icon

Je diagnóza autizmu u štvorročného syna správna?

20. jún 2026

Ahojte chleba by som sa poradiť .Syn od posledného očkovania ,ktoré mal pred 2 rokom sa úplne zmenil ,zabudol slová ,ktoré vedel aj zaspievať fihu akokeby šiel do dozadu o rok.Šli sme sním neurologické vyšetrenie kvôli aj nočným desom a ona napísala, že má insomiu a možná nervodiverzita, že je taký iný ale pohladiť objať ,že sa dá .....no tak som zakrývala predtým oči dobrý rok ,že by bol iné dieťa ajkeď sa mi nejak nezdal ale všetci ako rodina aj manžel mi tvrdili, že to preháňam.Tak ak kvôli nim som sa na všetko vykašlala no žiaľ nastúpil do škôlky a nastali tam sním problémy ,bil deti robyl zle provokoval a nepočúval učiteľku to ma tak celkom zarazilo lebo ani mňa nepočúval vravela som si ,že má obdobie vzdoru ale to čom som ja mala sním doma mali aj sním v škôlke a už som vedela ,že musím sním pochodiť lekárov či tam naozaj nieje autizmus alebo adhd atď.On sa za celý rok nedotkol tam jedla takže som nemohla ho tam nechať do na celodennú ajkeď som ju platila ako celodennú lebo som si stále myslela, že na naučí tam jesť a ja konečne budem môcť ísť do práce ale nie vôbec. Syn je celkom šikovný vie sa sám obuť, obliecť má výbornú pamäť ale nerozpráva ešte vety slová vie ale vety vôbec chodíme aj logopedičke a tá neskôr povedala ,že sa jej to nevidí žiadne zlepšenie ,že mám isť aj na nejaké vyšetrenia, tak sme sním šli včera rovno psychiatričke a ona povedala, že má autizmus a ,že si rovno mám isť dať predĺžiť rodičák ako mamičky ja tomu nechcem nejak uveriť on ukazuje prstom ,očný kontakt má akurát ta reč a to ,že nepočúva a chce neustálu pozornosť vkuse každú chvíľu chodí zamňou a niečo vyžaduje mňa toto celkom unavuje no priznám sa ,že som vyhorela a ,keď mi toto včera povedala tak sa mi aj uľavilo, že niesom prehnaná matka a ,že ozaj to mám snim náročné ale nezdajú sa mi tie príznaky autizmu to je ich potom koľko druhov preboha ved ja poznám také deti a sú natom oveľa horšie.....aj čo sa týka intelektuálu tak nechápem tomu čo si myslíte Vy ?je mi aj to divné ,že dala nám tel.čislo do Považskéj Bystrici na diagnostiku sa objednať a tam to potrvdia buď alebo vyvratia ale je mi divné ,že prečo si je ona taká istá a ,že už si mám podať o predĺžený rodičak čo ,keď na tej diagnostike povedia ,že nie nemá ho čo potom stým rodičákom?

avatar
andrejka1974
20. jún 2026

@anonym_autor treba nájsť kde vás s diagnostikujú a až potom s výsledkom treba ísť psychiatrické a keď vám to uzavrú tak až potom idete žiadať o predĺžený rodičovský , len treba sa obrniť na diagnostiku sa čaká mesiace a určite by som zvažovala špeciálnu škôlku , kde sa mu budú venovať viacej

autor
20. jún 2026
@andrejka1974

@anonym_autor treba nájsť kde vás s diagnostikujú a až potom s výsledkom treba ísť psychiatrické a keď vám to uzavrú tak až potom idete žiadať o predĺžený rodičovský , len treba sa obrniť na diagnostiku sa čaká mesiace a určite by som zvažovala špeciálnu škôlku , kde sa mu budú venovať viacej

@andrejka1974 no a tu je problém, že nechceli nás zobrať na diagnostiku skôr ako budeme mať vyšetrenie od psychiatričky a vyšetrenie v ccp a ,že potom až keď to budeme mať máme zavolať

avatar
andrejka1974
20. jún 2026
@anonym_autor

@andrejka1974 no a tu je problém, že nechceli nás zobrať na diagnostiku skôr ako budeme mať vyšetrenie od psychiatričky a vyšetrenie v ccp a ,že potom až keď to budeme mať máme zavolať

