Intolerancia laktózy u trojmesačnej. Čo môže jesť?

map0007
3. okt 2017

Plné dojčim, zatiaľ to nemáme potvrdené z testov. Ale náš pediater povedal , že pravdepodobne intolerancia laktózy-ze ak chcem dá to dcérke zistiť s krvi.Mala búde mať teraz 5.10. 3 -mesiace. Stále bola zlá nevedela som si rady,aj reflux ma- ten potvrdení sonom,ale dr.nrchcel riešiť keďže dojčim.Skusala som gastrotuss,coliprev, espumisan,sabsimplex.Nic nepomáhalo a trápili sme sa celé dní na rukách.Dieta spalo cez deň iba po 10-15min.Teraz čo som sledovala stravu som zistila že nesmiem mliečne výrobky lebo je to katastrofa.Ak sa to dostanem do mliečka neviem s malou radi.Teraz ako nejem nepijem mliečne výrobky, dieťa je vymenené.Ale neviem čo si variť.Skusam bezlaktozove produkty tak uvidíme.Mala ste niektorá podobný problém ako ste to riešila,čo ste jedavali.Ďakujem.

xxxkatka
3. okt 2017

@map0007 no ak ma intoleranciu laktozy tak bezlakotozove vyrobky ked budes jest nepomoze, nakolko materske mlieko priridzene obsahuje najviac laktozy zo vsetkych zivocisnych mliek. Ak je to naozaj laktoza mas dve moznosti- prejst na UM bezlaktozove, dojcit a predtym davat laktazan (neviem od akeho veku dietata sa uz da uzivat).

tamarka9
3. okt 2017

Laktazan také malinké detičky nemôžu. Coliprev je bábätká,ale treba ho dávať vždy pri každom papani.

evka160516
3. okt 2017

Dobrý deň, kludne bezna strava, pozor troska na vsetky nafukovadla, no a co sa tyka bezlaktozy, tak vsetko bezlaktozove pocnuc maslom, mlieko, jogurty, syry, kysla a slahackova smotana, cottage cheese, atd. Moja malinka mliecne miluje a ja tiez tak sa to da, aj ked tieto vyrobky su drahsie ako bezne. My sa takto stravujeme necely pol rok, zrovna dnes sme boli u dr. a mali by sme prejst znova na mliecne vyrobky, tak som zvedava co to spravi, ak budeme mat opat bolesti bruska, krče a pod. cakaju nas dalsie vysetrenia..

tamarka9
3. okt 2017

Ešte som chcela,že skôr to môže byť alergia na bielkovinu kravského mlieka. Lebo ste písali,že keď nejdete mliečne výrobky je malej lepšie. Ako povedala
@xxxkatka tak pri intolerancii by to nebolo poznať,keďže materské mlieko obsahuje prirodzene veľmi veľa laktózy. A pozor, všetky bezlaktozove produkty obsahujú kravsku bielkovinu,čiže nie sú pre vás vhodné. Asi len na nejaký čas sa vzdať mliečnych výrobkov a sledovať či je to lepšie.

ukulela
3. okt 2017

@map0007 ja nahradzam mlieko niekedy alpro rastlinnymi mliekami (kokosove, mandlove - na varenie, kase, vlocky, .... a do kavy mam najradsej ovsene. maju aj "smotany" a jogurty ... )
malej si neskusala biogaiu?

prevenar
4. okt 2017

bezlaktozove produkty ti nemusia pomoct. idealne kompletne vynechat mlieko a mliecne vyrobky. prejde na rastlinne mlieka - mandlove, ryzove, makove, kokosove a pod. daju sa lahko spravit doma. tak isto cerstvy fermentovany syr sa da spravit z kesu orechov , postupov je plny youtube.

