Centrálna tonusová a koordinačná porucha (hypotónia).

galib
13. mar 2020

Je tu niekto koho babatko malo taketo diagnozy? Nejake skusenosti, rady? Cvicime vojtovku. Mala ma 9mesiacov. Zatial len lozí, pekne sa otaca do stran, rotuje...Nesadne si sama, nestavia sa na nozky. Ake su prognozy?apgar mala 10-10-10 a sla von sekciou koli KP polohe. Velmi sa bojim DMO. Dakujem ❤️

deti95060810
13. mar 2020

však to čo si napísala je vlastne DMO...Mali sme. Aj to Apghar ako vy...prognózu nevie predpovedať väčšinou ani lekár... Musíte len cvičiť a čakať...
My sme dopadli troška horšie...😉

galib
autor
13. mar 2020

@deti95060810 mozem sa opytat ako sa to u vas prejavovalo? Dakujem

deti95060810
13. mar 2020

@galib čo máš na mysli?

galib
autor
13. mar 2020

@deti95060810 ako ste na tom boli psychomtoricky a kedy sa to potvrdilo? U nas je vsetko lahkej formy a na usg sa zatial nic nepotvrdilo. Len mala zaostava troska 🤷‍♀️

ester286
13. mar 2020

@galib podľa mňa toto ma kopec deti. Moja ma 8 mesiacov a sa len plazí, tiež zaostáva kúsok vo vivyne ale ani ma nenapadlo ze by nejaká DMO a nikto to ani nikdy nespomenul a o to chodíme stále po neurologoch.... Tiež ma hypotonus... Však to toľko deti ma ze až...

deti95060810
13. mar 2020

@ester286 je to DMO...len sa to už nepoužíva tento názov. ale spadá to do tej veľkej širokej skupiny...Prognóza? tak to nevie nikto predpovedať ako na tom bude dieťa po mentálnej stránke...

ester286
13. mar 2020

@deti95060810 myslím ze by mi to povedali. Bud detská doktorka alebo neurológicka alebo fyzio...

deti95060810
13. mar 2020

@ester286 my sme mali to isté čo aj autorka a lekárka povedala DMO....preplakala som veľa preveľa....ale dostali sme sa z toho po motorickej stránke to je OK - decko pláva, skáče, behá, .... po mentálnej stránke je to oveľa horšie...a to nevie nik ako sa to bude ďálej vyvíjať...ani pri nás nikto nevedel predpokladať...
slkús pozrieť net aj tam sa to dočítaš...Ako pri každej chorobe a pri tejto sú rôzne formy - ľahšie, sttredne ťažké, ťažké... s rôznymi následkami - od žiadnych až po najťažšie...

janapeterjana
13. mar 2020

@ester286 som rada, že je tu aj nejaká pozitívna reakcia.. Syn je tiež hypotonický, má 10 mesiacov, podľa mňa je pohybovo šikovný. Akurát by som možno čakala, že bude viac reagovať, ťapkať, búchať predmety o seba, ale to chce asi ešte čas. Verím, že bude úplne fit.

ester286
14. mar 2020

@janapeterjana určite bude. Však to by malo podľa toho čo pani písala vyššie pomaly kazde 10te dieťa na Slovensku DMO. Nechcem byť zlá.. Ale mam pocit ze pani nevie o com píše...

deedol
14. mar 2020

CTP/CKP nie je DMO. dava sa to ovela sirsej skupine deti. moze sa to prediagnostikovat na DMO, ak dieta nenapreduje. maly mal presne tuto dg (hypo aj hypertonus) a je uplne ok, bude kontrolovany, ale normalne chodi, beha. tiez som sa bala, ze z toho bude DMO, lebo mal apgar 3, ale zatial (klop klop) je vsetko v pohode a vyzera, ze sme to vycvicili. treba cvicit. je super, ze stvornozkuje🙂 moj maly stal uz v 8,5m, ale zato sedel az od nejakeho 10-11m (slaby chrbat a brucho). drzte sa.

