Diastáza u bábätiek - máte skúsenosť?

ellieellie
5. aug 2019

Mám 2 mesačného syna s diastázou brušných svalov (prakticky od narodenia) a s herniou. Prosím maminky, ktoré majú rovnakú alebo podobnú skúsenosť - napíšte, ako to u vás prebiehalo, či ste museli cvičiť, ako dlho ste bojovali, prelepovali bruško, či ste museli na operáciu atď. proste všetko čo vás napadne v tejto súvislosti.

tatianan85
16. aug 2019

@ellieellie mojej dcéra diastazu zistili až na rehabilitácii. To mala 3 mesiace. Ale hernuu nemá. Cvičíme vojtovku metodu a chodíme plávať.

ellieellie
autor
16. aug 2019

@tatianan85 Presne tej vojtovky sa veľmi bojím… Vraj bábätka pritom hrozne plačú ☹ Ale tak samozrejme urobíme, čo bude treba, aby bol zdravý…

petulela
25. sep 2019

@ellieellie to som ani nevedela, že diastáza sa rieši už aj u bábätiek. Ja som si všimla, že malý (teraz ma 2mesiace) keď sa napína, tak sa mu vyduje v strede brucha línia. Takže je potrebné sa s tým zaoberať? Samé sa to nedá doporiadku? Ďakujem

ellieellie
autor
25. sep 2019

@petulela Neviem, my takyto problem nemame (liniu v strede brucha), keby sa vasej pediatricke nieco nezdalo, tak vas bude urcite informovat 😉

lessiie
18. okt 2019

@ellieellie prosim ta a ako teda zistili diastazu? Lebo aj moja mala (1 a pol mesiaca) ma taku akoby liniu alebo hrbolcek na brusku (od pupka hore k hrudniku) . Obavam sa tej diastazy... Dakujem

lessiie
18. okt 2019

@petulela ahoj. Prosim uz si to spominala lekarke? Dakujwm

petulela
18. okt 2019

@lessiie Sa mi zdá, že sa mu to už stráca, tak som to neriešila.

senticka
18. okt 2019

Ahoj, ked mal moj maly asi mesiac, všimla som si, že na pravej strane má vydute bruško, dr. nás poslal na sono, kde sa zistila diastaza, avšak tuším, že to bola len pol centimetrova. Dr povedal, že do roka sledovať vraj sa s tým bábätká bežne rodia. Ak sa do roka neupravi, potom riešiť cvičením, nedajbože operačným zákrokom. Keď sa bábätká narodia majú slabunke svalstvo, preto vzniká ta diastaza. Ako sa začínajú hýbať, obracať, sadat atď.. Tak sa svalstvo posilňuje a vie sa to upraviť. Dnes má synček 10mesiacov a je to v úplnom poriadku 🙂 držím palce aby sa to tiež takto upravilo aj u vás

lessiie
18. okt 2019

@senticka dakujem pekne...verim ze to bude ok 🙂

lessiie
18. dec 2019

@petulela ahoj. Koľko má malý? Už sa to zlepšilo?

petulela
22. dec 2019

@lessiie ahoj. Malý má akurát 5mesiacov. Som to nejak prestala riešiť... Teraz keď som kukala, tak, keď napne bruško sa mu v strede troška vyduje mala čiara. Myslím, že to je v pohode... Ma to v okolí pupku, skôr na dol

lessiie
22. dec 2019

@petulela naša to ma v oblasti pupku ale smerom hore k hrudníku 🤷‍♀️ ale maličký kopcek

1margaretka1
21. apr 2020

Prispievam svojou skúsenosťou, pretože je na internete toho málo o diastaze u bábätiek. Môj malý ju má. Zistila mu ju fyzioterapeutka, keď mal asi 6 týždňov. Cvičíme vojtovku metódu, teipujeme, snažím sa s ním správne manipulovať.
Diastáza môže urobiť veľké problémy pri vývoji.. v paseni koníkov, vo vzpriamovani, stvornozkovani,.. od sesternice som počula o jednej mamicke, ktorá sa nato vykašľala a jej mala je o 4 mesiace pozadu. Teraz musí s ňou cvičiť, keď už ma 10mesiacov.
Dúfam, ze sa nám to podarí pomocou fyzio nejako zvládnuť. Cvičíme 3 krát do dňa.

