Je šanca, že u dieťaťa vymiznú znaky autizmu?

fionahope
31. júl 2018

Viem, že diskusií o autizme je tu viac, mňa ale zaujíma, či je šanca že sa momentálny nepriaznivý stav na dobre obrátil a či znaky autizmu časom vymyzli. Povedzme že dieťa má 3 roky a má také znaky, boli ste v podobnom stave a skončilo sa to dobre? Ďakujem mamičky za odpovede.

elizuzka
3. aug 2018

@nika898 Citujem Vase konkretne vety: "Ak ti mozem poradit necitaj a nepozeraj pribehy inych deti len ta to viac zdepta. Sustred sa nasvoje dieta a davaj mu vela lasky a spravaj sa k nemu ako ku zdravemu." Ja tieto vety chapem ako Vasu radu priamo urcenu autorke otazky; naozaj mi z nich nijak nevychadzalo a ani nevychadza, ze by boli "myslene vseobecne". dalej sa tymto smerom vyjadrovat nebudem, je to absolutne nekonstruktivne a zahlcuje to diskusiu.

charlie1980
3. aug 2018

Ako matka dietata, ktora to riesi cca 3 roky, nesuhlasim s vyjadrenim "osobne nepoznam nikoho, komu by sa stav zlepsil".
Ano, moze sa stav velmi zlepsit....
A to v pripadoch ako sa vyssie spominalo, ze sa nakoniec jednalo o vyvinovu dysfaziu....
Ak sa ma stav vyrazne zlepsit u autistu, ktory aj v skutocnosti autista je, potom je to siroke spektrum a dlhodoba praca s nim....
Toto sa da iba v pripade, ze dieta ma diagnostikovany vysokofunkcny autizmus (podla mojho skromneho nazoru). A bez pridruzenych diagnoz, bez mentalneho postihu. Toz, autizmus ako taky vobec nie je ziadny strasiak, ak sa vsak uz jedna o nizkofunkcny, potom sa moze matka aj na hlavu postavit, dieta raz nevypiple.
Tych vysokofunkcnych a Aspergerov beha medzi nami nespocetne a niektori mozno ani nie su diagnostikovani.
Ja hovorim len za seba.....v 3.roku stav na slucku a splnal vsetky diagnosticke kriteria.
V 4,5r rediagnostika u dr.Janosikovej. Pre nedostatok diagnostickych kriterii pre PAS ho uzavriet nechcela a uzavrela ho ako NKS (nateraz) prave kvoli velkemu progresu vo vsetkych oblastiach, nadalej vsak sledovany ....
Ja o tom svoje viem.....viem, ze v 5-6 rokoch nas to neminie a uzavrety ako PAS bude.
Avsak nateraz sa stav tak vyrazne zlepsil, ze nebolo mozne dat mu dg. VFA. A teda zlepsenie stavu urcite nastalo- rozprava, hra sa s detmi, fungujeme s nim uplne normalne. Bezne sa strati v dave deti.
Bolo za tym velmi vela prace. Nedialo sa to len tak a ani prirodzene.

nika898
3. aug 2018

@elizuzka ano napisala som to. Ok nemusite sa k tomu dalej vyjadrovat ale neda mi nenapisat. Po prve to o tych clankoch a videach som pisala z vlastnej skusenosti kedy som bola po precitani niektorych clankov psychycky na dne a mojmu choremu dietatu to len viac uskodilo ako pomohlo. Ano precitat si o autizme a o tom ako pracovat s detmi ano ale nie pribehy rodin. Za druhe som tiez pisala z vlastnej skusenosti ze ked sme sa po oznami na podozrenie na autizmus zacali spravat k synovi "inak" tiez to pocitoval a nerobilo to dobrotu. A na zaver kazde dieta aj autisticke je individualne tak ako kazda mamicka. Nepisala som autorke ze sa ma riadit mojimi radami ani ju o tom nepresviecala napisala som len svoj vlasny nazor a skusenost kedze sme na fore kde sa to vlastne aj ocakava.

vedorka
10. aug 2019

Necitala som príspevky. Len som ti chcela napisat, ze v 3 rokoch nie je este nic jasne. Kamoska ma dceru, do troch rokov ani slovo nepovedala, ani zvuky, iba jeden monotonny dokola opakujuci zvuk, ako hmkanie. Nereagovala na oslovenie, vytrhali ju akoby zo sna, odchadzala prec, clovek sa mohol uziapat. Naraz sa všetko zlomilo,cca 3,5 roka a je v pohode, vacsina veci zmizla a stale rozprava.

