Convulex a začiatok epilepsie u 3,5 ročnej dcérky

zakoto
10. mar 2013

Mamičky, ktoré máte podobné problémy, prosím o radu: Moja 3,5ročná dcérka začala pred niekoľkými mesiacmi "prevracať" očká dohora, úplne však na nej vidíme, že to ide mimo ňu - trvá to tak 1-2sekundy - dostane impulz z hlavičky a vôbec si očká nemôže ovládať.... pár krát i niekoľkokrát za deň... Keď sme to spomínali detskej lekárke, poslala nás na neurologické vyšetrenie. U nej sa pri 15minútovom EEG vyšetrení hlavičky spozoroval jeden epileptický výboj - začiatok epilepsie v rannom štádiu, hneď nám odporučila aj antiepileptické kvapky CONVULEX 300 - vraj dobre, že sme spozorovali a prišli hneď. Na CT mozgu sa vylúčila patologická príčina. Ďalej nám povedala, že u detí tým, že majú nevyvinutý celkom mozog sa epilepsia vyskytuje častejšie ako u dospelých a je veľká nádej, že sa z toho vylieči, resp. vyrastie. ... momentálne neviem, či dcérke mám tak v rannom veku takéto lieky nasadiť (keď to nie je ešte také vážne) alebo čakať, či z toho vyrastie, keby človek vedel, kedy dobre robí... po tých všetkých článkoch, ktoré som prečítala a možných vedľajších účinkoch týchto liekov mám jednoducho STRACH!!! aby sme jedno neliečili a ďalšie sa nepridružilo...
Veľmi pekne Vás prosím, či by ste mi mohli z početnejších skúseností poradiť, či naozaj musí byť dcérka na liekoch... a aké máte skúsenosti s kvakami CONVULEX... Ďakujem

tibcicici
11. okt 2016

@nelka13 ahoj, nasa mala ma 14 mesiacov a berieme od zaciatku 3x7 kvapiek. Samotny Convulex nam ale proti zachvatom nezabral, zabrali len injekcie kortikosteroidy, az potom sa zachvaty ukludnili. Ak ste to este nemali spytaj sa na to, treba to dat cim skor, lebo starsim detickam to vraj uz nezabera. U niektorych epi je to liek prvej volby, az liek druhej volby je valproat (convulex).Tiez sme mali usg a mr v poriadku.

nelka13
11. okt 2016

Dakujem nas ma skoro 8mes prvy zachvat v 6m mal robili vam aj metabolicke odbery pytali sa ma to aj v nemocnici ci sme boli a aj teraz mudr. z BA sa pytala konzultujem s nimi len mailom

martina2621
11. okt 2016

Ahoj môj syn mal rok a 2 mesiace keď začal užívať Convulex, pretože trpel epileptickými záchvatmi, ktoré sa neskôr ukázali (na pozorovaní na neurológií na kramároch a po milióne testov) ako zlá diagnóza a išlo o veľmi silné afektívne záchvaty, avšak Convulex mu veľmi pomohol so záchvatmi a zredukovali sa, mali sme dobré výsledky s ním. nemali sme s ním žiadne problémy, žiadne vedľajšie účinky ani nič sa u nás neprejavili. Po stanovení správnej diagnózy sme liek postupne vysadili, opäť bez akýchkoľvek problémov.

rusnakovamari
11. okt 2016

@zakoto ja mam pedrocneho sina ktori priblizne v takom istom veku dostal prvi epilepticki zachvat a od vtedi uzivame convulex len ked nebudete uzivat epileptika mozu bit tie zachvati horsie mozu vimiznut mi to mame stiri roki a ras je to lepsie a inokedi horsie mame za seboc viac visetreni eeg

rusnakovamari
11. okt 2016

@tibcicici mi ties uzivame taku davku ako vi ale nam sa na eeg potvrdili epi zachvati aj tento rok mal dve jeden mensi a druhi veci mi mame dijazepan desitin prvu pomoc pri zachvate to je taka tuba ktoru vitlacime do konecnika a pomaha to

