Dojčené dieťa, trápi sa a nekaká

nela6
13. nov 2018

Ahojte,stretol sa niekto z vás s takouto situáciou:

Dieťa je plne dojcene.
Má vetry, sem tam idú ľahko,sem tam ťažšie, ale idú.
No prestalo mi kakať. Samo sa nevykaka aj niekoľko dní.
Problém je ale že kričí, puči sa, akoby sa snažilo,ale nejde to.
Ak použijem rektalnu rúrku všetko vyjde. Moja otázka je či je lepšie nechať ho tak pokiaľ sa nevykaka,alebo nie. Prečo sa samo nevykaka keď tam evidentne niečo je,nie je to strávené. Nie je to spokojné dieťa, keby bolo nechám to tak. Taký prípad som zatiaľ na fóre nenašla,tak keby mi vedel niekto poradiť ďakujem

Mo

rennqa
13. nov 2018

@nela6 mala som ten istý problém, najskôr som aj čakala, kým to pôjde samé, ale keď som videla, ako to malú neskutočne bolelo, tak som to už nikdy nenechala zájsť tak ďaleko a pomáhala som rúrkou. Keď sme prešli na príkrmy, všetko sa zlepšilo a ide to samé bez pomoci a bez plaču

nela6
autor
13. nov 2018

@rennqa oh takze až niekoľko mesiacov trebalo pomáhať?

arcticcode
13. nov 2018

Nas ma dva dni ked nekaja a potom za den 4-5 sraciek. Tiez pri tom trpi jak Job. Ked sa vytoto, tak sa usmieva jak slniecko. Davali sme aj na rozbor a ziaden virus ani bakteria. Lejeme do neho probiofix baby, ale ci to ma dajaky vyznam, bohzna...

arcticcode
13. nov 2018

Rurku my nemame, pouzivame teplomer. Rovno mu aj pomeram realnu teplotu, nie jak tie generatory nahodnych cisel, co meraju na cele a pod. A dakedy sa pri tom v minulosti aj veselo vyonacik, teraz uz vobec mu to nepomaha. Ale dakedy kaka aj svojvolne, bez teplomera. Ale co sa tyka prdenia, s tym problem nema. Cista krcma. A este ked mu dame rascoveho caja ta amen. Oci stipu, okna vyduva

nela6
autor
13. nov 2018

@arcticcode veď toto,že nemá zápchu,lebo z mm sa ani nedá, dakedy je to dokonca úplne skoro ako vodička a aj tak len prdí, by ma zaujímalo ako to,že pri tom nevytlaci aj "pevný" podiel 🙂)

nela6
autor
13. nov 2018

@arcticcode a tvoj je tiež na mm?

arcticcode
13. nov 2018

@nela6 ak mm je materske mlieko tak hej. Ja som tatko, tak sory ze neobladam skratky 😀

tinaa64
13. nov 2018

@nela6 moja ma 17 mes.a toez je este dojcena..no prve mesiace som jejj tiez pomahala rurkou ..a ako bolo vussie spominane pri prvych prokrmoch sa to zlepsilo..a niekde som zaregostrovala ze male babo nemusi kakat kazdy den nakolko mm je lahko stravitelne..no al sa mylim opravte ma niekto..led som mala pocit ze malu trapi brusko dala som jej bud rurku nech sa vyprdka natierala som kek brusko s olejcekom..vo sa to stastne brusko...a citala som ze aj tymianova mast sa moze natierat na brusko...meviem ake stare babo ma s ...ja som s moji.i dermi aj cvicila...kruzila som nozkami zdvihala som och..aby mali nejaky pohyb (v case ked este lezali)aby sa to v crievkach trosku rozhybalo

pininka
13. nov 2018

@nela6 kojenecké dieťa nemusí kakať každý deň. Len mu to nesmie samozrejme vadiť, teda nesmie mať bolesti.

