Máte skúsenosti s liečbou ekzému v Naturopatickej poradni v BA?

zuzana1234567890
5. sep 2019

Dobrý deň. Mamičky prosím Vás máte niektorá skúsenosti s Naturopatickou poradnou v Bratislave? .... Stále sa trápime s atopickým ekzémom u našej 9mesačnej dcérky😭😭 .... Už nevieme ako by sme ju vyliečili... Skúšali sme mastičky od kožnej, boli sme týžden na kramároch a stále sme nič nenašli čo by nám pomohlo 😭😭 prosím poradte niekto niečo fakt účinné.. maličká sa noc čo noc prehadzuje,škrabe čo ju všetko svrbí a ja neviem ako by som jej pomohla 😭 ... Ďakujem aj za prečítanie..
Takto momentálne vyzeráme 😭

zuzana1234567890
autor
8. sep 2019

@zuzka1117 vysadili sme jej vsetko mliecne. A mam pocit ze teda troska jej to zmiernilo. Ale neviem, uvidime co bude dalej.. zatial ju natierame bravcovou mastou a cesnakovymi tabletkami.

gabika0825
8. sep 2019

@zuzana1234567890 excipial štípal? Tak to potom určite nedávať skin cap... skôr by som to vysúšala niečim... skúšali ste od kožnej taký fialový prášok? Neviem teraz presne ako sa to volá, mne to dala kožná ešte dávno a pekne mi to stiahlo ten zápal, nebolo to také mokvavé ale nepomohlo to úplne... ide len o to aby sa to troška presušilo. Potom by som natierala skincapom...

zuzana1234567890
autor
8. sep 2019

@gabika0825 štípal ju strašne.. :( . Až mi donplaču bolo... Dávame jej teraz 3 lrat do tyzdna ovsený kupel,a kazdy den po kupeli jej davame na telo striebro a potom natierame bravcovou mastou zmiesanou s cesnakovymi tabletkami a zda sa mi ze jej to ustupuje.

pgb
8. sep 2019

Ahojky, moj syn mal takmer od narodenia ekzemik na lickach, a to som ho kojila. Niekedy to bolo lepsie, inokedy horsie, licka mu doslova horeli. Cca v 9. mesiaci, po kratkej chorobe, resp 2 - dnovej viroze s teplotou sa mi cely obsypal cervenymi flakmi, podobne ako tvoja mala. Kozny to uzavrel ako atopicky ekzem, vraj maly je typicky ekzematik (neviem podla coho to takto zhodnotil, maly je blondiacik so svetlou, bledou pokozkou po mne). Dostali sme robeny krem, nejaky lahky kortikoid, a za par dni sme mali pokoj. Ekzem v takej sile sa nam uz nevratil. K dalsim rezimovym opatreniam patrilo este aj 2x vyplakat pradlo po oprati v pracke. To dodrziavam dodnes. Kozny doporucil pridat k praciemu prasku aj 2 lyzice maizeny, aby sa prasok zneutralizoval, to som vsak uz nepraktizovala. Dalej v kludnom stadiu premastovat pokozku kazdy den kremom, ktory nam predpisal a robia nam ho v lekarni. Je zlozeny z mastneho kremu excipial, urei a nejakych mliecnych proteinov. Cca do jedneho roka sa nam neustale objavovali na kozi nejake suche fliaciky, najma ma stehnach a ramienkach + tie licka, potom to preslo. Suhlasim s nazorom maminky vyssie, ze atopicky ekzem zhorsuje aj zavadzanie prikrmov, avsak len docasne, kym si organizmus zvykne (zvycajne ide len o kratkodobu intoleranciu, nie alergiu na potraviny). Istu chvilu som mala aj ja pocit, ze sa mi dieta vyjadzuje takmer zo vsetkeho🥴 Rovnako nalez zhorsuje aj rast zubov a znizena imunita v case choroby, prechladnutia atd.
Malemu prave v tom obdobi, ked sme sa s ekzemom najviac trapili, zobrala pediatricka aj odbery na zistenie alergie na bkm, laktozu a lepok. Viem, ze nam vysla hranicna laktoza a velmi mierne bkm, ale kedze mlieko a mliecne vyrobky toleroval v tom obdobi dobre, nerobili sme ziadne opatrenia a zmeny. S rastucim vekom (teraz mame 20mes) mam pocit, ze sa mu kvalita pokozky prirodzene trochu zlepsuje a uz nie je taka citliva. Zacala som denne premastovat telovym mliekom La roche posay lipikar baume AP+ a musim povedat, ze nic lepsie sme dosial nemali. Natieram ho kazdy den, 1-2x, a pokozku ma bez jedinej chybicky. Nedam nam dopustit. “Vyriesili” sme aj drobne nedostatky.
Ak by som si mohla dovolit ti poradit, skuste zistit, ci pricina ekzemu nemoze byt v nejakej potravinovej alergii, nakolko je taky rozsiahly a nedari sa vam ho potlacit, pradlo nechaj vzdy po oprati este dvakrat preplakat, tym nic nepokazis.. Neviem, ci este kojis, kamaratkin syn mal rovnako silny ekzem, nevedeli sa ho zbavit, vratili sa kvoli tomu z GB na SK a az tuna mu zistili, ze mal alergiu na materske mlieko!, aj na bkm. Prajem vam skore uzdravenie a vela sil!🌷

