Gastroezofagálny reflux u detí nad 3 roky. Recepty?

saskarisko
26. feb 2011

Ahojte,
synovi zistili reflux, a nasadili mu GER dietu. Viem, co moze a nemoze jest.
Tak, ak mate niektora u deti diagnostikovany reflux, a mate nejake recepty, tak vas prosim o ich zverejnenie. dakujem

katka13122
9. apr 2011

alami naco potvrdenie zo skolky????

alami
9. apr 2011

@katka13122 že ako dlho je v škôlke, či pol alebo celý deň - neviem načo, keďže teraz môže byť už aj na celý, podľa nového zákona,. či sa mýlim?...no ale úrady pekne po starom - ale je mi jedno, teraz je aj tak na pol dňa

katka13122
9. apr 2011

uz som sa zlakla,co este chcu,jasne na socke povedala ze moze byt v skolke aj na cely den,neviem o co im stale ide 😠

katecameron
9. apr 2011

@alami ake predvolanie ze si mas donies obciansky a rodny list? ak ano tak ti to uznali 😎

alami
9. apr 2011

@katecameron tlačivo má názov - žiadosť o rodičovský príspevok - osobné údaje moje, manželove , dieťaťa a číslo účtu + potvrdenie o poskytovaní starostlivostie - teda tlačivo pre MŠ + tlačivo pre manžela, že súhlasí s posk. os.údajov
Ja podľa toho tajne dúfam, že mi to schválili -uvidíme.

rodný list tam nie je, ale ke´d vravíš, radšej vezmem 😅

nech sme k téme, dnes som vyprážala karfiól bez tuku - v trojobale nasucho, potom podliať vodou a dopiecť v rúre a super bol 🙂
včera podusená cuketa + volské oko nasucho a zemiačky

katecameron
10. apr 2011

@alami no tak to ti uznali som zvedava na ako dlho 😉

alami
12. apr 2011

@katecameron tak uznali a mám to rovno do 6 rokov dieťaťa - až nechápem, keď čítam, čo tu baby na MK píšu. Asi záleží na diagnóze.

saskarisko
autor
12. apr 2011

baby, vy si vybavujete predlzenie, a ja by som uz od septembra chcela ist do prace na plny uvazok (zatial som na pol) 😅

inak dnes sa mi vydarili rozkove knedle, dala som tam aj pazitku 😉

@alami - ja som raz robila karfiol v trojobale bez vyprazania, ale len cisto v rure. trvalo to asi hodinu. toto tvoje je jednoduchsie, takze vyskusam 😉

katecameron
12. apr 2011

@alami tak to je supr prekvapuje ma ze do 6rokov take ani nepoznam ja poznam len na 1rok a mne schcalili na 1.5roka a to uz je tu max.co poznam vacsinou na 1rok schvalovali vsetkym tu u nas

jaya47
12. apr 2011

Ahojte. Budem vam tu obcas nakukat. Lebo ja sama mam reflux (deti este nemam) a citim potrebu inspirovavat sa nejakymi refluxovymi receptami, lebo po pol roku som sa este nenaucila si plnohodnotne varit.
Mne inac refluxna dieta uplne zrusila astmu, vsetok kasel (co je zazrak) a samozrejme zvracania a castu bolest zaludka. A to som ani kyselinu velmi necitila.

katecameron
12. apr 2011

@jaya47 tak nas inspiruj niecím aj ty to je inak sila v dospelosti

jaya47
12. apr 2011

@katecameron No, zistila som napriklad to, ze nie vsetky jablka su vhodne. Nezistila som vsak, ktore boli tie zle. Na nejakych strankach pisu, ze bezne kupitelne Golden Delicious su dobre. So svokrou sme narobili detsku vyzivu pre mna, z vela roznych jablk, ale sortu jablk som si tam nezaznacila :( A teraz viem, ze niektora vyziva je dobra a niektora nie. A tie zle som nenasla na nete popisane, ze ktore to su.
Potom som tiez zistila, ze grepovy dzus mi nerobi zle. Aj to, co som pohladala na webe, tak niekde su grepy z citrusov vyradene, ze tie sa mozu obcas.

