Kedy poslať dieťa na logopédiu?

janinah
30. sep 2010

Mamičky,ktoré ste chodili s deťmi na logopédiu,napíšte,prosím,v koľkých rokoch dieťaťa a čo vás priviedlo ku logopedičke....môj syn bude mať 5 rokov v nov. a rozpráva tak,že nepoužíva mäkčene...napr. vetu mamka,vieš čo,poď ku mne/mňe/..on ju povie mamka,vies co,pot ku mne...tá reč je taká nezlepšujúca sa asi skoro rok,pôjdem k logopedičke sa poradiť,ale ma aj zaujíma ako je to s rečou u vašich detičiek./hlavne vek 4,5 - 5 rokov ma zaujíma/...vďaka

cinamon7
30. sep 2010

nas poslali tiez pred piatymi narodeninami, nevedeli sme R, naskor sme museli dopilovat L, boli tam velmi mlade a sikovne tety, hravou formou sme sa vsetko do pol roka doucili 🙂

dadulaa
30. sep 2010

my chodíme asi pol roka, začali sme pár mesiacov pred 5.narodkami, malý má opačný problém, než u vás - so sykavkami, čiže nepovie s,c,z,, ale š, č, ž. Postupne sa to zlepšuje, naša logopedička sa mi zdá super, tak dúfam, že kým pôjde do školy, sa mu to upraví 😉 a tiež sa mu to nezlepšovalo dlho, tak som sa šla ku nej poradiť a dobre som spravila.. 🙂

dioliana1
30. sep 2010

od 3 rokov vyššie som išla s deťmi a logopedička hovorila, že je treba čím skôr, keď sa reč nezlepšuje...ono keď idú staršie deti, tak skôr aj chápu čo sa od nich očakáva..ale zasa 7ročné sa už ťažko preúčajú...lebo mozog si zvykne...

other_side
1. okt 2010

janinah, my chodime na logopediu mesiac, syn ma 5 rokov. poslala nas tam doktorka, bola som so synom na preventivnej a presne aj ivanko nepouziva makcene. pytala som sa logopedicky ze ci nejdeme neskoro ale ukludnila nas ze sa nemusime bat, ze 5 rokov je presne ten zrely vek kedy sa objavit u nej 😉

logopediaasobi
1. okt 2010

Mile mamicky, neda mi ako odbornikovi zareagovat na tuto temu. CIM SKOR, TYM LEPSIE. preco by ste mali vyckavat na navstevu klinickeho logopeda. v dnesnej modernej logopedii sa dieta vysetruje zabavnym spodobom, formou hry, nie stresujuco. Ak Vase dieta nemakkci, nespravne pouziva sykavky aj v 5 roku, uz davno ste mali klinickeho logopeda navstivit. Mozog dietata je ako spongia, nasava,bunky si vytvaraju pamat. po siedmom roku sa plasticita mozgu znizuje. tazsie sa dieta uci novu artikulaciu, ... to, co sa zanedba do siedmeho roku, potom uz tazsie sa da napravit. Su vyskumy, ktore ukazuju, ze deti s nespravnou artikulaciou - zamnienanim hlasok, nemakcii, mozu (nehovorim, ze urcite), mat problemy s citanim a pisanim v skole. Ide tu o nezrele fonologicke procesy, nezrelu fonematicku diferenciaciu hlasok. MOze ist ale aj o organovu priciny - ochabnuty jazyk. treba ho posilnovat, tak ako v posilnovni. Treba vsak poznat anatomiu svlastva jazyka a jeho fyziologiu na to, aby sa jednotlive hlasky spravne vyvodili. a na to je potrebne viac casu.tak isto treba apelovat na pediatrov, pretoze maju v kompetencii v 3 rokoch preventivnu prehliadku (aj co sa tyka reci, zase jeden nezmysel stranoveny vladou🙂) a casto sa stava, ze pediater ma zauzivane, ze na logopediu sa chodi od 5 rokov, tak posle dieta az v 5 rokoch, nie treba cim skor a klinicky logoped rozhodne ci ano alebo este staci pockat. TAKZE NECAKAJTE🙂)