nelka13
11. okt 2016

@rusnakovamari vdaka za odpoved my uz tiez teraz mame diazepam akonahle dostane krce mam mu dat a sanitku volat nakolko stale nevedia co to je ja nechmam v plane vysadit convulex hlavne by som bola rada ak by sa to neopakovalo ale mam pocit ze to zacalo ked mu zubky isli a teraz druhy taktiez a co ste davali na zubky calgel?camiliu? Moze sa to ku convulexu

nelka13
11. okt 2016

@martina2621 a zistili z coho boli tie zachvaty? A este ich mavate ci nejako presli. My mame len eeg a usg 2x po tych zachvatoch robene a vsetko ok a spankove az v marci

martina2621
12. okt 2016

@nelka13 nedozrety nervovy system. bolo to hrozne. isiel nam do bezvedomia a krcov denne niekolkokrat. u nas boli spustace pozitivne a negativne emocie. jeho nervovy system to jednoducho nezvladal. ked sa smial, siel do bezvedomia ked plackal siel do bezvedomia a tie krce boli hrozne. my sme boli ovela mudrejsi po spankovom eeg a po kramaroch kde su lekari ozaj odbornici. na zubky sme davali calgel ale ci sa kombinovat mozu neviem. spytaj sa v lekarni

tibcicici
12. okt 2016

@nelka13 no my sme mali myslim 5m, ked sme to u malej zistili lebo mala take krce a vyvracala ocka dohora. Epi sme mali potvrdenu na eeg. Inac predtym nam strasne zle spavala a myslime si, ze uz vtedy sa nieco dialo, ale nevedeli sme to len odhalit a detks alekarka nas nikam neposlala, kym neprisli zachvaty. To uz som malu priamo objednal na neurologiu. Boli sme aj na metabolickych testoch, ale kym z toho dostane clovek vysledky, tak aj zostarne. Strasne dlho im to trva. To je problem, lebo zachvaty (zla aktivita v mozgu) vlastne nicia mozog a mozu sposobit velke skody aj nenavratne. Preto treba liecit co najucinnejsie a co najskor. My chodime na neurologiu do BA na Kramre a ako vravim, ak maju nejaky vzorec na preukazanu epi pytaj sa na typ a naozaj sa opytaj aj na tie kortikosteroidy (ACTH liecba). Dava sa to pri urcitych typoch epi myslim, a ak mate taku ku ktorej to patri nevahal by som. Nam naozaj pomohlo az to. Tie lieky boli inac slabe. Zavisi to ale naozaj na type epi, ktory Vam urcili. Mala by si to poznat trochu aj z kodu diagnozy co vam pisu a da sa to potom najst na webe napr. tu: http://data.nczisk.sk/old/infozz/mkch/mkch-10/c... . V tomto clanku zase najdes taky popis typov epi a aj tabulku s liekom prvej a druhej volby: http://www.neurologiepropraxi.cz/pdfs/neu/2004/...

nelka13
12. okt 2016

@tibcicici vdaka mi mame len nrspecifikovanu epi ze nevedia ci to je epi ale vyzera to tak convulex berieme od augusta vtedy bol 1zachvat len vtedy to bolo akoby sa zapozeral a nereagoval vobec a teraz po mesiaci s nim triaslo fakt mam pocit ze ked zubky mu idu pride to akoby mozog nezvladal tu bolest tazko urcit a necudujem sa ani lekarom ze nie su si isty epi ked nic neukaze na mozgu nas praveze zlate babo spal a spi krasne ani nikdy neplakal uvidime

nelka13
12. okt 2016

@martina2621 dakujem a dufam ze ste z toho vyrastli nech ste zdravucky

martina2621
12. okt 2016

@nelka13 vyrástli veru, bolo to veľmi ťažké obdobie ale naučili sme sa to zvládať (aj za pomoci neurológov a detskej psychologičky, ktorá nás naučila ako reagovať v danej situácii). ale ver mi, že nikdy som si nemyslela, že keď budem štekliť a rehotať sa s dieťaťom budem pri tom opakovať, že zlatko len mi dýchaj a manželovi, že je či malý ešte pri vedomí. Ale ako rástol ustupovalo to a teraz je v pohode. nádherný šikovný chlapček a v živote by sme nepovedali, že sa dačo také dialo u nás doma. aj vy sa držte 🙂

