Máte skúsenosti so strabizmom - škúlením u detí?

rohacka
16. okt 2008

Ahojte,chcela by som sa spytat, ake mate skusenosti s utekanim ociek po 1. roku dietatka. My sme boli na kontrolu teraz v 1,5 roku, Kubko skuli na obidve ocka - 15 stupnov, striedavo na obe ocka. Dostali sme okuliare s dioptriami -1,5 s o 3 mesiace mame prist na kontrolu. Vraj ked je to vrodene, ani okuliare nepomozu a budeme musiet ist na operaciu. Nemate nahodu s tymto skusenosti? V akom veku sa operuje, ak sa to neupravi? Ako naucit na nosenie okuliarikov?

petusaaa
30. jún 2009

no, takze maly uz pohybuje oboma ockami pekne do stran ale stale skuli. takze po prazdninach by sme mali ist na operaciu 😔 😔 😔 ak ma niekto skusenosti, prosim popiste podrobnosti, ake su rizika, ako dlho trva operacia, kolko tam budeme, a hlavne ci ho to bude moc boliet...

dianga
30. jún 2009

ja osobne nosim okuliare od prveho roka zivota, operovali ma na strabismus v styroch v BB doktor Izak.... maly ide na prvu kontrolu v septembri, ale zatial neskuli.... co sa tyka dioptrii, pamatam si len ze som vraj mala desiatky a teraz mam dve a nieco na obidvoch ociach a cylindre.... drzim palce

ikke
20. okt 2009

ajkotanicka • Dnes o 19:58
Zdravím , chcela by som poprosiť, či mi niekto viete poradiť. Malému , má 15 mesiacov, idú operovať očká má strabizmus. a hrozne sa toho bojím. máte niekto s tým skúsenosti? dakujem, za akekolvek info.

lekno • Dnes o 20:46
Ahoj,
ja mám tri deti a všetky škúlia, zdedili to po mne... malá to má najhoršie, pretože je aj tupozraká a na jednom očku má už dioptriu 5,5. To zdravšie očko lepíme, aby sa to slabšie viac namáhalo. Ale zatial mi ani pri jednom neodporučili operáciu, takže v tomto ti pomôcť neviem... Chodíme do Žiliny k dr. Zelníkovej na Vlčince

majkotanicka • Dnes o 20:57
Hm, tak neviem , čo robiť. a to prelepovanie pomáha?

norik1 • Dnes o 20:58
aj nas to caka, uteka mu ocko von, tam sa ani necvici ani neprelepuje, caka sa kym sa odchylka nebude zlepsovat ani zhorsovat a rtak sa rovno operuje. Boli sme v piatok na kontrole a mame striedavu odchylku - raz sa zlepsi a raz zhorsi.... drzim palce

majkotanicka • Dnes o 20:59
hm, dakujem pekne- Hrozne sa toho bojím

norik1 • Dnes o 21:00
u vas kam uteka ocko - von alebo dnu?

majkotanicka • Dnes o 21:02
nám dnu a dosť. Neviem, čo robiť. A idú mu operovať obe. Hm, on ho nevie dať očko ani do vonkajších strán, tak tak

lekno • Dnes o 21:10
majkotanicka, no zatiaľ nám to moc nepomáha... malá škúli smerom dnu. Okuliare nosí rok aj osem mesiacov a teraz jej zvýšila o pol dioptrie... ona s tým lepením vymýšľa, nemôže si na to stále nejak zvyknúť... a či sa z toho dostane, to neviem... lebo lepiť sa dá len do šiestich rokov, kým nejde do školy. Potom sa vraj už lepiť nemá, lebo v škole potrebuje používať obidve oči. Takže operatívne to máte asi aj lepšie. Ja, keď som bola malá, tak som bola 6 týždňov v nemocnici a operovali tam skoro všetkých. A mali s tým za chvílku pokoj. Kdežto takto sa to lieči niekolko rokov. Mne povedali, že by som z toho mala do puberty výsť. Aj sa mi to dovtedy vyliečilo, nosila som okuliare do 14 rokov. Ale teraz nosím okuliare, ale na čítanie. Takže asi tak... držím palce.

majkotanicka • Dnes o 21:11
ďakujem veľmi pekne) hm, dúfam ,že mu tá operácia pomôže.