majkaa76
1. okt 2010

Pokial sme v neistote a mame pocit, ze sa reč nezlepsuje, treba naozaj navstivit odborníka, ci uz v troch alebo styroch rokoch. Moj nazor je cim skor, tym lepsie,,, 😉

marianca
1. okt 2010

Takže pridám aj moju skúsenosť. Môj synátor nejak nerozprával vôbec prípadne do troch rokov povedal asi 10 slov.
Keď mal asi 2,5 roka začasi sme chodiť k logopedičke. Mala super prístup, všetko fungovalo formou hry, doktorka nemala na sebe plášť, bola civilne oblečená a ordinácia vyzerala ako detská izba, takže malý ani nepostrehol, že je u lekára.
Vyšetrila ho po sluchovej stránke, po neurologickej stránke bol vyšetrený a keď zistila, že nemá nejaký iný závažný problém, začala s ním precvičovať slová, hrala sa s ním a dávala nám pokyny ako s ním máme pracovať my doma.
Teraz má Filipko 5 rokov chodíme s ním na logopédiu stále, ale už je to len o doľaďovaní. Napr. ako 4-ročný sa učil presne ako ty píšeš sykavky, ostré aj makké, v podstate už vie všetko aj r, len si to ešte úplne neuvedomuje a nie vždy to použije, ale rozpráva pekne. Návšteva u logopedičky je teraz v tomto veku teda aspo*ň u nás to tak je aj prípravou do školy, logopedička ho učí čísla, písmenka, jemnú motoriku si precvičuje, pamať...proste všetko čo bude ako prvák potrebovať.
Podľa mojich skúseností je veľmi dôležitý aj prístup logopedičky, pretože nie každé dieťa hneď spolupracuje.
A čo sa týka problému ktorý ty spomínaš je to len o cviku a precvičovaní, určite navštív logopedičku, ona ti ukáže ako má malý pracovať s jazykom a proste ako na to. 😉

nikinka82
3. okt 2010

...my máme 3 roky preč a je fakt, že pomaly začínam o logopédii rozmýšľať...synček bol veľmi šikovný, čo sa týka rozprávania, hovorí veľa, ale problém má - presne ako u vás - s mäkkými sykavkami + ešte ani R nevyslovuje ako treba....niekedy sa pritrafí, niekedy nie..... Myslím, že ešte počkáme, ale ak sa to do roka nezlepší, určite pôjdeme 😉

juliagregor
3. okt 2010

ahojte,
môj syn nastupil do škôlky a rozprával celkom pekne, R nevedel, ale ešte som neriešila...
ale musím napísať, že za dva mesiace začal tak šušlať, že ma dvýhalo, opakoval po ostataných deťoch, medzi sebou sa rozprávali ako dvojročné deti a mali z toho ohromnú srandu... 😝
tiež nám ponúkli logopeda, že bude chodiť aj do škôlky, ale koľko si pýtali za služby bolo nehorázne...normálne zdieranie...muselo byť aspoň 10 detí a chceli 5 Eur na hodinu, aby sa to p. dr. oplatilo...dobrý kšeft

nedala som ho a po roku už znova pekne rozpráva, ešte sem tam ujdú sykavky, ale už vie aj R...
odborníka by som navštívila po 4 roku

michalag
3. okt 2010

tak nas maly rozprava dost nezrozumitelne ludia ktori ho poznaju menej mu sice rozumeju ale obcas potrebuju od nas preklad a kedze uz moja teta (pediatricka) mi vravela aby som to zacala riesit ak bude takto rozpravat aj v 4 rokoch, cim skor tym lepsie .... a kedze som videla ze rec sa nezlepsuje ani v skolke tak som si v 4 rokoch pytala od pediatricky listok a sama povedala ze dobre ze to chcem riesit, ze ona by mi ho dala okolo 5 roku ak by som si ho nepytala sama ale kedze bolo malo casu kvoli nasej dcerke tak som isla az teraz v septembr a velmi pekne a hravo sa s nim rozpravala 🙂 bola som s pristupom velmi spokojna 🙂

