Aspergerov syndróm - postrehy mamičiek

gabika_tkacikova
16. nov 2015

ahojte mamicky, mam problem so synom, je uzasny, zlaty, inteligentny, obcas aj neposlucha 🙂 zacal chodit do skolky a psychologicka ma podozrenie ze ma aspergera, ked ideme na ihrisko tak sa chce hrat len so mnou a ked s detmi tak len tie ktore si vyberie on, starsie a hlavne dievcata. v skolke to iste, ma kamaratky starsie, ale rozprava mi aj o inych detoch. to jedine je spolocne s aspergerom - ze viac menej boci od deti, nechce sa s nimi hrat aj ked nie vzdy a nie so vsetkymi. ked idu spolu na prechadzku pekne inde za ruku ci uz s pani ucitelkou alebo s inym dietatom. ostatne znaky aspergera mi na neho skor nesedia - pekne pozera do oci ked nieco chce, rozprava, vnima co mu hovorim. obcas na ulici oslovi aj inych ludi, hracky ho bavia chvilu, nevie sa zabavit hodiny s niecim ako ine deti s aspergerom. zmeny nie su pre neho vacsinou problem, pred par mesiacami sme sa stahovali, nebol problem rychlo sa prisposobil, nemal problem spat vo svojej izbe ked sme mu ju zariadili. chodime aj na vylety - to ma celkom rad. problem je ze nie je az tak spolocensky medzi detmi. v rodine nie je problem, je kamarat s babkami, dedkami, tetami.....a este nerozprava o sebe ja ale ty alebo menom, aj ked sa ho to snazim naucit ze on je ja - ale o tomto viem ze to robi viac deti, nie len deti s aspergerom. dnes ked sme isli do skolky, jeho triedu malovali tak sme isli do inej a robil cirkus ze on nechce ist - minuly tyzden mal sopliky tak nebol v skolke, neviem ci to nebolo aj tym......neviem co si mam o tom mysliet, mam pocit ze to nie je pravda, lebo je len nespolocensky a to je vela ludi :( som smutna, nervozna, nejem...

gabika_tkacikova
autor
16. nov 2015

a este som chcela dopisat ze to vyzera tak ze je nadpriemerne inteligentny, pozna pismenka cisla farby zaujimaju ho auta, pozna kazdu znacku......

esterba
16. nov 2015

@gabika_tkacikova tak my aspergera nemame, ale ak by to malo byt len o tom, co si napisala, tak ho ma skoro kazde dieta co poznam, vratane mojho.

rakywanda
16. nov 2015

moja sa na ihrisku tiež nechcela s nikým hrávať, a ak, tak si vyberala podľa seba (ale nerobíme to aj my dospeláci?), vždy inklinovala k starším deťom, za krpcami ju to neťahalo. je zdravá, v kolektíve obľúbená, taká normálna 🙂
no niekedy mám pocit, že toho Aspegera mám ja.

hradnapani
16. nov 2015

@gabika_tkacikova takychto deti ako opisujes je v nasej skolke dobra tretina 😉 a su to normalne decka. Kazdy sme iny, mame rozne povahy. Z usudku jednej psychologicky nerob hned paniku. nikdy nezabudnem ako mojmu synovcovi diagnostikovali (zle), ze bude mentalne postihnuty, pricom sme vsetci videli, ze to dieta je uplne ok. Vyrastol z neho normalny dospely muz. to len na povzbudenie, ze aj odbornici sa mozu mylit.

