Je možné, že moje deti dostanú kiahne?

lienka175
22. apr 2022

Dievčatá, prosím o radu, bol u nás dnes na návšteve brat so synovcom, synovec a moji synovia sa celý čas spolu hrali (asi dve hodiny) a teraz brat volal, že malý má kiahne. Ako teraz postupovať? môžu moji synovia v pondelok normálne do škôlky a školy? nemôžem si dovoliť preventívne ich nechať 3 týždne doma. Alebo mám povinnosť učiteľkám hlásiť, že sú v inkubačnej dobe?

denka81
22. apr 2022

@lienka175 Nič nemusíš hovoriť. Ja by som ti bola vďačná, keby si bola u nás v škôlke.

lienka175
autor
22. apr 2022

@denka81 nám tiež detská doktorka hovorila, že majú najideálnejší vek na kiahne a že by bolo dobré, keby ich prekonali... ale prišlo to v totálne blbom čase, kedy mám ja aj manžel v práci maturity a nutne tam musíme byť... ale nejako zvládneme, len nech majú ľahký priebeh, ak to teda príde...

matullienka
22. apr 2022

@lienka175 určite nemusia byť doma, až ak ich dostanú

kukulienka83
22. apr 2022

@lienka175 normálne fungujete, veď ich vôbec nemusia dostať. A aj keď ich dostane len jedno dieťa, to druhé funguje ďalej ako nič...až kým nedostane tiež...
Môj starší prišiel zo školy s horúčkou, do večera pupence... mladší fungoval v škôlke ďalších 8 dní, až kým som mu večer nezbadala pupaciky -ten bol bez horúčky 🤷...

gubcikova
22. apr 2022

Nemusia ich dostať.Nasi boli u kamarátky 2x si pre kiahne,dokonca si posúvali medzi sebou aj fukacie fixky a naši nedostali kiahne.až neskôr v škôlke

jana_eyre_2
22. apr 2022

O 14dni až 21 dni si odpočítaj, keď im môžu vypuknúť.. moje prvé dve deti presne takto na návšteve dostali kiahne od bratranca.. vďaka tomu to práveže bolo super že už 12ty deň sme sa začali všetkým vyhýbať, lebo vtedy už môžu byť infekčni.. dcéra sa vyhadzala prvá po 14tich dňoch, syn po 15tich dňoch od stretu s bratrancom.. takže to bolo fajn že si to odbili spolu a nenakazili sa jeden od druhého.. už to čaká len najmladšieho, desím sa že to príde zrovna keď pôjdeme na dovolenku.. 😬😬

lienka175
autor
22. apr 2022

@jana_eyre_2 čiže inkubačná doba je minimálne tých 14 dní?

jana_eyre_2
22. apr 2022

@lienka175 ano minimálne 14 a maximalne 21.. vraj priemer je 17dni..

lienka175
autor
22. apr 2022

@jana_eyre_2 ok... lebo budúci týždeň má syn - prvák plavecký a bolo by mi ľúto, keby oň prišiel... už o prvý prišiel ako predškolák kvôli korone

jana_eyre_2
22. apr 2022

@lienka175 to verim, že by mrzelo, dcéra tiež ide budúci týždeň teší sa o to viac že jej to raz zrušili.. tak to stíha, držím palce nech majú dobrý priebeh ak to dostali..

lienka175
autor
22. apr 2022

@jana_eyre_2 ďakujeme, dám potom vedieť, či to chytili, samu ma to zaujíma, aká je šanca... ale tak mali priamy kontakt, on je v najinfekčnejšom čase

ninusa221
22. apr 2022

@lienka175 nam sa zas stalo že mamina dala brata k sesterniciam nak dostane kiahne a mal od nich vši nie kiahne 🤣.

