Dieťa po kolostomii a škôlka

eliska.peto
16. okt 2016

Dobry den. Chcela by som sa opytat mamiciek ktore maju deti po operacii hrubeho crievka , ale aj mamiciek ,,zdravych" deti : Mam 4 rocneho syna po uzavere kolostomie, chodi do skolky ale je tu problem nakolko do skolky chodi rad, je sikovny, chvalia ho , ale najviac ich hneva to, ze sa zvykne v skolke pokakat niekedy aj 4x za den, niekedy je cisty ide na WC alebo nejde vobec az doma. Ako ste riesili tuto situaciu? Bralo vase dietatko nejake lieky ? My sme ho skusali motivovat ale pomohlo to len na par dni. Dakujem za kazdu radu.

gir
16. okt 2016

Nedá mi nereagovať na komentár "najviac ich hneva to, že sa zvykne v škôlke pokakať niekedy aj 4x za deň" sama učím v škôlke a takéto reakcie učiteľky sú úbohe. Tvoje dieťa nie je postihnuté len má určité obmedzenie. Aj 10 x na deň by som to vyčistila keby som videla že je v škôlke spokojné. Nie som len učiteľka ale hlavne mama. Čo by povedala "milá pani učiteľka" keby nad jej dieťaťom niekto ohŕňal nos, keď potrebuje pomoc. A ako riešiť situáciu? Nijako, ona je tam od toho. A ak sa jej to nepáči, nech zmení povolanie. Evidentne do škôlky neparí ... Synčekovi želám veľa zdravia 😲

moni244
16. okt 2016

@gir ucitelka tam je od toho aby dieta 4 krat denne prezliekala a cistila? Ked ma v triede dalsich 20 deti?

zuzana76
16. okt 2016

@eliska.peto a co sa dohodnut s pani upratovackou, ktora nema na starosti 20 deti, ze by tvoje dieta prezliekla a umyla? hygiena je jej parketa, za nejaky priplatok by to predsa mohla urobit, nie?

gir
16. okt 2016

Áno, je tam od toho. Keď sa jej aj bežné dieťa bez obmedzení pociká alebo pokaká čo ho má nechať tak? Podľa teba, kto to má na starosti?

kacena4
16. okt 2016

ahojko nepises ci je v skolke prvy rok kedy mal zakrok ziadne podrobnosti, ale predpokladam ze je to cele nova situacia pre vas... ked ho prijimali do skolky tak urcite vedeli do coho idu, t.j. aj ucitelky tkore ho maju v triede vedeli ze ho budu mat, t.j taketo dieta v triede, nie "zdrave" ak s tym maju problem a vycitaju ti to dala by som im precitat knihu, alebo spisala by som im nieco o diagnoze ktoru mal ci ma tvoj syn, o kolostomii aby boli v obraze, ze nie je na 100% zdrave dieta a ak sa mu nieco taketo stane v skolke tak je to kvoli tomu, ze si toho dost preskakal a toto je pre neho tiez nova situacia a musi si na nu zvyknut... proste nech nepindaju a makaju.... nie je jediny, ktoreho sem tam pezliekaju a utieraju... moj syn ked isiel na novu skolu tiez som ucitelom priniesla lajster o jeho diagnoze a ako sa k nemu zachovat keby daco, nakolko vobec mnohi nemali ani tucha ako s nim pracovat a doslovne sa bali co a ako, az ked ho blizsie spoznali ze nema "lepru" a je to obycajne dieta ako kazde ine a nemusia sa ho bat tak bolo vsetko ok. je to skor len o komunikacii a vysvetleni si, ze aj tvoje dieta ma narok chodit do skolky hoci ma po operacii a zaradit sa medzi zdrave deti a ucitelky sa ho nemusia bat, hoci zo zaciatku to s nim bude tazsie, lebo ma problem s hrubym crevom t.j. s vyprazdnovanim ale inak je to take iste dieta ako tych ostatnych 20 deti co tam maju.... drzim palceky nech sa vam dari

moni244
16. okt 2016

@gir je rozdiel raz za cas a 4 krat za den

gir
16. okt 2016

@moni244 Aký? Čo jej ruky odpadnú?