lina17x
17. apr 2020

Zdravim, skusim odpovedat na tuto otazku, aj ked je starsieho datumu. Mohlo by to zaujimat aj ine maminy, ktore na otazku len teraz natrafia. Ano, zlepsenie je mozne. V roku 2018 o tom vysla velka studia https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC58.... Do studie bolo zapojenych 2 649 deti. Takze studia je viac nez doveryhodna. My sme k tomu napisali clanok “Normy ATEC: „Rastový graf“ na sledovanie zlepšovania stavu detí s poruchami autistického spektra (PAS) v priebehu času” na https://rieseniapreautizmus.sk/normy-atec-rasto.... Staci sa pozriet na graf alebo na video.

Zlepsenie stavu dietata vsak bude velmi zavisiet od miery postihnutia autizmom a rychlosti nasadenych intervencii. Miera autizmu sa da zistit jednoduchym vyplnenim testu ATEC, ktory je pristupny aj v Ceskom jazyku. Viac sme pisali o tom na https://rieseniapreautizmus.sk/co-je-to-test-atec/. Skore testu sa pohybuje od 0 do 179. Cim je skore vyssie, tym je postih vacsi. Spomenuta studia sledovala deti s minimalnym skore 35 a vyssie. Takze sa da usudit (podla vsetkeho co sme kedy citali), ze pri skore nizsom ako 20, ak rodic vcas zahaji spravne liecebne a terapeuticke intervencie alebo dietne upravy, tak je velka sanca na uplne uzdravenie. S nasim synom sme zacali naozaj nieco robit, az ked mal 5 rokov a jeho prve namerane skore bolo 90. Po piatich rokoch poctiveho venovania sa mu je jeho skore momentalne 16 a vyzera, ze sa nadalej zlepsuje. Takze ano, ide to, len si treba stale zapchat usi, ked niekto tvrdi opak 🙂

Karolina

katarinasablova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
kythos21
8. jan 2023

@nika898 ako ste prosím po rokoch na tom?

lina17x
8. jan 2023

@kythos21 zdravim. Vasu otazku som zodpovedala na nasej FB page https://www.facebook.com/riesautizmus v poslednom poste 🙂

kythos21
9. jan 2023

@lina17x mna ale zaujímal vývoj @nika898

teleskop
9. jan 2023

@fionahope ODPOVEDAM LEN NA NADPIS, PRED 5 ROKMI mi plakala kamoska ze jej dieta ma autizmus, povedalai 2 lekari, ja s nemedicinskym vzdelanim ale 10 rokov skusenosti som jej povedala, zmen skolu, ber ho ako zdraveho a navstiv casom dalsich odbornikov, ako je to dnes? Chalan ziadny autizmus nema, vraj je tam nejaky jemny asperger, co je len domienka matky, nic potvrdene. Tolko nazor oro mna na slovenskych lekarov a odbornikov. Ci u psov ci u mojej rodiny, vzdy konzultujem vazne veci s viacerymi odbornikmi!!Je to zaklad! Je mi jedno kolko casu a penazi to stoji, je to dolezite.

nika898
9. jan 2023

@kythos21 dobrý deň. Od 4 rokov navštevuje špeciálnu MŠ kde mi hnet od začiatku jeho učiteľky vraveli že synček autizmus nemá. Synček spravil neskutočný pokrok. A už aj pani doktorka Lazikova nám naposledy povedala že je možné že keď sa reč úplne rozvinie tak sa jeho diagnóza preklasifikuje z PAS na AS. V septembri ide synček do bežnej ZŠ kde majú aj asistentov a aj skúsenosti s takýmito deťmi. Verím že to zvládneme. Synček je úžasný a robí obrovské pokroky. Porozumenie ktoré sme mali takmer nulové je teraz takmer 100%. Jedine čo nás naozaj brzi je jeho reč, ktorá je na úrovni možno 2-3 rocneho dieťaťa nakoľko mal synček dlhodobo svoju vlastnú reč, ktorá je stale prítomná hlavne keď chce synček niečo rýchlo povedať a je z toho natešený. Známky autizmu. Po tej ceste ktorou sme zatiaľ prešli mi je ťažko hodnotiť. Niekedy sa objavia inokedy ani neviem že by dačo take existovalo. Je pravda že ho nikdy nemôžem niekde nechať samého že ho vždy musím mat na očiach lebo nemá problém sa vybrať od nás ako od rodičov preč.

lenik888
10. nov 2023

@charlie1980 môžem sa spýtať ako ste napokon dopadli ak vás to neobťažuje. Ďakujem