norik1 • Dnes o 21:15
aha, nam uteka vonku, ale vzdy ho vie zafixovat narovno.....uteka ked je unaveny alebo ked prudko zmeni smer. Ale Lekno ma pravdu, aj mne doki vravela ze dnes su to bezne operacie a mas po par dnoch pokoj. Cvicenim a okuliarkami mozes zabit aj 10 rokov a by sa trapil chudacik.... Neboj, bude dobre

janinah • Dnes o 21:47
Je to bežná operácia a nemáte sa čoho báť,rodič to znáša horšie ako dieťa Dieťa je v celkovej anestézii,operujú sa v podstate svaly,ktoré držia očnú guľu,niekde sa to robí aj ako jednodňová chirurgia.Nech ti všetko lekár vysvetlí,ale operácia väčšinou pomôže....môžeš napísať cez IP,ak máš konkrétne otázky,môžem poradiť

blumka
20. okt 2009

ahoj majkotanicka, ja teda nie som lekar ale mne sa 15 mesiacov zda velmi malo na operaciu 😨 . Moja mala tiez skuli, nosime uz asi 2-3 mesiace okuliare, hrozi jej tupozrakost. Keby mi teraz odporucila lekarka ju operovat tak by som nesuhlasila. My sme obaja s manzelom tupozraky, obaja sme v detstve skulili...ja som poctivo nosila okuliare od dvoch rokov, lepili mi oko dokym som nesla do skoly a z 5,5 dioptrie som to stiahla na 1 a 1,5 na druhom oku. Moj manzel okuliare nenosil, stale si vraj oko odlepoval a bol na operacii zhruba v piatich rokoch.
Mala je poctivka, okuliarky nosi od rana do vecera. Vcera sme boli na kontrole, lekarka ju pochvalila ako pekne rovno cez tie okuliarky pozera, nechala aj dioptrie, lepit zatial nemusime.
radsej sa porad s viacerymi lekarmi, ci je to pre vas take nutne v takom malom veku...ja neviem, bala by som sa dat si take male dieta do celkovej anestezi... ale to je len moj laicky nazor

betka1
20. okt 2009

ako rozpoznam, ci je moje dieta tupozrake? A v akom veku je dobre, aby islo na prve vysetrenie, ked ma na to geneticke predpoklady?

ada12345
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
blumka
21. okt 2009

betka, nasa mala na to ma predpoklady a zhruba v roku a 4 mesiace zacala velmi skulit na jedno ocko...to bol pre nas signal ist k ocnej...ale ak tvoja mala neskuli ale ma na to predpoklady, tak sa porozpravaj s obvodnou, ona ta aj tak musi odporucit...

jankabambulka
22. okt 2009

ahojte
máme tiež problém
miško syn z dvojčatiek začalo mu utekať očkookolo 3-4 m len občas časom sa to zhoršilo. ale nie a nie , nechce ani počuť o lepení očka, aj sme to zaliepali lepiacou páskou teda nápalsťoua nepomohlo stŕhal... okuliare máme 3m. ale nosí ich tak že si ich nechá niekedy 5min a niekedy len toľko čo mu ich dáme.. aj ruky sm,e skúšali držať, zabávať.. a nič nechce ani za čo.
práve dne snám oznámili že musíme do bratislavy na vyšetrenie a operáciu
k pani doktorke PREPIAKOVEJ. Prosím , pozná ju niekto?????????
ďakujem

maatkka
6. nov 2009

Ahojte leno aj my chodime k dr. Zelnikovej na polikliniku na Vlcince a prave vcera sme boli na ko a naplanovala nam operaciu na jar. Mame prist na ko este v marci a dohodnut sa. To bude mat mala cca 20 mesiacov - kedze je predcasne narodena tak korigovane cca 18. Tu operaciu nam zdovodnila hlavne tym ze Julia skuli od narodenia a kedze ma inak ocka v poriadku je zbytocne cakat dlhsie kedze by sa jej mohli skulenim uz len kazit. Nenosili sme okuliare ani okulzory - tie zaciname lepit az teraz - ale podla toho co som pochopila tak to preliepanie bude mat vlastne vyznam az po tej operacii na posilnenie ocka. Inak ona vravela ze to nie je zlozity zakrok a robi to bezne ale ja mam uz teraz panicky strach...