nela6
autor
13. nov 2018

@pininka no veď to je problém...ona je nespokojná vlastne po každom dojčení, s rurkou sa vykaka po každom, je nespokojná, skúšala som aj dať rúrku a keď to šlo prudom som vybrala, krásne ju aj vytlačala....ale akonáhle je rurka preč už len prdi...a to vidím aj otvor proste že tlačí tlačí a nič...

nela6
autor
13. nov 2018

@tinaa64 všetko som už skúšala, Max jej to pomôže vyprdiet...ale kakať nie 😔

mirka17
13. nov 2018

@nela6 dieťa čisto na materskom mlieku nemusí kakať aj niekolko dní, aj týžden a viac, všetko mlieko môže spotrebovať, a neviem prečo by malo kakať bobky, ked pije iba mlieko, ak ho začneš prikrmovať tak potom bude aj tuhá stolica. Rurku by som nedávala, aby to neskončilo nakoniec tak, že sa bez rurky ani nevykaka. Musí trošku aj "zabojovať". Mna by ani nenapadlo dat rektalnu rurku, a to nekakal aj niekolko dní, ved ani ty nekakaš na povel.

rennqa
13. nov 2018

@mirka17 s tým nesúhlasím, mne nekakala malá aj 2 týždne, ale potom tak neskutočne plakala od bolesti, ako keby ju rezali. Doktorka mi povedala, aby som jej dala harmančekový čaj, ani ten nemal žiaden účinok, robili sme masáže bruška, cvičili s nožkami a proste sa to nechcelo pohnúť. Bývala strašne zapečená a keď sme nepomohli rúrkou, tak sme mali nespokojné uplakané dieťa. Teraz má 7 mesiacov a kaká sama bez akýchkoľvek problémov.

mirka17
13. nov 2018

@rennqa ja netvrdím, že netreba pomôcť dieťatu rurkou, ked nekaka napr. 2 týždne, ale z príspevku vyššie mi to pripadá tak, že mamička by chcela aby dieťa kakalo pravidelne , snad každý den, a ked to tak nie je tak dáva rurku. Preto uvádzam že dieťa na materskom mlieku nemusí kakať pravidelne každý den, aj niekolko dní, ale je pravda, že ak už je to dlho tak treba pomôcť

nela6
autor
13. nov 2018

@mirka17 nejde o frekvenciu, nech aj raz za týždeň, lenže ona rici a tlačí a nejde to, budi sa kvôli tomu, akoby tlačila a zadržiava la naraz

zveva
16. nov 2018

@nela6 dcere som raz denne pred kupanim strcila rurku a bolo dobre. Takto sme fungovali do 5mesiacov. Potom zrazu jedneho dna zacala z nicoho nic kakat sama.
Ak sa ti zda, ze ma bolesti a nejde to ani rurkou, nenechavaj to tak...mozno bude mat stenozu rekta a to uz je problem

alexia11
16. nov 2018

Zavisi od toho ake stare je dietatko...pokial je to babatko a je plne dojcene (este sa nepridavaju prikrmy) je uplne bezne ze nekaka aj tyzden (podla toho co povedal nas pediater, je bezne ak plne dojcene babatko nekaka aj tych 7 - 11 dni). Proste stravi materske mlieko bezo zvysku. Netreba to hned riesit rurkami a strkanim teplomerov...crevo potom zlenivie. Ine je uz dietatko ktore papa aj ine ako len mlieko. Tam uz je predpoklad ako tak "pevnej" stolice a nielen tej "kase blata" v plienke. Ak sa vtedy nevie vykakat, treba najprv skusit masaze bruska, pocvicit nozkami, probitika, vela tekutin.... a az vtedy ak sa to neuvolni tak to riesit rurkami a pod.