@anonym_autor divne vždy sa to robí opačne

anonym_f1ce3c
21. jún 2026

no takyto regres po ockovani mala moja neter v 3 rolokoch, ona ale brutal.. stalo sa z nej zrazu babatko, prestala chodit, hovorit, uplne ine dieta.. teraz ma 16 vlecie sa to s nou cely zivot, je taka nedozreta, ma specialne potreby, asistetna.. specialny studijny plan.. presli sme xy diagnostik, odbornikov, psychiatrov, psychologov.. ale ma nespecifikovane poruchy ucenia.. nie je ani autista.. i ked ma crty, je proste taka ina.. stale ako dieta, ako keby nikdy nemala pubertu, od matkynej sukne sa nepohne, utiahnuta, nevyrovnana…

anonym_786424
21. jún 2026

Sama pises, ze syncek nevie byt v skolke na cely den - jednak preto, ze tam nepapa a potom preto, ze sa nevie zaclenit medzi deti a nepracuje na tom, co mu daju ucitelky. Mozno preto ti radila lekarka poziadat o predlzenie rodicaku. Pretoze sa nedari zmenit to, nevyrastol z toho. Neviem aku mate velku triedu v skolke, a je mi to strasne luto povedat, ale vacsinou je to tak ze na 20 deti je rano jedna ucitelka, chvilu cez den dve spolu, ale poobede zase len jedna a ak sa on nevie zaclenit, jej sa tazko dohliada na ostatne deti. Preto take deti potrebuju asistenta, pretoze vyzaduju viacej pozornosti, ale do skolky neviem ci sa v tomto nasom skvelom state asistenti davaju. Ak ho napriek problematickej komunikacii pani ucitelky zvladaju, ak ta zo skolky netlacia do toho, aby si si ho brala, ale beries si ho len sama z vlastnej vole po pol dni domov, to je ine. Ak si to ale nejakym sposobom vynutila skolka od teba, asi je dobre to riesit, pozriet sa pravde do oci. Mozno sa ti trosku ulavi a mozno vam nejake dalsie vysetrenia ukazu neco ine, u tak malych deti vacsinou neustalia hned diagnozu, vela pozorovani robia... Proste si skus tak sama zhodnotit, ci by to na cely den v tej skolke slo, ci nie, tak pravdivo to posudut. Mama najlepsie pozna svoje dieta. Napriklad nasa bola od mala vyberavy jedak a tiez som vedela ze ona v skolke zje akurat tak korky z chleba. V skolke vedeli vymysliet vsakovake pomazanky, co by proste ona nezjedla. Obed ako kedy. Mozno ryu alebo zemiaky, ale ked im to popolievalis stavou, to nie. Ona velmi soro vstavala, tak ranajky mala doma. Prajem ti vela sily. A k tomu pocitu, ci si dobra mama - krasny rozhovor s mamou uz o dost vacsieho autistu -

https://www.youtube.com/watch?v=BLKPkp8nSSg
anonym_b41cfe
21. jún 2026

@anonym_autor autizmus má 1000 podôb a nie všetkým autistom chýba očný kontakt, no ak v škôlke neje nič-to je problém

anonym_a28c28
21. jún 2026

@anonym_autor pedopsychiater je nadradeny tym.ostarnym centram. Mame rovnaky scenar nas odmietli vziat na ADOS 2 lebo pedopsychiater stanovil diagnozu. Ze je to strata casu oni to len potvrdia. Mam si radsej hladat tetapie pre seba a aj pre dieta..proste to ma. Tiez som bola v soku. PAS je spektrum. Prirovnam to k chripke, niekomu je trochu zle, niekoho boli hlava a ma horucku a niekto skonci v nemocnici.

anonym_234b39
21. jún 2026
@anonym_f1ce3c

no takyto regres po ockovani mala moja neter v 3 rolokoch, ona ale brutal.. stalo sa z nej zrazu babatko, prestala chodit, hovorit, uplne ine dieta.. teraz ma 16 vlecie sa to s nou cely zivot, je taka nedozreta, ma specialne potreby, asistetna.. specialny studijny plan.. presli sme xy diagnostik, odbornikov, psychiatrov, psychologov.. ale ma nespecifikovane poruchy ucenia.. nie je ani autista.. i ked ma crty, je proste taka ina.. stale ako dieta, ako keby nikdy nemala pubertu, od matkynej sukne sa nepohne, utiahnuta, nevyrovnana…

