Mám dávať 5 ročnému dieťaťu kortikosteroidy?

timuskin
1. nov 2013

Milé mamičky prosím vás o radu: môj 5ročný syn býva často chorý, zistili mu imunitu na hranici, teda nie je znížená. alergologička nevie zistiť na čo je alergický, 2x sme boli na kožných testoch a vždy boli v poriadku. Neustále mu predpisuje kortikosteroidné inhalátory a spreje do nosa. Najskôr som mu ich dávala, potom prestala. Teraz na kontrole mu zvýšila dávky. Neviem čo mám robiť, pretože keď nevie čo mu je, čiže mu nezistila napr. astmu nechcem mu to dávať. Príde mi to ako podporovanie výrobcov liekov. Ak máte nejaké skúsenosti poraďte či dávať alebo prejsť na prírodné preparáty. Vyskúšali sme už všeličo ale nič nepomáha. V škôlke vydrží maximálne 2týždne a hneď je chorý!!!!! ďakujem Eva

sisaka
1. nov 2013

@timuskin takze ty ides dat zeny s kadejakym len nie medicinskym vzdelanim rozhodnut o potrebe uzivania kortikoidov u tvojho dietata?
Vlastne co sa cudujem, na MK je najviac nevystudovanych odbornikov na medicinu.
Co takto konzultovat ineho lekara a spytat sa jeho na nazor? To nie, co? Ten bude chciet tiez len podporit farma priemysel a dietatu prida este 10 dalsich liekov......
Som zvedava, kto si trufne ti tu poradit v takejto zavaznej zdravotnej otazke.

anjelicek26
1. nov 2013

@timuskin - v prvom rade zmen lekara, ked s diagnozou tejto lekarky nesuhlasis a pomoct vam nevie. Niektore diagnozy maju primarnu pricinu - ako celiakiu, zle vstrebavanie zivin, horsi krvny obraz a znizenu imunitu. My sme si tym presli pred rokom. Pomohlo len vybrat s kolektivu a kolotoc "piplania" domacou medicinou, uprava stravy, ale predovsetkym sme najprv odrutili vsetky odborne vysetrenia a nespolahli sa na nazor jedneho lekara.

kaja73
1. nov 2013

@timuskin jednej mojej znamej dcerka byvala strasne casto chora,v noci mala dusivy kasle skoro v kuse.
Dr ju napchavala liekmi na astmu-aj ked nevedela co jej je- a nic sa malej nelepsilo.
Nakoniec sli na ziadost matky-do Srobarovho ustavu na liecbu respir.ochoreni a tam malej zistili reflux-teda navrat stravy do pazeraku-ziadna astma.
Vsetky liek brala vyse roka zbytocne. A pritom stacilo upravit stravu a byt na diete.
Pri refluxe strava vchdza aj do pluc a dieta kasle a oslabuje sa imunita pluc-dieta teda lahko podlahne virusom a bakteriam.
Urcite nedaj sa odbit takymi akoze diagnozami a chod za inymi lekarm.
Ja osobne by som dietatu co nema ozaj potvrdenu astmu kortikoidy nedavala. Ak je astma potvrdena je to o inom.
Urcite to treba konzultovat aj s inym lekarom.

zita19
1. nov 2013

@kaja73 Presne to bolo s mojou neterou. Az v Smokovci jej diagnostikovali reflux. Dovtedy ju liecil na astmu, lebo ju mala v rodinnej anamneze. Vobec to nemusi byt vas pripad ale kortikoidy su najkratsia cesta pre niektorych lekarov. Zial. Zdoraznujem niektorych!!!!

danielahamar
1. nov 2013

@kaja73 presne, tiež sa mi moje dieťa snažili 5rokov liečiť na astmu, nato nemám slov ....... ale čítala som, čítala a všetky príznaky to ukazuje za reflux, tak už pol roka berieme len helicid a chorý bol raz 😉 príznaky mal stále pokašliavanie, riedka stolica, alergia žiadna mu nevyšla a napodiv, kašel aj stolica sa upravili, akurát sa mu bojíme vysadiť tie lieky, že čo to spraví, lebo tým pádom budeme musieť ísť na gastro a asi na hadičku 😔 čoho sa bojím, malý má 7r. , od jedného roka bol neustále chorý, a neustále hovorím každý mesiac dva týždne a kašel nonstop, priedušky, laryngitídy a to je vlastne, teda bolo vyvolávané baktériami, kt. mal v črevách a v ústach, ale kyselinu, či krče, či bolesti bruška nikdy nemal

aristka
1. nov 2013

nepíšeš aké má zdr,problémy ,býva často chorý je veľký pojem ,ale podľa toho ,že vám dáva asi ventolin inhl. podľa toho čo píšeš a ak vieš ,že sa používa pri záchvate kašla ,kedy sa dieťatko až dusí ,neviem akú inú alternatívu namiesto toho podať ,možno umelé dýchanie dýchanie ak mu to nepodáš ...nepíšeš ako dlho pátrate prečo je ten stav u neho ,lebo je to veľmi zdĺhavý proces ,tých alergénov je toľko a nedajú sa pichnúť v rámci testovania naraz ..čo tak si to prebrať s dr. alebo vyhľadať iného dr.a pokiaľ nezistíte príčinu nehrať sa zo životom vlastného dieťatka .....alebo si naštuduj resuscitáciu dieťatka ak nepodanie lieku nerozdýcha .....

0604katka
1. nov 2013

Ja na tvojom mieste to riesim srobarovym ustavom v smokovci.my tu momentalne sme na lieceny a chodime tu aj ambulantne.mojim detom tu super pomohli.pokial viem tak na diagnostiku kasla a jeho pricin su tu super

timuskin
autor
2. nov 2013

Ďakujem vám za názory a rady 🙂

kiki68
2. nov 2013

takemu malemu na alergiu kortikoidy??? boze moj...ani psovi ich nedavam pokial nemusim,ano znizuju paradne imunitnu odpoved,ale to je to,ze imunita sa znizi tak,ze dieta hned nieco v skolke chyti,pretoze pri kortikoidoch ani ockovanie prakticky nema zmysel,zvlast ak sa beru dlhodobo. Skusila by som homeopatiu,alebo hladat lepsie pricinu a zmenila lekarku,nakolko podavanie kortikoidov inhalacne je naozaj dost invazivne. Tak hadam dieta nejde az do soku,aby to nerozdychalo.

jespera
2. nov 2013

@timuskin ja by som v prvom rade zistila nazor ineho lekara...a potom by som to svinstvo davala svojmu dietatu...

srnka79
Autor odpoveď zmazal
Zobraz