Hydrokéla u trojročného chlapca

adamemma
26. apr 2016

Dobrý večer! Mám synčeka, teraz v máji bude mať 3 roky, a cca pred rokom aj pôl mu zistili hydrokélu na ľavej strane. V máji ideme na operáciu na detskú fakultnú nemocnicu do Bratislavy, máme už termín. Vie mi niekto poradiť, čo nás čaká, kde vybavím anestéziológa, alebo či tam všetko spravia. Máme už ísť 18. mája, 19. bude operácia. Ďakujem.

ckatka
26. apr 2016

zavolajte si tam a opytajte sa, o bude najistejsie

althejka
27. apr 2016

@adamemma predoperacne vysetrenia vam urobi vasa obvodna lekarka, nesmu byt starsie ako 7 dni pred nastupom na prijem. V den prijmu pridete na ambulanciu aj s vysetreniami a potom pojdete na anesteziologicku ambulanciu.

adamemma
autor
27. apr 2016

Ďakujem za príspevky, už som to pozisťovala aj telefonicky... Budem zvedavá ako to dopadne, a ako to bude znášať malý, keď mi každý hovorí, že to je len taký malý zákrok. Ale sa bojím trocha, asi to je normálne...

ka82
24. máj 2016

Dobrý večer, môj malý má 2,5 roka a tiež mu našli hydrokélu. Čaká nás operácia v auguste, zdá sa mi to dosť neskoro čakať 3 mesiace. Ako ste dopadli s operáciou? Čo nás tam čaká , na čo sa treba pripraviť, čo povybavovať predtým? Ďakujem.

adamemma
autor
31. máj 2016

Dobrý večer! Prepáčte že píšem tak neskoro, ale nemala som prístup na internet.... Všetko prebehlo rýchlo a malý to zvládol perfektne. Ráno sme prišli do nemocnice na lačno, trochu sme sa pohrali v škôlke na urologickom oddelení, na obed ho operovali. Uspali ho, ale všetko bolo ok, keď sa zobudil potom, trochu bol zlý, trochu ho bolelo brušku, kde ho rezali, ale dostal infúziu, aj čípok na bolesť. Mohli sme spať spolu v izbe pre matky na jednej posteli. Večer už mohol jesť piškótky a piť čajík.Ráno sme sa zobudili a okolo 9-tej nás pustili domov. Malý si z toho nič nepamätá, len že dostal náramok na ruku s menom, a že sa tam hral celý deň. Vybaviť musíte akurát predoperačné vyšetrenie, ktoré Vám spraví pediatrička. Anasteziológa nemusíte vybavovať, toho tam majú, aj to vybavia tesne pred operáciou. Len aby nebol malý chorý, ani soplíky, nič nesmie mať minimálne 3 týždne predtým, ani antibiotiká nesmie brať aspoň mesiac predtým.. Keby ste mali nejaké otázky ešte, tak kľudne píšte! 🙂 A k tomu čakaniu len toľko, že sme tiež čakali 3 mesiace...

jeemima
31. máj 2016

@ka82 vacsina lekarov s tym caka do 3 rokov takze do augusta to je ok. nasmu robili jednu stranu ako 18 mes a druhu ked nemal este tri roky ale mal to hrozne velke a cez slabinku to viedlo do bruska je potrebne ist k detskemu na krv na predoperacne vysetrenie a potom na anesteziologicke a je potrebne aby bol 4 tyzdne pred zakrokom zdravy bey atb a zavaznych infektov

ka82
1. jún 2016

@adamemma dakujem za odpived 🙂tak dúfam že to zvládneme podobne A ako to zvládal pi operácii,kým sa zotavil? Bude treba ho nejak brzdiť aby nebehal?to si ani neviem predstaviť,on je také živé chlapča,,alebo aby si to potom netrhal nejak tú ranu.Dlho ho to trvalo,kym sa zotavil?

adamemma
autor
1. jún 2016

áno, treba ho brzdiť trochu, ale nejak sa nám to tiež nepodarilo, skúšala som to tak, že sme neboli prvé pár dni dlho vonku, len hodinku, a museli sme mu schovať motorku, bycykel, aby to nevidel, aby ho to nedráždilo... Ranu sme museli zalepovať sterilnou gázou, a tiež sme museli dávať po umytí dezinfekčý spray... V pondelok sme boli na kontrole, doktorka povedala že je všetko OK. Akurát ho trochu ešte bolí pipík, lebo robili mu aj frenuloplastiku, takú obriezku, lebo mal zlepenú predkožku... Ale framikoyn masť pomáha... Rýchlo sa zotavil, druhý deň, keď sme prišli z nemocnice už bol živý, behal skákal, chcel jazdiť na motorke... Ďalšia kontrola o mesiac... A k tomu čakaniu len toľko, že bol tam aj chlapček 5 ročný, ktorému už operáciu odkladali stále od 3 rokov, lebo stále bol chorý...

