Kedy začali vaše deti ukazovať rukou, prstom a opakovať?

mm2008
25. mar 2012

Ahojte mamičky,
prosím Vás v akom veku začali Vaše deti ukazovať na predmety, veci - či už rukou alebo prstom? A opakovať ťapi-ťapi, pá-pá, aký budem veľký a pod?
Mám 10,5 mesačného syna, u ktorého takéto niečo vôbec nebadám. Keď mu niečo ukazujem a opýtam sa - kde je? - iba pozrie pohľadom, aj to musíme byť v tej miestnosti, kde sa daná vec nachádza, ale žiadne naťahovanie sa ručičkou za daným predmetom, vecou . Inak je veselý, pohybovo zdatný, avšak tiež absentuje aj opakovanie ťapi-ťapi, pá-pá a podobne.
Pýtala som sa aj dr. neurologičky , avšak jej odpoveď typu - ani moje dieťa to nerobilo - alebo - ešte má čas - ma akosi neuspokojuje. Veď o pár týždňom bude mať malý rok. Nechcem mať z neho génia a je mi jasné, že mnohé deti nie sú "tabuľkové", a môj syn teda určite nezodpovedá tabuľkám.
Ďakujem za odpovede.

zebra41
25. mar 2012

Ahoj, no u nas tapi tapi asi v 8. mesiaci a postupne pridaval. Ukazovat prstom zacal asi v 10-11mesiaci - to si presne nepamatam. Sestra ma rocne dievcatko a to este nevie nic. Takze v pohode. Ak je neurologicka v pohode,tak by som nestresovala.

pleval
25. mar 2012

kazde dieta je ine.Ak by nebolo nieco v poriadku,tak ta urcite upozorni aj tvoja pediatricka.Takze nemaj strach,urcite je tvoje baby o.k. 😉 Nasa mala ukazuje od 8 mesiaca 🙂

gubcikova
25. mar 2012

načo sa zbytočne stresuješ?a čo ked nerobí ťapi ťapi?moja dcéra to nerobila vôbec.teraz má 2 roky a zatlieska si ked sa jej niečo podarí.a dávať pa pa možno začala ako ročná.keď ti neurologička povie že je to v poriadku prečo jej neveríš?a načo k nej chodíš?

dokocaidovoza
25. mar 2012

U nas to bolo tiez tak okolo 11 mesiaca. Myslim si, ze ked maly "ukazuje" pohladom, tak uz je skoro tam. Mozes ho pripadne stimulovat tak, ze ked sa pozrie danym smerom, tak ukazes jeho rucickou ty, aby si to spojil. Nas syn dlho ukazoval iba znak pre lampu a to sme ho ucili babysigns od 7 mesiaov. Az okolo 12 mesiacov sa rozbehol. Je to indi-vindi 🙂

sofia2008
25. mar 2012

naco sa ponahlas? bud rada, ze mas zdrave dieta..su deti, co su nadpriemerne inteligentne a napr. zacali rozpravat az v troch rokov..

anjelicek26
25. mar 2012

Haha sa smejem, moj maly dodnes fakt akurat zakyva a vsetko ostatne ma uplne na haku, tabulkovy co sa tyka reci, ukazovania, vnimania, chapania nie je vobec a co? Dcerka bola rovnaka v jeho veku a zlom dosiel v 2,5 roku kde vsetky deti dobehla, nielen to - ale v mnohom predbehla a dodnes ju vsetci radia medzi velmi sikovne deti...psychologicka tvrdi, ze nad priemer, ale to si ja nemyslim ;) Mna to za lekarmi netahalo, nepotrebovala som pocut, ci mam "normalne" dieta, aj keby to tak nebolo, tak co? Rozpravanie ci schopnost opakovat mu do hlavy nenalejes, to musi chciet dieta same, v opacnom pripade mu to skor znechutis alebo na teba bude pozerat doslova ako teliatko na nove vrata...

iwuskaaa
25. mar 2012

Jedno Ti poradím, netráp sa zbytočne 😉 . No a čo, keď nemáš tabuľkové dieťatko! Všetko príde, keď bude čas. Tiež som sa kedysi veľmi trápila, porovnávala som moje detičky s rovesníkmi a zbytočne som ubíjala seba samú. Dnes to nerobím a som kľudnejšia, vyrovnaná, šťastná...a keď Ti poviem, že náš Tomáško ešte stále nechodí, iba štvorkuje, stavia sa a začína chodiť popri nábytku, tak sa spýtaš, prečo sa netrápim. Nie, ja sa netrápim. Ja mu verím, že raz to dokáže aj on. Sme síce sledovaní na neurológii a rehabilitácii, ale vidím pokroky a vidia ich aj odborníci a to ma drží nad vodou! 🙂 . Trošku som možno odbočila od témy, rozpísala som sa, ale chcela som Ťa uistiť, že všetko je v poriadku a všetko má svoj čas 😉 . Náš Tomáško teraz pekne ukazuje prštekom na výzvu, urobí ťap ťap ťapušky, navarí kašičku...ale tiež nás dlho nechal čakať 🙂 .

