Budúcnosť 5 ročného dieťaťa s tupozrakosťou

pepemommy
10. máj 2016

Mám 5 ročného syna, ktorý od 3 rokov nosí okuliare. Začalo to tak, že sme jedného dňa po neho prišli do školky a on škulil pravým okom. Už bol na dvoch operáciách kvôli škúleniu. Dnes na kontrole nám povedali, že je tupozraký , strašne zle vidí s tým okom a že celý život bude takto vidieť. Vraj máme prelepovať oko 5 minút denne čo sa mi zdá málo a cvičiť s okom (čo sme už robili jeden čas pre operáciou, ale len doma, lebo v škôlke nemohol mať oko prelepené, lebo zle videl, spadol na spolužiaka omylom atď.) Neviem sa zmieriť s tým, že bude tupozraký celý život. Určite urobím všetko preto, aby som mu nejak pomohla, aj keby ma nenávidel, keď to oko bude mať prelepené celý čas keď nebude v škôlke. Chcem sa len opýtať mamičiek ktoré sú tupozraké, ako sa žije s tupozrakosťou? On je hokejový maniak, chce hrať hokej. Bude môcť byť športovcom? A čo sa týka šoférovania? Nebude mať problém šoférovať, priestorovo vidieť?

kristinka86
10. máj 2016

@pepemommy Tak dieťa Ti bežne povie raz tak, raz tak. Jemu by mali dať okuliare presne také, aké potrebuje. Muž má jedno oko ďalekozraké, druhé krátkozraké a je tupozraký. Všetkým týmto podmienkam má prispôsobené okuliare. Ak mu správne namerajú hodnoty a tomu prispôsobia okuliare, nemal by byť problém. Kresliť sa synovi nemusí chcieť naozaj. Náš tupozraký nie je, no maľovanie a kreslenie nenávidí. 😝 😉

katika55
10. máj 2016

@pepemommy dcerke zistili tupozrakost, ked mala 6 rokov a prognozy boli dost zle, ona videla jasne maximalne do pol metra. Nikdy sme si nic nevsimli, neskulila, sportovala, hravala sa... Vsetko normalne, az na to, a to sme my nevedeli, ze aj to je prejavom tupzrakosti, velmi casto padala... Ked doktorka zistila, ze je tupozraka, predpisala jej dioptrie, dost vysoke, ked ich dostala, sli sme domesta a ona sa spravala tak, akoby vsetko videla po prvykrat. Vsetko sa jej pacilo, bola nadsena tym, co vidi... Ja som si aj poplakala, neuvedomovala som si, ze predtym v podstate videla, ale nie jasne... Zacali sme so zakryvanim ocka, prave ocko zakryvala 2 hodiny denne, lave 4 hodiny. Striedali sme to, jeden den male zakryte prave oko, druhy den lave oko. Ucitelky v skole nam tiez pomohli, kontrolovali ju, pomahali jej... Tam si ocka viac namahala, preto nosila okluzor najma tam. A toto sme robili denne cca 10 mesiacov. Chodili sme na kontroly, doktorka zistila, ze sa to lepsi. Po roku a pol je na tom tak, ze tupozrakost sa takmer vytratila, okuliare bude nosit, ale je na tom velmi dobre. Prave ocko ma horsie, preto este lave oko zakryvame, ale uz len na hodinu kazdy den. Doktorka mi povedala, ze na zaciatku ani neverila, ze dojde k takemu zlepseniu... Necitala som vsetky prispevky, ale ak ma niekto takyto problem, je sanca, ze dojde aj k takemuto zlepseniu... My sme sa tiez velmi obavali, ale nakoniec to dopadlo nad nase ocakavania. Nie je to uplne v poriadku a nikdy uz asi nebude, ale dcerke sa zivot zlepsil, uz tolko nepada, krasne cita, sportuje... Je velmi sikovna a bola aj velmi disciplinovana,co sa zakryvania ociek tyka. 😉

