Kusy nestrávenej mrkvy v stolici 11 mesačného dieťaťa

monika2012
1. mar 2013

Mamičky, chcem sa Vás opýtať, či je normálne, keď má dieťatko v stolici kusy nestrávenej varenej mrkvičky z príkrmov. Mne sa to nezdá v poriadku. Je pravda, že som doteraz všetko mixovala nadrobno a niekoľko dní mixujem stravu na väčšie kúsky, aby sa dcérka učila žuvať a hrýzť. Očividne tie kúsky mrkvičky prehĺta celé bez požuvania, ale nemali by si s tou mrkvičkou poradiť žalúdočné šťavy a napriek tomu ju stráviť? Mám obavy, či vlastne z tej stravy dcérka získa nejaké vitamíny alebo to všetko takto vylúči. Všeobecne prospieva, nebýva mi chorá, ale predsa, nemali by sme to riešiť s lekárom? Máte niektorá skúsenosť? Prosím, dajte info, je to moje prvé dieťatko, tak nemám skúsenosti, a nemám sa s kým ani o tom poradiť. Ďakujem za príspevky.

zivika
1. mar 2013

@monika2012 neboj, je to uplne v poriadku, zaludocna kyselina nie je az taka silna, ze by rozlozila cele kusy jedla, preto je treba jedlo co najlepsie rozzut...mala sa nauci rozkusat vsetko, len este urcite nema vsetky stolicky, takze jej to teraz ide tazsie...krajaj jej zatial jedlo na mensie kusky...

monika2012
autor
1. mar 2013

@zivika veľmi pekne ďakujem za radu, už som si začínala robiť starosti 🙂 😉

zivika
1. mar 2013

@monika2012 nemas za co 😉

baklik
1. mar 2013

@monika2012 to sa stavalo aj nasmu synovi. tak som mu ju viac popucila alebo nastruhala na jemnejsie a v pohode...

sisaha
1. mar 2013

@monika2012 nechci vediet, co vidim ja, ked zjem kukuricu 😀 😀 😀 A prospievam velmi dobre...

monika2012
autor
1. mar 2013

kočky, ale keď mi každý v okolí mudruje, že by som už takej veľkej - 11 mesačnej dcérke mala dávať väčšie kúsky jedla, aby sa naučila žuvať, tak neviem, asi ich nebudem počúvať, čo vy na to?

zivika
1. mar 2013

@sisaha inac to je o kukurici zname, ze len bez zmeny prejde a hotovo 🙂

sisaha
1. mar 2013

@monika2012 nikoho nepocuvaj...riad sa podla toho co tvojej malej vyhovuje...Ja mam doma dieta, ktore vacsie kusy jedla zacalo jest az po dvoch rokoch..Myslela som, ze ma z nej porazi.., ale odoznelo to same a fakt som takmer do 2 rokov mixovala (hlavne maso, ak som chcela, aby nieco z neho zjedla)

baklik
1. mar 2013

@monika2012 ale davaj, ostatne. nam vsetko pekne stravil, len mrkvu mu bolo treba lepsie spracovat. aj zrnka kukurice a hrachu, ak prehltol nepopucene, tak ich aj take vykakal... a to nema vyznam, ked mu to len prebehne traviacim traktom. vsak travenie sa este len vyvyja....

zivika
1. mar 2013

@monika2012 kusky zvacsuj postupne podla schopnosti a poctu zubov dietata a na okolie kasli...nepotrebujes predsa, aby sa ti tym dieta zadrhlo, len preto, ze nejaka pani povedala 😉

nasta197
1. mar 2013

neboj nič to je normalne aj brusnice vykaka moj ma 2roky a tiež sa to stava 🙂

monika2012
autor
1. mar 2013

@baklik ach jaj, a ja som sa práve snažila všetko robiť na malilinké kúsky, len tú mrkvičku som myslela, že budem robiť väčšiu, lebo je mäkkučká, myslela som, že ju bez problémov požuvká. A je to presne naopak. Ale je pravda, že nechce ani väčšie kúsky mäska, akonáhle na ne narazí, ihneď vypľúva. A to mäsko je kvalitné a mäkkučké. Budem teda ešte nejaký čas všetko mixovať nadrobno, je pravda, že zatiaľ máme iba predné zúbky, štyri hore a tri dolu, stoličky ešte nemáme...

