Mám dieťa so sferocytózou

adam1810
26. okt 2012

Vrodena sferocytoza a ma niekto podobny problem?

matamano
30. apr 2018

@pasarica máte aj nejakú skupinu tu na MK?

zuzana1404
30. apr 2018

@pasarica Ahoj, dievčatá sú zdravé, neviem po kom z nás to syn zdedil ani ja ani mm nemáme žiadne príznaky, takže testovať sme sa nedali a ani starí rodičia z oboch strán to nemajú.

pasarica
30. apr 2018

@zuzana1404 tak to je super, že sú zdravé 🙂 Väčšinou sa to dedí...ale sú prípady, kedy nemusí byť sferocytóza zdedená, ale jednoducho sa s ňou jedinec narodí...presne ako môj muž. V jeho rodine ju nik nemá, ani rodičia, ani jeho bratia (boli testovaní), všetci sú zdraví...len on sám ju žiaľ má

@matamano nie nemáme skupinu, ale píše si navzájom IP 🙂

matamano
30. apr 2018

@pasarica a kde chodíte na hematológiu? my do BB momentálne každé 3 mesiace... budem rada ak niekedy napíšeš ako sa majú tvoje detičky. 🙂

zuzana1404
30. apr 2018

@pasarica hm, tak asi tak aj my sme takto

pasarica
30. apr 2018

@matamano píšem ti IP 🙂

kniha24
1. máj 2018

Vidím,ze deticiek so sferocytozou je vela

pasarica
1. máj 2018

@kniha24 no veru moja ☹
Len nech sa nám tie naše zlatíčka držia len v ľahkom stupni, bez problémov a komplikácií 🙂
Tá naša sa už z ťažkého stupňa dostala na stredný a bude super, keď už v papieroch uvidím len ľahký stupeň bez potreby substitčnej liečby 🙂
Tak pomaly sme sa z jednotlivých štádií stupňov SF dostávali aj u syna a teraz našťastie (klop klop) má KO ako iné zdravé deti 🙂 a to vraj okrem Sferocytózy má aj prítomnú Betatalasémiu (ešte za diagnostiky dr. Haľákovej) a popritom bol na tom od narodenia lepšie, ako malá 🤔

kniha24
1. máj 2018

@pasarica neboj lidka,aj u nas z tazkeho stupna uz kompenzovana,cize aj u vas tak bude 💋

pasarica
8. aug 2018

@lenradka @kniha24 žienky moje :-* vy ste mi v začiatkoch moc, moc psychicky pomohli, naladiť sa na pozitívnu vlnu...však veď viete <3 rada by som vás zoznámila s maminou @matamano a ona by rada spoznala vás 🙂

kniha24
8. aug 2018

@pasarica dakujeme za mile slova 💋 radi sa zoznamime,uz mozeme ozaj aj klub zalozit 😃

luciavl
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adam1810
autor
1. apr 2021

Ahojte tak po dlhšej dobe sa ozývam aj ja..Uz name plánovanú operáciu len potrebujeme pre očkovať pneumokoky, meningokokom a teraz by som rada vedela, či tie očkovania hradí poisťovňa v plnom rozsahu koli splenektomia .

adam1810
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
matamano
31. máj 2021

@adam1810 ak si dobre pamätám nič sme nedoplácali. Držím palce, nech všetko dobre dopadne.

blacksoul
2. mar 2022

Dobrý deň mamičky, mala by som na vás otázočku. očkovaní ste svoje deti so sferocytozou proti ovcim kiahniam? Ak áno akou vakcínou. My sme sa totiž dohodli s hematologickou že to má benefit pre moju 5 ročnú dcéru so sferocytozou avšak nekonkretizovala typ vakcíny. Podarilo sa mi pozháňať varivax avšak dosť sa obávam toho že sa jedná o živú vakcínu. Vopred ďakujem za info

pasarica
3. mar 2022

@blacksoul nedávala som 😁 ani hematologička nič nenavrhovala... Asi prirodzená imunita je len prirodzená 😊 pokiaľ majú slezinu, nemalo by to byť pre nich nezvládnuteľné... iné je, ak už je po splenektómii...
Obaja mi prekonali kiahne bez ťažkostí 😊 syn ako 7 ročný a dcérka mala tuším necelé dva rôčky... A to podotýkam, že dcérka chodieva aj na transfúzie 😔 Po kiahnach jej ani HMG nejak moc neklesol 🙏

kniha24
3. mar 2022

@blacksoul neockovala som a dcéra ich v pohode prekonala v troch rokoch

blacksoul
14. mar 2022

@pasarica
@kniha24 dakujem za vase reakcie. dcera je uz zaockovana, bez reakcie. este druha davka o mesiac.

blacksoul
22. mar 2022

Dobrý deň, mala by som otázočku na rodičov dievčat so sferocytozou. Naposledy keď som sa pýtala hematologicky či bude naozaj potrebné vybrať dcére slezinu aj keď je momentálne stabilizovaná tak sa mi hematologicky vyjadrila citujem: existujú jedinci popísani v literatúre ktorym slezina ostala. Avšak vzhľadom na to že je dievča a príde do obdobia dospievania a menstruovania nevidí veľkú šancu že jej slezina ostane aj vzhľadom na riziko tvorby zlčových kameňov. Máte teda nieko skúsenosť že sa to dá zvládnuť aj bez operácie ?

