Dieťa s celiakiou. Uvítam akékoľvek rady

sanym
1. dec 2009

Ahojte. Hľadám mamičky, ktorých deti majú celiakiu. Môjmu 4-ročnému synovi ju diagnostikovali včera na základe výsledkov biopsie tenkého čreva a uvítala by som akékoľvek rady od skúsenejších mamičiek.

laki
16. dec 2009

andrea pošleš mi prosím ťa ten recept na dalamánky v IP? Ďakujem.
sanym: pozri si stránku celiakia v receptoch, tom jedna kočka rozpisovala recepty aj na linecké.

dadulienka2404
17. dec 2009

ahojte mojej dcere diagnostikovali pred vcerom celiakiu a dost ma to zobralo kedze mam este 4 deticky....este mame ist na gastro ,,,kazdy ma presvieca ze gastro je hlavne ale ona tie hodnoty v testoch ma dva krat vyssie,,,neviem ale mna to dost vzalo ale ako citam ake su teraz moznosti myslim co sa tyka stravy tak ma to trosku ukludnilo.....myslite ze ked jej to vyslo v KT tak na gasto mozu povedat ze ju nema??

andreasiskova3
17. dec 2009

dadulienka2404. myslím že ked jej to vyšlo v krvi tak to má, niekedy sa to zas v krvi neukáže ale iba na biopsii.
Neni to nič hrozné, len obmedzujúce, výrobkov je viac než dosť, ale budeš mať viac roboty okolo varenia . napríklad je problem isť aj na dovolenku, alebo hocikde len na výlet, vždy musia mať pripravené, nemôžu sa spoliehať na to že ved tam si kúpi. Ale inak v pohode.A kolko rokov má dcerka? Môj malý má 7 a dietu má už 5 rokov, doteraz mu to nikdy nevadilo, ale čím je starší tak si viac uvedomuje že je v niečom iný a trochu ho to stresuje.Tak mi ho je ľúto ked sa ma celý smutný opýta prečo práve on musí mať bezlekovú dietu . ☹
Ja mu na to vždy poviem, že on sa stravuje veľmi zdravo na rozdiel od ostatných. 🙂 neviem či ho to ukludnuje, ale aspon sa tak tvári.

sanym
autor
17. dec 2009

dadulienka: môj matúško má 4 roky a celiakiu mu zistili teraz v októbri ☹ Čo sa týka tej krvi, aj Matúško mal strašne vysoké hodnoty protilátok, ale bolo mi povedané, že aj napriek tomu to nemusí byť celiakia a že definitívne to môže potvrdiť až biopsia tenkého čreva. A bohužiaľ to aj potvrdila ☹ Tá biopsia je dôležitá aj kvôli tomu, že keď si potom budeš žiadať na sociálke príspevok na diétne stravovanie, bez výsledkov biopsie ti diagnózu neuznajú - také sú u nás zákony 😠 Tak hlavu hore, ja viem aký to je pre teba šok - ja som sa z toho tiež ešte celkom nespamätala, ale aj vďaka tejto diskusii som zistila, že v tom nie som sama - baby sú tu hrozne zlaté a vždy mi vedia poradiť. 🙂 Držím palce-s toľkými detičkami u vás musí byť naozaj veselo 😉

dadulienka2404
17. dec 2009

ahoj sanym ja som skor bola stresovana ze ako bude zit co bude jest ale trosku sme patrali po obchodoch a zistili ze to zo starvou nieje az take zle....uvidime co povie biopsia ...viem ze tieto stranky pomahaju ja som tu stravila skoro cele rizikove tehotenstvo medzi rizikovkami a bolo to su per ta podpora,,,, 🙂 🙂 a tvoj mal nejake priznaky???mi sme len boli chory zobrala jej krv a vyslo vysoke Ige tak sme isli na alergo..... 😖 😖 😖 ale ma aj problemy kozne tak neviem.....