barchee
3. okt 2010

logopéda treba ísť navštíviť pri evidentnej vade reči čo najskôr, teda už aj v 3 rokoch, 5 rokov je už dosť neskoro, už môže mať silne zafixované nesprávne vyslovovanie, čo bude nápravu troška predlžovať, ale samozrejme, pri denodennom cvičení sa to dá zvládnuť 😉 trpezlivosť a dôslednosť sú najdôležitejšie 😉 ja som sociálny pedagóg, nápravú vád reči neviem síce viesť, ale detičky z mojej škôlky posielam už vo veľmi skorom veku na akékoľvek potrebné vyšetrenie - ak sa mi niečo nezdá, je dôležité to nezanedbať a ísť radšej skôr ako neskoro 😉

danulka2
3. okt 2010

nas pediater si na 3-rocnej prehliadke vsimol, ze maly rozprava dost nezrozumitelne /vedela som to, ale mame to v rodine-sestrin syn do 3.roku nepovedal viac ako tata a brrrm a moj brat do troch rokov nerozpraval vobec nic- bol lenivy/, tak mi doporucil logopediu. Pockala som este 2mesiace, kym zacal chodit do skolky, ci sa to v kolektive nezlepsi, ale moc to nepomohlo, tak sme v oktobri sme zacali chodit a po vianociach mu bolo krasne rozumiet. Ma este nedostatky, ale teraz uz takmer po roku je to parada. Takze ak nepomoze kolektiv v skolke /niektore deti sa rozhovoria tam/ , tak rozhodne doporucujem logopediu. Zelam vela zdaru a pestru komukaciu 🙂 😉

babatko37
6. okt 2010

Už dávno ste ta s ním mali ísť. Ja som logopedičke volala. Náš ešte nemal ani celé 3 roky, ale ja mám hroznú výslovnosť sykaviek a veľmi sa bojím, aby sa to nenaučil. Tak som volala logopedičke, kedy najskôr sa môže (kedy to už má zmysel) na neho pozrieť, aby sme niečo nezanedbali. Povedala mi, že štandardne sa logopéd navštevuje od 4 rokov, ale ak mám nejaké pochybnosti, tak IHNEĎ.
Potrebuješ odporúčanie pediatra.

mimikuku
16. okt 2010

my mame tiez trosku problem s vyslovnostou ale jeho lekarka povedala ze to budeme riesit az od 5 rocika - vtedy to ma najvacsi vyznam a dieta uz vie co sa od neho ocakava tak sa nechame prekvapit 😉

marika1977
16. okt 2010

ja mam 5r.dcerku..vieme ze ma problem s vyslovnostou..ten ma uz od malinka...ked rozpravala nikto jej nerozumel len ja a starsia dcera.je predskolacka a tento tyzden bola v MS logopedicka,oni priebezne robia kontroli u deticiek predskolakou co sa tyka motoriky,vyslovnosti,logickeho myslenia atd..nam nechala papierik,tak sme si dohodli sedenia od 5.11..neuskodi,ak dieta ide z vadou reci k logopedovi skor..my sme sa az tak neponahlali lebo rec sa jej zlepsila a zlepsuje stale ale je to urcite potrebne...inak je sikovna,pozna pismenka pozna farby,nakresli cokolvek...ja to pripisujem aj dedicnosti.svokra hovorila ze aj mm aj moj svagor obaja mali zlu vyslovnost a s oboma chodila k logopedovi..a verte,s malou sa nikdy nikto nerozpraval maznavo alebo šušlavo ako tvrdia niektory odbornici,ze dieta sa preto nenauci rozpravat,tomu neverim...mojej malej sa jednoducho nevrti tak jazycek ako by mal 🙂 starsia uz ako1,5rocna vsetko krasne vyslovovala...mala bezchybnu artikulaciu..