pasarica
22. mar 2022

@blacksoul keďže mám doma troch s touto diagnózou, určite vidím rozdiel v tom, ako to zvláda mužské a ženské pohlavie...
Syn a manžel sú na tom dobre, manžel slezinu stále má a výsledky má ako zdravý chlap, ešte aj slezina veľkosťou sa dala do normálu 😊 Minule zažartoval a hematologičke na kontrole povedal: "Ja sa vám tu z toho ešte aj vyliečim." samozrejme žartoval 🤣

Syn má stav zatiaľ stabilizovaný (10 ročný) , výsledky ako zdravý chlapec, slezina mierne zväčšená....

Ale dcérka (4 a pol ročná) , tak tá už od narodenia s tým bojuje (10 transfúzii za nami) 😔 viem, že pre ňu tá splenektómia bude asi jediná možnosť, aby pubertu, menštruáciu, tehotenstvá zvládla bez ťažkých kríž, opakovaných transfúzii ... Aspoň v to dúfam 🙏🙏

blacksoul
22. mar 2022

@pasarica och to mi je ľúto ale dievčatá sú bojovníčky. Ona to zvládne. U nás bol štart do života kritický. Prvá transfúzia ešte v nemocnici, potom každé 4 týždne, postupne sa to predlžovalo na 5 týždňov, 8, 9. Už sme počúvali o vysokom železe a jeho potrebe ho odburat chemiou. Nevedeli ju kôli transfuziam diagnostikovať vôbec do 1,5 roka. zlom nastal keď mala asi dva roky. Vtedy sa zastabilizovala, drží sa na spodných hraniciach pre jej vekovú skupinu ale súper výsledky aj tak. Jedine keď príde nejaký vírus čo urobí šarapatu tak ide dole rýchlo. Infekčná mononukleóza bola masaker pre nás ale zvládla to po 13 dňoch teplôt s jednou transfúziu. Slezina zatiaľ v norme občas mierne zväčšená. Covid bol pre ňu pozitívum z pohľadu jej choroby lebo chodila malo do škôlky menej bacilov stretla.

kniha24
23. mar 2022

@blacksoul u nás dcere žlčník brali v lete. Mala 4 roky

pasarica
23. mar 2022

@blacksoul u nás sa to stabilizovalo, keď mala necelý rok, potom dva roky sme žiadnu krízu nezažili (ani pri kiahňach, virózy zvládla celkom fajn), no v troch rokoch nás prekvapila kríza, keď chorá vôbec nebola a HMG padol...vraj u nich je to normálne, že kríza môže prekvapiť hocikedy, aj bez prejavov ochorenia 🙈

Od vtedy je to opäť ako na hojdačke, kríza sa zvykne opakovať tak po polroku, alebo trištvrte roku (a to chorá nejak nebýva, posledné ATB mala tuším ako dvojročná 😊 a to rada chodí do škôlky 🙂 aj Covid našťastie zvládla bez transfúzie, zastala na hraničných hodnotách ....

Myslím, že keď dovŕši vek 6 rokov, že téma operácie nás neminie... Už nedávno nám povedala hematologička , že ak sa krízy zintenzívnia, že budeme sa rozprávať o ďalších možnostiach... Čiže asi o splenektómii 😐

blacksoul
29. mar 2022

@pasarica fúha tak to si ma prekvapila. Naivne som si myslela že keď je stabilizovaná tak len choroby a potom až menštruácia budú problém. Nečakala som žeozu prísť aj takéto samovoľne krízy bez príčiny. Budem teda obozretnejsia.

blacksoul
29. mar 2022

Ešte jedna otázočka, posledný rok má dcéra v náleze makrocyty bez deficitu kyseliny listovej alebo B12. Pri sferocytoze sú skôr typické mikrocyty. Nestretli ste sa tiež s tým?

pasarica
29. mar 2022

@blacksoul veru 😐 aj ja som si to myslela a teda nás to zaskočilo a aj vyplašilo, nakoľko bolo leto, chorá vôbec nebola a klesla vtedy tuším s HMG na 66 a to mesiac predtým mala 101.... Akonáhle sa mi nezdá farbou, tak dávam kontrolovať KO, aj keď nevykazuje známky virózy... lebo jej na správaní pokles nespozorujem, jedine na farbe

sidney427
14. apr 2024

Ahojte. Aj ja mam 2rocneho syna co ma sferocytozu. Genetikou zistili aj muzovi. Starsi syn zatial nevieme. Este nebol na genetike.
Skupinka o tejto dg tu nie je? Dakujem

pasarica
14. apr 2024

@sidney427 skupina asi nie, len táto konverzácia.... Niektoré maminy si píšeme už súkromne ☺️ tak príspevky tu moc nepridávame....

sidney427
14. apr 2024

@pasarica dakujem za odpisanie. Pisem spravicku. A budem rada ak mi niekto napisete ako to je u vas ....lebo my mame take strohe info iba..a len co si precitam na nete