Krátke tenké črievko u predčasne narodeného bábätka

zlatkapalko
30. jan 2017

Ahojte mamicky,
Chcela by som sa spytat ci mate niektora skusenosti s dietatom , ktore ma kratke tenke crievko.
Dakujem za vase reakcie.

inull5
30. jan 2017

@zlatkapalko ahoj,ide o to ako krátke..pokiaľ je naozaj krátke tak ze nie je schopné vstrebavat živiny tak ide o syndróm krátkeho čreva.takéto male detičky zostávajú dlho na JISke napojené na paraenetralnu výživu.majú do tepny voperovany kaval(centrálny kateter) a tadial ide výživa,pretože to cez "obyčajné"žily nemôže ísť.to aké komplikácie sú s tým spojené záleží ako som písala na tom aku dĺžku ma črevo.

zlatkapalko
autor
30. jan 2017

Ano dakujem za info moj syncek ma vsetko co si pisala ja som pisala hlavne koli tomu ci ma niaka mamicka skusenosti...mame to teraz velmi tazke a za kazdu novinku budeme s muzom velmi vdacny

inull5
31. jan 2017

@zlatkapalko my sme mali problém.s hrubým crevom,mali sme takmer rok vývod.je to odlišná situácia,no poznám a zažila som počas našich pobytov asi tri detičky s problémom akt máte vy.Tiež trošku vidím do mediny tak ak budem vedieť odpoviem ti na otázky.
Je to veľmi ťažké,nezažila som to,alw videla.všetko závidí od toho koľko aké je dlhé črievko.pokiaľ nie je ultrakratke,je možnosť v neskoršom veku ak nie sú komplikácie spojenie s hrubým.tento syndróm je bohužiaľ behom na dlhú trať pretože nikto nevie,ani lekár dopredu čo bude,aké budú komplikácie a pod.ono ak je črevo veľmi krátke,tak vzniká malabsorpcia,čo znamená že črevo nie je schopné stráviť živiny zo stravy,pretože je krátke a proste to nestihne a strava ide do hrubého,kde už sa iba spracúva a posúva na stolicu.A keď telo nemá živiny vzniká rýchlo podviziva,preto ta paraenetralna výživa.predpokladám že jej tečie také biele ako mlieko,či také krémovej farby.keďže ta výživa ide cez kateter,nie je možné ju podávať doma a mám pocit že ani na obyčajnom oddelení to nie je možné,keďže je to maličké bábätko.ďalším rizikom je prechod baktérií do čreva a nasledne komplikácie z toho.má maličký urobený aj vývod?ci nie?
Taktiež je možné že maličký začne po malých častiach postupne tolerovať mliečko,bude priberať a po niekoľkých týždňoch vám ho dajú domov.prajem ti veľa veľa síl nech to zvládnete a malinkemu veľa zdravia.

tova
31. jan 2017

spytaj sa tu (myslim ze je aj na MK) https://www.facebook.com/Patrik-Bielik-PROSBA-O...

zlatkapalko
autor
31. jan 2017

@inull5 dakujem velmi pek moj syncek je narodeny v siestom mesiaci ma za sebou tri operacie a velmi vela situacii kde ho museli uspavat ma zapal pluc postupovali sme uz dobre uz bude mat pol roka nuz stale v nemocnici na umelej vyzive a s podporou na dychani teraz akurat bojuje s tazkou sepsou uz sme zufali

inull5
31. jan 2017

@zlatkapalko bože😔prečo takto musia detičky trpieť..

zlatkapalko
autor
31. jan 2017

Neviem je to uplne strasne narodi sa nevinny a musi trpiet ach nemam uz na toto slov

iwuskaaa
31. jan 2017

@zlatkapalko ahoj,mrzí ma,čo prežívate,nieje to ľahké.
My máme tiež synčeka narodeneného v 8.mesiaci.Je to predsa neskôr,ako sa narodil váš synček,ale aj my si so sebou nesieme ťažkú dg.-DMO😒😔.Bojujeme stále a ďalej budeme.Máme za sebou už 26 liečení,rehabilititácií,terapií...
Viac času sme mimo domu,doma musím nechať staršieho syna,ktorý to zle znáša.
Sú to iné zdravotné komplikácie ako máte vy,neviem ti poradiť veľmi,ale aspoň vám silno držím palce,nech to synček zvládne čo najlepšie.Posielam vám veľa síl a energie,držte sa😊❤️.
Na FB je skvelá skupina,kde sme mamičky na rovnakej lodi,pridaj sa-"detičky inak obdarené"😊
Mne keď je najhoršie,tak tam vždy nájdem povzbudenie😊.
Necítim sa v tých starostiach sama😊.

zlatkapalko
autor
31. jan 2017

Dakujeme pekne za povzbudenie aj my vam prajeme velmi vela sil aby ste vsetko zvladli je to vemi tazky boj ale nevzdavame sa a bojujeme zo vsetkych sil