Mastocytóza. Podeľte sa so skúsenosťami

katarinagk
9. sep 2009

Maminky, prosim, mate niektora skusenosti s takouto diagnozou? Akym sposobom Vam ju diagnostikovali? Ako sa prejavuje? Je pravidlom, ze dieta sa dostane vplyvom zvyseneho histaminu do soku, sfialovie.... ???? Prosim, ak niektora mate skusenosti, podelte sa s nimi................Za odpovede dakujem

katkazocele
1. sep 2021

@limetka713 Je to smutné ale máte pravdu, že osoba, ktorá sa stretla s Mas o nej vie viac ako bežný Lekár.

mirka2010
1. sep 2021

@siriusb moja syn ma dost vyrazny stupen mastocytozy, kludne si precitajte moje prispevky v predoslych spravach...ockovany je len prvymi davkami Hexa vakciny, odvtedy, kedze mal stale prejavy, ockovany byt nemohol, po velmi doraznej konzultacii s specializovanou lekarkou na masto, jasne povedala ze MMR ako ziva vakcina je pri mastocytoze velmi dolezite ockovat jedine v case bez prejavov a premedikovany dopredu!!! Taktiez nas nechcu ockovat normalne v ambulancii vseob.lekara, ale priamo v nemocnici pocas trojdnovej hospitalizacie...preto, ak mate co i len najmesniu pochybnost, riadne sa poradte s lekarmi, my zijeme v MT, tu lekari vsetci vedia co je masto a aj k tomu tak pritupuju...

katkari
1. sep 2021

@limetka713 MUDr. Martinaskova v PO sa tomu venuje asi ako jedina odbornicka na SR

katkari
1. sep 2021

@siriusb dala si sa ockovat Varivaxom? Ten je len proti ovcim kiahnam…a co sa tyka vakciny proti pasovemu oparu tak u nas sa pouziva Zostavax a ockuje sa nim populacia nad 50r…tak neviem

siriusb
1. sep 2021

@limetka713 nedávam očkovať rad radom, radím sa, lebo malý našťastie skoro na nič nereaguje, mmr bolo úplne v pohode, len som mu fenistil dávala. Kiahne ma napadli, lebo ide do jaslí a nemala som predstavu ako to prebieha pri tomto. No a bohužiaľ prekonať je jedno, ale ten vírus zostáva v tele do konca života a môže sa aktivovať keď je nejaké oslabenie imunity ako pásový opar a to opakovane. Tak neviem no, rozhodnutá nie som a asi nebyť toho oparu beriem to ako normálnu povinnú jazdu.
K tým lekárom ... Každý jeden čo s ním niečo riešil a povedala som, že to má, ale že reaguje hlavne na mechanické podráždenie, tak mu to pošuchal...🤦 Reku hej toto som presne chcela.

siriusb
1. sep 2021

@katkari ja nie ja som normálne prekonala ako dieťa, práve preto sa o to zaujímam, že ak sa ten vírus nedostane do tela pri kiahnach, tak potom sa ani nereaktivuje ako opar, teda vraj by sa nemal.
@mirka2010 ďakujem, áno potom ako som to sem napísala napadlo mi že použijem aj lupu🤦. Malý našťastie nemáva reakcie, aj triplaza mu vyšla ok. To mi vraveli že ak by nevyšlo dobre bude musieť byť očkovany špeciálne a len niektorými zložkami vakcíny. Má preopatrnu doktorku čiže ona prvá by odmietla, keby mala pochybnosti, aj druhý rotarix (to ešte nemal mastocytom) mu odmietla lebo mal divnu reakciu, že ak na tom trvám že má pošle k imunológovi.
Mmr aj všetky ostatné očkovania boli bolo v pohode len pod fenistilom. Navyše som dala len encefalitídu, lebo sa pohybujeme v rizikovej oblasti.

dollydo
20. okt 2021

Ahojte, stretli sa už s kombináciou mastocytoza a Covid?

babenka1984
20. okt 2021

@dollydo ano, u mojho 5rocneho- mastocytoza nereagovala 🙏

dollydo
20. okt 2021

@babenka1984 aj môj 7 ročný syn je od Pondelka covid pozitív. A post covidove príznaky ste mali?

dominikah2
8. nov 2021

@mirka2010 prosím vás v MT vám ju aj diagnostikovali aj liečili, lebo my sme zo ZA kožnú formu mame už davno určenú , ale teraz sa nám vyhrotila zrejme aj tráviaceho systému a v ZA nás nechcú na gastre, že už majú plno

katkari
9. nov 2021

@dominikah2 a co ma s travenim?