martuska24
13. nov 2009

Ahojte, včera som bola s malou u očnej a tá nám predpísala hned okuliare,(0,5 a 1,5 a prelepovanie očiek.
Som z toho trochu mimo lebo malá hned náplasť strhla a okuliare si nechá maximálne 15 min. Nechcem ju do toho nútiť ale za dva mesiace ideme na kontrolu a chcela by som aby sa jej to zlepšilo.Malá má 19 mesiacov a je strašne živá, neviete ako by som ju na tie okuliariky a náplaste naučila? 😨

monikaaerik
16. nov 2009

Ahojte maminky,
my nosime okuliarky od 19 mesiacov, zacali sme 3 dioptriami, o dva mesiace 4, dalsie 2 mesiace 5 a teraz mame zacat prelepovat ocka, ale nejde nam to, ocna dr, nam povedala,ze mam prelepit sklo na okuliarkach,ale emka pozera poza okuliare,takze nic, kupila som lepky,ale tiez to nejde,tak nam v jednej optike poradili inu moznost.Vraj sa da aplikovat do ocka sosovka,ktora je uplne tmava,cize prekryje to co ma,cele ocko,volala som ocnej,tak odporucila aj ona. Preto by som sa chcela opytat, ci nemate podobne skusenosti s touto tmavou sosovkou. A moze dieta so sosovkou aj spat? V januari ide do skolky a urcite nebudem ziadat,aby jej to pred spanim vybrali a potom vlozili. ja sama nemam skusenosti so sosovkami,tiez to bude pre mna nieco nove,ale snad si nejako zvykneme, vraj je to najlepsia moznost,pretoze to nevadi detom a sluzi to ucelu. Tak som zvedava.

Martuska24,mame deti v podobnom veku,ked nasa emka zacala nosit okuliarky,ale my sme hned od prvej chvile este nezacali prelepovat,takze ta velmi chapem. Na okuliarky si zvykla celkom dobre,hoci prve tyzdne jej vadili,zhadzovala ich,ale okuliare nosim aj ja,takze mala priklad. Len vela,vela trpezlivosti a vykladat jej okuliarky ked sa zahraje a odporucala by som nie na silu, lebo emka ich vtedy aj hadzala o zem. nam dali hned ako prvy s 3 dioptriami,ale emka videla podstatne lepsie,pretoze ked sme vysli z optiky,tak sa az vystrela v kociari a ukazovala mi elektricku a veci s takym zaujmom, akoby ich este nevidela. skulime na obe ocka,nie je tupozrata,iba je kratkozraka. dufam,ze sa to nejako da do poriadku, mamky drzte sa.Monika

martuska24
21. nov 2009

Ahoj Moni, som rada že mi aspon niekto odpísal, neviem prečo už nie taká návštevnosť tohoto fóra.Ubehol týždeň aj niečo a malá sa celkom dobre drží na to že zrazu dostala na očká okuliare aj náplasťe. Keď niečo robím a nevšímam si ju hneď ich dá dole, našťastie ich nehádže o zem. Potom chvílku počkám a nenápadne jej ich nasadím spať.A tie náplaste, to je niečo hrozné už aj pár krát narazila keď poriadne nevidela. Musím ju čo najviac zabávať aby na to cez deň zabudla. Ja bohužial alebo našťastie, teraz neviem nenosím okuliare tak to mám o niečo ťažšie. Ale tvoja malá má dosť silné dioptrie takže cez ne aj lepšie vidí, tak si ich tak nedáva dole.Mám jednu známu a ich malá má 6 ky dioptrie tak jej teda nezávidím a tá malá má iba rok. Bohužial sa s ňou stále nemôžem akosi stretnúť aby sme o tom pokecali.Hladala som aj na internete ale najviac ma zaujala táto stránka, pretože tu píšu maminy, ktoré s tým majú vlastnú skúsenosť a to je podla mna najlepší zdroj informácii.

rohacka
autor
21. nov 2009

Ahojte,
ja som zalozila tuto temu, nosime okuliare od 18 mesiacov a asi o 2 mesiace nas caka operacia. Vraj malemu uteka ocko aj dohora a to okuliare nevyriesia. Ale skulenie do boka sa krasne upravilo okuliarmi, takze vas povzbudzujem, aby ste deti na okuliarky presvedcili 😉 .

