Čo pomôže na bolesti bruška štvortýždňovému bábätku?

miirkka1
6. dec 2016

Ahojte...prosim vas o radu.Mala ma 4tyzdne a mava bolesti bruska.Su to podla vas koliky?Kruti sa,tlaci,pritom vydava zvuky ale aj place..dozaduje sa hned prsnika ,ale place pri tom.Ani sa nevyspi,lebo ked to na nu pride a je hore.Ale v kociku na prechadzke spinka. Keď kočík mám ale v byte, tam nespí. Je kojena ale nejem nic,z coho by ju naduvalo.Ja uz neviem,ako jej pomoct.Masirujem jej brusko, davam infacol alebo rascove cipky.

monetmonet
6. dec 2016

@miirkka1 moj ked mal koliky ,bol ako hodinky od 18-21hod plač.Či bol von,či dnu.Dávala som probiotika,espumisan L,pupikom masaž bruška.A dávala som ho aj do vybračného kresielka.A este na brusko som dávala aj pohanku vo vrecku -nahriatu.Trvalo to do konca 4mes.Espumisan som davala do roka a probiotika davam stale.Má 1,5r.

zveva
6. dec 2016

Aj moja dcera mavala koliky. Mala tiez len par tyzdov. Neprestavaju plac z nicoho nic sme mali kazdy vecer od siedmej do deviatej.vsetci sme sa pri nej dtriedali, cicikali ju. Strasne to bolo. Manzel vymyslel pohyb, ktory jej asi urobil dobre, lebo plac uz nebol taky silny. Chytil ju na ruky, hlavu na plece chytil jednou rukou, druhou ju drzal nizsie a ako keby poskakoval na spickach...zaberak na nohy. Vyzeral smiesne , no mala sa aspon trochu skludnila.
Tiez pomahala rektalna rurka. Ked mala nafuknute brusko, hned fuk do rutky a pekne sa vyprdela. Ked vravis, ze sa kruti, tlaci a vydava zvuky, presne vidim moje vtedy babatko...to iste robila. Skus tu rektalnu rurku.

miirkka1
autor
6. dec 2016

Presne aj nasa zacalo to vecer okolo 18h-21h...takze ono sa to vyliecit asi neda,len vydrzat...presne,my tiez vtedy nevieme ako utisit...tieto hodiny place a potom v noci sa kruti,tlaci a stona....

zveva
6. dec 2016

@miirkka1 skusala si tu rektalnu rurku? Ak nie, skus. Mojej to pomohlo. Ved ta rurka stoji cca euro. Do dlane trochu detskeho oleja, namocit rurku a fuk. Uvidis. Ked som jej ju pichla, tak akoby som otvorila ventil na lopte, tak fucalo 🙂.

miirkka1
autor
6. dec 2016

Dnes ju idem kupit...a na kolko to asi pomohlo?Aspon na hodinu?

zveva
6. dec 2016

Nuz u nas 1 az 2x za den som jej takto pomahala. Neskor len raz pred vecernym kupanim. Aj sa tak vykakala. Potom okupat a spat. A takto sme fungovali 5 mesiacov. Ale pozor. Ak bude mat v brusku velke tlaky, netreba stat v drahe 🙂 S tymi kolikami sa neda nic urobit. Treba to vydrzat. Mozme ich len trosku zmiernit. No nam nepomahalo nic...ani pupik, ani probiotika, espumisan, masaze, nahriate latkove plienky na brusko ( to pomahalo synovcovi)...len ta rurka.

bienennest
6. dec 2016

Ahoj, moji obaja chlapci mali koliky a preplakali prvych par mesiacov zivota. Vacsinou vznikaju koliky ked sa deti napapaju hltavo a nadychaju sa vzduchu, to sa deje aj pri kojeni nielen pri flaskovych detoch. Bolesti bruska, ktore potom nasleduju si zial musi vytrpiet mama, nakolko dietatko sa nevyspi je podrazdene, place a vyzaduje sa kojenia (aj ked nema hlad, chce len mamu) a potom sa to zacne zas od znova.
Mne pomohli nasledovne veci:
1) dodrziavat pravidelne odstupy medzi kojenim, niekdy nie menej ako 2 hodiny aby dieta malo moznost pretravit
2) na ukludnenie dat dietatku dudlik ak je odstup menej ako 2 hodiny
3) teple zabaly na brusko - namocit najlepsie maly uterak do teplej vody a polozit na brusko, potom dietatko zavinut na chvilku do deky pokial uteracik trochu vychladne, taketo mokre zabaly su ucinnejsie ako suche
4) ak trpi plnyatostou (to zistis ked jej pritlacis nozicky pri brusko) tak pouzivat rektalnu rurku pri prebalovani
5) pokial je babetko malicke a da sa zabalit, na spinkanie zavinvat do zavinovacky alebo stvorcovej deky, aby sa nerusene vyspalo.
drzim palce nech sa to rychlo zlepsi.

