Defekt komorového septa

zuzanocka
29. apr 2013

Ahojte.

Keďže som v "srdiečkovej téme" nepochodila, skúsim tu, možno niekto zareaguje.

Mojej 5-ročnej dcére robila kardiologička sono a povedala, že ide o defekt komorového septa (VSD) s medzerou ca. 7mm. Máme ísť v priebehu mája ešte do detského kardiocentra, tak neviem, čo mám čakať.
Je šanca, že sa to ešte v tomto veku zrastie? Malá žiadne zdravotné problémy ani príznaky nemá. Medzera 7mm je malá alebo veľká? Neviem, nakoľko závažné to je.....
Vopred ďakujem za odpovede a Vaše skúsenosti!

andrejka1974
29. apr 2013

v kardiocentre su najlepsi odbornici my sme mali takuto dierku a zrastla sa nam , ale mali sme aj druhu ductus a tu nam spravili katetrizaciou, nemusis sa bat nie je to az taky zlozity zakrok mojej to robili ked mala 2 roky a 5 mesiacov a teraz ma uz 4 a pol roka a je uplne v pohode, nema ziadne obmedzenia robi vsetko akjo ine deti 🙂 🙂 🙂 u dievcatok sa to spravit musi pretoze by mohol nastat problem v tehotenstve ani moja nemala ziadny problem predtim a ani po zakroku 🙂 🙂 🙂 🙂 a prebehlo to v celkovej narkoze v jeden den nas prijali, vten den mohla robit co kolvek , hrat sa v herni, v izbicke, robit vsetko, dalsi den mi ju vzali na salu hned rano a 10.30 mi ju doniesli na specialnu izbu jis , kde bola monitorovana, ale oni tu izbu maju na oddeleni a mozes tam byt s nou stale, zakladny problem je , ze sa nesmie 24 hodin postavit , moze casom sediet ale stat nesmie, katetrizacia sa robi cez slabiny a su to len male vpichy ako po ihle, ziadne rezy nic , tak preto aby to nezacalo krvacat tak nesmie stat, co je asi najtazsie zvladnut, ale my sme to zvladli a to hrou, ze ked nas pustili opat do tej normalnej izby tak sme tam robili zavody v kociku co sa viacerim pacilo, sice chodba dlha, a dlha a nohy boleli, ale dalo sa to zvladnut na dalsi den urobili kontrolny ultrazvuk, echo a o 11.00 sme mohli po vlastnych ist domov, potom musi mat tyzden kludovy rezim a po tyzdni uz vsetko sa smie, a moja hyperaktivna si vies asi predstavit kludovy rezim, len behat som jej zakazala, potom mas kontroly po mesiaci, troch mesiacoch, po pol roku a my sme mali naposledy ked mala 3 a pol roka vlani v juni a teraz dalsiu mame az ked bude mat 6 rokov , nemusis sa bat zvladne to aj tvoja
🙂 🙂 🙂 🙂

zuzanocka
autor
29. apr 2013

@andrejka1974 dakujem velmi pekne za odpoved, aj za detailny popis teda 🙂 ta katetrizacia mi znela hrozostrasne, ale vidim, ze to nie je take strasne; Vasej malej sa zrastla, viem, ze v takom veku sa este moze, ale v 5 rokoch neviem, zato som sa pytala, ale tak uvidime, co nam povedia v BA..

andrejka1974
29. apr 2013

@zuzanocka urcite dajte mi vediet ako ste pochodili
🙂 🙂 🙂

zuzanocka
autor
29. apr 2013

si zlata, dakujem, dam 😉

lillie79
13. dec 2013

@zuzanocka ahoj, ako ste pochodili v KDC? My sme v KE a nam karidiologicka povedala, ze doporucuje ist do BA sa ukazat. Lilinka ma 8m teraz a kazde 3m sme chodili na kontorlu a tiez indikovali VSD :( do 5-6mm a vraj sa to nezmensuje. Ma kus postrasila, ze v BA rozhodnu ci budume dalej cakat alebo ju zoperuju. Po narodeni sme mali tiez PDA co sa jej po 3 dnoch podavania v nemocnici Ibalginu uzatvorilo. Vopred ti dakujem za odpoved.

zuzanocka
autor
13. dec 2013

@lillie79

ahojte. tak my sme vybavili urgentny termin v Trnave; po vysetreni som mala chut oslavovat... vysvitlo totiz, ze mala ziadny nalez v podstate nema! nieco drobne ze tam je, ale urcite nie ziadna 7mm dierka a podobne veci, ako tvrdila mudra pani doktorka v PN.... Dr. v TT nam povedala, ze jedine obmedzenie v dcerkinom zivote bude, ze nebude moct radsej profesionalne potapat, inak ze je uplne ale uplne OK...
proste nasa dokyna v PN jednak nevie citat zo sona a jednak je ako dobornicka (aj clovek) uplna NULA...
tolko k nasej "Srdieckovej kauze"...

@lillie79 drzim palceky, nech je malicka rychlo fit!

@andrejka1974 prepac, neozvala som sa, ja som s velkou radostou vypustila tuto temu z hlavy ;)