nela6
autor
21. nov 2018

@alexia11 pointa bola., že dieťa má tvrdé nafúknuté bruško, inak by som neriešila.... Nepolavila som v cvičení, kamoška mi poradila aké zabralo im a už je týždeň bez rúrky 🙂

zuzana518
25. máj 2019

@nela6 chcem sa opýtať, že ako to u vás nakoniec dopadlo. Máme teraz presne takú problém ...keď čítam vašu diskusiu tak niektoré mamky akoby nečítali s porozumením, že vaše bábätko malo problém - pucila sa, bola červená a nespokojna...a stále len odpoveď že bezzvyskove trávenie. Ja si tiez.myslim že to asi nie je OK ak vidím, že sa dcérka trápi. Pomohlo vám niečo?

nyphadora
20. dec 2019

@zuzana518 mame presne ten isty problem, už tyzden, dcera sa puci , prebudza zo spanku, tlaci a nič place a krici aj pri prdikoch a kakanie stale nič 😒 prosim Vas ako to dopadlo u Vas ?

antonia1209
16. aug 2020

Tiez by som chcela obnovit diskusiu, u nas rovnako nevie dvojnesacna sama kakat.. kako ale ma, ziadne bezozvyskove travenie sa nedeje.. ked jej akoby utriem ritku tak to z nej vsetko vyleti.. sama zatial len 5x sa vykakala.. hrozne sa puci trapi aj cvicime nozkami ale nevie to dat von.. az ked zatlacim.. :( upravilo sa to u vas casom? @zuzana518

noemi155
16. aug 2020

@nela6 a koľko,že má tvoje dieťa mesiacov?
My sme mali neskutočne takýto problém ešte mi to zatláčala naspäť,čo ju ritka bolela
Keď mala 7 mesiacov už som sa tak naštvala a posadila ju na nočník a v momente sa vykakala
Odteraz keď vidim,že ide kakat dávam ju hneď na nočník a mame svätý pokoj 🙏🙏🙏🙏
Krásne sa vykaka a som spokojná ja a aj ona
A takto fungujeme už druhý mesiac a je to na nezaplatenie 🙏

nyphadora
16. aug 2020

@antonia1209
@antonia1209 u nas zabrala biogaia ( mozno ) ale rektalna rurka jednoznacne 👌🏻 a po dvoch tyzdnoch sa to upravilo samo a kakala aj prdikala sama bez problemov

vmatuscinova
16. aug 2020

to vyzera ns problem s laktozou, pomoze coliprev alebo colief, behom 2 dni vyriesene. probiotika mozu byt napomocne no napriklad biogaia nemusi robit dobre pri takomto probleme. A tiez masaze bruska pri kazdom prebalovani, posadzovanie do klbka na rukach ako pri bezplienkovej komunikacnej metode, vela davat na brusko

zuzana518
18. aug 2020

@antonia1209 no u nás to bol dosť dlho problém a vyriešilo sa to asi časom kým nedozreli crievka a tráviaca sústava a kým nezačala viac jesť normálnu stravu ... Potom začala kakať v pohode, každý deň .... No trápili sme sa dosť dlho, u nás to fakt bolo asi to bezozvyskove trávenie, lebo jej dlho trvalo kým sa jej nazbieralo.na stolicu a vždy ten začiatok kakania mala dosť tuhé, časom sa jej urobila aj prasklina na konecniku a už akoby sa aj bála kakať ... Takže dosť náročné obdobie to bolo, pre všetkých ale potom sa to časom vyriešilo.... Prvý zlom bol.ked bola chorá a ATB ju trošku preháňali, to sa jej aj tá prasklina zahojila a potom začala aj viac jesť a najprv kakala každý druhý deň a potom už ako začala riadne jesť, kaka kazdy den sama bez problému, dosť dlho ale aj trvalo kým sa rozjedla ... Pre časovú predstavu chorá bola v 11 mesiacoch a rozjedla sa cca v 14-15 mesiacoch, takže ozaj dlho sme sa trápili a nič nam nepomohlo

nela6
autor
31. aug 2020

@noemi155 moje malo 2m vtedy, kamoska mi poradila ju nosit na zabku a pomohlo, vcera mala 2r 😄