Dysortografia - špecifická porucha pravopisu.

samada
26. nov 2014

Syn pojde na vysetrenia, navrhli nam to v skole.Maju podozrenie na disortografiu.Dajte ma niekto do obrazu, cosi som vygoglila, ale rada by som vedela, ako s touto poruchou funguju vase deti v reale.Dik

jamabe
27. nov 2014

Nemám dieťa s touto poruchou, ale som učiteľka a učím aj takéto deti. Ak sa na vyšetrení potvrdí dysortografia (prípadne aj iná špecifická porucha učenia), v centre vám navrhnú integráciu dieťaťa v normálnej triede. Vy o to požiadate oficiálne v škole a na základe vyšetrení a odporučení bude vaše dieťa integrované, čo znamená, že učitelia vypracujú individuálny výchovno-vzdelávací plán, kde sa uvedie presne, aké úľavy bude mať. Zvyčajne sú to veci ako neznámkovať diktát známkou, len počtom chýb, viac času pri písomkách, prípadne len odpisovať diktát,.. tých možností je veľa a sú naozaj individuálne pre konkrétne dieťa a jeho poruchu. Ten plán podpisujete aj vy a učitelia sa ho musia držať. Známkovať sa bude tiež podľa plánu, ale to neznamená, že dieťa nemôže dostať zlú známku. Sú to len úľavy, ktoré majú dieťaťu pomôcť.

pedroma
27. nov 2014

@samada tiež máme podozrenie...len s tým rozdielom, že si to asi musíme poriesit sami, zo školy nosí iba poznámky a vykricniky za katastrof.písmo. Kam idete na diagnostiku? Mohla by som Ta poprosiť prilepiť sem kúsok synovho písma?

velkacica
27. nov 2014

nič netreba googliť, nič netreba vyšetrovať, decku treba dať písať diktáty a čítať knihy, nech si uvedomí slovosled a to, ako slová sú písané... Ak však presedí celý deň pred PC, netreba sa čudovať "poruchám"...

jamabe
27. nov 2014

@velkacica netvrdím, že sa za všelijaké dys-ky nechcú ukryť aj flákači... ale na to sú odborníci, aby to posúdili, či je to naozaj porucha alebo len lenivosť. Posielame zo školy kopec detí na vyšetrenie a zopár nám ich pošlú naspäť bez diagnózy, že je to naozaj len lajdáctvo (samozrejme, napíšu to do papierov inak 🙂). Nehádž všetky deti s problémami v škole do jedného vreca. Nevieš si predstaviť, čo to je pre to dieťa, že ono naozaj nie je schopné poriadne čítať, písať.. a potom sa má učiť a stíhať všetko so zdravými spolužiakmi!

emily76
27. nov 2014

@velkacica no toto je taký názor, že až.. prepáč, že útočím, ale ty si evidentne doma dieťa s poruchou učenia nemala.... a ani ti to neželám... 🙄 Ak by pravopis bol priamo úmerný prečítaným knihám, tak môj syn v živote ypsilon naurobí... Je rozdiel, keď je dieťa lajdák a je rozdiel, keď sa snaží ako môže.. ale nemôže. A na to je práve dobré si niečo naštudovať, ísť s ním do poradne, kde ho pekne v kľude vyšetria a ak je problém, pomôžu. Nám tiež učiteľky vypisovali poznámky, trhali zošity.... a až po poradni akceptovali, že on jednoducho diktát na 1 nenapíše, aj keby čo bolo...

katarina_k11
27. nov 2014

Tak ja čakám u môjho synčeka niečo podobné - môj manžel je dysortografik. Celý život mal problém s písaním diktátov - v tom období sa to ešte neklasifikovalo ako porucha učenia - takže jeho mama robila presne to čo odporúča @velkacica, ale nie je to také jednoduché. Sám priznal, že v živote inú známku z diktátu ako 5 nemal, a to tých diktátov za svoj život napísal ozaj požehnane. Keď už po čase konečne prestal robiť hrubice, tak to boli dĺžne, bodky a s čiarkami v súvetiach má problém doteraz... Manžel bol dieťa s oneskoreným vývinom reči a moje deti sú obaja dysfatici - majú narušený vývin reči a logopédka mi povedala, že až 80% týchto detí ma neskôr poruchy učenia. Ja som veľmi šťastná, že sa k týmto deťom dnes nepristupuje ako k lajdákom, lebo už teraz vidím, že synček - aj napriek tomu, že písmo má k neuvereniu úhľadné - má problémy s bodkami, dĺžňami... čo bude v budúcnosti, keď začnú vybrané slová - ani na to nechcem myslieť.☹ Ale teší ma hlavne to, že manžel, napriek tejto poruche, vyštudoval vysokú školu (samozrejme technického zamerania) a sám priznal, že trápiť sa pravopisom prestal až na tej výške, lebo tam nikto jeho pravopis už neriešil a smeje sa, že je neskutočne vďačný za spell-check v počítačoch...

katarina_k11
27. nov 2014

@velkacica A ešte k tomu čítaniu kníh - toto veľmi nepomáha pri tejto poruche, môj manžel číta veľa kníh a žiaľ v tomto prípade neplatí, že sa ti to fotograficky uloží do pamäte. Mám šéfa v práci, ktorý číta ozaj veeeľa, je to vzdelaný, inteligentný človek, ale akú hrubicu vie zaťať do mailu, tak to ja občas len "čumím"....

samada
autor
27. nov 2014

@velkacica dakujem ti za tvoj nazor,chcela by som ta vidiet s takymto dietatom pri tych diktatoch, clovek sa mu venuje viac ako ostatnym, moj syn je siestak, trojku na vysvedceni zatial nemal a ano, sedi aj za pc, ale tie znamky ma dosliva vydrete sustavnymi diktatmi a dom.cviceniami.Ale ked to jednoducho nejde, tal si poguglim a snazim sa mu pomoct ako sa da.Popritom ma poruchu pozornosti, tak az vieme, ako na neho.

andrejka1974
27. nov 2014

@velkacica si na velkom omyle, ked je tam porucha nikdy ju neodstranis, vzdy tie chyby tam budu ci bude pisat denne diktaty a denne citat, mam doma dve deti, ktore si tymto preslia starsi syn uz aj krasne zmaturoval na normalnej skole s ulavami a prostredny syn teraz studuje na strednej , tiez s ulavami , vsak cudzi jazyk by nezvladli vobec

pedroma
28. nov 2014

@velkacica náš syn číta veľmi veľa...od jeho 3,5 roku chodí pravidelne do knižnice, teraz je na prvom stupni, robí samost.práce, prednáša referáty pred celou triedou...on v podstate má samé jednotky, len slov.jazyk hapruje 😖 za písmo už neraz doniesol päťku a milión vykricnikov!!!! A áno, býva aj na PC - počas šk.dní má síce zakázané, cez víkend dve hodiny denne. Keď spätne pozerám históriu, prevláda wikipedia a letecké www...
Poradis ďalej?

nyiragonga19
7. jan 2020

@velkacica môj syn je prvák, diktáty píšeme denne, denne číta a mobil ani PC nemá a predsa mi nosí 4 z diktatov.