My ocka neprelepujeme, ale raz som nasla takyto napad, tak ho posuvam dalej, mozno sa vam tiez zapaci.
http://www.mimibazar.sk/navod.php?id=246

My sme ho naucili tak, ze ja som nosila okuliare a stale sme ho chvalili, aky je pekny v okuliaroch. Najprv som mu ich dala tesne pred nasadenim ciapky pred prechadzkou, myslim, ze ked bol vonku, mal na co pozerat, tak si to tak neuvedomoval, ze ich ma. On si velmi rychlo zvykol. Obcas ich hadzal, ked mal na nieco zlost - to bola prva vec, ako zareagoval, ze si siahol na hlavu, strhol okuliare a uz leteli..................... Ja nosim sosovky, ale v tom case zaucania som nosila okuliare (kto nenosi, moze skusit nosit slnecne - samozrejme take svetle, aby ste aj nieco videli 😎 .

janinah
21. nov 2009

máš IP odo mňa

monikaaerik
24. nov 2009

ahojte dievcata,
tak sme boli vcera u nasej detskej ocnej lekarky,odporucila nam okluznu sosovku, je to v podstate ako normalna kontaktna sosovka,len je tmava,myslim,ze az cierna,aby dieta cez nu vobec nic nevidelo, a cely postup je tymto rychlejsi,tak dnes sme objednane na 15.00 hod. k oftalmologicke,ktora nam na zaklade receptu objedna sosovku a vysvetli celu aplikaciu. tak som zvedava ako sa ujme,tento sposob prekryvania ocka. ci si zvykneme na tu aplikaciu, v skolke s nou moze kludne spat,a ma ju mat cely den,takze rano ju zalozim a vecer vyberiem, teoria je jednoducha ale prax 😅 , tak to som sama zvedava. viem,ze na zaciatok sa dava na 1 hodinku, potom na dve a postupne sa to zvysuje,uvidime co sa dnes dozviem a dam vam vediet.
Ak by ste aj vy mali problem pri prekryvani,tak by to mohlo byt riesenie aj pre vas. dam vam vediet ako my pokracujeme, krasny den, papa. Monika

monikaaerik
26. nov 2009

Ahojte maminy,

tak sosovecka doma.
Vcera sa nam podarilo vlozit, ale dnes uz nie, sama pri tom maturujem 😝
Ale verim, ze sa nam to podari, len musim prist do cviku, tak zajtra zase, drzte palce. Monika

majkotanicka
27. nov 2009

Ahojte baby. My sme už po operácii strabizmu. Malý má 16 mesiacov. Je to o trochu lepšie, ale nechce si prelepovať oči, strháva si to a mám pocit, že začína zas menej pohybovať očkami a škúliť. Som z toho zúfalá☹( neviete mi prosím poradiť? dakujem za vaše názory

maatkka
27. nov 2009

Ahoj prosim ta a kde ste boli na tej operacii (v MT)? Napises mi prosim nieco podrobnejsie o tom... ako to prebiehalo a tak??? My ideme na operaciu niekedy na jar preto ti budem velmi velmi velmi vdacna za hocjake info. Co sa tyka preliepania ociek okulzormi - my sme s tym este len zacali a mala to tiez nemusi... Zacali sme ich lepit aspon na pol hodinku jedno ocko potom pol hodku druhe. Neskor po tristvrte hodinach teraz po hodinke... No ale ked ma ocka prelepene musi ju stale niekto zabavat alebo robit nieco zaujimave inak ma okulzor hned dolu... Skusali ste preliepat ocka vonku? Vtedy ma vraj dietatko viac podnetov a tak a skor na ten okulzor "pozabudne" alebo sa nech "ukecat". My malej nan lepime aj tie farebne samolepky a ukazujeme aka je s tym pekna... alebo si ho nalepim aj ja a tak sa "hrame"...

majkotanicka
28. nov 2009

ahoj maatkka. a KDE dostať ten okulzormMy sme boli na operácii v Ba., nakolko nám lekarka neodporučila MT . Prebiehalo to nasledovne, V pondelok ráno sme tam prišli, prijali nás, urobili vyšetrenia. V utorok ho operovali, nemohol jesť 8hod a potom v stredu sme šli naspať. Očká mal krvavé ale už je to fajn, až na to ,že jemu tá operácia veľmi nepomohla.nakolko treba s očami cvičiť a on nechce, ani lepenie, ani pozerať po stranách,. asi tak. a čo by si potrebovala vedieť???? pytaj sa kludne