pgb
8. sep 2019

Tu pokozku treba ale jednoznacne vyliecit, cize bez kortikoidov sa asi nezaobidete. Mozno vam uz kozny lekar nejake predpisal, maminky sa tomu zvacsa brania, ale netreba sa bat, je to otazka niekolkych dni a ulavi sa vam vsetkym😊

neluskas
9. sep 2019

@zuzana1234567890 treba zmeniť aj sprchove gely za prirodne

luba41
9. sep 2019

@zuzana1234567890 takisto obmedz sacharidy v strave - sladká zelenina, sladké ovocie, hov mäso, soja ..príp aj kuracie a vajíčka si odsleduj..a pridaj vela zelenej zeleniny a dieťatu Hylak..

pgb
9. sep 2019

@neluskas hlavne teraz vobec nekupat, iba chytro osprchovat cistou vodou, na atopicku pokozku by som veru bezne komercne sprchove gely nedavala vobec

ladyvi
9. sep 2019

@zuzana1234567890 musi to byt pre nu velmi neprijemne. Naozaj si precitaj rady ohladom stravovania. Vytrvajte 2 tyzdne aspon dosledne a uvidite efekt. Ta bravcova mast no neviem. Poviem to takto aj ked viem ze sj ekzem ma rozne formy. Premastovsnie mastnymi kremami je podla mna stav zhorsujuce. Ak ma ekzem cerveny zapaleny treba ho vysusit. Na to najlepsie zabera ichtamol. Treba ho branit pred infektom cize hypermangan kupel. Ak uz sa lupe, lahkym kremom hydratovat. Ako doliecovanie ovseny kupel. Bravcova mast mi pride taka "tazka". Ale to je len liecenie koze. Zaklad je naozaj vnutro skrz stravu.

matabb73
9. sep 2019

@zuzana1234567890 aj moju štípal Excipial, lebo má parfémy. Preto som na premasťovanie používala ten Dexeril, čo som Ti písala, ten bol super. Tvoja dcérka má na koži zápal, toto by som určite už riešila s kožnou a masťou s kortikoidmi. Treba to ukľudniť, lebo takto sa len trápi. Moja keď sa takto vysypala, tak kortikoidovú masť som použivala každý deň na inú časť tela, lebo naraz sa použiť nesmie. Jeden deň chrbát, druhý deň bruško, tretí deň končatiny. Niekedy už týždni sa koža upokojila a kortikoidy som vysadila. Netreba sa toho báť, je to to iste ako keď na angínu predpíšu antibiotiká. Berie sa to krátkodobo. Potom treba stále premasťovať, aj niekoľko krát denne. A antihistaminiká, nám to vždy pomohlo. Nosiť len bavlnené bledé veci a dodržiavať dietu. Ja som prala v Lovele a kúpala ju v Oilatum. Ten ovsený kúpeľ tiež chvália.