deedol
14. mar 2020

@ester286 tiez mam ten pocit, ze pani ma jednu svoju skusenost a tu omiela (aj v inych temach).

ester286
14. mar 2020

@deedol presne tak. Hlavne myslíte pozitívne. Maly je v poriadku. Treba mu iba veľa lásky... A nie obavy a počúvanie takýchto katastrofických scenárov...
Držte sa a nech ste zdraví ❤️

galib
autor
22. mar 2020

@ester286 @deedol
Dievcata a aj vase deticky s touto dg su take lenivejsie do vsetkeho? Ako okolie ju zaujima, je zvedava aj sa hrá ale mi pride ze je malo akokeby “živá” ale to moze byt asi len povahou? Ale pekne po nas opakuje- tlieska, urobi papa, aj indiana sme ju naucili robit. Mam obavy aka bude po mentalnej stranke pretozesa malo smeje 😐 malo si dzavoce😑 v podstate vie len bababa, hau, au, jau a nejake tie pazvuky...a je dost spava...velmi rychlo sa unaví 🤔

deedol
22. mar 2020

@galib nie, moj je praveze strasne akcny. asi to od toho nezavisi, ale skor od povahy🙂 kamoskina mala je zasa taka lenivejsia a nema ziadnu dg. aj ja som taka vraj bola🙂

ester286
22. mar 2020

@galib moja je zase až príliš nespava. Cez deň 2x po 30m. A v noci bieda tiež... Moja povie len baba a mama. Plazí sa. Dáva sa na 4 ale ešte nestvornozkuje a nesedí... Však podľa mňa je ešte v norme...

brna1989
18. apr 2020

@galib ahoj, naša dcérka to isté.v marci mala 1rok,až vtedy sa posadila, teraz má 1rok a mesiac a začala stvornozkovat.nechodi zatiaľ.okolo nábytku sa začala stavať 2tyzdne dozadu
Nám diagnostikovali DMO spastická hemiparéza, úplne najľahšia forma , bez mentálneho postihnutia.
a ! Diagnostikovali nám to v Adeli Piešťany, kde sme boli pred 2mesiacmi.ked som sa na to spýtala našej neurologička,povedala ,že áno, niektoré formy DMO sa dajú určiť až okolo 1eho roka dieťaťa.
Najskôr som sa prelakla ,ale dcérka je veľmi šikovná, čo sa týka intelektu, aj vAdeli a na všetkych možných pobytoch a rehabilitaciach ju chvália.citala som , že intelekt alebo mentálne postihnutie sa nedá určiť takto skoro,či je zasiahnutý..ale ja si myslím, že keď je teraz vnímaná a šikovná, rozumie a opakuje, nemyslím ,že by sa to malo otočiť a mohla by byť aj mentálne postihnutá.ja si myslím, že keď je aj takto malé dieťatko už teraz mentálne postihnuté,tak by to vedeli určiť lekári aj teraz ... Prognózy su všelijaké , popísané je všeličo , ale ja vidím , že dcérka je šikovná .
Nič iné nám neostáva, len cvičiť a cvicit, rehabilitovať a plávať.
Veľmi dobré je aj chodiť ku koníkom na terapiu a pre tieto detičky si dobre psíky, pretože sa s nimi maznaju, snažia sa ich chytať, váľať sa na ne, tak viacej zapoja všetky končatiny.
My sme zatiaľ absolvovali pobyt v Dunajskej Lužnej a v Adeli Piešťany.oba môžem len odporučiť.
Myslíte pozitívne a pokiaľ sa Vám javí vaše dieťa šikovné, ja myslím, že nie je o čom.To Vás musí hnať vpred 🙏🙏🤗