A dnes velmi neinspirujem, dnes som jedla cervenu ryzu s hlavkovym salatom. Ale to asi velmi pre deti nie je...
Ale predvcerom som sa dobre chutne najedla 🙂 Kuracie stehna s rozmarinom a zazvorom s ryzou a hlavkovym salatom.
A inac ten zazvor odporucam, ten bol aj v odobrenych koreninach. A este minule som si pochutila a dobre spravilo take, ze dusene bravcove masko s postruhanou mrkvou a zemiakom.

A ja to mam este trosku zlozitejsie, lebo mam aj intoleranciu kravskej mliecnej bielkoviny a alergiu na soju.

katecameron
12. apr 2011

@jaya47 tak moji dvaja maju nastastie ln reflux mlieko toleruju dobre alergiu nemaju na potraviny

alami
12. apr 2011

@jaya47 môj malý rovnako,ako má dietu - normálne zázrak 🙂 napíš nám nejaké skúsenosti, ak ťa niečo napadá, aby sme vedeli

@saskarisko ja som szčo, robím z domu, rovnako budem robiť aj ďalej, ale na manželovu živnosť, takže pre mňa žiadna zmena, akurát dostanem navyše prachy 😅 o ktoré momentálne prichádzam, keď doobedu varím, potom behám po malého a od obeda ho mám doma, takže nepostíham, ako keď bol celý deň v škôlke.

u nás čoko kríza - vidím na ňom, ako by túžil zjesť niečo čokoládové, stále pýta nejakú sladkostičku ale ke´d mu dám cukrík, či nejaký biely keksík, tak nachce, vyslovene túži po čokoláde ☹

jaya47
12. apr 2011

@katecameron No, najtazsie je to potom pri stravovani sa mimo domu, lebo to nie je ako celiakia ci alergia na mlieko, na co su uz ludia zvyknuti a da sa to popisat jednou vetou. Na toto treba velky zoznam. Potom v skolke a skole to budete mat asi zlozite :( Ja ked niekam idem, tak uz radsej poviem, ze maso na prirodno s ryzou. Len to sa neda jest stale...

Ale dieta je zjavne dolezita, mna uz spravna strava tak vyliecila. Tak ju potom nevzdavajte. Ja sa citim mnohonasobne lepsie, tak dufam, ze aj ostatnym tak pomoze 🙂

alami
12. apr 2011

@jaya47 sóju a BKM má aj môj malý a k tomu ešte peľ =bylinkové čaje, med (=medovníky atď), červené potravinové farbivo (všetko prifarbené-napr jogurty)
mlieko teda piješ aké, ryžové? pil mi ovsené, ale mal očividne ťažobu, úplne ho napínalo v noci ☹

alami
12. apr 2011

@jaya47 ešte - ako dlho si na diete? stále ju držíš na 100%, či neskôr sa už dá aspoň v niečom poľaviť?
@katecameron u nás to bolo celé nejaké jednoduchšie s tým rodičákom, mne len dr vypísala papiere, žiadne výsledky ani kópie z karty som nepridávala. ono je to asi všade trochu iné, aj napr vybavovanie liečenia pre mňa bol jednoduchý proces a ke´d to tu čítam, až nechápem. Ja som tlačivo ani nevidela, poslala ho priamo dr a za 2 týždne sme boli v Tatrách 🙂

jaya47
12. apr 2011

@alami Od septembra minuleho roku. Refluxnu som na zaciatku dodrzovala uplne, ale potom sa to dodrziavanie nejak zhorsovalo, aj som citila, ze znova zacinam kaslat po jedle a tak... Ale lekarka mi vysvetlovala, ze casom to bude lepsie, lebo ze to sa tou kyselinou zhorsuje schopnost svalov uzatvarat ten pazerak, takze ked budem drzat poctivo dietu, aj schopnost tych svalov sa zlepsi, takze budem schopna jest viacere potraviny. Lebo ked clovek tu dietu nedrzi, tak je v zacarovanom kruhu - sval to neuzavrie, jedlo sa vracia, zvacsuje zapal a sval znova nevie uzatvarat.

