Febrilné kŕče a ich liečba

mirusqua
25. aug 2019

Dobrý deň, môj dvojročný syn mal už 3 febrilné kŕče, lekárka odporučila liečbu a CT vyšetrenie. Ešte som s ničím nesúhlasila, poprosila by som o radu. S liečbou, aby sa výskytu kŕčov zabránilo, som už asi rozhodnutá súhlasiť, nakoľko mu vždy z ničoho nič strašne vyletí teplota a ide hneď do kŕčov, vždy mal všetky kŕče pri vysokej teplote. Lekárka odporučila CT, aby vylúčila iné príčiny vzniku febr.kŕčov a aj keď mal predtým úraz hlavy. Na CT by musel ísť v narkóze, samotné CT aj narkóza sa mi zdá naozaj dosť ťažká pre tak malé dieťa.... EEG nás ešte len čaká. Chcela by som sa spýtať, ktoré ste toto riešili, vždy pri začatí liečby sa robí CT vyšetrenie a čo vlastne dokážu z toho CT zistiť, zistia tam niečo konkrétne či len, že niečo nie je v poriadku s mozgom? ďakujem

majra1
25. aug 2019

@mirusqua Spytaj sa na moznost MR (neviem, odkial si), CT je radiacne ziarenie a nie je zdaleka take presne ako MR, i ked v narkoze bude musiet byt aj tam. Ja osobne by som s CT vysetrenim tiez vahala s tak malym dietatom. Pockaj na EEG a az potom prip. to MR, tiez ale nie vsetky pracoviska maju podmienky na narkozu u deti, budes si to asi musiet obvolat. Dufam, ze sa u vas nic vazne nenajde, to by bol ten lepsi pripad 🙂 ale pre istotu, ak sa krce opakuju, bolo by fajn to podrobne vysetrit.

ingrid2304
25. aug 2019

@mirusqua Máme s febrilnými kŕčmi skúsenosť, a nie jednu. U nás však nie z vysokej teploty, ale z kolísavej. Nedala som lieky, stúpla teplota, kŕče. Dala som lieky, prudko klesla, kŕče. Raz kvôli tomu na mňa na pohotovosti pozerali ako na bláznivú.
Mojim robili vyšetrenie mozgovo-miechového moku, EEG (staršej nie v spánku, sedela na mne, držala som jej plyšáčika, na ktorého pozerala, aby sa čo najmenej hýbala, mala vtedy cca 3, mladšej v spánku - musela som ju počas dňa uspať na posteli za prítomnosti doktorky, ktorá jej urobila vyšetrenie za 10 min. a potom ju násilne zobudila, takže mi plakala do večera, mala vtedy 2). S mladšou sme boli až v BA (prevážali nás z PB ), tam jej robili, ani neviem aké vyšetrenia, lebo ma ku nej nepustili.). Vyšetrenie u neurologičky. Jej záver - pri teplote nad 37,5 dávať diazepam (tabletku), niečo od teploty, akože samozrejme. Tabletkový aj rektálny diazepam mám doteraz doma, vždy, keď mu končila záruka, len som povedala detskej dr., že potrebujem, a predpísala mi. Ako mi povedala, je to len dočasné obdobie, ktoré trvá do 5. - 6. roku života dieťaťa. Keď však videla, ako sa veľmi bojím, predpisovala mi ho aj keď už boli moje deti staršie.
Doteraz je pre mňa teplota neskutočným strašiakom, a to majú moje deti už 10 a 7 rokov.

matabb73
25. aug 2019

Aj môj syn mával febrilné kŕče. Niektoré deti na to majú nábeh. Liečba spočívala len v tom, že počas horúčok som mu dávala diazepan. Žiadne vyšetrenia sme nemali. Keď vyrástol, prešlo to. Mával to, len keď bol maličký. Do nejakých 5 rokov, už si presne nepamätám.

peter952
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mirusqua
autor
26. aug 2019