saurian
16. nov 2015

@gabika_tkacikova co sa tyka spravania ktore opisujes - naozaj vela deti v tomto veku sa sprava podobne, ale... ak mas "vnutorny" pocit ze tychto spravani, ktorych sa obavas je nadmieru vela, alebo vas obmedzuju v beznom zivote, moze byt problem.
co sa tyka poznania pismen a cisiel v tomto veku, je to skutocne nezvycajne, moze to byt aj prejavom nadpriemernej inteligencie, ale prave autisti ci aspergeri vo veku 3r poznaju cisla a pismena velmi casto.
co sa tyka dopr.znaciek - tie tiez pozna mnoho deti. ide skor o to, ci ma "siroke" zaujmy - ak je to "len" o pismenkach, cislach a znackach a o nicom inom, ak tomu venuje vacsinu casu, a "beznych" detskych zaujmov chyba, v tomto pripade by som na tvojom mieste vyhladala psychologa, ktory sa na taketo deti specializuje a vie rozoznat medzi povahou/inteligenciou/AS. Tiez by som mozno vyhladala takehoto odbornika uz len z nasledovnych dovodov: 1.psycholog vyjadril podozrenie, 2.pre tvoj pokoj.

zemko99
16. nov 2015

@gabika_tkacikova Ahoj 🙂 Môj brat má 18 rokov, ale tak to by bolo na dlho o ňom písať, tak ak chceš, tak ti pošlem skôr IP.. :D ale v skratke ti poviem len to, že môj brat je tiež nespoločenský, v škôlke mal dve kamarátky dievčatá, počas školy nikdy nemal veľmi kamarátov. Vžd ymu na nich niečo vadilo a presne takto inklinoval vždy k starším. Málokedy si vyberal niekoho v jeho veku. a väčšinou si vždy vybral s kým sa chce baviť. Mal preto aj dosť problémy v škole, menil aj strednú školu. Dnes má 18, chodí an strednú, nemá veľmi kamaratov, a vôbec nie spoločenský typ. A tiež vedel v škôlke počítať do 100, poznal naspamäť televízny program, poznal trasy a MHD aj cestovný poriadok. Dnes vyniká v dejepise a pritom inak mal zlé známky. A nemá aspergera, chodil k psychologičkam. Takže nemyslím si, že tvoj malý ma aspergera, nie som lekár, nie som psychológ, ale som pedagóg, nemôžem to popísať len z tvojiich príznakov, ale aj podľa skúsenosti s bratom si nemyslím, že by mal mať aspergera podľa pár príznakov... A brat bol asi u siedmich psychologičiek a mala som pocit, že každá si myslela/povedala niečo iné. Drž sa! 🙂

maslenka47
16. nov 2015

@gabika_tkacikova prepac, ale keby aj mal aspergera alebo inu "poruchu" z tohto spektra, zmeni sa tym nieco? Tak ci onak sa tvoje dieta bude musiet naucit zit v spolocnosti roznych ludi a roznych povah. Tak isto, ako nakoniec musime vstci. A mozno sa aj bude musiet cas od casu pretvarovat a robit veci, ktore sa nestotoznuju s jeho povahou, aby vyhovel okoliu. Napriklad ako my dospelaci, ked chodime na navstevy k roznym neoblubenym rodinnym prislusnikom len preto, ze neprist by nebolo spolocensky korektne...

To sa ale musi naucit sam interakciou s detmi (ale aj dospelymi). Nie tym, ze ho budes nasilu tlacit do kamaratstiev. Nehovoriac o tom, ze drviva vacsina dospelych aj deti sa kamarati len preto, aby z kamartsva vytlkla pre seba nejaky prospech - a len maloktory je ochotny si to priznat 😎

cecil36
16. nov 2015

@maslenka47 kks mam dost z teba. Ano,tym, ze bude vediet, ze je asperger zmeni sa vela, tieto deti potrebuju iny pristup. K tvojej vete: "A mozno sa aj bude musiet cas od casu pretvarovat a robit veci, ktore sa nestotoznuju s jeho povahou, aby vyhovel okoliu." Ty si nastuduj nieco o autizne (aspergerov syndrom je isty druh autizmu) a potom zvaz tuto vetu. Ja neviem, kto tebe v zivote ublizil, ale tvoje prispevky su ehm povedzme, ze daleko za hranicou empatie.
@gabika_tkacikova z jedneho odporucania si nic nerob, vacsinou sa asperger i tak da zistit az neskor, urcite nie v skolke. 😉

andrejka1974
16. nov 2015

@gabika_tkacikova najdi si tuto nasu skupinu Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň tam ti maminkz urcite poradia je nas tam vela aj s touto diagnozou 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

