod.? Máte s tým niekto skúsenosti?

ramzesa
23. sep 2018

@lubbie montessori za mna ano...s waldorfom nemam skusenost...ale zasa...kazde dietatko je ine...

martus4183
28. júl 2019

@gabika_tkacikova ahoj chcem sa spýtať ci sa mu potvrdil ten asperger