nelka13
12. okt 2016

@martina2621 dakujem ja som tiez teraz v strehu stale len sa zapozera na nieco a uz ho volam tak dufam ze convulex pomoze aby tie zachvaty nemal a ze z toho vyrastieme tiez

alenacizikova
8. mar 2017

ahojte ja mám 5 ročnú dcérku , ktorá sa z ničoho nič zahľadela a prestala vnímať okolie.Trvalo to par 10 sekúnd.V poslednom čase sa to ale zhoršovalo takých stavov mala oveľa viac.Objednala som sa na neurologické vyšetrenie ktoré potvrdilo epilepsiu.Počas 6 min EEG zaznamenalo až 2 záchvaty.Doktorka nám predpísala Convulex dúfam že zaberie lebo od septembra nastupuje do školy.Najviac sa bojím magnetickej rezonancie ktorá nás čaká o mesiac.Neviem čo odhalia a či to zvládne.Boli vaše deti na magnetickej usapli ich alebo to zvládli ako dlho to trvá?

martina2621
8. mar 2017

@alenacizikova áno syn bol na magnetickej ale keďže mal iba dačo cez rôčik tak bol v celkovej narkóze. uspali mi ho na rukách a prebral sa po asi cca 3 hodinkách ako keby sa ani nič nedialo 🙂 držím palce, aby dcérke Convulex zabral.

alenacizikova
8. mar 2017

Dakujem

tibcicici
8. mar 2017

@alenacizikova MR je bezbolestne a ak mala nebude pokojna zrejme ju uspia. Pytajte sa neurolovov na typ epi a podla toho sa da najst na webe prognoza. Netreba vsak zufat ale poctivo liecit. Niektore epi su liecitelne.

rusnakovamari
13. mar 2017

@zakoto mi uzivame convuleks us stiri roki a niemame snim ziadne problemi a ked vam zistili ze ste mali zachvati je dobre ho uzivat lebo sa mozuu stupnovat pravdepodobne ste dostali aj diazepan desitin to je prva pomoc pri zachvatoch mi us stiri roki stim bojujeme sice us nemame tak casto zachvati ale ties sa to prejavovalo prevratenim ociek do hora a pri tom sme zvracali a bol stuhnuti nam zistili sekudalnu epilepsiu

alenacizikova
14. mar 2017

ahoj a za ako dlho užívania convulex ste zbadali zlepšenie lebo ja zatiaľ zlepšenie nevidím.A zistili vám dôvod prečo to ochorenie?Boli ste na magnetickej?Počas tých štyroch rokoch sa menila epilepsia alebo to ostalo pri tých zahľadeniach .

rusnakovamari
20. mar 2017

Je to lepsie ale mame zvisenu davku na 0,7 mg
zachvat ras za rok nikedi jeden niekedi dva jeden slapsi a druhi silnejsi ano mame magneticku sme mali naposledi vlani a i to mame stoho ze mame poskodenu neaku cas mozgu zakrvacanim a mame aj sant ma hydro cefalus

janava1911
24. jún 2017

@zakoto Ahoj, ja beriem Convulex uz 40 rokov. Žiadne problemy nemam a pomohol mi. Dolezita je vsak pravidelnost - zaklad pri liecbe epilepsie. Spravna zivotosprava a na minutu presne lieky = 90% uspechu liecby je na pacientovi. Epilepsia nie je chripka. dam antibiotika, nedam antibiotika. Maximalna nezopdpovednot voci dcere, nedat jej lieky. Cakas, kedy dostane velky zachvat? Problem je uz vynechanie jdenej davky. Pravidelne vstavat, chodit spat v tu istu hodinu, bespat cez den, ziaden alkohol-ani tortu pokvapkanu rumom, , mihanie stromov, odraz vodnej hladiny, PC. daj ju na klavir - prospieva to. ale disciplina - aspon v prvych rokoch.
@zakoto
@zakoto
@zakoto
@zakoto
@zakoto