juliciz
4. okt 2017

Ahoj, plne dojčíš a ak si dávaš mliečne produkty, máš z toho problémy ty aj malá? Ale malá prestáva mať problémy, ak ty prestaneš konzumovať výrobky z kravského mlieka? To znamená, že nemá problémy z materinského mlieka, čo je logické.
Keď som ja dojčila, zistila som, že strašne veľa mlieka sa mi robí z minerálky, skús, ale vyber si bezbulinkovú alebo veľmi málo bublinkovú. V minerálke je veľa minerálov 🙂, takže telo má z čoho vyrábať materské mlieko. Samozrejme veľa zeleniny, mrkvičku, brokolicu, atď. Rôzne rastlinné mlieka by som ti vôbec neodporúčala, vždy sú to umelo vytvorené produkty, často s veľa cukrom, sacharidami. Minule som testovala vo svojej rodine intolerancie na potraviny. Môj syn bol intolerantný na laktózu, ale keď začal konzumovať bezlaktózové výrobky, bolesti brucha sa zmiernili, ale stále mal problémy, napr. s exémom. Z testov sa potvrdilo, že je intolerantný aj na mliečnu bielkovinu kravského mlieka a teda jediná cesta je vylúčiť všetky výrobky z mlieka, podľa mňa okrem šľahačky a masla, kde je hlavný podiel mliečny tuk. Nakoniec aj u seba a aj sestry som zistila slabšiu intoleranciu na kravské mlieko, teraz ho konzumujem minimálne a zlepšila sa mi viditeľne pleť, takže aj keď som si myslela, že mi mlieko nevadí, nakoniec som zistila, že áno. Najlepšie je si veci testovať u seba a svojho bábätka, lebo každý sme individualita a to, čo vadí jednému, druhému nemusí a aj naopak. Želám, aby sa tebe aj bábätku dobre vodilo.

luba41
4. okt 2017

ved variť a žiť sa dá aj bez mlieka a bez ml. výrobkov..u vás to tipujem na alergiu na BKM, čo je rozdiel oproti intolerancii..okrem mlieka / hocijakého živočíšneho/, dávaj pozor v strave aj na soju aj na hovädzie..

juliciz
4. okt 2017

@luba41 Áno máš pravdu, treba myslieť aj na alergie. Alergická reakcia býva okamžitá, pri intolerancii to trvá dlhšie, kým sa prejaví a preto sa ťažko hľadá, čo spôsobilo problémy.

scila
5. okt 2017

Hlavne si s doktorom ujasnite, ci malej vadi laktoza, alebo bielkovina. Bezkaktozovych vyrobkov je uz na trhu dost, ale ak jej vadi bielkovina kravskeho mlieka, tak je to uplne ine. Väcsinou vtedy vadia vsetky vyrobky z mlieka a aj vsetko z kozieho a ovcieho. A alergia na bielkovinu sa nie vzdy da zistit z krvi. Synovi nic nevyslo, ale vzdy ked som zjedla cokolvek mliecne tak mal problemy (on mal ekzem). A takisto ked bol väcsi, tak ked nieco zjedol on. Ale ked mal cca. 14 mesiacov, tak z toho vyrastol. Dokaze to poriadne komplikovat zivot ☹

map0007
autor
6. okt 2017

@juliciz ďakujeme za napísanie,ako ste sa testovali? Ďakujeme

map0007
autor
6. okt 2017

@juliciz
@luba41
Tak ak zjem alebo vypijem mliečne výrobky pokiaľ sa dostanú do mliečka to potrvá,aj keď jej robia šarapatu v brušku.Alergia neviem,nemá ziadny exem,iba divné zvuky v brušku kŕče bc a stále plače,ak nekonzumujem mliečne tak dokonca sa zlepšil aj reflux.Ale skúšala som výrobky bez laktózy ale asi to veľmi nepomáha,lebo zas je trochu nespokojná, proste ak máme dní bez mlieka a mliečnych.vyribkov je malá zlatá bc a spokojná a dokonca ani reflux nieje taký ako pri ml.vytobkov.

montemotherone
6. okt 2017

@map0007 bez laktózy je to úplne v pohode 😉 kyslomliecne môžeš (jogurty, tvaroh, acidko...) a na varenie rastlinné mlieka (v DM, Kaufland, Jednota... Ovsené, orieškové, ryžové, pohánkové. Robím z toho všetko. Od pudingu, až po segedín... 😉

montemotherone
6. okt 2017

@evka160516 pri procese kysnutia, sa laktóza v jogurte automaticky štiepi, takže každý jogurt (normálny, nie tie farebné škrobové gebuziny) je vlastne bezlaktózový 😉