zuz02
16. nov 2015

Presne ako andrejka1974 pise. Neboj sa diagnozy. Aj ja som zo zaciatku hladala preco to autizmus nie je. Boli sme u troch rozlicnych psychologov a ti na prvom sedeni autizmus nevedeli posudit a ani ho nepredpokladali. Syn ma vyrazne ADHD a preto sa zo zaciatku vsetko zvalovalo na poruchu pozornosti. Ma tiez ocny kontakt (ale bolo nam vysvetlene, ze nedokonaly) a je aktivny typ vysokofunkcneho autistu. Preto relativne dlho trvalo, kym nam az v Andrease v BA tuto diagnozu potvrdili.Ono na diagnozu to chce odbornikov, ktori sa tomu aj venuju. Netvrdim, ze je to tvoj pripad, ale nam urcenie diagnozy vela vysvetlilo.

gabika_tkacikova
autor
17. nov 2015

dakujem za prispevky, teraz ked to vsetko citam tu alebo v inych skupinach tak mam pocit ze syncek nema AS, ale uvidime ....

grasia1
17. nov 2015

@gabika_tkacikova moj syn je taky isty a nikdy mi ani nenapadlo ze je nieco zle. podla toho co pises mam potom aspergera aj ja 🙂 vzdy som mala iba par kamaratov ale zato poriadnych a nemam rada zaclenovanie do noveho kolektivu...napriek tomu tomu som nemala nikdy ziaden problem a v skole som bola oblubena ziaden outsider.

maslenka47
17. nov 2015

@cecil36 Specialny pristup potrebuje kazde dieta. Pretoze kazde dieta je ine a ma svoje specificke potreby. Niektoremu staci povedat "nechaj to" a necha. Niektoremu nepomoze, ani ked mu to zoberes z ruky. A pritom moze ist o normalne deti tych istych rodicov..

Nuz a o poruchach autistickeho spekra viem svoje, ale inak dakujem za prednasku 😎

kacena4
1. dec 2015

@cecil36 ahojko neda mi nereagovat na tvoj prispevok, ale @maslenka47 to napisala presne. nic sa nezmeni ci ma dieta diagnozu na papieri alebo nie. proste dieta je raz "ine" a hlada sa pricina preco je v niektorych oblastiach ine ako ostatne deti. pre nas osobne to bolo vykupenie dostat na papier diagnozu aspergerov syndrom, pretoze dovtedy som bola neschopna mater, ktora si nevie vychovat svoje nepodarene decko. takze pre nas bola diagnoza diagnoza aspergerov syndrom na papieri vykupenim pretoze ak syn dostal zachvat, pretoza napr. ako pise mamicka prave malovali jeho triedu a drobca na to nik neupozornil, nepripravil na to, ze bude v inej triede a dieta dostane zachvat uzkosti a paniky (co vyzera ako zachvat zlosti) tak viem, ze to nerobi naschval, ale je to prejavom choroby a treba mu pomoct a nie obvinovat ma ze som neschopacka... a neviem si vychovat svoe 6-8rocne decko ktore sa mi vala po zemi a rebe ako besne. sorry ze to pisem tak tvrdo, ale obcas je to tak 😝 ze rodic je rad, ze konecne sa dopatral k vysledku k diagnoze a uz moze len pracovat a zmierneni priznakov, lebo vie co robi zle a co dobre dietatu a o tomto celom to vlastne aj je 😉 😵

stefanyj
1. dec 2015

@kacena4 pises mi z duse, presne tak to pocitujem aj ja s mojim aspergerom

cecil36
2. dec 2015

@kacena4 pises: "nic sa nezmeni ci ma dieta diagnozu na papieri alebo nie. proste dieta je raz "ine" a hlada sa pricina preco je v niektorych oblastiach ine ako ostatne deti. pre nas osobne to bolo vykupenie dostat na papier diagnozu aspergerov syndrom" Ale zistenim, ze dieta je ine sa pre vas nic nezmenilo...Zaujimava laogika... Pre mna sa zistenim zmenilo vela.