galib
autor
18. apr 2020

@brna1989 mozem sa opytat boli ste aj na ct alebo mr? Nasa dcerka je velmi sikovna v jemnej motorike no ta hruba je to horsie. Tiez nam pekne rozumie, zatapka, ukaze papa, ukaze kde je tatik mamka, sestrička...ukaze aka velka vyrastie...len mam pocit ze niekedy akoby sa stracala ze napr ked sme vonku akoby malo reagovala, taka akoby bola zasnena v sebe ale nie vzdy, taktiez ocny kontakt slabsi ale iba na blizko. Boli sme na ostedynamike vcera. Vraj mala velmi stuhnutu krcnu chrbticu, odblokovali ju a vraj uvidime pozitivne vysledky do 3 tyzdnov tak cakame 🙏

brna1989
18. apr 2020

@galib aj naša je taká akoby zasnena niekedy.ja to prikladam aj povahe.dcerka trošku škuli na ľavé očko,ale to je dosť časté pri jej diagnóze .
Inak v noci spáva , aj cez deň.nervozna je len keď zuby idu .to je zrovna teraz 😄
Dcérka bola na MRi hneď po narodení na 4den.kedze jej našli pseudocysta na pravej mozgovej komore plus prikomore .
A potom bola na MRi , keď mala 8mesiacov.
Boli sme sledovaní na neurochirurgii v BA aj BB, na neurológiu chodíme každé 3mesiace.na rehabilitácie 3x do týždňa a inak doma každý deň 3x Vojtovku plus cviky so závažiami.
Dcérka má oslabenú celú ľavú stranu , hornú dolnú končatinu.preferuje len pravú ruku, ľavú má akoby len pomocničku.ma na ľavej strane končatín silný svalový tonus,takže motorika je tam veľmi slabá .
A ľavú nôžku má kratšiu o 1cm,máme do topánky podpätnik .
Neurologička povedala,že je fyzickým vývojom 3mes pozadu, čož aj zodpovedá tomu,až teraz po 1roku si sadla a začala štvornozkovat.
Ja som vďačná za to, že mentálne je super a nemyslím si že by sa to zmenilo.Hovoria ,že možno bude mať horšiu sústredenosť v škole a škôlke a ťažšie sa jej bude učiť.ale uvidíme.netreba na to myslieť

galib
autor
18. apr 2020

@brna1989 nas posielaju na ct alebo mr. Mozem sa opytat pri Mr ju stale uspali? Recovo ste ako na tom? Lebo my biedne 🤷‍♀️

carmenuska
18. apr 2020

Takto.Nestihla som to celé prečítať.Ale reagujem na blud. DMO nerovná sa hypotonia!!!Mäsa prvá mala ľahkú hypotoniu,nemá DMO.DMO je nedokyslicenie mozgu,delí sa rôzne podľa toho,čo je postihnuté na diparezy,kvadruparezy atď.Deti s DMO mi prešlo kopu rukami.A väčšinou majú DMO deti hypertoniu, napäté svaly ,preto majú problém so slachami atď....Neurológ by si dmo všimol určite.Neboj sa.Nic jej nebude,hrozne veľa detí má hypotoniu a mnohí rodičia to ani neriešia ,alebo pediatri.Ja som to na našej videla,riešili sme,cvičili teraz je normálne dieťa.

galib
autor
18. apr 2020

@carmenuska dakujem velmi pekne za povzbudive slova ❤️ Takychto potrebujeme teraz najviac 🙏🙂ako ona ide ale pomalicky. Ma 11m, zacina sa tahat pomalinky do vysky. Na mensie prekazky uz vylezie aj sa postavi okolo nich, no na vacsie ako napr popri posteli nie lebo ma slabunke brusko a chrbatik. Ona je celkovo aj velka tych 12 kg takze ta hypotonia s tym nie je dobra kombinacia plus po nas zdedila hypermobilitu. Da sa na 4 aj vidim ze by uz zacala stvornozkovat no kolienka bum zosmykne sa vzdy 🤷‍♀️ Len nas trapi aj rec ze malo blaboce, malo sa smeje celkovo je vaznej povahy ale to snad je len o povahe 🙏 mame doma 4rocnu a ta bola uplne ine sidlo. Viem nemam porovnavat no je to tazsie. Plus my mame rh inkompabilitu a je to druhe dieta takze sa bojim ci aj to to neovplyvnilo 🤷‍♀️