gretka2
1. mar 2013

Dcerka (mala vtedy rok), 1.x papala ribezle, tak tiez cez nu presli cele 😀

monika2012
autor
1. mar 2013

Tak ale ríbezle, kukurica, hrášok, všetko toto má šupinku, tak to sa dá pochopiť, že to prejde trávením bez spracovania. No ale uvarená mäkká mrkvička? To mi príde čudné...

zivika
1. mar 2013

@monika2012 neboj, ta mrkva natravena je, len sa jednoducho cela nerozlozi, telo si z nej zoberie, co potrebuje...ja by som sa skor pri takychto kuskoch jedla bala, aby ich dieta nevdychlo...lebo vsade zakazuju do 3 rokov hracky s malymi kuskami, ale na druhej strane kazu zenam davat rychlo, rychlo kusky potravy, lebo dieta sa nahodou nenauci zuvat...osobne nepoznam cloveka, ktory by nevedel zuvat, takze sa to asi vsetci skor, ci neskor naucia...nas maly este aj teraz, ked nieco nevie uplne pozut, tak si to odklada do lica ako skrecok a potom mi to vypluje do ruky 😀

monika2012
autor
1. mar 2013

@zivika tiež ma napadlo, že papať sa akosi všetci naučíme automaticky, dokonca aj deti krovákov alebo zaostalých civilizácií sa naučia jesť, len som sa nechala ovplyvniť tými "múdrymi" ľuďmi okolo seba a išla som na to asi zbytočne veľmi rýchlo. Nikam sa nebudeme ponáhľať, zostaneme ešte teda chvíľu pri menších kúskoch, veď ani ja nechcem, aby sa mi princeznička udusila. Ďakujem za info a ukľudnenie môjho vystrašeného "ja" 🙂 🙂

baklik
1. mar 2013

@zivika mne hovorila nasa dr., ze vacsie kusky sa maju detom do stravy zavadzat postupne od 9. mesiaca okrem ineho aj kvoli tomu, aby sa dieta naucilo narabat s jazykom a nemalo problemy s vyvojom reci....

zivika
1. mar 2013

@baklik ved ja nepisem, ze jej ma jedlo mixovat na kasu...len jednoducho tie kusky zvacsovat postupne...tzn., ze najskor dobre popucit vidlickou, potom menej, potom krajat na male kusky, potom na vcsie kusky, atd...a nazory doktorov sa tak roznia, ze ja na ne az tak moc nedam...

zuzuj
1. mar 2013

To ze ma mrkvu v stolici je ok...Mrkvu som jej tam videla už častejšie...🙂
Skor by som sa ja ale na tvojom mieste nevracala spat...co sa týka kúskov, pokial sa nedrhne a pekne spapá vacsie kúsky tam tak rob aj dalej...ono niektoré deti sa to naučia len s velkou dávkou trpezlivosti a neskor , my sme ten prípad,,, 🙂 všetko sme si oddreli...vyplúvala mi kúsky potravy aj drobné do 18mes.... takže som sa najprv trápila a napokon aj tak znovu zohrievala a mixovala...Mixuj alebo popuč to čo ešte nezvláda sama pokúsať....a to čo zvláda jej už nemixuj a nepuč...je to super ako papá na svoj vek...a teš sa... kebyže sa má z toho zadrhnúť to by si už videla....už by sa drhla a odmietala...ten naše deti aj ked nehovoria...vedia dať jasne najavo čo zvládajú a čo nie...
Tak držím palce---

baklik
1. mar 2013

@zivika ale ved ja s tebou suhlasim. to bolo len na margo toho na co vsetko je dobre postupne zaradovat vacsie kusky stravy

monika2012
autor
1. mar 2013

dievčence, všetkým vám ďakujem za rady, ste fajn 😉

aurelkan
1. mar 2013

Traviaci trakt drobca sa este len vyvija, u nas to je rovnake 🙂Ale kolko potrebuje, tolko urcite vstrebe... . Mna raz prekvapil banan, urobil take strasidelne tmave fuzy v stolici... :D