@majra1 u nás chce CT kvôli tomu, že ho vedia vybaviť rýchlo a je tam kratšia narkoza a na MR sa čaká aj 5 mesiacov. Ak by bolo MR lepšie, čakať by mi nevadilo, tam je zas tá narkoza ale dlhšia.... tak neviem, čo je lepšie a či mu to ozaj treba, či by nestačilo to urobiť, len ak bude zlé EEG

majra1
26. aug 2019

@mirusqua to musi zhodnotit neurolog, vacsinou sa na febrilne krce taketo vysetrenia nerobia, predpokladam, ze to chce dat vysetrit pre ten uraz hlavy v minulosti

mirusqua
autor
27. aug 2019

@matabb73 A nepamätáte si, koľko ich asi do tých 5 rokov mal? Nám už chce dať liečbu, mal tri krče, že aby sa to neopakovalo.

matabb73
27. aug 2019

@mirusqua zdá, sa mi, že tiež tri krát. On už ma 20 rokov, tak si to presne nepamätám. Len tie posledné. Vypadalo to ako epileptický záchvat. Naša doktorka bývala oproti nam, tak som bežala po ňu. Dali sme mu potom Diazepan a znížili teplotu. Potom som mu Diazepan dávala vždy, keď mal teplotu s už sa to nezopakovalo. Akú liečbu mu chcú nasadiť?

mirusqua
autor
28. aug 2019

@matabb73 liečba na rok nejakými kvapkami, čo sa používajú pre epileptikov, že by boli v nízkej dávke... no ani tam nie je záruka, že sa krče nezopakujú a dať zdravému dieťaťu len s ´´febr.krčmi´´ takého silné a návykové lieky, sa mi zdá ozaj hrozné, veď ktovie čo ešte môžu tie lieky spustiť ☹

matabb73
28. aug 2019

@mirusqua to som ešte nepočula. Moj syn žiadnu preventívnu liečbu nemal, len ten Diazepan pri horúčke. Asi by som to išla konzultovať s iným lekárom. Tiež by sa mi nepáčilo keby to chceli predpísať synovi a mala by som pochybnosti, či je to vôbec potrebné.

mirusqua
autor
28. aug 2019

@matabb73 Diazepan máme, už sme ho aj doma pri krčoch použili, pomohol. Doktorka to povedala tak, že musíme už tie krče stopnúť, aby sa neopakovali a nastaviť liečbu... má len dva roky a už tri krče za sebou, je to pre mňa niečo hrozné, ja ani neviem, že má teplotu a už ma krče z vysokej teploty, strašne rýchlo mu to vyskočí a zažiť tie krče je niečo hrozne... zdalo sa mi to logické, že to treba zastaviť a liečiť, už krče nechcem zažiť, informácii mám k tomu strašne málo, k liečbe a vyšetreniam v podstate nič, o to je to ťažšie sa vedieť správne rozhodnúť... len čo čítam, tam vždy bola liečba na základe zlého EEG a my sme na EEG ešte neboli už chce liečbu...

julia204
28. aug 2019

Moj syn mal 1x krce v roku vtedy prestal na chvíľu dýchať , teraz ma 6rokov. Neurologicka nas nikdy neposlala na CT iba na EEG a diazepan tabletky nam vymenila za diazepan tuby, ktoré účinkujú rychlejsie. On mal kŕče 8x do roka, kedy zacala sezona chorob od septembra do apríla. Každý mesiac teploty, ktore isli skokom z 37,8 ma 38,5 a potom na 39,7..krce chytil vzdy keď sme presiahli 38,5 stupna

mirusqua
autor
31. aug 2019

@julia204 a liečbu vam nikdy nenavrhla aj napriek tolkym krcom? nemozu tie kŕče prerast do niečoho horšieho, nemôžu nejakým sposobom poškodiť mozog ? Ak je eeg v poriadku, nemusím sa bat? Ak by ste mi vedeli odpovedať, budem vam vďačná

julia204
1. sep 2019

@mirusqua nas poslala dr este na testy na cysticku fibrozu co neprajem nikomu čakať tak dlho na vysledky.. Nastatsie boli negativne.. On mal 2x hraničné hodnoty eeg, pri kŕčoch vzdy ten gel zabral.. Na 3 x uz boli hodnoty ok tak nam nedala žiadne ine lieky len ho sledovať ze do 6 rokov by to malo byt ok.. Keby sa nam niečo nezdalo hned prísť.