Kortikoidné spreje na inhalovanie

lolusik
17. dec 2015

Ahojte, prosim o skusenosti s kortikoidnymi sprejmi na inhalovanie. Dr na imunoalergologii nam predpisala fulhale na inhalaciu pre trojrocnu dceru kvoli nocnym zachvatom kasla. Bola preliecena atb, lebo mala streptokoka a kasel presiel. Bol jej diagnostikovany aj reflux. Aj napriek tomu, ze tazkosti ustupili, dr nam kazala kortikoidy davat. Pravdupovediac, nechcem jej ich davat, lebo aj v pribalovom letaku pisu, ze od 12 rokov. Dr mi ale tvrdi, ze oni to davaju uz pol rocnym detom, ze je to ok... Neviem co robit, nechcem nic podcenit a zase ani nechcem jej davat zbytocne take lieky. Momentalne jej navyse vysla aj zla imunita z krvnych testov. Vopred dakujem.

pribinak
17. dec 2015

ja beriem kortikoidy v spreyi, ked je moje obdobie alergii, asi by som bez nich neprezila a udusila by som sa kaslom, mam 2x denne 1 stretk, ale ked je toho vela, tak si dam aj 3x, tak ale ja som dospela

raa2
17. dec 2015

Nedala by som na tvojom mieste,,,

ejkam
17. dec 2015

Ahoj, môjmu strašiemu tiež dali na imunoalergológii sprej Fullhale, inhalujeme ráno a večer 1 vstrek. Má alergiu na roztoče a mal časté ochorenia spojené s kašľom a ťažko dýchal. Vyzeralo to na astmu. Zatiaľ inhalujeme mesiac a rozdiel v synčekovom dýchaní je evidentný. A imunitu jej nejdú niečím stimulovať? Pozerám, že si z LM, kto vám naordinoval Fullhale? Nám Mudr. Onufraková v Šrobárovom ústave.

pribinak
17. dec 2015

@raa2 ale take tazke zachvaty kaslu ako ona popisuje mozu prerast az do astmi a to je uz dost velky problem

aristka
17. dec 2015

Co tak vec prediskutovat s inym dr.rovnakej specializacie ....ak ti tu niekto poradi nie ,bud si vedoma ,ze neprebera zodpovednost ,ak tak uskutocnis a dieta dostane zachvat a bude sa dusit ...zjavne vo vysledkoch vyslo pre lekara nieco ,co ho upozornilo byt na pozore ,kedze dal liek ,ktory obsahuje bronchodilatans ,tj aby priedusky sa nestahovali a dieta sa nedusilo a tento konkretny liek sa dava preventivne ...to ,ze dieta ti teraz nekasle nic neznamena ,kedze problem je asi stale pretrvavajuci ....neviem ci by som takto vazny problem svojho dietatka riesila na mk a pytala sa mamiciek ,ktore pri slove kortikoid vidia hmotne zlo a pritom nam robi psiu sluzbu ....

aristka
17. dec 2015

@pribinak tak ,tak a u deticiek sa stav pri zachvate dokaze velmi rychlo zhorit zastavou srdiecka....

kacena4
17. dec 2015

no je blbost radit sa v takejto veci na koni, mas dve moznosti bud verit lekarovi a davat lieky ktore ti predpisal, keddze sa ti dieta dusi najma v noci, alebo to riskovat a cakat ze sa ti moze udusit. moze sa jaj znizit saturacia (kyslik v krvi) moze mat nedokysliceny organizmus, mozog... ak to chces riskovat tak nedavaj ako ti radia niektore premudrele mamicky. je to tvoje dieta. no zvaz to. dusenie je svina, neprajem to ani najvacsiemu nepriatelovi najma v noci prichadza potichu ani o tom nemusis vediet ze sa dusi a je zle. lieky tomu maju predist, neboj nebude ich brat cely zivot len pocas zhorseneho obdobia potom jej ich lekar vysadi a moze nasadit nekortikoidne protizapalove, no teraz usudit ze treba tieto "silnejsie" aby sa podchytil zapal v tele. ddrziim palceky v spravnom rozhodovani

raa2
18. dec 2015

@pribinak dala by som inhalovat koloidne striebro, kortikoid nelieci nic, iba potlaca ...

pribinak
18. dec 2015

@raa2 ak ma zachvat dusiveho kaslu tak koloidne striebro jej prd makovy pomoze, kortikoid je udrzi roztiahnute dychacie cesty, aby vladala dychat
akoze nic v zlom, ale asi si to nevies celkom predstavit, ze dieta tak kasle, ze sa nevladze ani nadychnut