maatkka
28. nov 2009

Nam okulzory "predpiasla" dr. takze sme ich mali zadarmo ale myslim ze sa daju normalne kupit v sanitase (ale pytaj si tie uplne najmensie "junior mini" lebo nam su aj tak dost velke... - ak chces pozri si fotku s okulzorom v mojom albume 🙂)
Nas bude operovat nasa ocna v ZA - vraj ona robi tuto operaciu bezne - je to "len" uvolnenie ocneho svalu (kedze Julinka ho ma kratsi a to jej nedovoluje pozerat ockom smerom von) ale aj tak sa straaaasne bojim... tak potrebujem nejake info aby som sa aspon v ramci moznosti ukludnila...
Inak nam tiez povedala ze to niekedy "nevide" na prvy krat a musi sa opeacia zopakovat cca v 5 rokoch ☹
No a ja sa tiez bojim toho nasledneho preliepania a cvicenia - my vlastne teraz preliepame asi len kvoli tomu aby si na to vopred zvykla...
Ako dlho mal po operacii drobec nejake obvazy? Nedaval si to dole? Nebolelo ho to? Ako to bolo s narkozou? A ake predoperacne vysetrenia vam robili? Ako vydrzal tak dlho nepapat? Mal nejake infuzie ako ich znasal?

majkotanicka
28. nov 2009

Nemusíš sa bát. Obvazy nemal vôbec. Po operácii mal chvíľu prelepené oči, ale v noci si to dal dole. Na druhý den sme šli domov bez všetkého. Dávali sme len kvapky a antibiotiká do očiek. Ale priznám sa ti, že bol asi 4 dni dosť mrzutý, stále si šúchal očká, a to by nemal. Narkoza, no, u každého je iná. Náš sa po narkoze asi hodinu zobudil. No vrieskal riadne od hladu, lebo 3 hodiny ešte potom nemohol jesť. Pred operáciou vydržal bez jedla preto, lebo ráno mu dali diazepan. No, predoperačné vyšetrenia, ti urobi detská lekárka malej, v nemocnici už len skonrolujú oči, pomerkajú a tak. Infúziu mal po operácii, a spinkal, kým mu stiekla, takže sa dalo. Nemusíš mať strach, nie je to až také hrozné ako to vyzerá. aj ja som sa hrozne bála, ale nakoniec sa to dalo vydržať. budem vám držať palčšky, a potom daj vedieť, ako dopadla malá.🙂) a netreba sa báť, treba vždy pozitívne myslieť. Náš malý mal tiež ten problém, nevedel očká do vonku poohybovať. Takže vám znesie nalepené očko??? nám to ani na minutu nechce. som z toho zúfala, lebo sa bojim aby sa to znovu nevrátilo. tak ešte raz držím palce. pa

martuska24
1. dec 2009

Ahojte, moja malá ešte minulý týždeň vydržala s prelepeným očkom cez 4 hodiny, každý deň, ale neviem čo sa jej porobilo od soboty si zhaduje stále okuliare a nechce si ani zalepiť očko. Nechcem jej robiť zle a nasilu ju nútiť. Ja som si pomáhala tak, že sme očko preliepali aj bábike,alebo macovi, len teraz sa to obrátilo proti mne a malá dava okuliare bábikám aj psovi ich už stihla nasadiť, len ona sama ich nechce. Už ma napadlo, či jej pani doktorka nedala zlé dioptrie keď ich tak radikálne odmieta.
Tie operácie Vám nezávidím a dúfam že dopadnú všetky dobre. Na nete som čítala že strabizmus väčšinou nezoperujú dobre na prvý krát, tak držím palce 😉

lea79
3. jan 2010

Mne očná lekárka v Euromedixe tvrdila, že strabizmus nie je dedičný.
Synovi prelepujeme očko od šiestich mesiacov, okuliare vraj nepotrebuje. Najprv si to strhával, teraz už nie, ale je z toho taký nervózny. Dúfam, že sa mu to do jedného roka upraví, tak ako tvrdila očná lekárka.