ladyvi
9. sep 2019

@matabb73 kedze boli tyzden na kramaroch predpokladam, ze tam ju od hlavy po paty natierali kortikoidmi. U nas zabral pristup, cca 4 dni kortikoidy a pocas tych 4 dni uz prisna dieta nasadena, aby ked kortik. vysadim, tak aby sa nevratil ekzem, kedze pokracovat dlhsie s tou mastou ako 7 dni sa nedalo. Inak este sa neodporuca kysla kapusta, zavarene zeleniny, my prave naopak sme toto jedli vo velkom.

neluskas
9. sep 2019

@pgb presne tak, preto som zmenila za prirodny sprchový a ekzem uz nemame

pgb
9. sep 2019

@neluskas to som rada, ja používam ABCDerm od Biodermy a sme spokojní, ale tiež nie denne. Snažím sa len čistou vodou, nie príliš teplou. Aj teplota vody môže atopikov dráždiť. Inak, kamarátkinu dcérku umyli v pôrodnici s nejakým Johnsons & Johnson a dieťa mala červené ako rak... treba opatrne, aj u detí so zdravou pokožkou.

zuzana1234567890
autor
9. sep 2019

@pgb dakujem velmi pekne. Malu po kupani striekame koloidnym striebrom a potom bravcovou mastou s cesnakovymi tabletkami a cez den ju premastujeme s tym lipikarom, a uz sa jej to chvalabohu zlepsuje. Je to liecba este na dlhu trat ale je to uz lepsie.

zuzana1234567890
autor
9. sep 2019

@pgb no kozna nam predpisala tolko masticiek a ziadna z nich nezabrala. Vzdy zabrali len na 2-3 dni a hotovo...

zuzana1234567890
autor
9. sep 2019

@neluskas kupeme ju v cistej vode bez sprchacov a robime jej 3 krat do tyzdna ovseny kupel.. 🙂

zuzana1234567890
autor
9. sep 2019

@luba41 ovocie jej nedavam teraz momentalne,ani hovadzie mäsko, keď tak jej dám troska kuracieho,ale to fakt iba troska... A vajicka vibec jej nedavam.

zuzana1234567890
autor
9. sep 2019

@pgb sprchujeme ju, ivlba ked robime ovseny kupel 3 krat so tyzdna vtedy ju kupeme. Inak rychlo osprchujeme a uplne vez sprchacov ..

zuzana1234567890
autor
9. sep 2019

@ladyvi uzivame tuto bravcovu mast 3 tyzden a chvalabohu jej to prechadza. Uvidime ako to bude dalej,lebo toto je liecba na dlho.. aj stravu sme poupravili. Tak uvidime

zuzana1234567890
autor
9. sep 2019

@matabb73 s kožnou sme toto riesili od druheho mesiaca.. mala ma 9 mesiacov a stale to ma... Stale nam predpisovala to iste, kremy nam akurat obmienala a nič nam nepomahalo... Az teraz ked davame tu bravcovu mast (nesolenu) s cesnakovymi tabletkami a koloidne striebro tak mozem povedat ze sa jej to ukludnilo. .

zuzana1234567890
autor
9. sep 2019

@ladyvi aaano,od hlavy až po päty ju s tym natierali a nohy,ruky obviazane .. prešlo ju to a prišli sme domov a odznova to iste... Potlačili jej to dovnutra do tela... Kyslu kapustu nedavame ani zavarane zeleniny.

vmatuscinova
9. sep 2019

Nemam kapacitu citat, no ak to tu este nebolo zmienene, v cechach sa 1 pani venuje exemom a ma vlastnu eliminacnu dietu ako prist na pricinu problemov a stovky vyliecenych deticiek, skusim niekde v diskusiach pohladat kontakt ak chcete

gabika0825
12. sep 2019

@pgb Lenže kortikoidy zaberú tak na týždeň a potom sa to objaví zas... ja som týmto všetkým prešla aj keď som bola malá a nič iné mi nefungovalo iba tento krém, samozrejme kým sme ho objavili, to bolo skúšania rôznych vecí ale toto je jednotka