inull5
16. okt 2016

@eliska.peto ahoj,moj bude mať koncom novembra 3 roky,tiež sme mali kolostomiu.zatvárali mu ju minulý rok v máji..tvoj chodí do škôlky na celý deň??nie si na predĺženej rodičovskej?
Môjho vzali iba na 4 hodiny,učiteľky vedia ze je po zákrokoch,má za sebou 4. Min je však od 18,5 mesiaca bez plienky a nepokaka sa,a pochybujem ze ak by mu trebalo,že by išiel v škôlke😃u nás je skor problém so stravou..nemôže papat to co majú č škôlke,práve kvôli crievku,pretože mlieko,pečivo,mäso dobre nerobí..ďalší problém je so sladkým ktoré rozdávajú deti.
Taktiež dávajú pozor aby ho niekto nekopol do bruška.A maličký nestihne na záchod,či vám nefungujú zvierace?

moni244
16. okt 2016

@gir je tm aj pre ine deti, nielen pre to jedno, to ma nechavat deti bez dozoru, kym ho umyva?

gir
16. okt 2016

@moni244 Preto sme tam dve. Ak by som bola sama, poprosím upratovačku. Ale je to o tom, že kto chce hľadá spôsob, kto nechce hľadá dôvod.

inull5
16. okt 2016

@moni244 ono to asi záleží od učiteľky..čo ja poznám mamičky ktoré majú takéto detičky tak ich práve kvôli tomuto majú v škôlke 4 hodiny..pretože učiteľky to asi robiť nechceli.neviem..

inull5
16. okt 2016

@gir pekne napísané. U nás v škôlke sú tiež dve učiteľky,avšak jedna he v malej triede,kde má asi 18 malých detičiek,a druhá je vo veľkej kde ich je vyše 20..upratovačka tam nie je celý deň,Odchádza o 8.30 a pride keď večer upratuje.ja si to u nás v škôlke predstaviť neviem,možno aj oni to tam tak majú

anjelicek26
16. okt 2016

U nas ucitelky bezne prebaluju aj 4-5 rocne (uplne zdrave) deti, v nemecku to co sa tyka odplienkovania beru trosku no, bezproblemovejsie. U nas je moznost dat dietatko s takymito zdravotnymi tazkostami do skolky pre postihnute deti, maju to odstupnovane, zdravotne postihnutie samozrejme oddelene od mentalneho a rozne stupne zdravotnych tazkosti, neviem ako je to u vas. Su tam na 5 deti vzdy 2 ucitelky, ako je to na Slovensku netusim. Ale najprv by som skusila ist cestou beznej skolky a ponuknut priplatok napr. upratovacke 50e mesacne, ked sa o dieta v tomto smere postara navyse.

zuzana76
16. okt 2016

@anjelicek26 na SK je jedna ucitelka na 20 deti, plus minus, niekde je ich 18, niekde 22, dve ucitelky su tam len v case obeda, jedna zacina rano a konci okolo tej 13.30 a druha zacina okolo 12.00 a konci okolo 17.00 plus minus, takto je to v nasej skolke, napr. Na 5 deti dve ucitelky je taky luxus o akom sa nasim ani nesnivalo

anjelicek26
16. okt 2016

@zuzana76 u nas su tiez dve na 25 deti... ale hovorim o skolke specialne pre zdravotne+mentalne postihunte deti, tam je takyto "luxus", ale tam je to proste aj treba. Maju aj zdravotnicke vzdelanie tam. Musi tiez nieco taketo existovat. Ved nie su vsetky tie deti doma.