sykorkauhliarka
6. dec 2016

ahoj nasa mala tiez plakala zacinalo to vzdy o 16:00 do 19:00 nenapadlo ma nikdy ze by mala koliku...kupila som satku na nosenie babatiek lebo aj uspavat ju bolo coraz tachsie a cuduj sa svete ked sme mali satku zrazu bolo po placi...citala som o kolike ze nikto neprisiel na to co to ta kolika je a z coho vznika...a preco prave v ten isty cas ?urcite skus tu satku babatko je pri maminke zohrieva sa mu brusko od matky kolisave pohyby ho uspinkaju poloha ako v brusku pomaha prdikom ist von..ked uz mame prdiky pomaha nam pupik.. rektalna rurka by sa vraj nemala pouzivat ako samozrejmost kazdodenna..este sa pokukaj aj po ulitke tiez dobra vec na nocne spinkanie

evittam
6. dec 2016

@miirkka1 Dávaš Vigantol? Ak áno skús ho vysadiť.

sykorkauhliarka
6. dec 2016

a este ak nic nepoha smer doktorka

patka24
6. dec 2016

Náš malý preplakal prvy mesiac non stop, v noci spal na prse, cez den iba v satke, ta velmi pomohla, potom sme zacali pouzivat baby calm, nam ten trosku pomohol a zacali sme castejsie pouzivat rektalnu rurku, dovtedy som sa bála, lebo zovsadial som pocuvala, ako to moze uskodit, ale na to sa proste nedalo pozerat, ako sa trápi, on neplakal, on ryčal... Preslo to az v 4 a pol mesiaci, ked sme sa zacali dokrmovat, ale aj teraz (6 mes.) sem tam davam baby calm a teda, stale som pocuvala ako sa mi nevbude vediet sam vykakat, ked si zvykne na rurku a teraz sam kaka aj 4x denne 🙂

bienennest
6. dec 2016

Ahoj, napisala clanok o tom, co pomoze ked babatko place? Mozno ta v tom nieco zaujme, skus si precitat-https://www.modrykonik.sk/blog/bienennest/article/koliky-co-robit-ked-babatko-place-p1627s/

miirkka1
autor
7. dec 2016

@evittam nie infacol,ale vobec nepomaha

evittam
7. dec 2016

@miirkka1 Tu nejde o to čo mu dávaš na bolesti bruška. Ja sa pýtam na Vigantol - vit.D, ktorý predpisujú všetci pediatri, či mu ho dávaš. Je to svinstvo - veľa detí s ním máva problémy. Veľa mojich známych malo problémy aké opisuješ -vysadili Vigantol a zrazu kľudné bábätko, ktoré krásne papalo a spinkalo.😉

bienennest
7. dec 2016

@evittam Ahoj, Vitamin D sa da kupit aj vo forme kvapiek, tieto babatka lepsie znasaju ako vo forme tabletky. aj moj syn reagoval na tabletky. Vitamin D je ale mimoriadne dolezity, nakolko jeho nedostatok ma rozne negativne vplyvy na vyvin a nakolko mame teraz malo slnecne mesiace, nedokazu si ho babatka zaobstarat prirodne.

klaralud
7. dec 2016

@miirkka1 a nemoze to byt dojciaci strajk? Ja by som mozno skusila nosenie v satke telo na telo, zahrejes ho a aj pomasirujes brusko, rozhodne by som tiez skusila zamenit vigantol za iny vitamin D...

evittam
7. dec 2016

@bienennest Neviem prečo to píšeš mne - ja nikde netvrdím, že vitamín D nie je dôležitý a ani neodporúčam dávať ho 4 týždňovému dieťaťu v tabletkách. Prosím, čítaj s porozumením a potom reaguj.😉 Ja všetko to čo píšeš veľmi dobre viem. Nepotrebujem "prednášky" tohto typu.