sanym
autor
17. dec 2009

dadulienka, práve som mrkla do tvojho albumu, máš fakt krááásnu rodinku 😉

sanym
autor
17. dec 2009

dadulienka, práveže môj Matúško nemal žiadne problémy, len je dosť chudý, ale to sme pripisovali genetike. Celiakiu mu zistili pri náhodnej kontrole po hospitalizácii po rotavíruse, takže to bol pre nás poriadny šok. A s tým stravovaním doma sa to celkom dá, horšie je to v škôlke, tam bezlepkovo nevaria, takže to budem musieť nejak riešiť, zatiaľ som ho nechala dočasne doma, kým nevymyslím čo s tým

andreasiskova3
17. dec 2009

sanym: ked malý začal chodiť do škôlky tak som sa dohodla s pani riaditeľkou že mu tam stravu budem nosiť. Dokonca si kúpili aj mikrovlnku na ohrievanie. Samko bol vždy skôr utiahnutejší, tak som ho chcela dať do kolektívu.Naraňajkoval sa doma a ked deti jedli tak som mu dala vždy termix alebo jogurt, to mal ako desiatu a obed mu ohriali čo som priniesla ráno. To záleží od riaditeľky či bude ochotna .Mali s tým kuchárky sice viac roboty lebo mu to museli zvlášť ohrievať, ale inak v pohode. A už som sa pýtala aj v škole , že keby chodí do družiny tak tiež súhlasili že mu môžem tam nosiť a oni mu to zohrejú. No, neni to ako čerstvé,ale ked by sa inak nedalo, tak by to bolo tiež fajn. 🙂

dadulienka2404
17. dec 2009

sanym tie fotky su uz stare ale dolozim nove,,,,ja este stravu neriesim kym nebudeme mat za sebou gastro...

sanym
autor
18. dec 2009

Ahojte. Potrebovala by som poradiť. Včera som upiekla prvýkrát chlebík v novej pekárničke Panasonic 255. Myslím, že sa celkom podaril - pekne narástol, bol mäkký, akurát sa mi zdal taký hustejší (ťažšie sa prehĺtal). Dala som 500 g SCHAER Mix B, 500 ml vody, 2 lyžice oleja, 3/4 bal. sušeného droždia Dr. Oetker a trochu soli. Neviete mi prosím poradiť, čo by som mala ubrať, resp. pridať, aby bol trochu vláčnejší? A ešte sa chcem spýtať, či je lepšie chlebík z mrazničky narezaný na plátky vybrať večer a nechať ho aby do rána pomaly rozmrzol, alebo ho ráno dať rozmraziť do mikrovlnky? Ďakujem.

andreasiskova3
18. dec 2009

sanym: ja dávam rozkrájaný chlebík do sačkov a do mikrovlnky. podelím ich tak aby sa navzájom tie krajíčky nedotýkali. Po vybratí z chladničky ho dám do mikrovlnky ohriať úplne na horúco a vychladnúť. je potom fantastický makky.

andreasiskova3
18. dec 2009

pomylila som sa, dávam ich do mrazničky a až ked potrebujem tak do mikrovlnky, pardon 😒

sanym
autor
18. dec 2009

A nejakú fintu, aby bol chlebík vláčnejší?

andreasiskova3
18. dec 2009

varený zemiak, ešte som to síce neskúšala ale hovorí to veľa ľudí.

sanym
autor
19. dec 2009

Ahojte, neviete mi poradiť či malému môžem dať čokoládu z kinder-vajíčka?

andreasiskova3
19. dec 2009

http://www.bezlepku.com/index.php?stranka=14, máš tam aj kinder vajce bezlepkové

andreasiskova3
19. dec 2009

no počkaj, ked si klikneš na vybraný výrobok zobrazí sa ti množstvo lepku a do kelu ved aj kinderko obsahuje 😖 . som si bola istá že na tej stránke sú iba bezlepkové, tak si to radšej skontroluj.

sanym
autor
19. dec 2009

andrea, ono určitý obsah gluténu alebo gliadínu je tam uvedený pri všetkých výrobkoch - aj od SCHAR-u, dokonca aj pri bezlepkových múkach, tak to asi bude v pohode.

sanym
autor
19. dec 2009

tak teraz neviem. pozerala som si ďalej ten zoznam a sú tam aj výrobky od Danone - Actimel a Activia, pritom som minule písala do danone a odpísali mi, že nemajú žiaddne bezlepkové výrobky - tak z toho začínam byť jeleň 😒

ygreen
19. dec 2009

i milka bez náplně je bezlepková, orion na vaření a možná i více čokolád orion
ségra má doma obě děti bezlepkáře - kupuje tedy milku, orion a nestlé čokolády
a andrea: kinder jedi taky, takže může asi obsahovat stopy, ale to tam píšou vraj spíš jen jako pojistku, že to třeba není testované, ale lepek by tam být neměl

k mléčným výrobkům, vím že děti mohou nějaké smetánky, tvarohánky, lipoše, a vůbec skoro všechny jogurty - holandii, apod. I jog. mlíka.