adriana7284
18. dec 2015

mam 6 rocneho syna a kortikoidy berieme uz asi 2 roky, nema ich nasadene stale len pri zhorsenom stave, mavame zachvaty kasla az sa dusime, potom mu ich lekar nasadi na 2-4 mesiace podla toho ako sa nam ulavi,bud znizi davku , alebo ak sa stav zlepsi vysadi nam ich... predpisali nam ich na liecebnom pobyte v Šrobarovom ustave, skuste poriesit liecebny pobyt tam, nam pobyt vzdy pomohol pol roka sme vydrzali bez liekov a to sme brali kazdy mesiac atb. na kasel a ked sme prisli z liecenia pol roka sme mali pokoj co je pre mna velmi vela pretoze som ho nemusela tlacit s liekmi...Tiez som bola proti kortikoidom lebo bol malinky a tak skoro brat take lieky.. ale stale laryngitídy a dusive kasle nic nam nezostavalo kto si tym nepresiel nevie co to je... Drzim palceky 🙂

bykatka
18. dec 2015

@raa2 ty si asi nikdy nezazila take nocne zachvaty, ked nevies co mas robit. @lolusik Zeny maju pravdu, rad sa s odbornikmi.

smoulingirl
18. dec 2015

Odkonzultuj s dr. ak ku nej nemas doveru tak je potom najlepsie lekarku zmenit. Kortikoidy su vacsinou indikovane pri kasli alergickeho alebo astmatickeho povodu ale ak boli vysetrene vsetky mozne priciny kasla a vyslo z toho, ze je dovod na takuto liecbu neobavala by som sa. A predpokladam, ze je to kratkodobe. Ale popri farmakologickej liecbe by som hodila ockom aj po alternativnej medicine - myslim tu imunitu.

lolusik
autor
18. dec 2015

Ahojte, velmi pekne dakujem za vsetky komentare. Jasne, ze nechcem nic podcenit, len som sa toho zlakla, pretoze je to prvykrat, co mame taketo problemy. A o kortikoidoch sa veru clovek nic dobre nedozvie... Aby som to zhrnula, tak chodime do Smokovca k Dr.Onufrakovej, takze asi je to max z tohto hladiska, co sa tyka odbornika. Akurat, ze pri predpisovani tych liekov mi nepovedala, ze su to kortikoidy a ked som to doma zistila, zlakla som sa. Potom aj ochorela, brala atb, tak som to nechala tak. Teraz pri kontrole sme to prebrali, ale povedala len to, co som pisala vyssie. Takze aby ste ma nechapali zle, chcela som len vediet vase skusenosti s tymito sprejmi a ci vam pomohli a podobne. Pravdaze sa nebudem rozhodovat podla toho, ze mi tu niekto povie ano alebo nie. Jedna znama ma tiez vystrasila, ze oni to beru 3 roky v kuse a ze vyzera, ze syn je od toho uz zavisly, lebo ked to nahodou vysadili, hned mu vybehli hodnoty. Takze by som nechcela dceru dostat do tohto stavu. Ale kedze ste mi ozrejmili situaciu, ze to je na urcite obdobie, tak budem aj na tom trvat, ze ich nebudeme davat stale. Dakujem velmi pekne este raz ;)

aristka
18. dec 2015

@lolusik inhalacne kortikoidy su proti prejavom alergie v dych cestach a maju aj protizapalovy icinnok .samozrejme .ze ak silnemu astmatikovi vysadila liek .alergen urobi svoje a to je vyvolanie alergickej reakcia .znizenie obrannischopnoti a vznik zapalov v dych cestach .kedze sliznice su oslabene.....a to sa ukaze na hodnotach krvi..tam su reakcie na alergen krasne vidiet .plus mozne zapaly .....to co sa im stalo .nie je zalezitost kortikoidu .ale zalezitost vysadenia lieku .....odstranila jedinu barieru .ktora chranila dych cesty dietatka.....a alergenu otvorila cestu do dych ciest a org....ak mas raz alergiu .mas ju na cely zivot .ale male dieta potrebuje pomoc .aby sa s tym vedelo vysporiadat .kedze jeho imunita spoznava a denne dostava zabrat novymi vnemi v podobe antigenov a potrebuje na to silu ....ak sa dieta tj imunite vycerpa len s bojom alergenov .dieta to velmi oslabi a nebude vladat bojovat s inymi bacilmi .ci virusmi ....budes mat dieta nonstop chore a povlecie si do do dalsich rokov.....a aj primarna dg moze prejst do tazkej astmy ...urcite by som sa neriadila kamoskou .ktora vysadenim lieku dietatku skodi .ale odbornikom .ktory ma skusenosti ....tvoje dieta ak sa teraz podchyti v 6 rokoch nemusi mat ziadny problem ....plus kortikoid urcite nie je hmotne zlo .ako tu bio matky udavaju ...doslovne zachranuje zivoty...

lolusik
autor
18. dec 2015

Dakujem za vysvetlenie, pomohlo mi to, lebo ja sa naozaj nevyznam. Potrebovala som ozrejmit situaciu okolo toho, lebo som fakt nevedela co je lepsie.... 🙂

merc
23. mar 2021

Dobry den, mam otazku bral som kortikoidny sprej a uz mi ho doktor vysadil .Uzival som ho pomerne dost dlho tak sa chcem spytat ze kolko moze potom este v tele byt.Vdaka za odpovede ...