Epilepsia u deti

21. okt 2022

prosím vás mate niekto skúsenosti alebo ste v podobnej situácii...moja mala (18 mes) dostala febrilne kŕče,boli sme aj hospitalizovany neurolog sa vyjadril že išlo o epilepticky záchvat a nasadil liečbu,stalo sa to iba raz

anavixy
21. okt 2022

Trvali krce dlhsie ako 15 minut? Ak to boli FK tak to nie je epi a ak je to epi, tak to neboli FK 🤔 aspon tak sme sa ucili… drzim palce nech sa to uz neopakuje a mala z toho uspesne vyrastie 🍀

kacena4
21. okt 2022

no evidentne nedostala febrilne krce ale epilepticky zachvat kedze vam to na hospitalizacii potvrdili predpokladam ze jej robili rozne testy

autor
21. okt 2022

@anavixy ja sama neviem, v prepustacej sprave píše ze išlo o febrilne kŕče...CT vyšetrenie nepotvrdilo že to bol epi zachvat...ale náš neurolg zhodnotil z eeg že išlo o epi zachvat 🤷‍♀️

stellarstar
21. okt 2022

Toto si už riešila, u dr s tým nebola?

autor
21. okt 2022

@stellarstar je to vyjadrenia nášho neurologa z nim som to riešila

stellarstar
21. okt 2022

A mali ste kontrolné vyšetrenie?

kacena4
21. okt 2022

ak pise ze na eeg vyslo epilepticke "vlny" tak je to epi, nic s tym nespravis. na ct sa nepotvrdzuje ci to co sa uz stalo bol epi zachvat, ale ci nie je v hlave nieco (nador...) ktory by mohol sposobit epi zachvat

fifina75
21. okt 2022

Ako dlho trval záchvat? Dcéra ich mala už 8x pričom teplotu nad 39°C nemala cize febrilne kŕče by to nemali byt a z eeg dvaja neurológovia nevyhodnotili že išlo o epi záchvat.

autor
21. okt 2022

@fifina75 u nás to začalo vysokou teplotou takže ta bola spúšťač..neviem presne koľko to trvalo asi 15-20 min cca do príchodu sanitky myslím,potom dostala diazepan

lenjaona
21. okt 2022

Ani eeg ti neodhali epilepsiu a ani ct

autor
21. okt 2022

@stellarstar teraz v novembri bude kontrolne

fifina75
21. okt 2022

A akú liečbu vám nasadil neurológ?

autor
21. okt 2022

@fifina75 kepra sirup liek na epilepsiu

fifina75
21. okt 2022

Ten máme aj my a pritom z 10-tich EEG ani jedno nepotvrdilo epilepsiu.

autor
21. okt 2022

@fifina75 tak potom načo vám ho dali? U vás sa to často prejavuje alebo ako sa to prejavuje

ninusa221
21. okt 2022

Ahoj ja mám epilepsiou od 12 rokov. Doktorka mi vždy robí eeg , vždy mi povedala v ktorej časti hlavy mám epilepsiu. Napríklad naposledy povedala že len vpredu. Beriem lieky cca 5 rokov som mala záchvaty každý mesiac. Už 3 roky som bez záchvatov. Prajem veľa šťastia 🙂

lenjaona
21. okt 2022

@ninusa221 ja mam tiez epilepsiu ale eeg takmer nic neukáže a ct tiež nič, mám ju 8 rokov a epi mávam tazke

ninusa221
21. okt 2022

@lenjaona mne ukázalo eeg aj čo mám 2 kamošky a majú epi tak im zachytilo..ja som chodila každý rok na magneticku,r. Na ct som nikdy nebola

fifina75
21. okt 2022

Ja neviem, berie ho uz 1,5 roka. Posledný záchvat mala minulý rok v juni. U nás bolo spúšťačom 2-he očkovanie (aj keď samozrejme žiadny lekár to nechce potvrdiť), po ňom mala v priebehu 10 hodín 5 záchvatov v trvaní jedného max. 1,5 min. Všetky odbery a vyšetrenia mala OK. Začinalo to tak že pozerala úplne mimo, ochabla, zbledla, vyvrátila oči, zmodreli jej pery, trochu vytiekli sliny a triasla sa ale nie nejako silno žeby sa metala a pod. po skončení nadobudla vedomie, trochu poplakala, a bola ako predtým len trošku viac spala ten deň.
Jediné čo jej zistili že má aktívny CMV vírus tak samozrejme to pripísali tomu.

autor
21. okt 2022

@fifina75 koľko má vaša dcérka rokov/ mesiacov? Moja není vôbec očkovaná, ale zas u nás to spustila teplota

fifina75
21. okt 2022

Keď dostala prvý mala 5,5 mesiaca posledný keď mala 10 mesiacov.
Ona nemala žiadnu teplotu, keď mala druhý záchvat tak sme počas jeho priebehu merali bezkontaktným mala najviac 37,5°C po skončení záchvatu opäť normalna teplota 36,8°C

slovakboy
21. okt 2022

Môže ísť len o vývojový problém. Mozog sa ešte stále vyvíja a keď dozrie prejde to. Treba len redukovať nežiadúce vnemy ako sú blikajúca obrazovka veľa duchov veľa umelého svetla. Mali sme to v rodine u chlapčeka a prešlo ho to keď mal 3 roky. Keď tých záchvatov nebude veľa, tak to bude toto. Nebola pred tým nejako viac zaťažená tými vnemami?

slovakboy
21. okt 2022

@slovakboy aha Sorry vidím že teplota to spustila,

deti95060810
21. okt 2022

neberie lieky? aj tie spustia epi...

jaroe
21. okt 2022

@fifina75 febrilne kŕče nevznikajú pri vysokej teplote, ale pri rýchlom náraste/poklese teploty. To môže byť napr. aj pri 38 stupňoch, ak vystúpila príliš rýchlo....

fifina75
21. okt 2022

@jaroe To som ešte nepočula, ja som v tom že pri teplote nad 39 je tu zvýšené riziko ich vzniku. Ale ďakujem za info.

autor
22. okt 2022

@fifina75 ak sa môžem spýtať, dávali ste ešte potom očkovať? Ja zvažujem ci vôbec dám,keďže ešte není očko a po tomto sa aj trochu bojím

autor
22. okt 2022

@deti95060810 žiadne lieky neberie

fifina75
22. okt 2022

Keďže má aktívny CMV vírus tak sa nemôže očkovať, čiže má len prvé dve povinné dávky ostatné nie.

lulaby1982
22. okt 2022

Febrilne kŕče patria do oblasti epilepsii , nie som neurológ ,ale nasadit dieťaťu po jednej epizóde epilepticku liečbu ,. mozno aby sa predchádzalo podobným zážitkom .Ale aj by som to overila u dvoch nezavislych odborníkov, lekár mohol byť mladý ,alebo málo skúsený a automaticky dávať takto liečbu ,lebo to hovoria múdre knihy.

Všetci sme mali epilepticku epizódu, prekonali keď sme boli malí febrilne kŕče .