pepemommy
autor
10. máj 2016

@kaja79 ja som si tiez myslela, ze to lepenie proste musi pomoct. uz z laického hladiska mi to tak vychadzalo a zaskocilo ma , ze mi Dr povedal, ze to nema s tym nic spolocne. Lepit budeme to urcite, teraz ideme na tri tyzdne do kupelov (asi mu budem musiet kupit za odmenu nove hokejky a tam si ich vezmeme ) a potom leto sme doma cele, ale v skolke to neda. Vraj stale padal, nechtiach ublizil tym padom kamarátom a bol z toho problem.
@culia1 tu kliniku som uz kontaktovalo ale ked myslis ten pristor tak som niekde vycitala ze to je az pre starsich, zatial som tam videla okuliare ale su elektricke. funguju na prinicipe ze sa v urcitych intervaloch stmavia ale pravdupovediac aj toho sa bojim aby mal cely den na ociach elektricke okuliare a nikde som nenasla recenzie, skusenosti.
@bzukatko no u nas to bude asi tiez dedicne, ale nemyslela som si to. moja mama ani otec to nemaju a my obe so sestrou obe operacie a prelepovanie oka v detsve. zase sestrin syn sa javi OK (ma 4 roky), ale vraj sa to nemusi prejavit hned skulenim. baby co cakame dam cim skor vysetrit ocnemu pre istotu.

pepemommy
autor
10. máj 2016

@katika55 to mate stastie, dufam, ze aj my takto dopadneme. len s mojim "aktivistom" je to dost tazke. v skolke to neslo, stazovali sa na neho ucitelky, deti riaditelka, ze kedze zle videl s prelepenym okom tak stale nieco "sposobil".
Je mi jasne, ze to nebude uz 100 per, ze naozaj pilot z neho nebude (zatial take ambície nema a ako matka som celkom aj happy) , ale utvrdila si ma v tom, ze to oko proste aj napriek tomu, ze Dr povedal, ze staci 5 min denne prelepovat budeme. dakujem pekne

katika55
10. máj 2016

@pepemommy drzim palce, nech to dopadne co najlepsie. Neviem, ci 5 minut denne bude stacit, nasa si tiez musela zvyknut, ze to musi nosit tak dlho...niekedy aj zabudla... Ale nakoniec to dopadlo velmi dobre. Uvidite, co povie lekar... 😉

susminka
10. máj 2016

@pepemommy Ahoj, ja mam 39 rokov a od malicka som tupozraka. Velmi tazko sa mi hovori, ako sa s tym zije, pretoze sa divam na svet stale rovnakymi ocami... Nikdy som ich nemala zdrave, tak neviem, ako by to vyzeralo. Ale nic zvlastne to nie je. Mam vodicak, 3 deti a plnohodnotny zivot. Akurat take male, prplave prace nemozem robit - napr. som skusala hackovanie, to neslo, pocitat tie drobne ocka. Ako dieta som tiez skulila, nosila som okuliare a prelepene oko. No postupne ma z okuliarov zacala boliet hlava a az teraz v dospelosti, ked som to chcela riesit, som sa dozvedela, ze okuliare tupozrakost nevyliecia. Kratkozrakost alebo dalekozrakost ano, ale toto sa neda ani operovat. Okuliare som nosila cca do 12 rokov.

lyrra
10. máj 2016

@pepemommy synovi zistili tupozrakost ked mal 7 rokov, dostal okuliare, lepili sme zdrave ocko (najskor dve hodiny denne, neskor uz len jednu hodinu), chodili sme na cvicenie. A chodi na hokej, v ramci ktoreho ma aj futbal, floorbal, gymnastiku a chodi aj na plavanie. Na hokeji vzdy bez problemov zvladal prekazkove drahy (aj v case, ked tupozrakost este nemal diagnostikovanu), ale v skole sa mu napriklad stalo, ze narazil do stromu, konara. Jedine obmedzenia mame momentalne take, ze napriklad, ked ide na hokeji na lad, musime kupovat specialne obrusky na okuliare, aby sa mu nerosili. Na plavanie si dava okuliare dole, on tvrdi, ze vidi vsetko, ale citi, ze sa mu oci namahaju. Ja to beriem pozitivne, nech len nema nic vaznejsie 🙂

susminka
10. máj 2016

@pepemommy a ma tvoje dieta tupozrake obe oci, ci len jedno. Ja nastastie len jedno, tak to druhe prebera castokrat videnie... Mozno aj preto to ako vyrazny deficit nepocitujem.

