Mám strach, že dcérka ochorie
Dobry vecer damy, som uzkostliva, mozno uz by som mala vyhladat odbornika…
Mala bola dnes v skolke, zrovna dnes bolo hrozne pocasie, fukalo, mrzlo, neprijemne, boli zo skolky vonku a obliekli ju do zateplenych teplakov a pod tym jej nechali leginy, aspon dufam, nepochopila som, bol zhon a ja som musela este utekat pripojit sa do roboty. Malej sim rano nechala v skrinke nohavice zateplene, ucitelky si ich asi nevsimli a skoncila oblecena v teplakoch.
Mam strach ze ochorie, dostane zapal pluc, bohuzial toto su scenare ci vytvara moja hlava. Chodievam s nou von, nebabusim ju, ale ako bolo dnes vonku tak som si predstavila ako hodinu tam stepuje a fakt neviem.
Najradsej by som citala, ze jej nic nebude, ze iba ja som cvok a prehanam, ale od jej prveho dna netusim ako ju obliekat, zatial je uz druhy tyzden zdrava a vobec ziadne sople, tak som to chcela udrzat.
Stručné zhrnutie
- Ochorenia dýchacích ciest u detí v kolektíve sú primárne spôsobené vírusmi alebo baktériami, nie priamym vystavením chladu; diskusia zdôrazňuje, že infekciu deti získavajú od spolužiakov.
- Mnoho rodičov a rodičov v zahraničí praktizuje ľahšie obliekanie (napr. v Británii, Írsku, Holandsku deti často v tenkom oblečení, podkolienkach alebo dokonca bosé), zatiaľ čo iní odporúčajú vrstvenie a technické oblečenie ako softshellové gate a termotričká.
- Učiteľky a škôlky často nemajú kapacitu kontrolovať oblečenie každého dieťaťa (v diskusii bol uvedený príklad „22 detí“), preto sa odporúča dohodnúť pravidlá so škôlkou a dávať deťom náhradné teplé vrstvy v skrinke.
Najčastejšie otázky
Q: Môže dieťa dostať zápal pľúc len preto, že bolo vonku v teplákoch bez oteplovačiek?
A: Väčšina príspevkov v diskusii konštatuje, že zápal pľúc spôsobujú vírusy alebo baktérie, nie samotný chlad; niekoľko príspevkov však upozorňuje, že chlad môže dočasne oslabiť imunitu a zvýšiť zraniteľnosť pri stretnutí s patogénom.
Q: Ako by som mala obliekať predškoláka na vonkajšie aktivity v chladnom počasí?
A: Diskutujúci odporúčajú vrstvenie: pančuchy alebo legíny pod nohavice, oteplovačky/tepláky alebo softshellové gate a termotričko, čiapka, rukavice a šál ako doplnky; v praxi bola v diskusii ako dostačujúce uvedená kombinácia zateplené legíny + zateplené tepláky.
Q: Majú učiteľky vo škôlkach kontrolovať, či majú deti rezervné teplé nohavice v skrinke?
A: V diskusii niektorí rodičia očakávajú kontrolu, ale viacero príspevkov uvádza, že učiteľky majú veľa detí (príkladne „22 detí“) a bežne neskontrolujú skrinky všetkých; jedna spomenutá školská zásada bola, že „dieťa bude mať oblečené to, čo dieťa povie“.
Q: Čo je to otužovanie a je vhodné pre bábätká?
A: V diskusii viacerí tvrdia, že otužovanie je zdravé a že deti sú naň zvyknuté už od bábätiek; protirečivé anekdoty spomínajú vyšší výskyt močových infekcií u ľudí žijúcich vo vlhkejšom/climate (uvádzané príklady z Londýna), takže názor je rozdelený.
Q: Čo zvyšuje riziko nákazy v škôlke?
A: Diskutujúci uvádzajú priamy kontakt so chorými spolužiakmi ako hlavnú rizikovú príčinu; v jednom príspevku bolo uvedené, že z 28 detí v triede bolo 8 chorých počas chrípkovej epidémie.