fabienamata
16. mar 2011

Moja mala skuli na lave oko dovnutra, okuliare 5,5 diop. okuliare nosi rada a cely den, ale oko zalepit, to ani nahodou ☹ Mame okluzory ortopad, drzia velmi az prilis. Ale ona by sa aj na nalepku dala nahovorit, s placom ale dala. Ale my mame problem,ze ona nechce vtedy nosit okuliare. A to je prave problem!!!
Nieco jej tam vadi, lebo ako nahle jej nasadim brile ,tak si ich strhne a zahodi na 5 metrov. Dr. nam povedala,ze to v jej pripade, nie je ziadna terapia. Musi byt nalepka spolu s okuliarmi, inak je to onicom. Operaciu nam vobec neodporucala,ze az sa oko vyvinie, a potom bude operacia pripadat do uvahy, lebo zatial nieje co operovat. ☹ Povedala,ze prelepovanie s okuliarmi je jedine co skutocne pomoze.
A teraz som tu objavila latkove okluzory, tak objednam okamzite, dufam ,ze budu dobre. Ja sa chytam uz vsetkeho 😔
A ked ani toto nepojde, objednam tu ciernu cocku, okluzorovu. Nic sa neda robit, neviem si to predstavit v praxi, bola by som rada ak ma niekto skusenosti s okluzor. kont.sosovkou, aby mi pisol IP.dakujem.
Prajem vam vsetkym vela trpezlivosti.

smarti
17. mar 2011

My lepíme staršej dcére očko od neselých 2 rokov. Tiež máme strabizmus a k tomu hypermetropiu, dioptrie +5,5. ´To lepenie nám pomáhalo, v októbri sme boli aj na operáciu s jedným okom, do februára sme už nelepili, očká boli rovnocenné. Teraz sme boli na kontrolu, jedno očko začína trochu zabiehať, tak nám kázali lepiť aspoň na pár hodín denne, keď ho najviac zaťažuje. Tak lepíme v škôlke dopoludnia, keď majú činnosť. Možno pôjdeme ešte raz na operáciu, vraj je to bežné, že to treba zoperovať 2x. Očko prelepujeme náplasťami Pro-ophta Junior Maxi (Lohmann and rauscher).

iwuskaaa
8. máj 2011

Ahojte, chcela by som sa poradiť aj ja.
Tomáško sa narodil o mesiac skôr, takže aj kvôli tomu sme chodili na kontrolu do očnej ambulancie každý mesiac, aby kontrolovali očné pozadie. Všetko bolo v poriadku. Asi v štvrtom mesiaci sme si všimli škúlenie. Ihneď sme išli k našej lekárke, tá nás poslala na očnú kliniku na Kramáre, aby to mohli všetko poriadne skontrolovať. Vtedy mal Tomáško päť mesiacov. Na očnej klinike naozaj všetko prekontrolovali, škúlenie vylúčili, bolo nám povedané, že má široký koreň nosa, takže je to optický klam, príp. najprv sa zahľadí na noštek, takže je to zdanie.
Asi mesiac bolo všetko ok, potom sme škúlenie začali pozorovať znovu a to už vo väčšej miere. Raz škúli jedným, raz druhým očkom a hlavne, keď sa zameriava na predmet, ak sa chce pozrieť do diaľky, škúlenie nieje až také výrazné, viditeľné.
Cvičíme aj Vojtovu metódu, takže nám bolo povedané, že sa to môže napraviť aj tým, takže cvičíme orofaciálnu stimuláciu, ale nič nechceme nechať na náhodu.
Máte niekto podobné skúsenosti, prípadne viete nám poradiť, čo robiť? Budeme vďační za každú odpoveď!

domitobi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
k.a.t.k.a.
28. máj 2011

ahojte, chcela by som sa spytat, ci je normalne liecit "obcasne" skulenie (smerom k vonkajsiemu kutiku) dioptriami -0,75 na obe oci, ak vidi dobre do dialky aj blizka ... ved potom sa jej zakonite pokazia oci, resp. zleniveju ak bude mat dioptrie 😝 .. oci jej prelepujem kazdy den na pol dna .. uvazujem ze jej tie okuliare nevybavim 🙄

adrijen
15. jún 2011

ahojte prosím neviete mi poradit ako mám naučit dceru má 21 mes nosit okuliare?škulia jej obe očka troška von.včera sme boli pre okuliare ale ani ich vydiet reve hučí plače ..aj moja mamina čo snami býva nosí okuliare tak jej rozpravam že aj babička ma ale neplatí na nu nič :(

adrijen
15. jún 2011

@k.a.t.k.a. ahoj no presne tentop problem mam aj ja mala ma 21mes a občas zaškuli von jedným aj druhým očkom..a ma okuliare na každe oko -1 a pritom dobre vydí aj všetko ..ako zatial mi tie okuliare nosit nechce hučí ani ich vydiet.ale pravdupovediac som aj rada lebo tomu neak neverím načo okuliare ked vidí dobre??