janka0276
10. máj 2016

našej malej zistili tupozrakosť, ked mala 5 rokov, poradili nám očné cvičenia a nosiť okluzor na zdravé oko. Ten nosí síce málo, len ked je doma, ale to cvičenie nám velmi pomohlo. chodíme tam asi dva roky a začínala na riadku 2 a teraz prečíta všetky, akurát nám navrhli, že už stačí chodiť raz za 2 týždne, jej to velmi pomohlo. U nás je to dedičné, ja som tiež na jedno oko tupozraká a bola som dosť s toho nešťastná, ked to zistili aj dcere, tak mi nevadilo ani dochádzanie 30km na cvičenia, len aby jej to aspom trošku pomohlo. JA tiež necítim nejaké obmedzovanie až také, kedže druhé oko mám zdravé, na to tupozraké vidím, síce slabo, ale vidím, no používam, len to zdravé, lebo mozog automaticky pri tupozrakosti využíva len to zdravé, tak nejako mi to vysvetlila aj očna doktorka . Bohužial nedá sa to ani operovať zatial, akurát minulý mesiac som bola po dlhom čase na očnom na kontrole a informovala som sa aj o možnosti nejakej operácie, ale vraj na tupozrakosť zatial nie je nič. Ale priznala že veda ide aj v tomto velmi dopredu, tak je možnosť že za pár rokov bude nejaká možnosť aj pri tupozrakosti

jana121212
10. máj 2016

@pepemommy necitala som vsetky prispevky, ale napisem ti moj nazor. Nie som sice lekar, ale podla mna prelepovanie pomoze, respektive moze pomoct, lebo samozrejme 100% nie je nic. Ja by som sa skusila poradit s inou lekarkou este, hlavne o tej dobe prelepovania, mne sa zda ze som mala aj 8h denne oko prelepene, ale nechcem pisat blbosti, kedze som bola mala. U nas v rodine mala tupozrakost babka aj otec a aj ja. Oni dvaja ju mali neriesenu, mne ju zistili nahodou ked som mala 4 alebo 5 rokov. Chodila som asi pol roka do ocneho sanatoria, to bolo nieco ako skolka akurat sme tam boli vsetci s okuliarmi a prelepenymi ocami a robili sme tam take piplave prace, vysivali sme specialnymi ihlami, mali sme rozne stavebnice, kde sa cvicila jemna motorika a podobne. Obcas nam v sanatoriu rozkvapkali oci a vysetrili nas, aby posudili ako sa nam oci zlepsuju. Teraz vidim podla mna uplne normalne, prave som si skusila zakryt najskor jedno oko a potom druhe oko a netusim, ktore bolo to tupozrake. Okuliare mam menej ako jedna dioptrie a aj tie nosim len na dialku.

culia1
10. máj 2016

@pepemommy ja som u jich bola minuly tyzden na konzultacii,tie sedenia u nich su na jednu az dve hodiny tyzdenne v priebehu 6 tyzdnov,ale neviem ci aj u deti. Treba zavolat a informovat sa.

siska53
10. máj 2016

@pepemommy moj muz to ma,zistili mubto neskoro tak sa s tym nedalo uz nic robit. Ale sportovat moze,aj riadi auto..
Deti su male,ale tiez uz skoro pol roka prelepujeme. Da sa to korigovat do 8rokov,potom uz nie. U syna na to mame teda este 2 roky.u dcery 4roky.
Ale nam kazali prelepovat na 2-3hodiny 5x do tyzdna. 5minut,co nariadili vam, sa mi zda malo, ale ja nie som doktor.

sova76
10. máj 2016

Môjmu bratovi na to prišli na vojne. Nič sa nedeje, aspoň mu upravili sklá na okuliaroch podľa potrieb a nemá také silné dioptrie.

mery34
10. máj 2016

Moja dcera ma skoro 5 rokov a tiex je tupozraka. Plus ma na tom chorom ocku dioptriu minus 7 do dialky. Ocko jej lepime uz od 3 rokov. Uprimne viacej spolupracuje v skolke ako u nas doma. Doma vymysla uz po pol hodine a v skolkd vydrzi aj 2-3 hodiny. V januari a februari chodila sj do ocnej skolky
Reocentrum. Velmi jej to prospelo. Zacala tam kreslit, aj pisat pismenka. Predtym sa kresleniu velmi branila. Ako som si precitsls na stranke www.zdraveocko.sk, deti s tupozrakostou mozu mat problem s pisanim. Skus si pozriet tu stranku, su tam aj tipy na ocne cvicenia. Ja sa snazim, ked ma doma prelepene oko cez vikend robit piplave hry do blizka. Rozne mozaikove stavebnice. Ja mam dceru. Mozno chalan by sa dal ukecat na pocitacovu hru so zalepenym ockom.