Ja som na pel tiez alergicka, ale to uz beriem ako beznu vec, to ma kazdy 🙂 Mlieko som zo zaciatku pila ryzove z DMka s kalciom. Teraz uz kupujem susene ovsene, lebo ho mam hocikedy pripravene a na samotne mam aj tak malokedy chut, vacsinou do varenia, ci do krupicovej kase, pohankovej alebo pudingu. Obcas mam aj kozie, lebo svokrovci chovaju kozu. A na varenie este pouzivam ovsenu smotanu alebo ovcie jogurty.

A velmi rada jedavam bryndzove halusky - ovcia bryndza zmiesana s ovcim jogurtom. To mi nerobi zle ani na jedno. Lebo aj na reflux sa kyslomliecne vyrobky odporucaju, aj ked su tucne.

alami
12. apr 2011

@jaya47 ešte mi prezraď redkvičky, či môžeš a trošku octu do šalátov - uhorkový, ľadový...to mu môžem dať, či len cukor do vody?
Malý má ťažkú peľovú alergiu, po 10 minútovom pobyte v záhrade 24hodinový kašeľ - tak to vlani začalo. po sprejoch kortikoidných na dýchanie je fajn, ale nebudeme provokovať medom, aj keď ho má rád.

jaya47
12. apr 2011

@alami Ten ocot som zistila, ze zavisi aky. Taky ten liehovy velky ee, ale mam taky nejaky kvalitny vinny a este aj balzamikovy a to je v malom mnozstve v pohode. A redkvicky mi zatial problem nesposobili. Ale na 100% nepoviem, lebo ako vravim, na zaciatku som skoro nic nejedla, to bolo ok, potom som uz iba nejedla to, co urcite nemozem a zhorsilo sa. Tak kludne moze byt, ze to sposobuje male problemy.

alami
12. apr 2011

@jaya47 som aj myslela, že ak - tak nejaký lepší treba kúpiť. Ok, vďaka za rady 🙂

jaya47
13. apr 2011

@alami Nie je za co 🙂

veonka
13. apr 2011

Ahojte zdravím všetkých, dúfam, že nevadí, keď sa ozvem, ja totiž dieťatko ešte nemám, ale sama mám reflux, zistili mi ho minulý týždeň na gastro, robili mi gastroskopiu a vraj sa mi celkom nedoviera kardia. Liečim sa na pankreas, takže som už absolvovala hadičku teraz druhý krát, pri prvej bola tá kardia v poriadku. Tak neviem, čo to vlastne spôsobilo také zhoršenie... doktor mi nič nevysvetľoval, klasika... no mala som dlho vždy po jedle bolesti v trojuholníku medzi rebrami, nemala som pálenie záhy ani kyselinu, ale skôr také tlakové bolesti v tom mieste.
Mám aj laktózovú intoleranciu, takže mliečne výrobky v podstate nejem, iba máločo- Pribináčik, eidam- málinko, acidko. Keďže je tá správa nová, rada by som získala nejaké rady...

@alami ja reďkovky vyslovene nemôžem, do šalátov si dávam trošku octu to mi problém nerobí, ale nejaký lepší bude asi ešte šetrnejší, pre malého isto doporučujem niečo lepšie

saskarisko
autor
13. apr 2011

Ahojte,
tak pribudaju aj dospelaci ☹
@veonka, @jaya47 - vitajte. a pre vasu info, odkedy je maly na gastro diete,tak ju mame aj my dospelaci. a vysledkom je, ze sa citime lepsie. je pravda, ze si mozeme dovolit viac, ale sposob varenia sa dodrzuje 😉
@veonka - a cviky doki neodporucil ?