kacena4
2. dec 2015

@cecil36 no to uz je o tom, ako to prijimaju rodicia, ten fakt ze moje dieta je ine a ci sa s tym viem a dokazem zmierit... a toto nie je o dietati ale o dospelakovi. sorry dieta sa tym nezmeni, len nas pohlad na neho ci ho prijmeme takeho aky je alebo sa s tym nedokazeme zmierit 😔 a to je najtazsie

cecil36
2. dec 2015

@kacena4 a kde som ja povedala, ze papierom sa meni dieta? Ja len tvrdim, ze ak ako rodic, ucitel.... viem, ze dietata ma takuto a takuto diagnozu tak s nim viem pracovat podla jeho potrieb. O tom je cela specialna pedagogika. A nesuhlasim s tym ako maslenka pise, ze mam naucit autistu/ aspergera pretvarovat sa lebo to robime vsetci. Ani s tym, ze vsetky deti potrebuju specialny pristup. Ano, k dietatu sa ma pristupovat ako k individualite, ale rozhodne nie kazde deita potrebuje specialny pristup...

kacena4
2. dec 2015

@cecil36 asperger sa intuitivne odpozorovanim svojho okolia nauci, neviem ako to napisat tiez ma len napada slovo "pretvarovat sa" v socialnom kontakte. on nepotrebuje rozhovor ale nauci sa ze sa to patri, zo slusnosti sa spytat ako sa ma (dotycny), hoci ho to vobec nezaujima... to je isty sposob pretvarky. a takto funguje aj v dospelosti. hoci ho nezaujimaju urcite veci "zo slusnosti lebo sa to patri" ich spravi, tam ide s kamaratmi, s kolegovcami.... je to vlastne naucene spravanie aby zapadol aspik do spolocnosti. proste bud bude vyvrhel spolocnosti - total nepouzitelny, alebo sa bude vediet prisposobit spolocnosti a bude v nej vediet zit a fungovat. su aj take aj take typy aspikov 😉 ja dufam a modlim sa ze ten moj bude v druhej skupine - dufam, ze som to aspon trosku chapavo vysvetlila lebo mam z toho gulas

luna303
27. dec 2015

treba skúsiť dr. Jánošíkovú, tá má na to nos. My sme boli u nej tiež, aj u mojej je podozrenie na AS, ale sú veľmi maličké aby sa to dalo potvrdiť takto skoro. Tiež to vyzerá, že má poruchu autistického spektra, ale keďže sa ešte vyvíja máme šancu že tie príznaky vymiznú. Oficiálne sa táto dg dá potvrdiť až po 6 roku teda v školskom roku. Máme inak rovnaké deti, moja tiež nespoločenská, nadpriemerne inteligentná a škôlku znáša zle. Je aj viac chorá, dva dni škôlka, dva týždne choroba. Ale ona na rozdiel od chlapcov trpí potichu, všetko v sebe dusí. Deťom nerozumie a preto sa s nimi buď vôbec nehrá alebo ich len napodobňuje. K psychológom už nechodíme, malá ich neznáša lebo jej venujú dlho pozornosť a jej to vadí. Nechali sme to tak a uvidíme ako bude keď vyrastie. Musíš sa aj ty naučiť fungovať so svojím dieťaťom aby ste sa vyhýbali nejakým nervovým záchvatom. Moja má tiež úzkostnú poruchu, snažím sa ako viem, aby som v nej nevyvolávala tieto stavy. Ale žiaľ do škôlky chodiť musí, kde inde? doma nemá s kým ostať, nemáme babky svokry čo by sa starali a ja musím do práce. Predĺžiť rodičák tiež nie, lebo dg oficiálne nemáme. Je to začarovaný kruh.

daduska66
2. jan 2016

@kacena4 -málo čo súhlasím mám syna 15roč.Aspergera a viem jasne povedať nevedia žiť v pretvárkach
chcú sa skôr zaradiť a je im jedno ako a kde bez dozoru -pomoci sa stávajú často zmanipulovaní,využití,
čo oni nechápu a urobia za účelom získania kamaráta všetko zdraví špekulanti a manipulátori na nich parazitujú,len takto sa stane z Aspergera vyvrheľ ,preto aj keď je dospelý sú stále situácie v ktorých potrebuje usmerniť,vysvetliť skrátka pomôcť bez toho je vopred stratený.