andrejka1974
22. apr 2022

Tak mne syn doniesol kiahne zo škôlky a mladší to dostal až o 14 dní presne keď starší mal už všetky záhojene tak som bola mesiac s deťmi s kiahnami a čím skorej ich dostanú tím lepšie tretí syn ich dostal v prvej triede tie dva týždne kôli úlohám a prvackemu ucivu boli horor mal toho veľa ale dali sme to ďalšie dve dcéry sú voči kiahnam už očkované

zuzahajdulka
22. apr 2022

@andrejka1974 , pls, to ockovanie proti kiahnam je nejake osobitne mimo bezneho ockovacieho kalendara, ci v sucasnosti uz spada pod ockovaciu schemu? Dakujem

zuzanazu85
22. apr 2022

Niekde robia aj detské kiahne párty,aby sa nakazili v tomto veku. V dospelosti je to riziko.

aurora33
23. apr 2022

@ninusa221 😀😀😀

pimpa12
23. apr 2022

@lienka175 je dosť pravdepodobné že sa nakazili, mne naša detská doktorka povedala že infekčné je dieťa od kedy sa ukáže prvá vyrážka až kým nezmizne posledná chrasta. Ešte máš cca 14 dní čas. Preventívne si zaobstaraj hypermangan a fenistil kvapky. U nás v škôlke sa musí hlásiť výskyt akéhokoľvek infekčného ochorenia ale až potom ako sa na dieťati prejaví, ak bolo iba v kontakte s niekým s infekcnou chorobou tak nie. Držím palce nech to ľahko zvládnu.

andrejka1974
23. apr 2022

@zuzahajdulka nie to je mimo očkovania a platí sa, cenu ti nepoviem ,očkuje sa dvakrát ale má výhodu že dieťa nedostane kiahne a má celoživotnú imunitu aj voči pasovemu oparu čo sa vyskytuje občas v dospelosti ja som dcéry dala očkovať kôli im zdravotným problémom mladsia je autistka a kiahne by určite nedala a staršieho mi to odporučil pediater mala problémy so srdiečkom o všetkom sa porád s detským pediatrom určite ti poradí

zuzahajdulka
23. apr 2022

@andrejka1974 , dakujem pekne za vysvetlenie.

denka81
23. apr 2022

@andrejka1974 aj po očkování môže kiahne dostať, nie je to 100%,

@zuzahajdulka https://www.tvojlekarnik.sk/liecba/dieta/ovcie-...

zuzahajdulka
23. apr 2022

@denka81 dakujem za link

andrejka1974
23. apr 2022

@denka81 po druhom očkovanii je 96 percent že to nedostane

jana_eyre_2
23. apr 2022

@denka81 nič nie je 100% ale je výrazne nižšie riziko že kiahne prebehnú ťažkým priebehom.. a čím je človek starší tým je vyššie riziko ťažšieho priebehu.. naša dr odporúča očkovanie ak dieťa kiahne prirodzene neprekoná do 10rokov.. ja som mala kiahne v 14r a nebola to žiadna sranda..

denka81
24. apr 2022

@jana_eyre_2 áno, ale dotyčná má škôlkarov, takže zbytočné očkovanie

ckatka
24. apr 2022

@lienka175 bez ku doktorke a daj ich zajtra zaočkovať . a máš pokoj

jana_eyre_2
24. apr 2022

@denka81 ktorú dotyčnú myslíš?

Andrejka škôlkarov určite nemá, na očkovanie mala dobre a padne dôvody..
Zuzana nikde ani v profile, ani tu nespomina žiadny vek svojich detí, tak neviem odkiaľ dedukujes že to je zbytočne..

denka81
24. apr 2022

@jana_eyre_2 autorka

jana_eyre_2
24. apr 2022

@denka81 autorka sa na očkovanie nepýtala, (ona má školaka a skolkara) reagovala som na tvoje slová ktoré si písala dvom uzivatelkam..

denka81
24. apr 2022

@jana_eyre_2 nerozumiem? Co je na tomto zlé???

jana_eyre_2
24. apr 2022

@denka81 ale veď nevravím nikde že to je zle 🤔, len reagujem na to čo píšeš, nemyslím že nejako negatívne, len som sa zapojila k tomu čo vravíš, nič viac..