kenzaa
25. mar 2012

Presne, všetko má svoj čas. Každé bábo je iné. Aj môj drobec dlho štvorkoval a raz sa pekne postavil a odvtedy ho je všade ešte viac🙂 Netreba do ničoho nútiť, príde ten správny čas.

pimpulienka
25. mar 2012

Okolo 9 mesiaca

luciferkax
25. mar 2012

Môj iba pred dvoma týždnami, a to má 13 mesiacov :D

marianka0101
25. mar 2012

Vôbec sa tým netráp, mali sme to podobne, proste náš Marek nieje žiadny papagá, on nikdy nechcel robiť ťap-ťap-ťapušky, nikdy nechcel dávať pápa, teraz má 2,5 roka a dáva pápa jedna radosť a to už ja niekedy pozerám, že už je na takéto veľký, prečo nepovie normálne ahoj...? 🙂 no je už raz taký. Napríklad v 2 rokoch rozprával toto: aháá, toto, teda, pozor, tata, jáááj. A to je asi tak všetko.. .no na druhú stranu poznal polovicu abecedy - vedel písmenka povedať, aj pekne prečítať v knižke. Nijako som ho to nenútila, sám od seba, stále iba ukazoval toto-toto-toto a ja som mu hovorila, čo je to za písmeno a takto sa to pekne naučil. O mesiac poznal celú abecedu a začal s číslami. Poznal všetky značky áut, stále ukazoval na auto a musela som mu povedať čo je to za značka, keď som sa náhodou pomýlila, hneď sa hneval, ostal stáť a čakal, až sa opravím 😀 No rozprávanie nič, teraz po novom roku z ničoho nič, začal rozprávať všetko, všetko opakovať a už konečne spája slová. proste on si ide svojim tempom, každé dieťa je iné a každé zaujíma v určitom období niečo iné. Hlavné je, aby si ty videla pokroky, aby nestagnoval, ak pokroky vidíš, akékoľvek, tak je to v poriadku, vôbec sa tým naozaj netráp 🙂

gaby21
26. mar 2012

No ani moje dieta, nikdy po nas neopakovalo, asi si myslel, ze su to hluposti 😀 Rovno povedal ze, havko steka, ziadne ze robi hav hav, nikdy nehovoril pa pa ani nekyval, rovno povedal ahoj a dobry den, a o takych ako tap tap tapusky, sa ani nezmienujem, kukal na nas ci nam sibe, tieto komoleniny nikdy nopakoval, tak sme sa mu prisposobili, nikdy sme nehovorili na svetielko ze ziza, alebo ako mu to strarka furt hovorila, alebo ziadne hajs, rovno vedel povedat, ze pali. Takto by som mohla pokracovat donekonecna, fakt sa netrap 😝

mirinecka
26. mar 2012

ja mám dvoch synov, 3,5ročný chvíľu opakoval ťapušky, aký bude veľký , a potom prestal, rozprávať začal až ako trojročný a mama povedal asi keď mal 18m. Zato je pohybovo veľmi zdatný 😉 nikdy nesedel nad knižkami, ani ho to nebaví doteraz ho nebaví ani kresliť. Nič pri čom by musel len sedieť. Ale keby som mu dala lopatu tak už kope jamu v záhrade 🙂, štrk piesok hlina to je jeho raj 😀 keby sme bývali v paneláku tak by asi nemal ani detstvo. A mladší syn, som si myslela že to bude lepšie, ťapušky začal robiť keď mal 10m ale už aj skončil :(, taktiež žiadne knižky ani tie prvé gumenné nechytil do ruky, ale keď zbadal autíčko už s ním behal po zemi. A vonku to iste hlina piesok štrk stačí mu lopata a táčky. Už má 15m a žiadne mama tata 😠 . Ale čouž spravím musím si zvyknúť že jednotkári to nebudú, hlavne že sú zdraví a možno budú raz športovci 😀 . Netreba sa trápiť že sú iné ako druhé deti, aspoň majú detstvo ako má byť plné hier čo ich bavia 🙂

libertine
19. máj 2012

ahojte, dcera ma 11m, je to problem, ked este neukazuje prstom, rukou na veci? kedy to ma vediet? ukazuje len pohladom alebo mi vec prinesie, rozumie dost vela, pokynov aj slov. v knizke veci tiez neukaze.