carmenuska
18. apr 2020

@galib pozri opíšem ti moje deti.Prva hypotonia ľahká, dieťa až moc dobre ,spave , tiché, stále unavené, ale teda rečníla rýchlo a pekne.Druha dcéra bez hypotonie a tá do 2,5 roka nerozprávala ....Všetko je individuálne a viem,nevyhnes sa porovnávaniu aj ja ich porovnávam.Ale ozaj sa neboj ,z toho čo popisuje a je to typické hypotonicke dieťa,nič viac. DMO sa dá diagnostikovať aj neskôr,je pravda že môže ju Mať .Ale diagnostikujú ju v 90% po narodení.A väčšinou ju majú predcasniatka,alebo problém pri klasickom pôrode.Proste je to nedokyslicenie mozgu a vzniká pri pôrode .Píšeš,že šla sekciou,pravdepodobne plánovanou kôli kp ,aabgar bol fajn,čiže si nemyslím fakt,žeby slo o dmo.A v tehotenstve si nebola na udržiavacie,nedopovali tá infuziami s magneziom alebo nejakými liekmi?Lebo ja som mala veľa infúzií a ešte aj kôli liekov a obstrekov v tehu na uvoľnenie svalstva,vyskočila mi platnička a nechodila som.A vraj toto na malú sa preniesli,že tie svaly proste mala také .....

galib
autor
18. apr 2020

@carmenuska presne ako opisujes spava ticha stale unavena, spokojna to skoby si o nasej pisala. Ja som v jej 4mesiacoch riesila aj jej spavost. Bolo mi to divné, ze tolko spí a vzdy je unavená, pohodlná. Boli sme aj na kontrolu stitnej a vsetko ok. Kedy sa vam ta hypotinia ako tak upravila ze si videla vacsie pokroky?
Áno brala som magnezko, aj progesteron na udrzanie lebo som mala hematom, plus som bola chudokrvna tak som skoncila na zeleze. Musím byt trpezlivá a veriť, ze sa z toho dostane 🙏

brna1989
18. apr 2020

@galib jasné,celková narkóza musí byť.
Rečovo zatiaľ mama,mňam mňam,ajoj a to je všetko.vie urobiť nie nie hlavou, žmurkať očami, keď jej povieme.
Teraz ju začínam učiť zvieratká.ale to zatiaľ nevie,ešte sme zatiaľ len začali.

galib
autor
18. apr 2020

@brna1989 nebala si sa narkozy? Prebehlo to ok? Kolko ma teraz vasa? Tie nase deticky to je taka laska a zaroven strach aby boli vporiadku ❤️❤️❤️

brna1989
18. apr 2020

@galib 1rok a 1mesiac
No tak isto som sa bála , mne ju z pôrodnice brali , ked mala 5dni na Kramáre, prvé MRi jej tam robili.a potom to druhé MRi jej robili už u nás v Nitre, keď mala 8mesiacov.
Prebehlo to obidva razy úplne bez problémov.
Je to veľký strach o tie malé zázraky, detičky by nemali trpieť, no musíme byť silné, aby to z nás nevycítili.

galib
autor
18. apr 2020

@brna1989 dakujem velmi pekne za vase skusenosti a reakcie ❤️ Zivot pise rozne pribehy ❤️
Prajem vam velmi vela zdravicka a lasky 🙏❤️🙂

brna1989
18. apr 2020

@galib ďakujeme ,aj Vám veľa zdravia a dobrých správ 🙏🙏

carmenuska
18. apr 2020

@galib akonáhle začala chodit,všetko sa zlepšilo,potom už nechci vedieť ako napredovala.Az tak,že aktuálne riešim,či nemá adhd a je neriadená strela 😁😁😁