dominikah2
9. nov 2021

@katkari vždy keď niečo zje tak plače na bolenie bruska, ale na sone nám nič nezistili

frogieq
10. nov 2021

@katarinagk Dobrý deň, Chcela by som sa opýtať, či ste zvažovali u syna očkovanie proti Covidu, prípadne, či Vám to doktorka odporučila, alebo skôr nie. Ďakujem

katarinagk
autor
10. nov 2021

@frogieq dobry den, ano, minulý tyzden som bola syna ockovat. Konzultovali sme to ako s prvou s Mudr.Martinaskovou, bola jednotnazne za… skonzultovala som to s dvoma dalsimi lekarmi a to iste… na samotnom ockovani sa ale lekarka ktora tam bola vylakala ked som jej povedala diagnozu, maju tam pripis na mastocytozu- ako sa predpripravit… kedze mojmu synovi to uz (dufajme) odznieva stacilo vecer denerel a xyzal a rano xyzal, nemuseli sme ist do predockovacej poradne. Lekarky sa urcite treba opytat hlavne na tu predpripravu pred..

mirka2010
10. nov 2021

@dominikah2 dobry den, my sme od zaciatku lieceny v MT u MUDr. Vorcakovej, kludne sa na nu nakontaktujte, ona by vas urcite poslala aj na gastro ambulanciu priamo v nemocnici...drzim palce.
Este som sa chcela opytat, troska nerozumiem, ze sa vam masto vytvorila na traviacom systeme? Mate potvrdenu systemovu mastocytozu? Alebo vase dietatko ma traviace problemy? Moze to uzko suvisiet s histaminom, ktory je velmi podstatny pri tejto dg.

dominikah2
10. nov 2021

@mirka2010 dakujem, popýtam sa, áno systémovú mame potvrdenu a podľa toho čo som si zatiaľ ,,naštudovala” , tak to s histamínom zrejme bude súvisieť.syn ju má diagnostikovanú už 2 roky,onedlho bude mat 3 roky, no nedali nám zatiaľ žiadnu liečbu, keď je veľmi zle…nasadil len fenistilove kvapky

mirka2010
11. nov 2021

@dominikah2 fuuuha, tak to som velmi prekvapena, ze sa vam nikto nevenuje, najma ak mate potvrdenu systemovu mastocytozu...nas ma koznu s prechodom do buloznej formy a nam sa lekari velmi uzkostlivo venuju, kedze prejavy ma velmi vyrazne...je v lieceni aj v imunologickej am aj teda u p.doktorky Vorcakovej...urcite sa na nu nakontatujte...ona je naozaj svkela!!!

kristinac21
18. nov 2021

@katarinagk môžem sa opytat koľko rokov ? A či prekonal kovid alebo ste ho dali preventívne zaočkovať ? Ďakujem 🙂

kristinac21
18. nov 2021

@dollydo aj mna by zaujímali postcovidive príznaky 🙂
Našťastie maly nemal žiadny príznak jedine len sopel a kúsok kašeľ , ale inak to prežil úplne v pohode a masto nijak nereagovala

katka_mituchova
12. dec 2021

@mirka2010 dobry den, prosim, chcem sa spytat u akeho imunologa ste boli? Dakujem pekne🙂

mirka2010
12. dec 2021

@katka_mituchova Dobry den, my chodime do ambulancie imunologie v MFN, ku dr. Petrovicovej.

katka_mituchova
13. dec 2021

@mirka2010 dakujem krasne za odpoved🙂

Prosim, nepozna niekto dobreho detskeho imunologa idealne na zapadnom Slovensku, ktory by mal skusenost s koznou mastocytozou?

mia456
13. dec 2021

@katka_mituchova neviem presne ako je na tom s mastocytozou, ale jedna z najlepších imunologiciek je MUDr. Bergendiova v Imunovital v BA.

babenka1984
13. dec 2021

@katka_mituchova V Ba v Petrzalke dr. Carska - kozna, ma pacientov- deti s masto

katka_mituchova
15. dec 2021

@mia456 @babenka1984 dievcata velmi pekne dakujem🙂

kristinac21
18. jan 2022

@mia456 a môžem sa opytat imunológ koli čomu ? Lebo nás nikdy naša doktorka neposlala k imunológovi 😒😮😮😮

dominikah2
18. jan 2022

@kristinac21 ani my sme nikdy nechodili, ale začali sme a napísal nám aj lieky keby bolo najhoršie, aj keby dostal zachvat

katkazocele
19. jan 2022

Inak aký máte názor na očkovanie pri tejto chorobe? nemôže imunitný systém keď bude ,,prebudený,, po očkovaní aj spustiť tvorby napríklad mastocytóznych škvŕn na koži?

mirka2010
19. jan 2022

@katkazocele u nas druhe povinne ockovanie spustilo reakciu, nejdem opisovat aku, aby som tu nevystrasila ostatne maminky, tak ak budete chciet, napiste mi do IP.

mia456
19. jan 2022

@kristinac21 my sme boli na kontrole len raz, kvoli inemu (kaslu) ale nastastie nemal nic. Ale hned si vsimli, ze ma masto, tak to zjavne poznali.