alenacizikova
8. júl 2017

Nám covulex nezabral,topimark nezabral na lamotrigin dostala alergickú reakciu a nakoniec sme skončili v Košiciach v nemocnioci kde nás nastavovali na liečbu 3 týždne. Včera sme prišli domov, máme orfilium, topimark +petnidan sirup a je to dobre.Máte skúsenosti s petnidanom , neviete kde ho zoženiem, dali nám lieky na 3 dni.Boli sme sa už pýtať v lekárňach v Kežmarku a v Poprade ale nemajú ho .

lawrus
15. aug 2017

Nas zivot s epilepsiou - lezim na nemocnicnej posteli s mojim synom a rozmyslam, co vsetko nas caka....Pred par dnami nam po viacerych zachvatoch stanovili tuto diagnozu. Popravde, mam o nej par informacii ale viete ake sme my mamy, chceme vsetko lepsie ako sa to len najlepsie da. Preto som prisla s napadom vytvorit tuto skupinu, kde by sme si mohli povymienat rady, informacie a pozitivnu energiu v boji s touto diagnozou. Spolubojovnicky, rada vas tu privitam 😊
https://www.modrykonik.sk/group/9776/

renatatta
26. mar 2021

@zakoto dobry večer chcela by som sa opýtať ako sa m vaša dcérka ak môžem 🙂 lebo aj mi mame taky problém od vlani augusta moja dcérka začala prevracat očkami aj do teraz to roby chodíme neurológ ovi eeg ukázalo 1 x 3sekundovy výboj 2x že vraj viac kart mala mali sme spraviť video ako to presne roby tak dneska sme boli u doktorky a vypísala jej liek lamicital polku večer. Ak môžem poprosiť napíšte mi ako sa ma vaša dcéra verím ze všetko máte ôk 🙂

zakoto
autor
26. mar 2021

@renatatta Dobrý večer, začali sme všeobecným neurologom pre deti a dospelých, keďže u nás čisto detský nie je, convulex začala brať, mala kľudné obdobie, bez prevracania ociek, nikto z nášho okolia na nej túto diagnózu nespozoroval, po 2 rokoch sme vysadili, eeg potvrdilo výboje... Potom sme prešli k čisto detskej neurologičke, ktorá má skúsenosti iba s detskými pacientami, tá nasadila lamictal, po 2 rokoch sme vysadili, znova celé 2 roky mala bezproblémový priebeh, po 2 rokoch sme zase vysadili, no na kontrolnom eeg znovu vyšli výboje a nasadila petiminid, 2 roky ho brala, znovu bezproblémový priebeh a momentálne sme v štádiu vysadenia, uvidíme, čo ukáže po čase kontrolné eeg... Dcérka však celý čas má minimálnu dávku, teraz má 11rokov a dávku mala ako pre 4rocne dieťa... Sami nevieme čo bude, dúfame, že pubertou to naozaj prejde...

zakoto
autor
26. mar 2021

@renatatta možno aj Vám bude stačiť minimálna udrziavacia dávka, ďakujem Pánu Bohu, že toto bol jediný prejav, ktorý neprerastol do záchvatov 🙏

renatatta
26. mar 2021

@zakoto ďakujem za odpoveď zatiaľ aj mi mame pol dávku verím ze všetko bude ôk aj vám držím palce ak budete vedieť niečo dajte mi vedieť ďakujem pekný večer

zakoto
autor
27. mar 2021

@renatatta za málo, držím palce, aby to Vašej dcérke pomohlo a časom úplne prešlo 🙂

alenacizikova
28. mar 2021

@renatatta
@zakoto dobrý den vaša dcera berie petiminid tablety alebo sirup?

alenacizikova
28. mar 2021

my sme zo začiatku brali sirup ale kedže nieje dostupný tak sme prešli na tabletky jedna ráno a druhá večer +convulex kvapky 1ml ráno a 1ml večer