bienennest
7. dec 2016

@evittam To nebola prednaska 🙂, ale vo svojom prisprevku napadas k tomu, ten liek svojvolne vysadit ('Veľa mojich známych malo problémy aké opisuješ -vysadili Vigantol..') a o tom by mal podla mna rozhodovat pediater, takze to nepovazujem za spravnu radu. kedze je to forum, je normalne, ze nie vsetky mame rovnaky nazor a to je v poriadku. ale nevidim dovod, preco by som aj moj nazor nenapisala.

patka24
7. dec 2016

@bienennest vysadit vigantol sa ma na skusku, na nejake styri dni, to neuskodi, ak ziadna zmena, dava sa dalej, ak sa to zlepsi, hlada sa alternativa, myslim, ze evittam to myslela tak

evittam
7. dec 2016

@bienennest Veď v poriadku - môže dávať iný vit.D - je ich "mraky". Ja som nikdy Vigantol nedávala - je to svinstvo. Bodka - za tým si stojím. Dokonca vit.D dávam len v jesenných a zimných mesiacoch - kedy ho je nedostatok v prírodnej forme. A ja nikoho svojvoľne k ničomu nenavádzam. Stačilo mi pár detičiek, ktoré z toho mali problémy - a nikomu ich neprajem. A prečo by som sa mala spovedať pediatrovi aký dávam vit.D?! Je to moja osobná vec.....Ja za pediatrom nechodím s každým prdom. Takže si ma veľmi zle pochopila - a áno napísala si mi to ako prednášku nesvojprávnemu človeku - ako keby som nemala vedomosti o tom na čo je vitamín D. Tak som sa len ozvala. Mamičke som odporučila skúsiť vysadiť Vigantol a nie nedávať vitamín D. Treba vedieť čítať s porozumením a nie hneď tu útočiť s niečím iným a čítať medzi riadkami čo tam nie je.😉

evittam
7. dec 2016

@patka24 Presne tak - tak som to myslela. Ale vidíš veľa mamičiek si myslí, že so všetkým treba chodiť za pediatrom a čítajú medzi riadkami čo tam nie je.....Ale čo už - tu na MK ma to vôbec neprekvapuje....😉

sykorkauhliarka
7. dec 2016

@evittam ja som preventivne hned smarila vigantol do kosa a davam od jamiesonu baby D...doktorke som to ani nevravela. a tvarim sa ze davam vigantol :D

evittam
7. dec 2016

@sykorkauhliarka Ja som tiež nedávala Vigantol, ani som nevybrala recept a keď sa ma pediatrička pýtala či dávam tak som jej povedala, že nie. Že dávam iný - hotovo.

miirkka1
autor
8. dec 2016

@evittam áno užíva vitamín D, doteraz ho mala vo forme tabletiek a od včera som si dala od lekárky predpísať vo forme kvapiek. Tie skúsim aj dnes

miirkka1
autor
8. dec 2016

O takýchto účinkoch Vitamínu D som vôbec netušila. Robím v zahraničí doteraz sme brali tieto

miirkka1
autor
8. dec 2016

a včera nám predpísali tieto, takže vravíte, že aj tieto Vigantol vo forme kvapiek tiež škodia?

sykorkauhliarka
8. dec 2016

@miirkka1 vigantol je liek kt ma aj vedlajsie ucinky ako kazdy liek...pri vigantole je vedlajsi ucinok krce v bruchu..ja ako som spominala davam od jamiesonu a to je vyzivovy doplnok

evittam
8. dec 2016

@miirkka1 Vigantol radšej nedávaj. Kúp napríklad od Jamieson. Ak má tvoja dcérka aj bez neho také problémy tak môže mať ešte viac aj s ním. Ako som už napísala - mám dosť známych čo mali podobné problémy ako opisuješ a po vysadení Vigantolu zrazu kľudné a pokojné bábätko.😉

peppita
8. dec 2016

nam pomohlo kresielko, masirovanie bruska kremikom PUPIK, probiotika BIO GAIA a nosenie v nosici a hlavne cas, raz to prejde

miirkka1
autor
8. dec 2016

@peppita kupila som Bio Gaia.Ale nejde mi z toho kvapkat.Naklanala som to aj hrkala a nic...