dai
18. okt 2010

ahojte,
moja mala ma 3 roky - je velmi sikovna, hovori vsetko a teraz zacina dost hovorit aj v nemcine - vsetko jej je v pohode rozumiet ( navstevuje nemecku skolku ) - ale ma zlu vyslovnost sykaviek a R este nehovori - volala som na logopediu - ideme za 3 tyzdne prvykrat. Logopedicka mi povedala ze pokial dieta netvori niektore hlasky tak je to ok a mozme vklude cakat ( cize napr. namiesto l hovori K a podobne ), ale ze pokial nespravne tvori hlasky tak je lepsie zacat co najskor...
Logopedicka je sukromna ale hned mi povedala ze ma aj zmluvu s poistovnou, staci odporucanie pediatra - vtedy je zadarmo vysetrenie aj sedenia ( inak vstupne vysetrenie stoji 40 euro a kazde sedenie 10 euro...)

ivush
18. okt 2010

No náš drobec má presne 3r a pred 1.5mesiacom sme začali chodiť na logopédiu pretože málo rozprával. Teraz už povie úplne všetko, niektoré hlásky však vyslovuje nie celkom čisto a logopedička mi povedala, že teraz keď už hovorí celé vety a súvetia tak môže skúsiť popracovať na výslovnosti...Ja mám pocit, Že ak niečo nie je 100% tak čím skôr sa začne tým lepšie...

stastenanestastna
18. okt 2010

@janinah moja 4 rocna dcerka este nevedela povedat vôbec r. kazdy den sme do nej húdli, ale jej sa jednoducho nechcelo snazit sa.... nakoniec som jej porozpravala ze ju zoberiem k tete, kde bude musiet dokola pekne rozpravat to iste, a ked prisla zo skôlky, zrazu si uz "neplosila" piť, ale si pekne popRosila 🙂
Minuly tyzden bola logopedicka v skôlke, u nas chodi kazdy rok...u vas nie? mne povedala, ze ma vyslovnost peknu, ale akonahle sa nerozpravala s nou, ale s kamaratkami, opat zacala trochu šušlať ...ale ze je to normalne a treba si davat pozor, aby sme aj my doma poriadne vyslovovali a otvarali pusu..

mmonika
19. okt 2010

Ahojky ,
aj my sme zacali navstevovot teraz logopediu ,a to ma syn uz skoro 5,5 roka ...ma problem so sykavkami ,sice ich vie povedat ,ale nechce sa mu to vyslovovat spravne .,a tiez ma problem s R ... i ked je pravda ze synator ,zacal rozpravat az ako 3,5 rocny ,dovtedy ani hlasok ..
boli sme uz aj na prvom sedeni ,bola to super pani logopedka ,tiez bola oblecena v civile ,kancelaria ako detsky izba ..na maleho super zaposobila ,aj ulohy co mu dala robit si robi s radostou ,vsetko je takou formou hry .. na dalsie sedenie ideme tento tyzden ,tak som zvedava ...

carrie4
21. aug 2013

Dcérka má 3, 5 roka... slovnú zásobu má bohatú, ale až teraz som si začala viac všímať, že nevyslovuje v slovách sykavky čisto... ked jej poviem nech povie s, š samostatne to jej celkom ide. A rovnako aj c, č... a nejde jej ani l a r... ale toto všetko som doposiaľ pripisovala veku, že je ešte predsa len malá, aby rozprávala krásne... ale kedže sa jej celý deń pusa nezastaví, mám obavy, aby si takto nevytvorila zlé rečové návyky... uvažujem nad návštevou logopedičky, myslíte, že berú aj také malé detičky... a je na to treba doporučenie lekára?