kacena4
2. jan 2016

@daduska66 mas pravdu v pretvarke neziju nonstop, ale vie, ze ak chce zapadnut tak musi ist aj tak kde sa mu nepaci, spravit rozhovor ktory by inak nechcel spravit... - ty si to nazvala "chcu sa zaradit" ja som to nazvala "pretvarkou" na sposob aspika. su to len slovicka podla mna ak sa chcu zaradit do spolocnosti tak spravia nieco co by inak nespravili a zili by v tom svojom svete, vo svojej bubline. a ano budu cely zivot potrebovat usmernit, pomoc od niekoho "normalneho" ktory bude nad nimi drzat ochrannu ruku. to beriem ako fakt 😔 ale netvrdim, ze iny na nich parazituju 😝 podla mna su aj svetle stranky kamaratstva nie len spekulanti a manipulatori. aspon teda my sme mali stastie aj na tych "pravych" kamaratov

daduska66
2. jan 2016

áno presne tak som to myslela .ale ťažko to písať aj sama si to nazvala,,pomoc od normálneho,,to som presne mala na mysli sami by sa hocikde vedeli zaradiť,no ako rastieme malo by to byť ľahšie a cítim to ťažšie ,lebo už sme vstúpili do fáze zaraďovania sak dospievajúcim a normálnych je málo ako šafránu hmm. skúšam to humorom aspoň a nedávam najavo že sme iní pokiaľ nemusím.

kacena4
3. jan 2016

@daduska66 poznam moj ma 13 a zaciname ist do tejto fazy aj my ☹ uz mam hrozu z toho ked pojde na strednu ☹

daduska66
11. jan 2016

@kacena4 no môj má 15 a už v tej hrôze stojíme v ponuke len stredné školy nič moc ,neviem kam ťažká voľba výber mizivý

kacena4
11. jan 2016

@daduska66 a aky smer??!! my sa psychicky pripravujeme na spojarinu a nieco do elektro ci ITckarske este presne nevieme ale asi tym smerom muz robi satelity a kablovky (zriaduje) a tak ho asi tym smerom budeme smerovat, lebo hlavu ma na matematiku, fyziku a chemiu hoci velmi rad vari tak uvidime co ho bude bavit. smejeme sa, ze bude organicky kuchar 😀 alebo vedec, alebo total nepouzitelny clovek 😔 ale to snad nie. dufam, ze nieco z neho vykreseme a niekde sa zaradi. velmi ho nutim aby bol sebestacny.

natalym
11. jan 2016

@kacena4 To je pravda. O tom, že celý život bude musieť nad nimi držať ochrannú ruku. Musíš hľadieť aby si našiel dobrú ženu, ako som ja môjmu mužovi. 😀

bebe02
4. apr 2016

Prosim, kto poznate MS Iljusinova v Bratislave (autisticka trieda) - je vhodna aj pre dieta s Aspergerovym syndromom (lahsia forma autizmu)? Alebo je to tam skor zamerane na klasicky detsky autizmus?

daduska66
19. apr 2016

@kacena4 my sme teraz dávali prihlášku na sociálny smer pedagogicko sociálna ,bavia ho dejiny a angličtina v tomto exceluje , no a je tam možnosť individuálneho štúdijného plánu čo je pre nás nevyhnutné ,ja sa pohybujem tiež v tejto sfére ,takže presne ako u Vás manžel s káblovkou,stále im budeme na blízku ako som už písala budú nás neustále potrebovať,snáď sa dobre oženia a my budeme už len dohliadať .Nádej umiera posledná sú to ešte roky no trpezlivosť ruže prináša.

natalym
19. apr 2016

Čo však keď už po 20 tich rokoch strácam trpezlivosť a som na pokraji zúfalstva?