Divné správanie 4-ročnej dcérky

6. máj 2023

Ahojte začnem tým, že celé tehotenstvo som mala veľké stresy a musela som brať AD, dieťatko sa mi narodilo skôr. Teraz bude mať 4 roky a ja neviem či si to namýšľam, ale stále viac sa mi zdá iná. Ako normálne reaguje na meno, rozpráva síce nie čisto, ale hovorí, skôr ma trápi to, že ak sa jej niečo opýtam ja alebo napríklad babka či dedo tak nás ignoruje. Opýtame sa jej ako bolo vonku a ona nič musíme to opakovať aj 3x, keď sa jej opýtam či nás počuje tak povie že áno a ak sa jej opýtam, že prečo neodpovedá tak povie že nevie. Dosť je hanblivá, málokomu pozdraví, do škôlky veľmi nechodila lebo bola stále chorá teraz začala chodiť tak učitelky hovorili že všetkého sa bojí, ale že sa ani nedivia keď dlho nebola v kolektíve. Ak vidí vonku detí tak sa nevie k ním ozvať, hovorí mne mamka chod a opýtaj sa ako sa deti volajú, chce sa s nimi hrať no nevie ako. Ďalej som si všimla, že je stále v pohybe, máločo ju zabaví, musíme sa s nou hrať stále my, ale vonku je v pohode tam sa vie hrať. Niekedy sa tak divne smeje,alebo robí také zvlášne grimasy, neviem proste neviem či si to namýšľam, alebo je v niečom problém. Aké sú vaše deti ? tiež sú niekedy iné?

pribinak
6. máj 2023

Nerozmyslala si ísť k detskej psychologické? Na poradu ako dcéru podporiť a dodať jej odvahu

kajulqa47
6. máj 2023

Moja dcéra je presne takáto ako si napísala a tiež to neviem pochopiť či je v niečom problém, napríklad sa bojí toho že sa má sama spustiť na šmýkalke a ani do výšky nechce vyliezť...a v kolektíve to isté už neviem čo mám robiť

kajulqa47
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kajulqa47
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kittykat22
6. máj 2023

Ahoj, nas syn bol taky. Problem bol, ze sa nedokazal moc zaradit do kolektivu. Veci sa vyrazne zlepsili az v predskolskom rocniku. Chodil do pripravky pre nedovyvinutu rec a v skole je uplne v pohode. Tie grimasy co pises tak to je vyjadrenie stresu u deti. Je to normalne. Musis zobrat v podtaz aj to, ze nie vsetky deti su nebojacne, ukvakane alebo zive. Su aj deticky plache, bojazlive a opatrne. A ty mas pravdepodbne jedno z nich.
Ale ma to aj vyhody. Nemusis sa bat, ze niekde vylezie a spadne, ze niekde utecie, ze odide s clovekom ktoreho nepozna ... Mozes si v klude vypit kavu a dieta ti zatial nerozlozi domacnost :D Tieto plache a bazlive deti su skvele v skole. Maju dobre sustredenie a to so sebou prinasa aj dobre vysledky.

autor
6. máj 2023

@kajulqa47 moja je vonku v pohode, hore dole behá síce sa smykalku sa nebojí ísť, ale je zvyknutá že ju držím za ruku keď sa šmýka. Tvoja hovorí čisto ?

kacena4
6. máj 2023

moze to byt slabsim porozumenim, skuste klinickeho logopeda, ktory to skontroluje, popr. nasadí liecbu

autor
6. máj 2023

@kacena4 nie ona rozumie všetko, ak sa jej niečo pýtam neodpovie ale ak poviem druhú vetu či chce keksíky toto počuje. Akoby odpovedala iba na to čo chce.

autor
6. máj 2023

@kajulqa47 a aké si mala tehotenstvo ?

deti95060810
6. máj 2023

@kittykat22 so všetkým súhlasím až s tým že sa dobre sústredia v škole... tak to ani náhodou, možno tvoje dieťa z toho vyrástlo, ale ja poznám prípady že vôbec a so sústredením bol obrovský problém...

kacena4
6. máj 2023

sama pises ze jej musis otazku opakovat aj 3x zalezi od zlozitosti otazky ci hned pochopi alebo nie...

deti95060810
6. máj 2023

autorka, čím skôr k pediatrovi, psychologičke a pod.
inak niečo môže byť aj povahou - jednoducho so zoznamovaním bude problém celý život...

autor
6. máj 2023

@kacena4 nie, ona otázku chápe, ale proste neodpovie na ňu

unicornlady
6. máj 2023

Ja si myslím, že tieto abstraktné otázky deti ešte nevedia pochopiť do určitého veku.
"Ako bolo vonku" v podstate to dieťa nevie, na čo sa konkrétne pýtaš. To musíš inak formulovať, napr. kde ste boli, s kým si sa hrala, ... proste niečo viac konkrétnejšie

deti95060810
6. máj 2023

@unicornlady alebo Anička bola na ihrisku?

nataly420
7. máj 2023

🙂 neboj sa nič ona sa okuka v škole

agnes28
7. máj 2023

Mne to príde, že je skrátka introvertna, hanbliva. Ty a otec máte akú povahu? Nepíšeš aké máte rodinne pomery, to samozrejme tiež vplýva na správanie dieťaťa... ale v tom čo opisujes nevidím nič chorobné

agnes28
7. máj 2023

A to že sa musíš aj 3x pýtať mi tiež nepríde ako niečo patologické... možno je vo svojom svete, zamyslena, zasnivana... moje deti boli tiež také