Informácie o strave pre dieťatko v správach na Joj Tv

mirka_aa
3. nov 2013

Ahojte,dnes som postrehla v spravach na jojke nejake info o tom co by male dietatko nemalo jest..a dost ma prekvapilo co vraveli..presny opak toho co robim ja...vraj by dieta nemalo jest celozrne pecivo ani ziadne semienka ktorymi je pecivo posypane,ani jest kyslomliecne vyrobky,ani naturalnu ryzu nie,len bielu a bielu muku,dalej neodporucali ani soju a co ja viem co vsetko..prosto ze vraj vela vlakniny skodi a tak...co si o tom myslite? ja som zostala uplne prekvapena co som pocula,lebo v knizke od Bukovskeho pisu presny opak..

demo
9. nov 2013

@awalancha3 ano,male deti maju vstrebatelnost D zo slnka omnoho lepsiu ako stary clovek.To mas uplnu pravdu. Ale organizmus ho neskladuje dlhsie ako tri mesiace. Vec nazoru a studii, ktore sme citali. Plati, ze Decko by sa malo sledovat pri preventivnom odbere krvi - co ale ziadny dr. dobrovolne resp. z vlastnej iniciativy neurobi. S tou predavkovatelnostou to uz nie je co byvalo, dnes je Decko inak vyrabane ako pred par rokmi.
A druha vec, to uz adresujem viac menej vsetkym mamickam, vit. D sa nevstrebe, ked je clovek ponatierany opalovacim kremom denno denne. Tiez netreba brat vazne masivne kaleraby, ktore nam tlacia do hlavy vyrobcovia opalovacich kremov. Nepoviem pri mori, prve dni, ale len tak na vychadzku - vazne nie. Ja si trufnem povedat, ze ten kolobeh chorob, ktorym prechadzaju deti, suvisi aj s opalovacimi kremami a ich naduzivanim.

adriana7
9. nov 2013

@awalancha3 , ja si to overujem aj tak, že deťom dávam robiť pravidelne kompletné krvné testy, a teda vegetariáni, baby bez kravského mlieka a ideálne hodnoty , a máme aj dosť železa, aj vápnika hafo...vieš, niektorí namiesto toho, aby sa vzdelávali, čítali a skúšali, tak len šíria predsudky ničím nepodložené

tenerifka
9. nov 2013

Baby, kazda mate v niecom pravdu, aj co sa stravy tyka, aj vitaminu D.
Veru, aj my mavame tak raz do mesiaca rezne, vacsinou telacie a smazene na olivovom oleji (najnovsie som vyskusala kokosovy a je to lahodka), ale k nim kopec zeleniny, bez inej prilohy, ved samotna struhanka je vlastne chlieb. Treba najst tu zlatu strednu cestu, ktora kazdemu vyhovuje.Ja mam vyhodu, ze zdrave stravovanie uprednostnujeme vsetci, decka aj manzel ovocie a zeleninu miluju. Mame sezonnu zeleninu a ovocie po cely rok a prevazne v bio kvalite.
Co sa tyka vitaminu D, u nas sa vdaka podnebnemu pasmu babetkam nedava, v tomto nemam skusenosti, ale pamatam si, ked sa decka narodili, tak mi pediatricka radila kazdy den trosku opalovat(nie na priamom poludnajsom slnku a nie tvar, tak 15 minut denne len v kratkom bodynku), vtedy som ani nerozmyslala ze naco je to dobre.
Cz vyrobky-v nebio kvalite je riziko, ze su zrna striekane jedmi proti skodcom(najma mysiam), ja sa snazim kupovat vsetko v bio kvalite, nie je tam velky cenovy rozdiel (mne 1 kg muky vydrzi aj 4 mesiace). Na cz sme presli postupne pouzitim sedliackeho rozumu a aj potom, ked som sledovala relacie s Bukovskym(ale to bolo strasne davno, mozno aj pred 10-imi rokmi), kde vysvetloval, co obsahuju cz cerealie a co biele. My konzumujeme prevazne spaldove, ovsene ci razne pecivo,obcas psenicne, cz ryzu, varene zemiaky, obcas quinou, pohanku, cestoviny(spaldove, pohankove, psenicne) raz za uhorsky rok......ale vzdy to je len doplnok taniera, takych 20%
Myslim, ze nie sme o nic ochudobneni, moje deti jedia aj sladkosti(tmavu mandlovu ci orieskovu cokoladu, niekedy cz tycinku ci domace muffinky plne orechov ci mandli bez cukru-pouzijem javorovy sirup alebo rozmixovane datle a je to aj chutnejsie). Beriem, ze niekto ma averziu voci dovazanym potravinam, ja zasa milujem skusat nove chute a suroviny 🙂

lauricka
9. nov 2013

@mirka_aa myslim si, ze celozrnne pecivo Bukovsky tiez neodporuca, ak sa nemylim, to si predsa mozes hocikde precitat, okrem tych sprav. Co sa tyka kyslomliecnych, nejake kvalitne urcite po roku mozu. Vela zdrojov odporuca plnotucne, no prave Bukovsky polotucne. Podla mna v malej miere a rozumne im nemoze uskodit. Popri tom dojcenie alebo dojcenske mlieko.

mirka_aa
autor
9. nov 2013

@lauricka mam doma bukovskeho knihu hned to bude anjelik a citat viem hadam dobre,normalne tam odporucaju celozrnny chlieb pre 1-2 rocne deti 🙂

lauricka
10. nov 2013

@mirka_aa no, ja som to citala uz davno, preto som pisala, ze neviem urcite, lebo som citala aj ine veci. Ale Bukovskeho tiez treba brat s rezervou, nie je Pan Boh, tiez sa myli a vela veci zenie do extremov. O tomto celozrnnom chlebe a pecive si ale mozes hocikde inde precitat. Je to pravda, napriek Bukovskemu.

ala2012
14. nov 2013

@zita19 presne tak, TV spravy nepozeram, je to strata casu a oblbovanie mozgov, treba sa riadit zdravym sedliackym rozumom a vsetko bude dobre🙂