zuzana76
16. okt 2016

@anjelicek26 hej,. no ale u nas niekedy nie su ani tie dve, len jedna a skolky pre deti s handycapom nie su

anjelicek26
16. okt 2016

@zuzana76 my mame velku skolku, dve doobeda, dve poobede, 25 deti na triedu, 5 roznych tried a dve triedy jaslickarov po 20 deti... ale myslim, ze dve su u nas standard. My sme skolku pre deti zo zdravotnymi problemami vtedy riesili kvoli Maxovi, kamaratka tam ma syna zo svalovou distrofiou, co do nej chodil, my sme sa nakoniec rozhodli ho dat do normalnej a zdravotne problemy su momentalne stabilizovane, ze to uz ani riesit netreba. Si si ista, ze na slovensku take skolky nie su?? Ja keby vyslovene nemam odporucenie od pediatricky a adresu, ani ma nenapadne, ze nieco take existuje veru...

anjelicek26
16. okt 2016
zuzana76
16. okt 2016

@anjelicek26 pochybujem, mozno v BA nieco pre auti deticky a podobne, pre deti co maju ADHD, alebo mozno nejaku recovu vadu a maju tam logopedicku , napr. ale zakladatelka je z obce pri presove, no neviem ci nieco specialne najde, pochybujem

zuzana76
16. okt 2016

@anjelicek26 no ved to je vacsinou vsetko s narusenou komunikacnou schopnostou, autizmus a pod. navyse nebude dieta vozit hadam cez celu republiku

zuzana76
16. okt 2016

ja by som odporucala asi skor sukromnu, kde je naozaj mala skupinka deti a tam vzacsa nemaju problem s prebalovanim a podobne, tam su dve ucitelky aj na 10 deti

anjelicek26
16. okt 2016

@zuzana76 ano je ich malo, my sme to tiez mali 30km a to este ze vraj blizko. Ale u nas po deti z vacsej dialky chodi skolsky autobus (aj skolkarov). Veru na slovensku treba v tomto smere este vela pozmenit, ale hadam raz. Dufam, ze zakladatelka najde riesenie. Aj taketo dietatko rozhodne patri do skolky.

anjelicek26
16. okt 2016

@zuzana76 ak by ma platit sukromnu tak pri tej sume... asi radsej ponuknut upratovacke ci beznej ucitelke "priplatok" k platu za to prebalovanie...vyjde ju to lacnejsie..

zuzana76
16. okt 2016

alebo by som ho davala len na pol dna, alebo zaplatila upratovacke, ktora by takuto nehodu vzdy poriesila

zuzana76
16. okt 2016

@anjelicek26 priplatok ucitelke podla mna nic neriesi, nemyslim,ze ucitelka by to robit nechcela, len ak je to naozaj casto, nemoze travit tolko casu s jednym dietatom a ostatne nechat napospas osudu

zuzana76
16. okt 2016

ale ako citam, niekde ani upratovacka nie je v skolke pritomna cely den, ale prichadza az vecer poupratovat, ja neviem, mozno niekde v obciach sa setri ako sa len da

anjelicek26
16. okt 2016

@zuzana76 u nas je to tiez tak, upratovacky chodia az vecer. Jedlo im vozia, takze ani ziadne kucharky.

inull5
16. okt 2016

@zuzana76 áno,v našej obci to takto je.upratovačka príde až večer upratať.a to sne blízko pri Bratislave.

inull5
16. okt 2016

@eliska.peto ešte ma napadlo,on sa úplne pokaka,alebo je to iba čiastočný únik stolice,myslím nejaké špinenie..v tom prípade,nepýtala si sa na kolostomicke zátky?

eliska.peto
autor
17. okt 2016

@zuzana76 ona aj ho umyje len ju pyta 🙂 ale niekedy sa to neda ked ma inu pracu tak musi odlozit vsetko bokom a jemu sa venovat. Ja viem ze to niekomu nemusi byt prijemne ale ak ma zdravotny problem a kazdy vie tak by to mohli trosku respektovat.