mia018
26. aug 2014

Ahojte žienky prosím poraďte. Môj syn už za pár dní nastúpi do prvého ročníka. Je to šikovné dieťa ale čo sa týka rozprávania je to des. Šušle, vôbec nevyslovuje písmenko R a H. Niekedy keď povie že sa ide rovno tak si myslíme s prepáčením že povedal hovno. K logopedičke chodíme lenže nie som s ňou spokojná tak už sme objednaný k i inej. Syn sa nejak ani nesnaží opakovať a ak áno potom má už zas problémy rozlíšovať písmenká že mi všade teda dáva mäkčene. Príklad čosi mi hovorí a šušle a ako náhle ho začnem opravovať tak ešte aj z lesa mi spraví leša, čyril, žuby... ja som zúfalá ja neviem už ako mu to poriadne vysvetliť dokonca som si aj poplakala lebo viem, že bude mať kvôli tomuto riadne problémy v škole a bojím sa aby mi ho nezaradili medzi integrované deti keď inak s ničím ostatným problémy nemá len s tou rečou

monie_e
2. sep 2017

@nikinka82 mna na zaklade mojich skusenosti trochu prekvapilo ze mas obavy z toho ze dieta nevie v 3 rokoch povedat R. Moj maly nevedel skoro do 6-tich. A potom to nejak prislo. Mozno preto ze som mu vzdy hovorila ze ak chce aby som mu kupila cukriky, bude musiet povedat cukRrriky. A nakoniec povedal. S malou je to trochu horsie. Ta ma teraz 4 a este nepouziva ani L, aj ked povedat ho uz vie

nikinka82
3. sep 2017

@monie_e prepáč, ale ja si už vôbec nepamätám, z čoho som mala obavy pred 7 rokmi :D musela by som tuho-tuho rozmýšľať a možno i tak by som už nevedela, ako to vlastne pri Adamkovi bolo. Takže si obraz môžem vytvoriť iba na základe prečítania svojho vlastného príspevku :D Možno som to riešila kvôli tomu, že u nás do MŠ tak či tak chodí logopedička a okrem tej, ktorá chodí každé 2 týždne, sme k inej ani nechodili. A - našťastie - problémy nemal ;)

monie_e
3. sep 2017

@nikinka82 tak to je super 🙂 takze ani logopeda ste nepotrebovali a maly to nakoniec zvladol 😉

nikinka82
4. sep 2017

@monie_e Tak ako píšeš. Ono tá pani logopedička v škôlke mu dala pár jazykových cvičení, ktoré sme si i doma trošku precvičovali, ale v podstate to šlo samé od seba a, našťastie, problém s rečou nemal ;) pripadá mi to hrozitánsky dávno, veď dnes nastúpil do 5. ročníka ZŠ :D :D :D

martul
4. sep 2017

Baby mozem sa spýtať na taky iny problem? Moj syn má už 9, rozprava krasne cisto spisovne, len mame taly problem ze : nestíha rozprávať tzn. Má vela myslienok a potom mu jazyk nestačí, nie je to koktanie len proste aj 4-5 krát zopakuje slovo kym povie dalsie velmi dlho mu trva kym povie nejaku myslienku potom sa aj sam zacne zlostit lebo uz aj zabudne co chcel vlastne povedať alebo ho začnú druhí /babka, dedko/ doplnat a pomahat dokončiť vetu tak sa najeduje. Viackrát s to spominala troednej vraj niekedy si to vsimne ale ze to nie je vzdy. Riesi aj takéto veci logoped?

rabiva
4. sep 2017

čím skôr tým lepšie, môj syn začal na jar t.r., to mal 5,5r, má problém s L, š, ž... pritom č aj r povie perfektne... mohla som sa rozhýbať aj skôr... dieťa sa môže "pokaziť" aj od iných detí v škôlke, nachytá zlozvyky a tie sa potom ťažko odstraňujú.