andreasiskova3
19. dec 2009

sanym: pravda je že aj vo výrobkoch označených ako bezlepkových sa dá najsť stopy lepku, ale tá hranica je asi 0,1. sa mi tak zdá. a ešte záleží aj od množstva potravy. takže ak zje toho veľa čo obsahuje povolené množstvo lepku, môže to uškodiť aj tak. Je to na figu. ,a je veľa jogurtov je zahustených pšeničným škrobom, alebo je tam napísané že modifikovaný škrob, ale to nevieme aký či kukuričný alebo pšeničný.activia je istá, a Samko má rád iba varovú čokoládu Orion 🙂 . Zbožnuje aj kinderka, ale len to čo je vo vnútri 😉 , takže tú čokoladu nemusím riešiť 🙂 .Pri tých výrobkoch čo zje sa drží velmi dobre, aj doktorka nás pochválila, tak hádam to bude fajn aj nadalej. 🙂

andreasiskova3
19. dec 2009

Takže podla tohoto sú potraviny vhodné na bezlepkovú dietu ktoré obsahujú 20 mg na kg, čiže 2 mg na 100 g. A v tom kinderku to vychádza 0,65 mg na 100 g. Takže by to malo byť v pohode.
Bože, ten internet je úžasný, všetko sa tu dá nájsť 😀 . Zase som o niečo múdrejšia. Ked sme začali s dietou tak som zhánala všetky informácie , ale časom som to pozabúdala 😒 , tak som si to teraz aspon zopakovala 😉

sanym
autor
20. dec 2009

andrea: vďaka
Matúško práveže zbožňuje všetko sladké a hlavne rôzne buchty, makovníky a pod. a tak som rada, že aspoň to kinderko môže. Samozrejme že mu to dávam len občas, tak hádam to bude v pohode. Ja som bola naňho v stravovaní vždy veľmi prísna, prvé dva roky sladkosti vôbec nepoznal a teraz mi je to aj trochu ľúto - myslela som si, že keď sa bude zdravo stravovať, bude zdravý- ešte k tomu som ho viac než 2 roky kojila, ale bohužiaľ sú choroby ktorým sa vyhnúť nedá ☹
A pri Maroškovi teda už taká prísna nie som a strašne dúfam, že on bude v poriadku
Ináč včera som do toho receptu na chlebík pridala varený zemiak ako si radila a je oveľa lepší. Na raňajky Matúško zjedol 2 obrovské krajce 🙂 tak sa teším. A svokra mi včera poslala aj lekváre, ktoré sú robené len čisto s cukrom - hurá - matúško už začal mať lekvárové absťáky 😀
Prajem pekný zvyšok víkendu - u nás nasnežilo strašne veľa snehu, takže ideme na sánky 😉

ygreen
20. dec 2009

sanym: já myslím, že když napíšeš všm velkým firmám email, tak ti odpoví, ale na různých diskuzích zjišťuji, že některé firmy raději řeknou že to není bezlepkové, aby to nemusely řešit, přitom, když si někdo nechal dělat rozbor potraviny, zjistilo se že je bez lepku.

Ale takhle: noje neteř se synovcem jsou oba bezlepkáři. Ale synovec je navíc velký alergik i co se týče jiných potravin. Ale vím, že neteř může skoro všechny čokolády, jogurty, hodně zmrzlin, vše od Dr. Otekera, apod.

andreasiskova3
20. dec 2009

baby, stiahnite si http://www.q-media.sk/bezlepku/bezlepku_kat.pdf , to je katalog 2008 bezlepkových výrobkov, a potom je ešte jeden http://www.q-media.sk/bezlepku/bezlepku-2008.pdf sú tam aj vyfotené, to mám radšej ako len vypísané druhy, prejdite si to celé, sú tam aj mliečne výrobky aj salámy a párky atd......... Dúfam že Vám to aspon trochu pomôže a rozšíri jedálniček. Ináč, krásne sviatky. 🙂
Sanym: pošlem ti ešte jeden recept do pošty na pudingový koláč, je fakt úžasný ,akurát ho robím ,tak ked ho dokončím pošlem to.

sanym
autor
20. dec 2009

andrea, ďakujem za recept, určite vyskúšam 😝
prosím ťa, akú značku pudingu môžem použiť?

emia
20. dec 2009

ahojte moja sestra ma dieťa s celiakiou a robi veľmi dobré pizzovníky,ak by ste chceli recept ozvyte 😉 sa.

laki
20. dec 2009

ahojte, emia poprosím ťa o ten recept do IP aj teba andrejka o ten pudingový koláč.Ďakujem.