gabika0825
12. sep 2019

Mne aj teraz keď sa ekzém vyhodí, natriem a do ďalšieho dňa nemám nič. A môžem jesť čo len chcem a natierať sa čím chcem takisto aj sprchovať s hocičím... samozrejme detská pokožka je jemnejšia.. toto je prípad mňa ako dospelej

pgb
13. sep 2019

Nam sa ekzem po kortikoidoch uz nevratil, ale pravdou je, ze dost dlho mi trvalo, kym som beznym premastovanim dosiahla opatovne hebucku pokozku dietatka. Excipial mame odskusany , je vyborny, urea je stale jednotka co sa tyka osetrenia pokozky, dokonca mi Excipial doporucoval aj moj imunolog, ale viac sa mi na malom osvedcil ten La Roche Lipikar, mam pocit, ze pokozka je este lepsia. Ale je to velmi individualne samozrejme🙂
@gabika0825

bibistec
13. sep 2019

Nas kozna poslala rovno na gastro diagnoza alergia na bielkovinu kravskeho mlieka ale potvrdilito až v troch rokov. Po nasadeni diety ekzem zmizol

bafka
13. sep 2019

@zuzana1234567890 kožný- Bojnice Hemza, alergolog- pneumoalergologicke centrum v BA, dr. Rennerova. Syn mal rovnaký ekzém a dostal sa z toho. Držím palce. Určite ten Hemza pomôže, nestrácať čas a objednať. Kamoška tam tiež išla s dcérkou, čo sa už z kože zvliekala a pomohol jej. Držím veľmi palce, viem, čím si prechádzate

daja07
13. sep 2019

Ja si myslim ze toto je o nejakej zlozke jedla ktora robi zle. Necitala som celu diskusiu ale tak ak davate UM aj tam moze byt nieco. Nemam vlastnu skusenost ale videla som odporucania na jednu pani. Na FB je skupinka Co jedia zdrave deti, radi v tejto skupinke. Mozno je tam aj adminkou. Myslim ze maju aj normalnu stranku, viete si dohodnut konzultacie. Vedeli by vam pomoct s upravou jedalnicka

denisa0504
13. sep 2019

Mne kožná pre malú tiež radila taký krém a taký krém, rôzne sprchové gély a hlúposti.. pomohli len na chvíľu kotikoidive maste ale to nebolo riešenie. Radila nám všeličo čo tu už baby písali, že nedráždivá kozmetika, veľa upratovať nech nie je prach, len biele bavlnené veci, drahé prášky na pranie.. potom som šla k imunológičke a tam dcére z krvi zistili intoleranciu na vajcia. Keďže dojčím tak ich nemôžem ani ja, ale ekzém zázračne zmizol, bez mastí a hlúpostí ktoré som skúšala pred tým. Asi tvoja je ešte veľmi malinká na také testy, moja bola keď mala cca 13 mesiacov, imunológička mi ešte radila robiť si denník a písať všetko čo zje alebo s čím prichádza do kontaktu ako zvieratá atď, nech si sama odsledujem po čom sa to zhoršuje.. a na svrbenie jej pomohli kvapky na predpis Zirtec

sjuzi
14. sep 2019

Nam najlepsie zabrala az strava, ale to bol syn uz dost velky a mohol absolvovat testy ana alergologii. Vysla mu alergia na vaj. bielok, jablka, lieskove orechy a tiez alergia na pele a brezu. AE mal od 2 mesiacov, najma na nohach, skusali sme kadeco, vsetky maste, zarabane, kupovane. Najviac sa nam osvedcil Holtov krem a modra indulona + na noc som mu davala pri velkom svrbeni Fenistil kvapky. Ale odkedy mu vysli tieto testy na alergie, odvtedy nema ani fliacik, len obcas v zime lisaje, co zvladame premastovat. Ja som, ked bol babatko, stale bola v tom, ze to ma z mlieka, bol aj na kozom mlieku po odstaveni. A jablka ma vobec nenapadli, tie som jedla aj ja hojne pocas kojenia, aj jemu som davala struhane jablcko s piskotkami (tam zas ten bielok)... 🙈