Q: Aké oblečenie si priniesť do školskej skrinky ako rezervu?
A: V diskusii rodičia odporúčajú rezervné oteplovačky, pančuchy alebo legíny, čiapku, rukavice a prípadne šál; jedna zmienka uvádzala preferenciu „softshellové gate a termotričko“ ako praktické riešenie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Ochorenie vzniká pri kontakte s vírusmi alebo baktériami, nie priamo z nedostatočného oblečenia.
- Vrstvenie oblečenia a technické materiály (softshell, termotričko) sú bežne odporúčané rodičmi ako praktické riešenie.
- Učiteľky často nemajú kapacitu detailne kontrolovať oblečenie každého dieťaťa v triede.
Sporné názory
- Niektorí účastníci tvrdia, že chlad priamo nevyvoláva choroby; iní pripúšťajú, že chlad môže oslabiť imunitu a zvýšiť pravdepodobnosť ochorenia pri expozícii patogénu.
- Niektorí rodičia považujú otužovanie za zdravé už od bábätiek; iní citujú anekdoty o zvýšenom výskyte určitých infekcií v chladnejších/vlhkejších podmienkach.
Otvorené otázky
- Aký konkrétny protokol by mala škôlka zaviesť, aby rozumným spôsobom kontrolovala primeranosť oblečenia bez preťažovania personálu?
- Do akej miery reálne zníži riziko respiračných infekcií otužovanie v ranom veku versus zvyčajná expozícia patogénom v kolektíve?
Spomenuté značky a firmy
žiadne
Spomenuté produkty a metódy
zateplené tepláky, legíny, pančuchy/pančušky, podkolienky, oteplovačky, softshellové gate, termotričko/termotriko, čiapka, rukavice, šál, otužovanie, odsávačka na soplík, paralen, antibiotiká (ATB), vrstvenie oblečenia, „prechladnutie“ vs. infekcia vírusmi/baktériami, zápal pľúc
Miesta a osoby
Írsko, Holandsko, Británia, Londýn, UK, Anglicko, Francúzsko, Japonsko, Švajčiarsko, Taliansko
a ano zakladatelke odkazujem ano dieta ochorie od ludi a nie od neoblecenia,suhlasim so vsetkym co kedysi bolo a doteraz sa hovori ale v tomto si mylsim ze nase babky a prababky pravdu nemali...chory sa byva od virusov a bakterii ktore vacsinou dostaneme od ludi lebo ved tak prezivavju...a nie od toho ze nebola az tak moc oblecana... moze akurat tak dva dni kychat z coho sa velmi rychlo dostane.
Dieta treba otuzovat a nie obliekať ako cibuľu. Ja keď vidím deti pri + 10 stupňoch so šálom, zimnou čiapkou a rukavicami sa pýtam, čo im mama oblečie, keď bude - 10? Mladší syn je otuzily.V pohode vlezie do bazéna kde má voda ledva 17stupnov a ani ho nezatrasie.Teraz v decembri po dvore behá len v tričku a teplákoch ( v Tom lepšom prípade). Ak sa náhodou u nás vyskytne sneh, tak to využije a rád si pobeha po ňom bosý. Zo zimy chorý nikdy nebol, vždy za tým bola baktéria alebo vírus..
@simsalabim Inak ja tych Britov a Irov za toto fakt nechapem, ked vidim tie bose nozicky tych babatiek… alebo overal mackovy a hola lebka… ako fakt…
Tolkoto k prechladnutiu - je to ochorenie spôsobené vírusmi a nie chladom. Pri podchladení imunitný systém ťažšie pracuje – optimálna telesná teplota pre jeho fungovanie je okolo 37 ºC, takže aj ťažšie odoláva útoku patogénov. A ak je imunita oslabená je pre organizmus ťažšie zvládať napríklad aj boj s vírusmi, ktoré prechladnutie spôsobujú.