adka31
13. júl 2016

Dobry den, j nas caka opercia hydrokely na Kramaroch. Chcem sa len spytat kto ste tam boli, nerobia tam problem s tym, aby mohla mamicka byt s dietatkom na izbe aj v noci, skratka stale? Kdesi som citala, ze cez den spolu a v noci niekde na inej izbe. Ale bola to starsia diskusia, tak dufam ze to tak uz nie je. Dakujem.

adamemma
autor
14. júl 2016

Dobrý deň, my sme boli na Kramároch v máji, najprv nám bolo povedané, že dieťa musí byť v izbe pre deti a matka zvlášť pre matky, ale cez deň sme boli vzadu v jednej izbe, kde je tzv. škôlka, plno hračiek, a v noci potom som mohla malého zobrať k sebe do izby, tak sme spali spolu na veľkej posteli, ale v iných izbách som videla že sestričky pridali také roztiahnuteľné postele pre mamičky, takže každá spala so svojím dieťatkom v jednej izbe... Vo svojej postieľke musel byť iba po operácii pár hodín... 🙂

adka31
14. júl 2016

@adamemma dakujem Vam za odpoved, takze na druhy den prepustaju domov. Nas to ma od narodenia, v sept. ideme este na kontrolu, ale uz nas tam posielal minule, tak teraz nas to neminie, lebo sa mu to nestraca vobec.

adamemma
autor
14. júl 2016

Za málo... 🙂 Náš Adamko tiež to mal už od mala, ale urologička povedala, že to môže vzrásť do troch rokov, ale sa to nestalo... Teraz sme už po, a zostala nám akurát jazvička... 🙂

ka82
1. aug 2016

Nás to čaká teraz vo štvrtok, ale povedali nám, že máme prísť najedený, čiže operácia bude až v piatok. Vo štvrtok nám porobia anest. vyšetrenie. To znamená, že ak by sme prišli vo štvrtok na lačno, tak nás aj hneď v ten deň operujú?

adamemma
autor
1. aug 2016

Áno, aj my sme mali prísť deň predtým na anest. vyšetrenie, ale my volali dva dni pretým ako sme mali ísť, aby sme prišli nalačno a hneď bude malý operovaný... Prišli sme o pôl siedmej ráno a operovali ho až o tretej poobede...

ka82
3. aug 2016

Od rána do tretej nič nemohol jesť ani piť?

adka31
3. aug 2016

@ka82 ahoj, drzim palce aby Vam to dobre a hlavne bez problemov dopadlo. Napis, ked bude mat po, ako to prebiehalo, co nas caka. Drzte sa 😊

adamemma
autor
3. aug 2016

ka82 Áno, presne tak, nemohol nič jesť, ani piť, ja som už bola z toho zúfalá, ale malý si nevšimol nič, bolo tam plno detí, hral sa a keď sem-tam sa opýtal , či môže papať, tak tam prišla tzv. "pani učiteľka" a zobrala ho hrať sa... 🙂

adka31
28. aug 2016

@ka82 ahoj, boli ste na tej operacii? mozes mi napisat ako to maly zvladol, kde ma rez? Boli ste tam dlho? Dakujem

adamemma
autor
29. aug 2016

Ahoj! Boli sme na tej operácii v máji, malý to zvládol super: nič si z toho nepamätá, len že tam bol a že sme sa celý deň hrali... Trochu bol zlý, keď sa zobudil z anestézie, ale potom sa ukludnil a zaspal. Prvý týždeň po ho to bolelo, ale hlavne pipík, lebo mu robili aj obriezku, či jak sa to nazýva, uvolnili mu predkožku, to ho viac bolelo, hlavne keď piškal, ale framykoin krém pomohol rýchlo... Boli sme tam dva dni, teda prvý deň bola operácia a druhý deň pred obedom sme iši domov... 🙂

