Grckanie týždňového dievčatka

ivulik91
8. apr 2012

Ahojte, neviete mi nahodou poradit? Mam tyzdnove dievcatko a stale po kojeni aj ked si odgrgne grcka. Stava sa to aj dlhsie po kojeni, ked je vyspinkana. ☹

halienka
8. apr 2012

@ivulik91 Môže ísť o reflux, niektoré bábatká to mávajú, ešte nie je dobre vyvinutá chlopňa medzi pažerákom a žalúdkom, tá sa časom vyvinie a reflux sa postupne stratí. Uvidíš ako to bude pokračovať, ak by to bolo moc a malá by ti nepriberala, tak treba povedať pediatričke, existujú na to aj nejaké lieky, niečo čo dáš malej užiť pred kojením a ono to zhustí mliečko aby sa jej tak ľahko nevracalo späť. Zatiaľ skús dodržiavať zásady, ktoré by sa pri refluxe mali dodržiavať, čiže po kojení držať zvislejšie na grgnutie, a v postielke jej popodkladaj pod madrac deky alebo niečo také aby si urobila takú šikminu, proste aby bola vrchná časť tela vyššie a nožičky nižšie, pomáha to udržať mliečko v žalúdku. Tiež treba radšej opatrnejšie s ňou manipulovať, nejako moc nenatriasať a tak, všetko to zvyšuje možnosť vygrcnutia.

jajamalka
9. apr 2012

&ivulik91 súhlasím s halienkou, drzat po napapaní vo zvislej polohe najdlhšie ako vládzeš 😀 a vyvýšiť matrac keď spinká. naše dievčatko tiez grckalo po kazdom papaní, dokonca aj po 2hodinách a dr nám odporučila zahusťovať MM Nutritonom. Teraz sme na UM Nutrilone ARkovom "protigrcacom". Grcká síce stále, ale je to o niečo lepšie ako predtým 🙂

huxy
9. apr 2012

nam sa to tiez casto stavalo,ked dcerka bola mensia.a dost dlho,asi do pol roka nam grckavala,hocikedy,aj dlho po papani.boli sme s nou dokonca na sone,ale nastastie nic vazne.ako pisala halienka,tak este nebola uplne vyvinuta ta chlopna.ale tvrdili,ze sa to este napravi,a stalo sa.ale nic ine nam dr.neporadila,ako sa s tym vtedy pasovat.len aby sme to vydrzali :-/ ale urcite by som podkladala madrac v postielke na jednej strane,aby mala vyvysenu hlavku.

p.j.jacky
9. apr 2012

Ahoj.ak ti dieta grcka aj po dvoch hodinach od napapania ma Reflux,sami sme si tym presli a bolo to tazke.Mala bola nervozna vecne plakala,stale chcela byt narukach lebo bola vo zvyslej polohe.I ked sme jej vyvysili postielku,aj tak bola nespokojna.Mlieko ju zahlienovalo a nieraz sa mi dusila .Ale chvala bohu uz je to za nami .
Na doporuciene odborneho lekara,sme presli na AR nutrilon a o nieco sa to zlepsilo.

lakte
10. apr 2012

@ivulik91 a kolko vygrcne?je to viac ako odhadom jedna polievkova lyzica ci ako?vies mam na mysli, ci ide o regrutaciu co je bezne alebo to je vela a vtedy by mohlo ist o reflux, avsak dojcenim a spravnou technikou dojcenia sa da upravit aj toto.A ziadne ar umele mlieko nebude treba 😉

mandragora22
10. apr 2012

@ivulik91 no, suhlasim s babami, precitaj si temy o refluxe a potom ti prajem uz len pevne nervy, my sme si tym presli. prvy rok materskej bol nielen pre mna, ale aj pre dieta utrpenim, len grcanie, grcanie, dusenie sa zvratkami, zase grcanie, dusenie... ja som bola taka "divna mater", tesila som sa, ze z babatka cim skor vyrastie chodiace a beziace dieta, ktore nebude grcat. dockala som sa, nastastie, ale ma to svoje dosledky aj dnes, co uz, vyrastieme. uz sa tesim, ked pojde na vysoku skolu 😀 😀 😀

beruska.zuzanka
10. apr 2012

Naša grcala hoodne a kľudne aj dve hodiny po papaní, aj v spánku, nepomohla ani vyvýšená poloha, ale ona mala silný reflux, grcala až tak ako "fontána" proste to z nej šlo kade tade ...

Takže záleží od toho, koľko si vygrcne, či sa jej potom uľaví, alebo je plačlivá, či má aj iné problémy... skús zájsť za lekárom, ak sa Ti to nezdá, alebo aspoň sa skontaktuj s laktačnou poradkyňou, tie by tiež mohli o tom niečo vedieť 🙂

držím prsty, nech sa maličkej polepší 😉

ono, ešte mi napadlo, že ak grcká často, silno a už natrávené mliečko, môže ju aj záha páliť a žalúdočné kyseliny ak prichádzajú opakovane do kontaktu so sliznicou pažeráka atd môžu ju jemne rozleptať a môže to bolieť, preto grckajúce detičky aj toľko plačú, že ich to bolí...

lakte
10. apr 2012

este jedna vec, kludne jej daj prsnik aj po grckani, potrebuje to zapit ak by ju ta zaha naozaj palila.Poradkyna pri dojceni vie zhodnotit ci je dojcenie efektivne a ci netreba upravit polohu, prisatie...