@anonym_f1ce3c tiež sme mali takýto regres , dieťa predsa nemôže len tak zrazu prestať, ale lekári ti budú tvrdiť že nie
my sme mali aj so spánkom problém, dieťa ktoré nádherne spalo proste prestalo a ťahalo sa to to päť rokov

avatar
kiki68
21. jún 2026

Autizmus je spektrum, cize to nema take jasne pravidla a priznaky. Hlavne vela ludi potom pride a povie “ ved nevyzeras ako autista”, ano neviem pocitat zapalky ako Rainman. Precitajte si knizku od Natalie Finencova, pripadne blog zrzava holka

avatar
lilian183
21. jún 2026

Ja pracujem v škôlke a máme deti zdravé ale za celý deň nič nezjedia daktoré. Sú tam celý čas. Chleba s pomazánku nejedia lebo, že doma nerobia im rodičia nátierky. Polievku ani neochutnaju. Autizmus má rôzne prejavy. V triede máme dvoch autistov. Obaja majú 5rokov. Jeden rozpráva, je plienkovany, pozná čísla, pismena, vie písať. Na wc si sadne len keď ho prebalujem.Keď ma záchvat iné deti zhodí aj predmety. Z domu má stravu lebo jedlo v škôlke nechce. Ale doma ho naučili na prikrmy pre batoľatá a to mu nosia jesť .Druhý autista nerozpráva, keď mu niečo je plače . Ten má bezlepkovú a bezlaktozovu stravu, tiež mu nosia z domu jedlo

avatar
mary06
21. jún 2026

Súhlasím s tým že autizmus ma veľa podôb. Ja som predtým o tom veľa nevedela, a tiež som si predstavovala že to sú deti ktoré sa točia dokola, trepu rukami, nemajú očný kontakt, atď. . Môj syn nic z toho nerobí a predsa to tam je. Až na reč ktorá je na jeho vek slabá, by to naňho bežné ľudia nepovedali.

anonym_8abb0e
21. jún 2026
@mary06

Súhlasím s tým že autizmus ma veľa podôb. Ja som predtým o tom veľa nevedela, a tiež som si predstavovala že to sú deti ktoré sa točia dokola, trepu rukami, nemajú očný kontakt, atď. . Môj syn nic z toho nerobí a predsa to tam je. Až na reč ktorá je na jeho vek slabá, by to naňho bežné ľudia nepovedali.

@mary06 ak sa môžem opytat ako ste prišli na to že ma autizmus respektíve aké ma ešte prejavy okrem tej reči ?

autor
21. jún 2026
@anonym_786424

Sama pises, ze syncek nevie byt v skolke na cely den - jednak preto, ze tam nepapa a potom preto, ze sa nevie zaclenit medzi deti a nepracuje na tom, co mu daju ucitelky. Mozno preto ti radila lekarka poziadat o predlzenie rodicaku. Pretoze sa nedari zmenit to, nevyrastol z toho. Neviem aku mate velku triedu v skolke, a je mi to strasne luto povedat, ale vacsinou je to tak ze na 20 deti je rano jedna ucitelka, chvilu cez den dve spolu, ale poobede zase len jedna a ak sa on nevie zaclenit, jej sa tazko dohliada na ostatne deti. Preto take deti potrebuju asistenta, pretoze vyzaduju viacej pozornosti, ale do skolky neviem ci sa v tomto nasom skvelom state asistenti davaju. Ak ho napriek problematickej komunikacii pani ucitelky zvladaju, ak ta zo skolky netlacia do toho, aby si si ho brala, ale beries si ho len sama z vlastnej vole po pol dni domov, to je ine. Ak si to ale nejakym sposobom vynutila skolka od teba, asi je dobre to riesit, pozriet sa pravde do oci. Mozno sa ti trosku ulavi a mozno vam nejake dalsie vysetrenia ukazu neco ine, u tak malych deti vacsinou neustalia hned diagnozu, vela pozorovani robia... Proste si skus tak sama zhodnotit, ci by to na cely den v tej skolke slo, ci nie, tak pravdivo to posudut. Mama najlepsie pozna svoje dieta. Napriklad nasa bola od mala vyberavy jedak a tiez som vedela ze ona v skolke zje akurat tak korky z chleba. V skolke vedeli vymysliet vsakovake pomazanky, co by proste ona nezjedla. Obed ako kedy. Mozno ryu alebo zemiaky, ale ked im to popolievalis stavou, to nie. Ona velmi soro vstavala, tak ranajky mala doma. Prajem ti vela sily. A k tomu pocitu, ci si dobra mama - krasny rozhovor s mamou uz o dost vacsieho autistu -