katecameron
13. apr 2011

ake cviky? robíte

veonka
13. apr 2011

@saskarisko ďakujem za milé privítanie. Tak ja už mám tých diagnoz čo sa týka trávenia niekoľko. Nefunguje mi pankreas, chronická pankreatitída, nerobí mi tráviace šťavy, na to beriem tráviace enzýmy Panzytrat. Mám laktózovú intoleranciu, vraj aj chron. gastritídu a ten reflux. Pravdu povediac, doktor mi nepovedal vôbec nič, vyčítala som si z karty, že sa mi nedoviera kardia + refluxoesophagitis chron. "A" ... nič mi k tomu nepovedal, predpísal mi LOMAC, 1x večer, čo je blokátor protónovej pumpy. Tie lieky sa bojím užívať, dala som si ich len 3x, a neviem... myslím, že to nelieči príčinu, len to zasa čosi blokuje a obmedzuje/ narušuje činnosť iných "zariadení", a mám pocit, že toto teda nie je celkom tá správna cesta. Tak som tu a vidím, že je aj nejaká refluxná dieta- to musím pozrieť, lebo ja proste nejem tak prirodzene to čo mi robí zle.

Na to sú aj nejaké cviky?

petromilla
13. apr 2011

Ahoj,můj druhorozený syn, má též reflux, jícnový i ten druhý, teď nevím přesný název, prostě se mu vrací žluč do žaludku. Když byl miminko, hodně blinkal a měl neustálé záněty dolních cest dýchacích, ale nikoho nenapadla tahle diagnoza. Pak to ustalo a příznaky se vrátily počátkem puberty. Když mu bylo 11 let, hubnul, bolelo ho břicho, měl hořko v puse, kazily se mu zuby 😖 ..... lékaři vždy jen nasadili dietu, což pro vyhublé dítě není zrovna to pravé ořechové, když má jíst šunku a suché rohlíky, obědy ve škole byl velký problém. Gastrokopie ukázala jen hraniční nález...takže dieta 😠 . Zkoušela jsem všechno, léčitele...ten přesně popsal problém v žaludku, ale doporučil jen dietu a bylinné čajíky. Pediatrička nás poslala k homeopatovi a přišel zázrak, během týdne se mu ulevilo. Po půl roce se problém vrátil, ale to jsem zrovna šli na kontrolu do gastroporadny a tam sjem si vydupala Phmetrii. Konečně, po 1,5 roce se s ním začalo něco dít, dostal léky, které bral 1,5 roku a nemoc se zklidnila. Teď (je mu 17) má problémy na jaře a na podzim, musí si hlídat co sní a vypije. Jasně, že v tomhle věku, nebude pít mátovej čaj a koupí si v bufáči colu 😀 😝, ale už taky ví, že mu bude blbě 😝.
Od malinka jí strašně pomalu, loudá se, jí malé porce, nesnáší ostrá jídla, cibuli a česnek...prostě tělo ví, co mu nedělá dobře.
A ještě něco, od těch cca 11 let mu dáváme pít pivo. V těch letech samo jen pár loků, teď bych to nekomentovala 😎.

alami
13. apr 2011

@petromilla aké presne to boli čajíky, ak si pamätáš?
@veonka vitaj, dieta je popísaná na začiatku tejto témy, ak sa nemýlim, všetky potraviny čo sa smú a nesmú, základ - nič vyprážané, ani zápražka do polievky, vôbec nepoužívať olej, už vôbec nie smažený, polievky teda len so zátrepkou, alebo mixované, mäso na vode, ja chvíľu oprážam na celkom suchej panvici, potom podlejem vriacou vodou a dodusím. Ďalej žiadne ostré koreniny, takže bylinky naajlepšie, bez cibulky, cesnaku, paradaky, papriky... a mlieko a mlieč. výrobky len nízkotučné. No a vysadiť čokoládu, kakao, kávu, alkohol

cviky sú na posilnenie bruš.svalov, teda aj zvierača,sú to dychové cvičenia

alami
13. apr 2011

@saskarisko aj ja sa na diete lepšie cítim, inak, ke´d teraz zjem čo len párky, tak mi je dosť ťažko. ono je to celkom fajn takto tú stravu odľahčiť. teraz vidím koľkokrát sa používa ten smažený olej fakt úplne zbytočne a čo všetko a ako ľahko sa dá aj bez neho.

petromilla
13. apr 2011

@alami máta, kopřiva, řepík 😉