ushka
10. máj 2016

Ahoj, ja mam takmer 35 rokov a zijem s tym cely zivot, zdedila som to po mame. Skulila som a tak som v 6 rokoch bola operovana, okuliare som zacala nosit ako dvojrocna, presla som si aj prelepovanim oka. Po vysokej skole som okuliare prestala nosit sama od seba. Pravym okom, ktore je chore neprecitam ani n, nevedela by som s nim v zivote fungovat, ale lave, zdrave, mam pocit taha aj za to prve. Vidim nim velmi velmi dobre. V zivote ma to nijak neobmedzuje, soferujem, vela citam, ale nevidim 3d. Jedine, co ma v poslednej dobe trapi je, ze mi to oko zacalo zabiehat do vonkajsej strany, musim si najst cas a zistit dovod. Prajem syncekovi vsetko dobre.

kbeata
10. máj 2016

@pepemommy presne takto aj u nas,ked mu ich dam dole,ze ich ocistim,tak niekedy povie ze teraz ich nepotrebuje,ale nevidim v tom nejake velke obmedzenie ked ich nema

kbeata
10. máj 2016

@pepemommy lepili sme pol dna-3 mesiace v ocnej skolke,potom doma po dve hod.asi pol roka,ale malemu sa nezlepsilo,resp. nepomohlo,ako si pisala tu tupozrakost neriesi to lepenie,skor to zabiehanie
po kontrole pol rocnej mal z cca 3 diop. az 5,takze u nas tak
s operaciou som uz pisala ze z estet.hladiska mi ocna odporucila okolo 6-tich rokov
a v skolke ma ucitelka aspon dusu na mieste,ze slabsia aktivita mojho maleho neprameni z nezaujmu ale z mensieho handicepu 😉

kbeata
10. máj 2016

@guiseppinka ahoj,co si pisala v tvojom prispevku o papieri-nejake rezy?co tym myslis? 🙂 ,lebo ako som ja uz pisala,tak maly na vysetreni, a obcas aj doma pozera na nejake obrazky zboku,ze skloni na bok hlavu
inac musim sa spytat psychol.kde bol,co mu to tam presne dala,ze na ktory-aky obrazok pozeral zboku

kbeata
10. máj 2016

@pepemommy a kde ste boli na operacii?to v ramci ubiehania?

guiseppinka
11. máj 2016

@kbeata tie rezy to boli napr. rezy kockou v deskriptive, plus poloha priamka rovina, resp. rovina rovina... ale myslim, ze to moc s tupozrakostou nema nic spolocne 😀

katka1981
11. máj 2016

@pepemommy, ahoj, mne hovorila dokina,. ze sa to uz da v Brne operovat do 8 rokov. Dr. Daningerova robi na Myrnej v BA. Spytala by som sa jej. A dolezite bolo cvicenie od uplne utleho veku.

katka1981
11. máj 2016

@pepemommy, ja som tupozraka a mam aj nystagmnus, to je este horsie ako tupozrakost, jazdit sa bojim, len ked idem kusok s muzom, ako da sa, aj na vodicaku ma chalan chvalil ale bojim sa stale normalne nejazdim. Ale ked som nevyspata, tak ma za volant nedostane nik a celkovo som jak mozgovo postihnuta vtedy, jak cisty retard a suvisi to s tym mozgom a ocami urcite. Ale muz je na jedno oko tupozraky, vidi len to velke pismeno, jemu az po 30tke zistili ze ma nevyvinuty sval a on jazdi fantasticky on vidi aj za seba, proste u neho to nehra ziadnu rolu. Dokonca ani neskuli, co sa aj dr. cudoval, ze keby tak mu supne 7-8 dioptrii na to oko, ale nenosi ani okuliare, lebo mu moc nepomozu. Toto je vsetko velmi individualne.

kathrin6
11. máj 2016

@pepemommy hm tak to nie je pravda, ze prelepovanim sa zrak nezlepsi. Ja som tupozraka a aj moj syn trpi tymto ochorenim. Chodi do specialnej skolky, kde maju ocka cely den prekryte a venuje sa im aj sestricka od ocnej lekarky. Len pekne prelepuj, zrak sa urcite moze zlepsit a koriguje sa to do cca 8 roku zivota - vyvija, potom sa to uz ustaly a nemalo by sa to ani zhorsovat, ani zlepsovat.
Ja mam na lavom oku, ktore je tupozrake dioptriu +6 a na pravom oku mam +1,5 a normalne fungujem, aj soferujem, aj citam, aj sportujem.