Nie je to až tak celkom pravda, že od chladu sa nedá ochorieť... Teda jasné, priamo nie, ale chlad (najmä ak niekto nie je zvyknutý) oslabuje obranyschopnosť imunitného systému (čo si myslím, že cca tá hodinka vonku, čo boli deti na dvore to nespôsobí) a keď do toho príde stretko s nejakou fajnou potvorou, tak dieťa možno rýchlejšie schytá tu chorobu. Osobne si myslím, že to dieťa ochorie tak či tak, skôr neskôr, a je to jedno, či málo alebo nemalo teplé nohavice, lebo teraz to dosť ide.. u nás tiež aktuálne, akurát riešim môjho, či ho nechať u starých rodičov (ale takto zmešká Vianočný program v škôlke v piatok a nebude ani na fotení) alebo to risknúť, a zobrať ho do škôlky (začal už v piatok kašľať, a je to a ním ako na húsenkovej dráhe, v piatok večer katastrofa, potom 3 dni pokoj, dnes zase sem tam pokaslieva, a ja neviem, ako sa rozhodnúť, aby sa to ešte nebodaj nezhoršilo 🤷).
@drahomirrra hej mama ma hrubu bundu, div ako paplon. A male trojrocne dieta ide za nou v svetriku. Vonku -3. Vsak idu len z domu cez ulicu do auta. A ona este aj kapucu, lebo vsak prsi.
Ja si tiez spominam, ako bol raz syn v skolke doobedu von iba v tenkych teplakoch. Nemal pod nimi ani pancuchy, nic. Ked sli von, povedal ucitelkam, ze on vrchne nohavice nema.. no a tak siel von v teplakoch. Akoze skoro ma trafilo, lebo zimne gate v skrinke 🙄 ked som si predstavila, co si museli pomysliet, ze som ho doniesla len v teplakoch do mrazu 😁 hotovo. Nic mu ale inak nebolo
@domak2 môj tretí chodil bez ciapky😁 Vianočné dieťa sa proste rozhodlo nenávidieť čiapky, trvalo to celý rok a babky hromzili, kde ma ciapku😂. Ale zas musím povedať, že mi tu pri atómovke moc zimu nemame🤭
Prepáč ale podľa mňa budeš skôr potrebovať pomoc lekára ty ako tvoja dcéra. Lebo toto je ozaj na hlavu, čistá stihomania 🤦
@mandzula hm, takze predsa to tak je.
Moja otazka - preco sa teda primerane neoblecu ked su potom chori?
@mandzula ano presne tak. Ale ako sme sa docitali, nie su otuzili zeby nebyvali chori, maju zapaly kadecoho, takze otuzovanim s pozitivnym efektom sa to nazvat neda.
Skoda, nevymysleli teplu vodu. Zlate softshelove gate a termotricka na Slovensku 😃
@mandzula presne tak. Odvolávať sa na to, že,,ved v zahraničí chodia so sviečkami pod nosom do škôlky a bosí behajú po snehu aj v zime" ok.... ale o následkoch už nikto hovoriť nebude. S tým sa už porovnávať nebudeme, ani si to už nikto nebude zistovat a takýto vzor si brat určite nebudem.
Keby moje dieťa išlo v zime do snehu von v teplakoch, keď ma v skrinke oteplovaky, určite by som to nenechala tak! Stalo by sa to prvý a POSLEDNY krát.
Dcérka mala zateplené legíny a zateplene tepláky? Super bola oblečená. Veľa zdravia prajem!
V našej škôlke nám k tomuto povedali jedinú vec - dieťa bude mať oblečené to, čo dieťa povie, že má mať oblečené. Ak má špeciálne gate na von, musí si ich v lepšom prípade obliecť, v horšom aspoň učiteľke ukázať. Keď dieťa nevie, nevie ani učiteľka 🙂
@simona20201309 akoze ocakavas, ze ucitelka bude kontrolovat skrinku vsetkym 24 ci kolkym detom? A ked mu rano das oteplovaky, ked je -5C a cez den svieti slnko a je 5C, a ucitelka mu naoblieka oteplovacky, tak budes zas pindat, ze sa chudak spotil a ze zas je na vine ucitelka.