scila
6. okt 2017

Nam robila alergologicka krvne testy (vysledky boli az za 3 tyzdne) a neskor aj kozne, ale malemu nevysla ziadna alergia. A dvaja alergologovia nezavisle od seba mi povedali, ze to ze synom vadi mliecna bielkovina nemusi z krvi vyjst a najlepsie je si to overit vylucovacou metodou. Kedze som kojila a boli to jasne, ze to prechadza z mojho mlieka tak som jedla len ryzu, zemiaky, hovädzie, kuracie mäso a brokolicu az kym sa mu stav neupravil a potom som vzdy vyskusala nieco nove a pockala 4 dni ze co to spravi a ked nic zas som nieco pridala. Tak som zistila, ze mu vadi cokolvek mliecne, banany, broskyne, hrusky, jahody. A potom za 2-3 tyzdne som to mliecne vzdy skusila zas. Ale obidvom synom prestala bielkovina vadit az ked som ich uz nekojila takze som to uz vlastne potom skusala na nich.

xxxkatka
7. okt 2017

@scila @map0007 preco si myslis, ze alergia sa prejavuje len ekzemom? Mne sa BKM prejavuje len traviacimi tazkostami a bolestami klbov. Ziadny ekzem. Rovnako nemozes vidiet rozdiel ked jes bezlaktozove potraviny, bo materske mlieko bez ohladu na to kolko laktozy prijmes ty obsahuje prirodzene velmi vela laktozy. Takze u vas je to skor alergia na BKM.

luba41
7. okt 2017

@map0007 no a sama si si odpovedala..presne eliminačnou metodou si si odskušala, že vadí bielkovina..aj cez tvoje mlieko..to že nemáte exem, ešte neznamená, že sa nemože objaviť..začnete príkrmami a problem može byť..nemusí byť exem-ale stačí len premnožená kvasinka v tráviacej sústave / a mlieko vytvára pre nu priaznivé prstredie/ a s tou už pravdepodobne aj tak máte problem / črevná mikroflora sa prenáša z matky na dieťa ešte pred narodením/..- možu byť flaky svrbiace, suché aj nesvrbiace po tele-nesprávne diagnostikujú lekári ako exem, zapareniny, okolo ust vyražky atd, zvracanie..takže príkrmy-žiadne mliečne, žiadna sladká zelenina / mrkva/, sladké ovocie, málo sacharidov, nie hovädzie, nie soja ..resp. už pri príkrmoch si odsleduješ reakciu, ak dáš pár dní po sebe tú istú potravinu ..

juliciz
9. okt 2017

@map0007 Kúpila som si test na potravinové intolerancie, ale je to drahé, stojí to cez 70,- eur a otestuje ťa to na tuším 59 typov potravín mne to doma neodporúčali (kvôli tej cene), ale povedala som si, že to musím vyskúšať. Podľa mňa by si mala ísť rovno k lekárovi a pýtať si minimálne test na intoleranciu na kravské mlieko. Nech ti to uhradí poistovňa, a určite to bude spoľahlivejšie ako domáci test.
Skús si nájsť na youtube: Neuvěřitelná pravda o mléku (Život v celé své kráse) - Prof. Dr. Walter Veith, Dabing, alebo aj iné.
Takže, ak ti mlieko nerobí dobre, je to veľmi rozumná odpoveď tvojho organizmu. Ale treba skúšať, každý sme iný. Rozhodne nerob niečo, čo sami cítiš, že ti nerobí dobre, samozrejme aj tvojmu bábätku, držím päste.

juliciz
9. okt 2017

@luba41 Veľmi dobrá odpoveď.
@scila nemusela to byť alergia, ale intoleracia na mliečnu bielkovinu, a možno ju majú stále len sa to neprejavuje tak výrazne

montemotherone
17. okt 2017
juliciz
17. okt 2017

@montemotherone Dik za link, veľmi zaujímavé, a ja doteraz som milovala hocičo s kopcom masla, tak sa teda budem krotiť.

montemotherone
17. okt 2017

@juliciz ja tiež 🙂 sú jedlá, ktoré si bez masla ani neviem predstaviť, ale je pravda, že ho používam aj kde nemusím ☹ Na druhej strane, rastlinné oleje (olivový, tekvicový, makový...) u nás majú už pevné miesto a sú v zozname základných potravín 😉 Tak celkom pravdu nemá, ale chápem ako to myslel 🙂