adamemma
autor
29. aug 2016

Prečítajte aj vyššie, som písala niektorým... 🙂

ka82
31. aug 2016

Ahoj, my sme na operácii hydrokély a plastiky predkožky teraz v auguste. Prišli vo štvrtok, urobili nám anest. vyšetrenie a hneď nás hospitalizovali. Celý deň sme len čakali, malý sa hral na chodbe, čítali sme knižky atď. , dole v nemocnici sme sa vozili na vláčiku a lietadle 🙂 Proste sme len čakali. Keby sme boli z BA, mohli sme ísť vlastne domov. V noci od druhej už nesmel nič piť, vtedy som mu dala trošku vody. Ráno o pol 7 nás zobudili, malého som mala osprchovať, prebehla vizita a hneď nás poslali na operáciu. Išla som s ním, dali mi oblečenie (4eur), aby som mohla s ním ísť na predoperačnú izbu. Tam mu dali vypiť sirupček, aby bol kľudnejší. Asi o 8:30 ho už brali na sálu. Všetko zvládal v pohodičke 🙂 Okolo pol 11-tej mi ho priniesli na izbu, bol trošku nekludný, budil sa, dostal gelik do konečníka na ukludnenie. Väčšinu času po op. prespal. O druhej už mohol piť, keď sa rozpil tak piškotka, všetko nám hovorila sestričku, kedy čo a ako robiť. Keď sa už postavil aj vycikal, bol v podstate tolerovaný a mohli sme ísť domov. O 18-tej večer nás pustili. Po operácii to zvládal fayn, prvý týždeň sa v noci budieval, dávali sme Nurofen sirup, aby nemal bolesti. Tak na druhý deň sa pekne rozchodil, už by najradšej aj behal, zvládol to ok. Držím palce, nech všetko dobre dopadne 🙂

adka31
31. aug 2016

@ka82 dakujem Ti velmi krasne za info, aspon budem v obraze. A ten rez vedie kadial? Cez vajko, ci v slabinach?

adamemma
autor
31. aug 2016

Rez má na ľavej strane pod bruškom, ale má len 4-5 cm...

food_detective
9. sep 2016

@ka82 neviete mi povedat, ci ho mozem aspon pred a tesne po kojit?

adamemma
autor
9. sep 2016

Tak to Vám neviem povedať, ale môj synček nemohol ani vodu piť, a tých čo išli druhý deň na operáciu, niekedy nadránom budili sestričky, aby sa posledný krát napili vody pred zákrokom, a potom už nič nesmeli piť.... Ale keď tam zavoláte, určite Vám to povedia... 🙂

ka82
11. sep 2016

Kojiť som ho mohla naposledy o 2hod. ráno. Nekojené deti mohli naposledy o polnoci, ak si dobre pamätám. A po operácii nesmie byť hneď kojený, bude aj tak spinkať. Po operácii som ale mohla kojiť skôr ako ostatní dávali prvýkrát tekutiny. Sestrička mi dovolila, lebo materské mlieko je najstráviteľnejšie. Najlepšie bude spýtať sa sestričky, ona vám povie presnú hodinu, kedy môžete po operácii prvýkrát nakojiť 🙂 Držím palce, nám cuckanie po op. veľmi pomohlo, bola to záchrana 🙂

ka82
11. sep 2016

@food_detective Kojiť som ho mohla naposledy o 2hod. ráno. Nekojené deti mohli naposledy o polnoci, ak si dobre pamätám. A po operácii nesmie byť hneď kojený, bude aj tak spinkať. Po operácii som ale mohla kojiť skôr ako ostatní dávali prvýkrát tekutiny. Sestrička mi dovolila, lebo materské mlieko je najstráviteľnejšie. Najlepšie bude spýtať sa sestričky, ona vám povie presnú hodinu, kedy môžete po operácii prvýkrát nakojiť emoticon Držím palce, nám cuckanie po op. veľmi pomohlo, bola to záchrana emoticon

food_detective
12. sep 2016

@ka82 a ked mu robili predoperacne?- myslim rano ked pojdeme na odber krvi nalacno 7,30, kedy naposledy predtym moze pit materske mlieko? 8 hodin pred ci aj viac treba?
On je zvyknuty rano cuckat, tak sa asi budem musiet niekam vyparit a manzel asi poriesi len vodicku

ka82
15. sep 2016

Ahoj, okolo piatej som mu dala naposledy cucnúť 🙂 a potom po ceste si dal trošku čistej vody.

food_detective
15. sep 2016

@ka82 to sa mi zdá byt ok, Dr s tym nemala problem a výsledky cukry a proteíny mlieka neskresluli?