ducci
19. máj 2012

podla mna je dolezite, ze dieta rozumie tomu, co mu hovorime ... ci sa pozrie ocami alebo ukaze podla mna nie je az take dolezite 🙂..neskor zase budeme deti odnaucat, aby neukazovlai prstom, ze to sa nepatri... 🙂

magali
19. máj 2012

jeeej tak toto trapilo aj mna strasne.. maly zacal tap tap a papa robit asi az po roku.. dovtedy absolutne nic, to su take prkotiny, ja by som sa nad tym vobec netrapila a ukazovat? to zacal robit hadam az okolo 15m a ani to naukazuje jednym prstom ale celou rukou a na obrazky ukazuje palcom 😀 , inak je velmi sikovny a ukecany, ale napr slovo tam sa naucil len prednedavnom.. sama pises ze o par tyzdnov bude mat rok, u tak maleho dietatka je to strasne dlha doba, pocas ktorej sa moze naucit milion veci, uvidis ze okolo toho roka sa to vsetko este len zacne a budes gulat ocami ze co vsetko sa dokaze za tak kratku dobu naucit.. dolezita vec: TABULKY SU NA DVE VECI, KAZDE DIETA JE INDIVIDUALNE

nicky655
19. máj 2012

ja to beriem tak,ze moje dieta nie je cvicena opica,aby po niekom nieco opakovalo🙂ma predsa svoju hlavu,no nie?🙂
papa a poslat pusu vedela skoro-asi 7-8mesiacov, ale tapusky az okolo roka..ale ja si z toho hlavu nerobim,nechavam to na nu,aj s chodenim-ziadne choditko ani nic-calali sme,kym sa pekne sama postavi a rozbehne,a teraz taku rychlost nahodi,ze normalne za nou nestiham.takze,zbytocne neries drobnosti-pokial je zdravy-je uplne jedno,co kedy urobi.

levica23
13. okt 2012

ahojte mamini. ja mám podobné "starosti" so svojim synom. On vôbec nie je tabuľkové dieťa. Má už 20 mesiacov a ešte nerozpráva, ani mama nepovie. Ale zato rozumie, keď mu poviem, aby mi niečo podal, tak podá. Nie len to čo má v ručičke, ale aj nejakú inú hračku čo má okolo seba. Pápá dáva len keď sa mu chce. Učíme ho to asi od 10 mesiacov, ale nejako sa s tým ešte nestotožnil. Neukazuje, len sa pozrie na to, čo mu ukážem. Pritom knižky má rád. Cez deň mi donesie knižku aj 3 krát aby som mu čítala. Hovorím mu, čo je na obrázkoch, ale len sa tam pozrie a neukáže keď ho vyzvem.

janka1011
13. okt 2012

@mm2008 nerieš to! ja som tiež riešila prečo kamoškina dcéra v rovnakom veku vie všetko možné a môj to nevedel ešte ani pol roka po nej...nerobil nič z toho, čo Ty píšeš začal možno keď mal rok a pol...a je z neho normálne decko...
@levica23 ani Ty nerieš! môj prvý syn začal rozprávať po dvoch rokoch a druhý až po dva a pol!!! Tiež nevraveli ani mama ani nič, ale rozumeli všetko, a to je hlavné. Neboj, bude z neho také isté dieťa ako z tých, čo rozprávali v 12 - tych mesiacoch. 🙂 🙂 🙂

zuzi0911
13. okt 2012

Kazde dieta je ine. kym moja prva prva v 18 mesiacoch celkom slusne rozpravala. moja mladsia( 20mes.)okrem mama nepovie nic a to mama je vsetko a kazdy aj na tata krici mama a ete nejake podivne zvuk. ta teraz ukazuje na veci ked nieco ce lebo ich nevie pomenovat 🙂

kythos21
9. jan 2023

@levica23 prosím vás keď neukazoval v 20 m nemal autizmus?

levica23
10. jan 2023

@kythos21 autizmus mu diagnostikovali až v jedenástich rokoch na základe správania v škole. Práveže keď bol taký maličký tak autizmus vylúčili.

jesenzima
10. jan 2023

@mm2008 ja si síce nepamätám, kedy čo moje deti robili, ale .. mám dve, dcéra, tá bola "dokonale" dieťa, tabuľkové, rýchlo napredovala, všetko sa naučila mrknutim oka... Všetko ju nadchlo, všade chcela byť, všetko skúšať... Syn? Ten má teraz dva. Je to totálny flegmatik. Nerozpráva, na všetko má čas, všetko je NIE, tvrdohlavý ...ale ja už teraz viem, že to v ňom je. Len je proste taká povaha ... Všetko ma svoj čas. A ja som rada, že mam zdravé deti ...

kythos21
10. jan 2023

@levica23 a kedy začal napr chodiť? Ukazovať prstom?

levica23
10. jan 2023

@kythos21 chodiť začal sám asi v dvoch rokoch. Pred tým len keď som ho držala za ruku. A kedy začal ukazovať to si už vážne nepamätám 😁

kythos21
10. jan 2023

@levica23 a intelektovomje ok? Prosím aký typ autizmu vám diagnostikovali? Ďakujem

levica23
11. jan 2023

@kythos21 má atypický autizmus a mentálnu retardaciu stredného stupňa.