1margaretka1
21. apr 2020

@lessiie pr sme aj náš malý to tak má. Malý kopček keď napne bruško smerom k hrudníku od pupčeka.

lessiie
21. apr 2020

@1margaretka1 nasa mala ma v pondelok 8 mesiacov. Stojí pri všetko čo sa dá.. Sama si sadne, stvornozkuje.. Plazí sa.. Nezaostáva naozaj v ničom.. A som tomu rada lebo som sa toho veľmi bála ze bude jej to robiť problém :/

1margaretka1
21. apr 2020

@lessiie a cvicili ste?

lessiie
21. apr 2020

@1margaretka1 nie.. Naša doktorka to neriešila.. Vravela ze sa to upraví

ellieellie
autor
22. apr 2020

Prispejem teda aj ja s odstupom času. Hernia zmizla sama asi v 5 mesiacoch, diastázu má synček, žiaľ, stále, ale len miernu, necvičili sme ani sme to nijako neriešili a malý je napriek diastáze veľmi šikovný vo vývoji. Bála som sa toho, ale napokon od 3 mesiacov sa pretáčal, od 5 mesiacov plazil, potom začal štvornožkovať, sedieť a už aj chodí (predvčerom mal 11 mesiacov 🙂) Doktorka nás pôvodne chcela poslať ku fyzioterapeutke, ale keď videla v tých 3 mesiacoch, ako sa pretáča na obe strany a plazí, resp.odtláča sa dozadu, tak zhodnotila že to nebude potrebné. Zatiaľ je to teda ok, snáď sa tej diastázy zbavíme úplne a nebude robiť problémy ani v budúcnosti...držím vám palce všetkým, čo máte takýto problém a prežívate neistotu. Verme, že bude dobre 🙂

keathli
28. aug 2020

@1margaretka1 Dobry den, ak Vás to nebude obťažovať, môžete mi prosím napísať, ako ste manipulovali so synčekom? Dnes mi povedala pediatrička, že dcéra, zajtra ma 3 týždne, ma diastazu, že mame preliepat pupik, ale nič iné neporadila, tak by som radšej robila niečo navyše ( napr. Lepšie dvíhanie a polohovanie), ako potom riešiť ťažkosti....moc ďakujem

tatianan85
28. aug 2020

@keathli nič špeciálne sme nerobili. Potom od 4 mesiaca cvičili vojtovku ale aj to pre iné ochorenie.

ckatka
28. aug 2020

Aj náš malý mal diastazu, boli sme v roku u lekára, kázali sledovať. V dvoch rokoch to ešte mal. Teraz ma 3,5 a nemá nič. A to behá, skáče, dvíha ťažké veci a bicykluje.

keathli
28. aug 2020

@tatianan85 ďakujem moc, nám kázala len ten pupik preliepat..... a dvíha mala hlavičku, aj doktorka ju chválila, že veľmi šikovná, prevaľuje sa z jedného boku na druhý, tak dúfam, že sa to zlepší 😍

1margaretka1
28. aug 2020

@keathli základ je nedvihat dieťa popod pazuchy.. tým sa diastaza ešte rozťahuje. Radšej dať ruku podhlavicku a hrcbatik. A neskôr je super, že si ju otočíte a chytíte za hrudnik.. super na správnu manipuláciu je kniha Nežná náruč rodicu.

keathli
31. aug 2020

@1margaretka1 ďakujem za rady, ja som práve malinkú dvíha popod pazuchy, už to teda nerobím 😉
A vy tu knihu máte? Je v nej konkrétne časť o takýchto detickach? Či len tak všeobecne? Ďakujem

karla21
5. feb 2024

@1margaretka1 dobrý deň ako myslite že nedvíhat pod ruky ? Ďakujem