@asocial ano, jednoznačne to očakávam. A všetkým 24 deťom kontrolujem, či majú pod nohavicami aj pančuchy, či majú správne nasadenu čiapku na ušiach, rukavice na rukách, sály na krkoch. Keď nemajú, idem pozrieť do skrinky. Keď nemajú ani v skrinke, dám svoj sal, svoje rukavice.... pripadne erarne.
Rovnako ako kontrolujem či všetky 24 deti počas dňa pijú vodu a pod...
Beriem to ako jednu z mojich povinnosti. Som za tie deti zodpovedná a nespolieham sa na dieta v predškolskom veku, ze nikdy nič nezabudne.
@simona20201309 ale prosím ťa, žiadne následky nie sú. Decká sú tak zvyknuté, je to studený odchov. Moje decká tiež chodia tak na ľahko - dcéra bežne nosila v zime podkolienky so sukňou (rovnošata), nohavice ani za svet, keď chodila do školy a to tu mame v zime aj -20 a ani teraz ako dospelá sa nenaoblieka, nosí v zime zväčša jesenný tenký kabát. Syn to isté, momentálne vonku -17, chodi v teniskách, v tenkej prechodnej vetrovke (zimnú si nechce dať) a šiltovku na hlavu. Ako deti nikdy nenosili pančuchy pod nohavice, ak mali zimné vetrovky tak pod nimi len tričko s dlhým rukávom. Za cely život brali atb koli Chorobe syn 3x a dcéra tak zo 5x (a to je už dospela). Raz- dva krat do roka chytia nádchu a to je všetko.
@sisaka kľudne. Ja poznám aj iné spôsoby otužovania ako chodiť v zime bez ciapky. Urcite nebudem riskovať a robiť pokusy so studeným odchovom na svojich deťoch. Nestojí mi to za chronické zapaly a celoživotné problémy. Ved nech každý robí to, čo uzná za vhodne.
@danielahamar ani do roka? Ja napríklad nie som moc ciapkova, ale keď je 10° a fuka severak tak tu capicu dieťaťu narazím. 😁
@babulkomale švagriná vravela, že akurát na nejakom lekárskom fóre čítala, že nemecká lekárka pracujúca tiež v Londýne sa tam vyjadrila, že určité ochorenia súvisia s chladom, na čo bola "domorodými" lekármi zhejtovaná, že je to hlúposť a súvislosť neexistuje. Zažila som to u nich na vlastnej koži v metre - bol február, teploty okolo nuly, slečna v tielku kýchala a kašlala ako besná, no bundu mala prevesenú cez ruku, akoby jej ani nenapadlo, že sa môže obliecť.
@domak2 do roka vôbec, ako začal chodiť a už nebol v kočíku, tak odvtedy ma aj capicu a to mal presne rok.
@sisaka do skoly a naspat alebo rovnako sa obliekate aj ked idete na niekolko hodin v zime von? Lebo napriklad byt x hodin ako technicka podpora na svahu s detmi bez termotricka a zimnej bundy si skutocne neviem predstavit...
Prepac ale prehanas.. preco by mala prave ochoriet z tohto? Vacsia pravdepodobnost je podla mna, ze ochorie v skolke od ineho dietata. Moja je chora kazdy mesiac, niekedy aj 2x. Keby som mala stale mysliet na to, ze dostane zapal pluc tak asi skoncim na psychiatrii..

@viestta ano ale to neznamena ze je to normamlne nechat trapit decko so soplami a pod len preto ze je to zapad je to akoze lepsie?podobne na margo toho opak vo francuzsku zena m oze ist zadarmo po porode na spevnenie intimn. casti, u nas si to zaplat:D takze asi take porovnavanie...taktiez mam rodinu v taliansku kde si nikto nevsiml 1 rocnu ked mala vysoke horucky a ja ako 15 rocna som sa o nu starala vsetci vecerali o 23 hod bolo aj to m ale hore v kocari, ano teraz je to kočka vyse 20 rocna ale to neznamena ze to bolo normal ano je to ich zivotny styl ale detsku by urcit bolo lepsie v posteli s paralenom