kbeata
11. máj 2016

@guiseppinka aha 😀 ,tak super,viem si to uz lepsie predstavit co a ako ohladom priestoroveho videnia🙂,deskriptivu som mala predmet
este skusim zistit co za obrazky dala psych.malemu ked nahliadal na ne zboku,moc dakujem za info 😉

pepemommy
autor
12. máj 2016

Kocky vsetkym Vam dakujem za odpovede. Ukludnili ste ma a zaroven presvedcili, ze tentokrat asi nemam dat na radu Dr a to oko prelepovat dlhsie. Vcera sme mali cely hokej prelepene oko, no nas...aty bol riadne ale vydrzali sme , oko mal po cely cas rovno. Vysvetlila som mu, ze odteraz uz budem neoblomna, lebo na dalsiu operaciu nechcem aby sme sli a chcem aby raz bol taky hokejista, aby sme nemuseli prehravat aj s Bieloruskom Dufam. z to bude cim dalej s prelepovanim lahsie a s výsledkami lepsie.

mery34
12. máj 2016

@katka1981 pani doktorka Danningerova prave nie je vhodna ocna doktorka pre male deti s tupozrakostou. Dcere ako 2-rocnej pozicanym pristrojom namerala na zlom ocku 1.5 dioptrie do dialky, na dalsej navsteve pristroj nemala a odporucila naucit sa E, takze s nou nerobila vobec nic. Pre istotu som isla aj doktorke Fisherovej do Petrzalky. Tam jej namerali na zlom ocku minus 8. Par dni som to predychavala, ze kde sa tam vzal rozdiel. Pani doktorka Fisherova mi vysvetlila, ze s takym ockom sa narodila, po prelepovani sa zlepsila spolupraca oci a rozdiel sa ustalil na minus 7 a cylinder. Jej ambulancia v Petrzalke je omnoho lepsie pristrojovo vybavena aj pani doktorka ma trpezlivost aj s malymi detmi. To iste aj sestricka. Vedia na pristrojoch s obrazkami vysetrit aj 3-rocne deti.

katka1981
12. máj 2016

@mery34, no pekne. Prosim ta a je problem dostat sa k tej Fisherovej? Ja som bola u Daningerovej na preventivke z roboty a potom som tam vzala malu. Len preventivne a ze vsetko ok a tento rok chcem ist zas, lebo clovek nikdy nevie. Ale zvazovala som ist k inej, prave preto, aby som bola kludna. Ma dobru sestricku,bola si s nou spokojna? Kolko ste platili? Dik za kazde info. My sme boli ked mala dcerka 1 rok u nejakej sukromnej, meno si nepamatam, vsetko bolo ok, ked mala 6 rokov, boli sme u Daningerovej, lebo skor sa nedalo, a teraz chcem ist v lete zas tak zvazujem inu ked si hento napisala.

maciatkolulu
12. máj 2016

@pepemommy tiez mi tupozrakost zistili ako velkej a nic sa nedeje, normalne fungujem, soferujem a ani si to neuvedomujem, akurat u mna chyba, ze nie som schopna nosit okuliare a uz sa mi oslabuje to zdrave oko....pracuje aj za chore, ale urcite bude moct maly robit vsetko akoby mal zdrave obidve ocka, treba prelepovat a cvicit chore. Drzim palce a ziaden strach, mozno bude z neho svetovy hokejista 🙂

mery34
12. máj 2016

@katka1981 ked som objednavala pred 2 rokmi, tak to trvalo 3 mesiace a vysetrenie u nej stoji 10 eur. Union poistovna. Sestricka je dobra, najprv ona spravi zakladne ocne vysetrenia na pristrojoch a potom sa ide k doktorke. Som spokojna aj s vysetrenim aj s doktorkou aj tym, ze je tam zlepsenie v ramci tupozrakych moznosti. Urcite treba skusit aj inu ocnu doktorku, ja som vygooglila tuto.

katka1981
12. máj 2016

@mery34, 10 Eur je super cena. Ja chcem vysetrenie cez letne prazdniny aby nevymeskala zo skoly, idealne na august, takze pomaly mozem volat 🙂 Dakujem, skusim ju.