@anonym_786424 ďakujem áno po tejto správe od Vás som si uvedomila ,že na celý deň by to nebolo dobré aby tam bol, musím sa stým zmieriť a nehám ho len na pol dennú a áno asistentku má je tam akobeby už dopredu vedeli tie učiteľky ,že on ju potrebovať bude ,ešte nevedia ,že môže biť autista nepovedala som im to poviem im to až po diagnostike kde to bude istejšie ako z jednej návštevy u psychiatria

autor
21. jún 2026
@anonym_a28c28

@anonym_autor pedopsychiater je nadradeny tym.ostarnym centram. Mame rovnaky scenar nas odmietli vziat na ADOS 2 lebo pedopsychiater stanovil diagnozu. Ze je to strata casu oni to len potvrdia. Mam si radsej hladat tetapie pre seba a aj pre dieta..proste to ma. Tiez som bola v soku. PAS je spektrum. Prirovnam to k chripke, niekomu je trochu zle, niekoho boli hlava a ma horucku a niekto skonci v nemocnici.

@anonym_a28c28 dúfam ,že naš neodmietnu ja to potrebujem počuť odnich priamo vtej Považskej lebo nejak sama tomu nechcem veriť

autor
21. jún 2026
@kiki68

Autizmus je spektrum, cize to nema take jasne pravidla a priznaky. Hlavne vela ludi potom pride a povie “ ved nevyzeras ako autista”, ano neviem pocitat zapalky ako Rainman. Precitajte si knizku od Natalie Finencova, pripadne blog zrzava holka

@kiki68 ďakujem

autor
21. jún 2026
@lilian183

Ja pracujem v škôlke a máme deti zdravé ale za celý deň nič nezjedia daktoré. Sú tam celý čas. Chleba s pomazánku nejedia lebo, že doma nerobia im rodičia nátierky. Polievku ani neochutnaju. Autizmus má rôzne prejavy. V triede máme dvoch autistov. Obaja majú 5rokov. Jeden rozpráva, je plienkovany, pozná čísla, pismena, vie písať. Na wc si sadne len keď ho prebalujem.Keď ma záchvat iné deti zhodí aj predmety. Z domu má stravu lebo jedlo v škôlke nechce. Ale doma ho naučili na prikrmy pre batoľatá a to mu nosia jesť .Druhý autista nerozpráva, keď mu niečo je plače . Ten má bezlepkovú a bezlaktozovu stravu, tiež mu nosia z domu jedlo

@lilian183 a to takéto deti Máte v bežnej škôlke?ak áno hadám aj môj syn bude môcť bola by som rada, on sa vie obliecť ,obuť len neje a no žiaľ robí zle bije deti

anonym_a28c28
21. jún 2026
@anonym_autor

@anonym_a28c28 dúfam ,že naš neodmietnu ja to potrebujem počuť odnich priamo vtej Považskej lebo nejak sama tomu nechcem veriť

@anonym_autor nam.proste povedali ze nie, drzim palce...

avatar
lilian183
21. jún 2026
@anonym_autor

@lilian183 a to takéto deti Máte v bežnej škôlke?ak áno hadám aj môj syn bude môcť bola by som rada, on sa vie obliecť ,obuť len neje a no žiaľ robí zle bije deti

@anonym_autor škôlka je v budove školy. V škole okrem autistov sú aj iné diagnozy. Choré deti majú asistentky. V škôlke máme dvoch autistov. Keďže škola so školskou nedostala dosť peňazí na asistentov ja budúci školský rok nebudem mať zmluvu. Jedna asistentka bude mať dvoch. autistov. Obaja potrebujú každý asistentku jednu. Viaceré školy dostali menej peňazí preto asistenti končia a či budú brať takéto deti s diagnózami je otázne